Лампичка за масло - Фиеста MK3

Акумулатор. Алтернатор. Стартер. Запалителна система. Осветление и сигнализация.
Потребителски аватар
led_zep
потребител
потребител
Мнения: 106
Регистриран: 10 дек 2009, 12:56
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1.1; 1995г.
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Лампичка за масло - Фиеста MK3

Мнение от led_zep » 30 яну 2010, 23:42

Здравейте! От скоро на моята фиеста (1.1 МК3) имам следният проблем. При по-резки завой или когато се движа по наклонен път ми светва лампичката за маслото за определен период от време и загасва. Нивото на маслото ми е на максимума, смених го преди 2000 километра, така че предполагам не е от това. Наскоро смених таблото на километража (замених го с такова с оборотомер) но и от това не е също, защото и на оригиналното прави същият номер. Някой може ли да ме упъти какво да правя, тъй като е доста стряскащо докато караш и ненадейно да ти светне точно тая лампичка. :lol:
Относителност: Три косъма за една глава са малко, но за едно супа са много.

Потребителски аватар
Danchev
потребител
потребител
Мнения: 647
Регистриран: 09 фев 2008, 02:47
Модел на автомобила: 89' B-road sleeper
Status: Извън линия

Re: Лампичка за масло - Фиеста MK3

Мнение от Danchev » 31 яну 2010, 05:45

Доста хора си мислят, че когато им светне "лампичката за маслото" нивото е спаднало, вдигат щеката и установяват, че масло има, а лампата упорито си свети. Вметката тук е, че "лампичката" се нарича "датчик критично налягане", т.е. не свети като няма масло, а когато няма налягане в системата или по точно налягането е спаднало под допустимият праг. За твоят мотор 1.1 незнам, но на моят 1.6 датчика трябва да сработи на налягане под 1.25 бара, ако ти е интересно погледни самият датчик (някъде около масленият филтър се намира), то си пише на него. Затова когато дадеш на контакт лампата свети, просто колата още не е запалена и липсва налягане, а не защото няма масло. Причини много, мога да те успокоя като ти кажа, че нещо се мята там като завиваш удря кабела или се губи масата и т.н. и лампата светва, друг е върпоса, че може да ти е задръстена цедката в картера, да ти е поумряла маслената помпа или да си с много гъсто масло. Откачи като за начало кабела на датчика, почисти хубаво и виж резултата, може да смениш и целият датчик, който не е скъп (10-15лв.), но няма гаранция, че е от него. Ако можеш сам погледни си и гъстотата на маслото на загрял двигател и най-добре иди някой да ти помогне да не стане белята.
Tuned and performed by
Изображение
The people who once spent on the Mk3 have grown up and moved on, there's only a few nutters like us who still work on them

Потребителски аватар
led_zep
потребител
потребител
Мнения: 106
Регистриран: 10 дек 2009, 12:56
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1.1; 1995г.
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Лампичка за масло - Фиеста MK3

Мнение от led_zep » 01 фев 2010, 14:20

При загрял двигател маслото ми е доста гъсто. Най-добрият вариант е да я отведа на майстор, защото и лагера е за смяна, така че направо с един удар два заека. Какви са рисковете ако не я откарам скоро на майстор?
Относителност: Три косъма за една глава са малко, но за едно супа са много.

Потребителски аватар
Danchev
потребител
потребител
Мнения: 647
Регистриран: 09 фев 2008, 02:47
Модел на автомобила: 89' B-road sleeper
Status: Извън линия

Re: Лампичка за масло - Фиеста MK3

Мнение от Danchev » 01 фев 2010, 19:43

Ами списъка е дълъг и нищо от него няма да ти хареса, съветвам те да не я караш много или ако ти се наложи да я загрееш до нормална работна температура на място преди да тръгнеш, ако проблема наистина е в маслото. Подобен проблем по принцип е често срещан, кофти масло, ниски температури и позадръстена цедка с навъртяните километри и стават лоши реботи. Ако искаш съвет от мен, като сменяш маслото кажи да ти свалят картера, иди да го издухат на някоя пароструйка от гадориите витре и си почисти цедката задължително, сипваш си хубаво масълце и си я караш със здраве :)
Tuned and performed by
Изображение
The people who once spent on the Mk3 have grown up and moved on, there's only a few nutters like us who still work on them

Потребителски аватар
led_zep
потребител
потребител
Мнения: 106
Регистриран: 10 дек 2009, 12:56
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1.1; 1995г.
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Лампичка за масло - Фиеста MK3

Мнение от led_zep » 01 фев 2010, 20:39

Незнам човек, и по горе казах че скоро съм си сменил маслото, ходих при един приятел на баща ми и той ми сипа добро масълце, полу-синтетика. Наистина като загрее добре масулцето ми се струва малко гъстичко но незнам дали преценката ми е правилна. Количката си я карам всеки ден, чакам си я да загрее преди да тръгне, но незнам какво да направя първо. Много ми е странен факта че само при резки завои и спиране светва лампичката. Дали си струва да разглабям картер и т.н? Чудя се дали проблема се дължи на факта че скоро сменявах таблото с километража, но едва ли е от това, защото и на оригиналното табло го има същия проблем...
Относителност: Три косъма за една глава са малко, но за едно супа са много.

Потребителски аватар
Doin
потребител
потребител
Мнения: 1817
Регистриран: 13 мар 2009, 23:18
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi Ghia '00
Местоположение: Слатина, София
Status: Извън линия

Re: Лампичка за масло - Фиеста MK3

Мнение от Doin » 01 фев 2010, 21:14

Колега, не се хвърляй в приключения. И аз го имам тоз проблем, но от форума и от мнение на майстора ми явно проблема ми е по-дълбок, дори подкартерен. Смених датчика - свети. Смятах, че маслото ми е рядко и от 5W30 минах на 10W40 полу-синтетика та се видях в приключения. Сега колата свети като я запаля 10-ина секунди, загрява и като потегля - свети в продължение на километър. Имало възвратен клапан в маслената помпа дето пружинката му омеквала с времето и вместо да облива двигателя въртяла по-голямо количество масло в картера. В Мото Пфое го нямаха, та сега го чакам с поръчка. И така и така картера ще се сваля - ще се провери и износването на лагерите на коляновия вал, че може и от тях да е! А дотогава Фокусчето е недвижима собственост пред блока! И ще се върна разбира се на 5W30.

Потребителски аватар
led_zep
потребител
потребител
Мнения: 106
Регистриран: 10 дек 2009, 12:56
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1.1; 1995г.
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Лампичка за масло - Фиеста MK3

Мнение от led_zep » 01 фев 2010, 21:26

Какво предлагаш да направя, Doin?
Относителност: Три косъма за една глава са малко, но за едно супа са много.

Потребителски аватар
Doin
потребител
потребител
Мнения: 1817
Регистриран: 13 мар 2009, 23:18
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi Ghia '00
Местоположение: Слатина, София
Status: Извън линия

Re: Лампичка за масло - Фиеста MK3

Мнение от Doin » 01 фев 2010, 21:49

Да ти кажа честно все още не съм извървял целия път и още и аз не съм си решил проблема, че да давам съвети !
Може да е от датчика, да ти е запушена маслена магистрала, да се е задръстила цедката на маслената помпа, да ти се се скапал тоз възвратен слапан, да са ти отишли лагери на вала..... от тук научих че причините може да са безброй!
Аз за себе си съм решил задължително са си сложа отново синтетиката, защото с нея двигателя работеше по-добре и датчика само примигваше и то от време на време, а сега си свети ярко, звука на двигателя определено се влоши докато е студена ... и ме е страх да я карам така! И съм забелязал че колкото е по-студено навън, толкоз по-дълго свети датчика. Възвратния клапан не е скъп - от МП е 24-25 лв., но това е че трябва да го чакам 10-на дни, иначе отдавна да сме я разглобили и да има резултат. Това което мога да ти препоръчам е да не я караш в това състояние по тези студове. Поне докато не си готов с майстора.

Потребителски аватар
led_zep
потребител
потребител
Мнения: 106
Регистриран: 10 дек 2009, 12:56
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1.1; 1995г.
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Лампичка за масло - Фиеста MK3

Мнение от led_zep » 01 фев 2010, 22:09

За момента е наложително да я карам всеки ден... с майстора още не съм готов, другата седмица ще взимам пари и евентуално тогава ще завъртя телефона. Какви са рисковете?
Относителност: Три косъма за една глава са малко, но за едно супа са много.

Потребителски аватар
Doin
потребител
потребител
Мнения: 1817
Регистриран: 13 мар 2009, 23:18
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi Ghia '00
Местоположение: Слатина, София
Status: Извън линия

Re: Лампичка за масло - Фиеста MK3

Мнение от Doin » 02 фев 2010, 09:25

http://www.clubford.org/forum/viewtopic.php?f=9&t=34225" onclick="window.open(this.href);return false;
За по-сериозни последици не ми се и мисли. Но след като не можеш без колата, то ти препоръчвам да я караш в колкото се може по-ниски обороти. Поне при мен над 2к двигателя се усеща доста шумен когато е студен.

Потребителски аватар
led_zep
потребител
потребител
Мнения: 106
Регистриран: 10 дек 2009, 12:56
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1.1; 1995г.
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Лампичка за масло - Фиеста MK3

Мнение от led_zep » 10 фев 2010, 11:32

Проблемът е решен. Долях още един литър 10W40 и лампичката спря да свети. Благодаря на колегите засъветите и отделеното време _friends_
Относителност: Три косъма за една глава са малко, но за едно супа са много.

Отговори

Върни се в “ЕЛ. ИНСТАЛАЦИЯ и ОБОРУДВАНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 6 госта