Проблем при спиране на Mondeo

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Потребителски аватар
CeZaR
потребител
потребител
Мнения: 56
Регистриран: 23 фев 2008, 17:08
Модел на автомобила: Ford Mondeo `97 MK2 1.6 16V
Местоположение: Велико Търново/Варна
Status: Извън линия

Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от CeZaR » 03 юли 2009, 20:23

Здравейте на всички.Става въпрос за Ford Mondeo MK2 1.6 16V 97г. , при спиране колата дърпа наляво и то доста сериозно.Консултирах се с няколко майстора и ми казаха да проверя и почистя цилиндърчетата и да сменя спирачните маркучи. Въпреки, че всичко беше наред (не задържаше колело или нещо от сорта) направих профилактиката, но нищо не се промени :roll: След още разговори с уж конпетентни хора се стигна до извода, че проблема може да е в ABS-a намерих му буксата, откачих я лампата на ABS-a светна (т.е. той не работи), но нещата пак си останаха същите...,ако някой е имал подобен проблем или може да сподели нещо по темата ще съм му много благодарен!

Потребителски аватар
scoti
потребител
потребител
Мнения: 49
Регистриран: 28 апр 2008, 12:49
Модел на автомобила: mondeo
Местоположение: pld
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от scoti » 04 юли 2009, 08:19

БРАТО ПРОВЕРИ СИ ТАМПОНИТЕ НА НОСАЧИТЕ БИАЛЕТКИТЕ ДАЛИ СА ТИ ЗДРАВИ ЧЕ И ОТ ТАМ МОЖЕ ДА Е И АЗ МИСЛИХ ЧЕ ОТ МАРКУЧИ , ДИСКОВЕ , НАКЛАТКИ СА МИ ПРОБЛЕМА НО НЕ БЯХА А ПРОБЛЕМА БЯХА ВСИЧКИ ТАМПОНИ И 4 ТЕ БИАЛЕТКИ ;) СМЕНХ ГИ И СЯ СИ КАРАМ СПОКОИНО ;) УСПЕХ С НАМИРАНЕТО НА ПРОБЛЕМА ;)

Потребителски аватар
CeZaR
потребител
потребител
Мнения: 56
Регистриран: 23 фев 2008, 17:08
Модел на автомобила: Ford Mondeo `97 MK2 1.6 16V
Местоположение: Велико Търново/Варна
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от CeZaR » 04 юли 2009, 11:32

След като ми се скъса дясната биалетка отпред (и волана ми се измести наляво, в тоя смисъл, че карам направо а положението на волана сочи наляво) смених двете биалетки и ходих да реголират предницата и да ми опражят положенито на волана, (това стана доло-горе по същото време в което се появи и проблема при спирането) накарах ги и да проверят тампоните на носачите и казаха, че са добре, а и няма някакво тракане или нещо по предницата...незнам мистерията е голяма, но благодаря ти за вниманието :)

Потребителски аватар
evg2
потребител
потребител
Мнения: 708
Регистриран: 06 сеп 2005, 10:33
Модел на автомобила: Mondeo-комби 2.0-136 PS-NGA.-GHiA-1993г.
Местоположение: Дряново+42° 58' 17.86", +25° 28' 15.07"
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от evg2 » 04 юли 2009, 12:09

Те добре са ти казали,остава ти да си провериш сам тампоните на носачите.
Котките си имат поверие,ако негър им мине път....

Потребителски аватар
isoiso
потребител
потребител
Мнения: 843
Регистриран: 08 яну 2007, 19:15
Модел на автомобила: Mondeo MK2 1.8 zetec 98г
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от isoiso » 04 юли 2009, 13:09

Шарнирен болт :idea:

Потребителски аватар
CeZaR
потребител
потребител
Мнения: 56
Регистриран: 23 фев 2008, 17:08
Модел на автомобила: Ford Mondeo `97 MK2 1.6 16V
Местоположение: Велико Търново/Варна
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от CeZaR » 04 юли 2009, 23:32

Шарнирите съм ги сменял пролета,въпреки това пак ги проверих, здрави са. Напънах и тампоните на носачите с щанга и те нямат луфтове нито надоло-нагоре, нито напред-назад...... *00147*

Потребителски аватар
evg2
потребител
потребител
Мнения: 708
Регистриран: 06 сеп 2005, 10:33
Модел на автомобила: Mondeo-комби 2.0-136 PS-NGA.-GHiA-1993г.
Местоположение: Дряново+42° 58' 17.86", +25° 28' 15.07"
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от evg2 » 05 юли 2009, 10:41

Остава да смениш и стенда,понякога грешат и майсторите,но не споменавай че си бил на друг щото тогава започват едни "задължителни" манипулации и приказки да се чудиш как си ходил при първите, а не си отишъл при вторите?
Котките си имат поверие,ако негър им мине път....

Потребителски аватар
Cougar
потребител
потребител
Мнения: 590
Регистриран: 14 яну 2008, 09:34
Модел на автомобила: Ford Probe GT '93 2.5 V6 EB9003AH, Ford Cougar '00 2.0 16V EB9950AH
Местоположение: Габрово
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от Cougar » 05 юли 2009, 11:27

А налягането в гумите провери ли дали е еднакво :D
Продавам си колата !

Потребителски аватар
CeZaR
потребител
потребител
Мнения: 56
Регистриран: 23 фев 2008, 17:08
Модел на автомобила: Ford Mondeo `97 MK2 1.6 16V
Местоположение: Велико Търново/Варна
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от CeZaR » 05 юли 2009, 12:48

Проверих налягането и аз първо в това се усъмних, но уви.....а за стенда още утре ще отида тук вав Варна (за вмомента живея и уча тук;) ) може да са по добри отколкото в Търново и ще ви пиша дали нещо се е променило. Да се надявам... ;):

Потребителски аватар
midex
потребител
потребител
Мнения: 178
Регистриран: 07 мар 2009, 23:22
Модел на автомобила: Ford Probe V6
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от midex » 05 юли 2009, 13:15

В момента аз имам същия проблем като теб и съм в процес на решаването му - когато го установя, ще ти пиша ако може да ти е от помощ.
С нови накладки съм (на 300 км.) и на 4-те колела, но подозирам, че не са много читави, защото колата не спира много добре с ABS-а, а без него така започва да поднася, че при рязко спиране от висока скорост едвам я удържам...имам чувството, че 4-те колела не хващат едновременно и еднакво, а и четох доста кофти отзиви в един тест за тази марка накладки. Сега съм поръчал 2 комплекта на ATE и ако след смяната положението остане същото, продължавам да търся проблема другаде. :|

П.П. Би трябвало тампони, биалетки, шарнири и т.н. да са наред, тъй като колата съвсем скоро излезе от сервиз, след основен преглед, смяна на всички ремъци, гарнитури и консумативи. Там я тестваха и на стенд, и я караха в реални условия...ако имаше нещо по окачването щяха да забележат. Кофтито е, че и те не могат засега да предположат откъде идва проблема със спирането и носенето, тъй като на валовете показва сравнително равно хващане ляво-дясно и на двата моста, но когато я тестваха навън при спиране от висока скорост (със и без ABS) установиха, че не си въобразявам за проблема.

Само не разбрах твоето Мондео дърпа наляво при по-рязко спиране или и при плавно?

Потребителски аватар
CeZaR
потребител
потребител
Мнения: 56
Регистриран: 23 фев 2008, 17:08
Модел на автомобила: Ford Mondeo `97 MK2 1.6 16V
Местоположение: Велико Търново/Варна
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от CeZaR » 05 юли 2009, 17:23

Когато се тества на валовете спирачкото усилие става плавно и е много трудно да се останови някакъв проблем... а когато спираш в реално условия и то с по висока скорост, натискаш педала по рязко и там нещата се променят...и аз съм я пробвал на валовете и там излиза че всичко е перфектно. При мен дърпането се осеща по значително след 50-60 км и при рязко спиране повече от колкото при плавно, въпреки че и при плавно пак го има, при продълйително спиране пак се усеща. А съм с накладки "Lucas" от които съм страшно доволен вече доста време.

Потребителски аватар
CeZaR
потребител
потребител
Мнения: 56
Регистриран: 23 фев 2008, 17:08
Модел на автомобила: Ford Mondeo `97 MK2 1.6 16V
Местоположение: Велико Търново/Варна
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от CeZaR » 07 юли 2009, 17:51

Днес пак ходих на стенд за предницата, момчетата илзязоха мноно печени. Провериха всички тампони всичко..... и излезе, че няма нищо разбито, тампоните на носачите не мърдат....след малките корекции по реголирането колата пак си дурпа при спиране. :(:

Потребителски аватар
motry
потребител
потребител
Мнения: 137
Регистриран: 09 ное 2007, 11:46
Модел на автомобила: Ford S-Max 2.5 / 219hp 2007
Местоположение: Враца
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от motry » 10 юли 2009, 15:43

Колега, защо не погледнеш и вътрешните карета е какво съсътояние са... :wink:
-_- ...Ти ли мЪ бутна или сам паднЪх... -_-

Потребителски аватар
krushkoff
потребител
потребител
Мнения: 86
Регистриран: 14 юли 2009, 23:33
Модел на автомобила: Мондео "Ghia" 1,8 турбо дизел 1997г.
Местоположение: Стара Загора
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от krushkoff » 15 юли 2009, 23:00

Не че разбирам нещо,но все пак да пробвам да помогна.
По принцип,доколкото ми се е случвало на мен с други коли преди време,проблемът винаги е бил,че някоя от предните спирачки работи по-слабо от другата.Демек ако не ти работи дясното колело а само лявото,то колата отива наляво и обратно.
Това е първото за което се сещам,но проблема може и да е в сервото на спирачките.Ако не разпределя еднакво спирачна течност...?
Дано да съм в правилна посока.Успех.
Изображение

Потребителски аватар
CeZaR
потребител
потребител
Мнения: 56
Регистриран: 23 фев 2008, 17:08
Модел на автомобила: Ford Mondeo `97 MK2 1.6 16V
Местоположение: Велико Търново/Варна
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от CeZaR » 23 юли 2009, 17:18

Вече съм сигурен, че проблема е в "спирачките", смених ABS-a(160лв. от морга, добре че аз си го сменях иначе ми искаха и от 100 до 150лв за смяна...), маркучите на спирачните апарати, накладките и почистих буталата на спирачните апарати и датчиците на ABS-a (които са доло при карето) и нещата не се променят :roll: Остана да сменя спирачната помпа...., но е 108лв и се чудя да я вземам ли, ами ако пак не се оправи...въпреки, че тя е единственото нещо което не съм сменял #.-S:

Потребителски аватар
jvspasov
потребител
потребител
Мнения: 237
Регистриран: 12 юни 2008, 19:29
Модел на автомобила: Renault Clio Sport 2.0 16V 00 г.
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от jvspasov » 24 юли 2009, 10:05

Колега смени носачите - при всички случаи това дърпане идва само от един тампон - няма как да се диагностицира 100% ако не се смени - набутал си се като едно приятелче с пари за два нови носача вместо да ги смениш....
Дигитален широкоформатен печат, рязане по контур на винил, рекламни материали, сувенири и други свързани с рекламата!

Потребителски аватар
nedkos
потребител
потребител
Мнения: 167
Регистриран: 22 ное 2008, 17:25
Модел на автомобила: Vectra B 1.6 automat
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от nedkos » 24 юли 2009, 13:20

Здравейте. Същия проблем се появи и при мен.Колата дърпа на ляво при спиране с каквато и да е скорост и е нужно стабилно контриране с геврека за да не се пребия.
Ходих в МП и им обясних за проблема.Един от механиците ми каза категорично,че това е проблем на предните тампони на носачите от едната страна , но се сменят комплект 4-те. Аз естествено се опитах да го разубедя в това негово мнение като му казах ,че може да е от рейката,от спирачките и т.н.След което той ме убеди ,че проблема е в тампоните,но за сега не мисля да ги сменям-може би в края на лятото.
Дано съм бил полезен с инфото-ще чакам да кажеш какво се е получило при смяната на тампоните ако решиш да приемеш съвета на МП :idea:
Изображение

Потребителски аватар
CeZaR
потребител
потребител
Мнения: 56
Регистриран: 23 фев 2008, 17:08
Модел на автомобила: Ford Mondeo `97 MK2 1.6 16V
Местоположение: Велико Търново/Варна
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от CeZaR » 24 юли 2009, 18:02

Хмм.....съгласен съм с вас, че това дърпане може да се получава от тампоните на носачите и точно заради това съм ги проверявал няколко пъти...,но и забелязвам, че при рязко спиране лявото колело (на където дурпа колата) оставя черно малко по рано от дясното въпреки, че като я качвахме на валовете процентите на двете предни колела бяха абсолютно еднакви... но длъжен съм и да поробвам с тампоните, защото вече ни ми останаха много възможности...незнам защо, но съм песимистично настроен, че ще се оправи от тях но ще опитам, питах в един сервиз тук във Варна и цената е 120лв за 4-те тампона + смяната.Евентуално в понеделник или вторник ще ви кажа резултата, стискайте палци че вече.... *unknw*

Потребителски аватар
paci
Модератор
Модератор
Мнения: 7883
Регистриран: 18 яну 2005, 07:52
Модел на автомобила: Fiesta MK4 Zetec-S 1.4 16V 90 коня
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от paci » 24 юли 2009, 19:20

Незнам колко качествен е огледа и работата по колата ти.
Аде приемаме, че е барана кадърно.
Според мен проблема е в тампони и спирачки, ама викаш гледани са.
Иди виж амортисьорите ти на какво дередже са.
Може да не съм прав, но иди виж, че ми се струва, че преден десен никЪФ го няма.
5 кинта мисля, че взимат за проверка.

Потребителски аватар
CeZaR
потребител
потребител
Мнения: 56
Регистриран: 23 фев 2008, 17:08
Модел на автомобила: Ford Mondeo `97 MK2 1.6 16V
Местоположение: Велико Търново/Варна
Status: Извън линия

Re: Проблем при спиране на Mondeo

Мнение от CeZaR » 30 юли 2009, 15:55

Най-послее.......,всички които предположиха тампони на носачите се оказаха прави!На десния носач задния тампон беше направо разпилян, но се виждаше докато не се извади носача...при дърпане наляво не съм си и помислял за тампон отдясно...., а левите тампони бяха що годе добре, няма значение важното е че колата пак спира перфектно :) Благодаря на всички за отделеното внимани.

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 7 госта