За кожените седалки

 

 

Лосиони за тяло може да съсипят тапицерията на колата

Кожената тапицерия отдавна не е привилегия само на най-луксозните автомобили. Дори коли от средна класа също вече залагат на нея. Много собственици пък смятат елегантната естествена кожа за единствения верен избор.
Тя наистина е доста по практична за хората, които превозват в колите си деца или кучета. Петната от храна, космите и остатъците от повръщане по принцип се отстраняват много по-лесно от кожените седалки, отколкото от тези облечени с плат.
Тапицерията от кожа обаче също изисква немалки грижи, дори ако се приеме, че тя старее красиво. Необходимо е поне два и дори три пъти годишно да се извършват определени „козметични“ действия. В противен случай кожата започва да изсъхва, да се напуква и престава да изглежда добре. Преди обаче да се заемете с подобна дейност, добре е да имате предвид някои неща.
Първото, което трябва да се знае, е дали тапицерията е изработена от гладка лицева кожа или от велур. Вторият вид се използва в автомобилите твърде рядко. Причината е, че велурът или набукът се замърсяват лесно, а се почистват трудно. Затова при грижи за подобна тапицерия тя трябва добре да се изчетка. След това с внимателно триене и използването на специален препарат или разпенен шампоан за коса мръсотията се извлича постепенно. В никакъв случай обаче не бива да се прекалява с препарата, защото в противен случай остават петна! Водата също не е подходящо средство за почистване на велурени седалки.
При гладката кожа проблемите са далеч по-малко. Замърсяванията лесно се разтварят, след което се отстраняват с помощта на гъба, напоена с малко течност за почистване на прозорци. Впоследствие в седалките непременно трябва да се втрие тънък слой препарат за поддържане на кожа. При това трябва да избягвате да обработвате наведнъж големи повърхности, защото и в този случай ще се образуват петна.
С успех може да се използва препарат за кожа, продаван в магазини за принадлежности за езда. Някои специалисти препоръчват лосиони за тяло като например тоалетното мляко на „Нивеа“. Тогава съществува опасност млякото да не попие напълно в кожата и да изцапа дрехите на пътниците. Според списание „Ауто Билд“ всички майстори на кожени изделия са категорични, че трябва да се избягва козметиката за тяло…
След края на чистенето седалките задължително трябва да изсъхнат добре. В противен случай се образуват отвратителни ивици по ръбовете, които се отстраняват само с големи усилия.

Фини гъби спасяват от надраскване

Почистването на кожената тапицерия минава през няколко етапа. За всеки от тях има специални препоръки.
1. Предварително почистване
Грубата мръсотия се отстранява от седалките с помощта на четка. За да се изсмуче и последната троха от гънките, леко се разтваря кожата по шевовете.
2. Задни седалки
При тях не бива да се забравя подлакътникът. Както и останалата част от седалките, той се почиства с гъба и прозрачна течност за миене на прозорци.
3. Скрити места
В долната част на подлакътника двете кожени повърхности се трият една в друга. Ако не се намажат с препарат, те ще се нацепят рано или късно. Кожените облицовки на вратите трябва да се обработят дори и зад гънките.
4. Предни седалки
Почистването започва отгоре и продължава постепенно надолу. Облегалките за глави се свалят, защото така горната им част се чисти по-лесно.
5. Облегалка
Кожените повърхности се почистват само с фини гъби, иначе се надраскват. Препаратът за поддържане се нанася на тънък слой и се втрива до сухо. Това е всичко.

Забравете за коланите с капси

Ако желаете да седите на светла кожа, трябва да се откажете от дрехите с неустойчиви оцветители от рода на джинсите, кожените панталони, кожените якета и други подобни.
Циповете, коланите с капси и острите предмети драскат кожата.
Трябва да се почиства само с безцветни, киселинно неутрални препарати.
Ултравиолетовите лъчи карат кожата да избледнява. Поради това кожената тапицерия на кабриолетите се обработва с поддържащ препарат няколко пъти годишно.
Тоалетните млека и кремове залепват в шевовете и могат да съсипят дрехите. Затова по-добре е да се използват безцветни препарати за поддържане.

https://karanganbungacilacap.com/https://17slotgacor.com/https://masakannusantara2024.blogspot.com/https://chord2024.com/