Автоключалките стават все по-сложни, спасение от крадците обаче няма

Казват че, най-добрите автоключари си личат по начина, по който оправят ключалката за запалването на автомобила. Особено ако ключ липсва. Сигурно и вие сте възкликвали „О, колко е лесно!“, след като повредата вече е отстранена. Вярно е, трябва да се знае само къде и как да се пипне. Тънкостите на занаята са много – в някои случаи е труден самият демонтаж на ключалката, в други – да се направи контакт между нея и ключа. Така в кръга на шегата може смело да се перифразира прочутото заглавие на Уди Алън „Ако ключарите бяха зъболекари…“ Много от колите се управляват с развалени или разбити външни ключалки, твърдят софийските автоключари. Поправката на старата излиза между 15-18 лв., ако трябва нова – поне 30 долара. Шофьорите определено нехаят за състоянието на ключалките на „жабки“ или допълнителни кутии в купето.
Не дай Боже загубите ключ (или го откраднат), или се повреди някой секрет, не е необходимо да се подменя целият комплект ключалки на автомобила, съветва известният столичен ключар Йордан Велков. Това е европейска практика и най-често е запазен периметър на фирмените сервизи у нас. Много по-удобен и най-вече евтин е американският начин на работа, при който се подменя само разбитата ключалка или се прекодират всички ключалки на возилото (ако са здрави). Някои шофьори предпочитат и другия начин – според ключа да се „пренареди“ новата ключалка. Тази „рецепта“ е приложима за 80-90 на сто от автомобилите у нас. Затова реномираните частни сервизи работят с нови вносни ключалки. Те ги получават разглобени – по детайли и по марки автомобили.
Най-трудни за ремонт са френските секрети, трудно се разглобяват, затова и поддръжката на най-разпространените коли Renault или Peugeot се оказва доста скъпа.

Ключалката на вратата
Преди да пъхнете ключа, огледайте колата за следи от външна интервенция. Ако е правен такъв опит, проверете доколко е възможно да се използва старият секрет. Ключарят ще ви помогне да смените кода на ключа или ще „пренареди“ ключалката.
Преди да хукнете към ключаря, не забравяйте и за още една възможност – да се отвори автомобилът от друга работеща ключалка. При „отказ“ на секрета не насилвайте с ключа.
Погрешно е през зимните месеци да се опитвате да отворите автобравата с дъх от устата. Това само усложнява процедурата. По-добре пробвайте да я „стоплите“ с температурата на дланта или загрейте ключа с пламъка на запалката. Има и толкова ефикасни препарати срещу замръзване, така че не си струва да си създавате допълнително проблеми.
За много модели на Volkswagen и Mercedes ключалките за врата могат да бъдат сменени за много кратко време, без да се разтапицира вратата.

Ключалката на запалването
Това е най-често срещаната грешка, която правят шофьорите поради незнание или нетърпение. Ако колата не стартира с първото завъртане на ключа, собственикът продължава да върти. Така могат да се счупят някои детайли от механизма на ключалката и често се налага тя да се демонтира. Не трябва да се забравя, че контактната клема има блокиращ механизъм, който се задейства при повторното завъртане на ключа. Правилният вариант е ключът да се върне в изходно положение и да се завърти отново.

Ключалката на багажника
Капризна е, лесно се цапа. Ако е на „подчинение“ на централното заключване, се затлачва с вода и прах, събрани от софийски улици и от завихрянето по пътищата. От време на време отваряйте багажника с ключа, защото това почиства ключалката, съветва Велков. Тази повреда в голяма степен зависи от грижите на собственика на автомобила.

Ключалката на жабката
В повечето случаи е пластмасова. По-добре не я заключвайте. В случай че крадец претърсва купето ще я изкърти със сила, за да се увери, че няма нищо ценно в нея. Като разумен човек шофьорът не би трябвало да държи важни документи или пари в кутията.

Ключалки-менте
Често шофьорите се подлъгват да ги купят заради това, че са евтини. Особено ако автомобилът им е по-стар модел на Peugeot , Renault, Fiat и секретът е монтиран върху дръжката на вратата. Това, което може да направи купувачът, е да сравни профила на новия ключ със своя оригинален. Ако забележи разлики, по-добре да не я купува, съветва Велков.
Ключалката-менте няма и дълъг живот при нормална употреба. След време нещо по нея се счупва и шофьорът пак опира до нова.

Да смазваме ли ключалките
Този въпрос вълнува шофьорите. Мнозина знаят, че чисто новата кола излиза фабрично смазана с технически вазелин. Той обаче не е удачен при разглобени ключалки. За монтирани секрети се препоръчва спрей WM1. Макар че бързо изветрява, той е приложим особено през зимните месеци, твърдят опитните ключари. Освен че смазва, спрея почиства от прах и други микроскопични нечистотии.
Още едно мнение битува сред шофьорите: че спирачната течност е подходяща за ключалките. Пълна измислица, твърди Велков.
Друга добра възможност за смазване е графитната грес. Тя има недостатък, че цапа. Затова след манипулацията по ключалките не забравяйте хубаво да си избършете ключовете, за да не се изцапат джобовете ви.
Ключалките стават все по-сложни и прецизни , спасение от крадците обаче няма. Навсякъде по света.

Колко издържа вашата ключалка
За да проверят сигурността на съвременните автоключалки, колегите от английското списание „Авто експрес“ са „наели“ двама бивши професионалисти, които практически да докажат за колко секунди или минути могат да се отворят бравите на 49 съвременни автомобила. Резултатите са впечатляващи. Само 10 модела издържат повече от 5 минути на апашките номера. Останалите „падат“ за секунди. Шампионът е с отворени врати за малко повече секунди.

Отличниците:
BMW-5 – най-добър в този текст. Всички опити за отваряне (разбиване) на ключалките са безуспешни.
Opel Vectra – практически непреодолим, дори и при счупване на страничното стъкло и издърпване на блокиращото копче вратата остава заключена.
Volkswagen Passat– много добра сигурност, благодарение на хитра система, предпазваща механиката на ключалката.
Ford Galaxy– солидна техника на заключване, здрави ключалки. За отваряне е необходим около час.
Citroen Xantia– механизмът на ключалката издържа дори на брутална намеса със „специализиран“ инструмент.

Най- лесните:
Rover 400 -„тъжният победител “ в теста- вратата е отворена само за 2.13 секунди. Единствено електронният имоблилайзер, монтиран серийно, предотвратява най-страшното.
Fiat Punto– въпреки подсилената механика на ключалката специалистът с два пръста отваря вратата за 2.4 секунди.
Mazda 626– за сложната конструкция на заключващия механизъм е необходима само елементарна примка и вратата е отключена за 3.06 секунди.
Audi A 4– разочарованието в средния клас- прост и лесен за отваряне механизъм- 4.62 секунди. Единствената утеха, че радиокасетофонът не може да се монтира в друг автомобил поради специфичния си размер.

https://karanganbungacilacap.com/https://17slotgacor.com/https://masakannusantara2024.blogspot.com/https://chord2024.com/