Данък придобиване и др.

И как да се борим с тях!? Петте секунди преди катастрофата. Това можеше и да не се случи.
Потребителски аватар
Yamato
потребител
потребител
Мнения: 271
Регистриран: 03 юни 2011, 00:48
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDDI '01 (коНби)
Местоположение: ШОПландия
Status: Извън линия

Данък придобиване и др.

Мнение от Yamato » 21 юни 2011, 19:15

Дойде време да прехвърляме колата. Аз, като купувач, разбрах, че трябва да платя 2,5 % данък придобиване. Продавача ще плати общинския или какъв беше там годишния данък, защото ианче не може да се плати данък придобиване. От един град сме, но в различни общини. Аз този данък къде трябва да го платя и кога (преди сделката или след като 'оценят' колата, знаем на колко)? По банков път, да ида да клеча на някакво гише или? След като уредим тези неща ще пристъпя към регистрация в КАТ. Разбрах, че ще мога да запазя стария номер. Въпросът е колко се плаща при това положение в КАТ?

Потребителски аватар
tropper
потребител
потребител
Мнения: 687
Регистриран: 12 юли 2007, 00:34
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK1 1.6 16V GLX '93; ГИ Stilogas/Tamona, изп. Tomasetto, инж. Valtek; *** КЛИМАТИК ***
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Данък придобиване и др.

Мнение от tropper » 21 юни 2011, 19:17

Не съм 100% сигурен, но май въпросната такса се плаща на нотариуса при подписване на договора, а от него трябва да искаш квитанция че този данък/такса е платен, за да я представиш в общината при регистрацията и да не те карат там да плащаш втори път.
късото съединение прави силата
LPG: Изображение / 1.07 заради гумите :)

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Данък придобиване и др.

Мнение от S_C » 21 юни 2011, 22:00

Плащаш я на нотариуса.След седмица-две отиваш при него да си вземеш квитанцията за платения данък и с нея-в общината да си прехвърлиш данъчната партида за самата кола на твое име.Ако не си вземеш квитанцията,в общината ще трябва да платиш тзи 2.5% отново.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

фук-фук
потребител
потребител
Мнения: 224
Регистриран: 15 май 2008, 09:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK2 96г
Sedan 1.8i Zetec-E
Местоположение: Plovdiv
Status: Извън линия

Re: Данък придобиване и др.

Мнение от фук-фук » 22 юни 2011, 09:36

Че може ли да сте от един град, пък да сте в различни общини?!?! Също така не разбрах, защо не можеш да запазиш номера?
Абе що гори толкова много тоя Ford бе?!? Щото много върви ли?

Потребителски аватар
Doin
потребител
потребител
Мнения: 1817
Регистриран: 13 мар 2009, 23:18
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi Ghia '00
Местоположение: Слатина, София
Status: Извън линия

Re: Данък придобиване и др.

Мнение от Doin » 22 юни 2011, 09:48

Човека пише, че МОЖЕ да си запази номера, което е добрата новина. София има 24 района на Столична община, предполагам колегата това е имал пред вид - ти декларираш колата в твоя район едва когато вземеш от нотариуса вносните бележки. Срока за деклариране е двумесечен, така че имаш време. Относно смяната на талона в КАТ - мисля че 18 лв. бяха самите талони, но с подаването на документите - не повече от 40 лв. И честито придобивка!

Потребителски аватар
Yamato
потребител
потребител
Мнения: 271
Регистриран: 03 юни 2011, 00:48
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDDI '01 (коНби)
Местоположение: ШОПландия
Status: Извън линия

Re: Данък придобиване и др.

Мнение от Yamato » 22 юни 2011, 10:58

Doin написа:Човека пише, че МОЖЕ да си запази номера, което е добрата новина. София има 24 района на Столична община, предполагам колегата това е имал пред вид - ти декларираш колата в твоя район едва когато вземеш от нотариуса вносните бележки. Срока за деклариране е двумесечен, така че имаш време. Относно смяната на талона в КАТ - мисля че 18 лв. бяха самите талони, но с подаването на документите - не повече от 40 лв. И честито придобивка!
Това за номера ми го каза човека. Дано не му е стара информацията, защото номерът е много милиционерски :D Чух също, че в определеняи срок трябва да представиш бележката в общината, ч иначе трявба да плащаш два пъи данък придобиване. А самото 'оценяване' веднага се извършва от нотариуса, нали?

Потребителски аватар
Doin
потребител
потребител
Мнения: 1817
Регистриран: 13 мар 2009, 23:18
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi Ghia '00
Местоположение: Слатина, София
Status: Извън линия

Re: Данък придобиване и др.

Мнение от Doin » 22 юни 2011, 11:09

Ако закъснееш с декларирането на колата в данъчното глобата е от 20 до 200 лв., но не е необходимо да плащаш местния данък два пъти. Вземаш си бележките от нотариуса и заедно с договора, големия талон (хубаво е да си направиш копия предварително) - в данъчното. А относно оценката за определяне на местния данък и таксата - това се прави предварително при застраховател. Когато аз съм бил продавач съм вадел такава оценка предварително, а ако купувача му се струва висока оценката - да си направи по-ниска, въпроса е да сме при нотариуса подготвени.

Потребителски аватар
Yamato
потребител
потребител
Мнения: 271
Регистриран: 03 юни 2011, 00:48
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDDI '01 (коНби)
Местоположение: ШОПландия
Status: Извън линия

Re: Данък придобиване и др.

Мнение от Yamato » 22 юни 2011, 11:38

Минимума за кола до 10 г. е 1000 и естествено на толко ще я оценим :D: Гадното е ако после стане нещо и си искаш обратно парите от продавача, законово мисля че ще можеш само тези 1000 да си търсиш, но какво да се прави като сме сиромашка държава. Аз на човека му имам доверие...

Потребителски аватар
Yamato
потребител
потребител
Мнения: 271
Регистриран: 03 юни 2011, 00:48
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDDI '01 (коНби)
Местоположение: ШОПландия
Status: Извън линия

Re: Данък придобиване и др.

Мнение от Yamato » 24 юни 2011, 14:55

Днес я прехвърлихме. 55 + 25 данък придобиване снесох на нотариуса. С вносната бележка отивам до данъчното и съм готов. За КАТ не знам колко дена имам, но явно няма да е днес...

Потребителски аватар
tropper
потребител
потребител
Мнения: 687
Регистриран: 12 юли 2007, 00:34
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK1 1.6 16V GLX '93; ГИ Stilogas/Tamona, изп. Tomasetto, инж. Valtek; *** КЛИМАТИК ***
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Данък придобиване и др.

Мнение от tropper » 24 юни 2011, 17:26

Според Закона за движението по пътищата, продавачът трябва в 14-дневен срок да представи в службата, издала регистрационния номер, копие от договора за прехвърлянето на возилото. Същото трябва да направи и новия ползвател на автомобила в 14-дневен срок, само че в службата за регистрация по местоживеене. Доколкото информационните технологии пробиват до известна степен последните години и в КАТ, известно ни е, че поне при прхвърляне на кола водеща се към Дървеница пак към Дървеница, продавачът няма да бъде търсен. Най-добре е обаче да се пита на място. Купувачът може и сам да регистрира колата в КАТ. Добре е да се сдобиете с пожарогасител и другите задължителни пособия към колата предварително, тъй като в КАТ ги има, но цените са височки. Също е добре да направите предварително копия на всички документи.
За КАТ - Дървеница регистрацията отнема няколко часа. Първо минавате да ви прегледат и оправят всички документи, относно прехвърлянето като попълвате предварително молба-декларация. След това минавате на канал за преглед, за да се сверят номерата на шасито и двигателя с тези от регистрационния талон. Носете си парцалче, защото може да ви накарат да ги изчистите и ще ви е доста трудно само с ръка. На канала проверяват също спирачките и каквото решат.
Успех :)
Сподели после и там какви са разходите, моля _friends_
късото съединение прави силата
LPG: Изображение / 1.07 заради гумите :)

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Данък придобиване и др.

Мнение от S_C » 24 юни 2011, 18:14

60 лева номера,ако ги сменя.
Ако не ги сменя...20 лева за нови талони трябва да му стигнат.
Ако сте в един и същ КАТ,не се ходи с колата.Само с документите.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
Yamato
потребител
потребител
Мнения: 271
Регистриран: 03 юни 2011, 00:48
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDDI '01 (коНби)
Местоположение: ШОПландия
Status: Извън линия

Re: Данък придобиване и др.

Мнение от Yamato » 24 юни 2011, 21:47

S_C написа:60 лева номера,ако ги сменя.
Ако не ги сменя...20 лева за нови талони трябва да му стигнат.
Ако сте в един и същ КАТ,не се ходи с колата.Само с документите.
На "Софяита" сме и двамата :D Значи може и без колата, коеот е добре. Прегледа обаче така или иначе му е времето. Разход днес нямах време да засичам в цялата какафония, а и честно казано не знам при тази кола как става и дали може. Забелязах и че мигачите не се гасят сами, но предполагам е нормално за този модел...

Както и да е. Това е за друга тема. Благодаря за съветите!

Kaloyan87
потребител
потребител
Мнения: 3
Регистриран: 30 сеп 2012, 12:59
Модел на автомобила: Focus
Status: Извън линия

Re: Данък придобиване и др.

Мнение от Kaloyan87 » 03 окт 2012, 21:26

Здравейте.Искам да запитам информативно, тъй като имам едно скутерче с регистрация в друг град на моето си име, дали мога да го запиша в данъчното в моя град, където живея сега и да си му плащам данъка тук, вместо в другия град или трябва да мина през КАТ и да му сменя номерата с местни?

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Данък придобиване и др.

Мнение от S_C » 04 окт 2012, 01:20

Номер + цялата свинщина по регистрацията, непипана от времето на Хрушчов...
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Отговори

Върни се в “ЗАСТРАХОВКИ, КАТ и ПТП”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 8 госта