Автоматик "свистене" ?

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
mondi3
потребител
потребител
Мнения: 17
Регистриран: 12 ное 2009, 17:16
Модел на автомобила: mondeo mk3
Status: Извън линия

Автоматик "свистене" ?

Мнение от mondi3 » 12 сеп 2010, 18:17

Здравейте!

Имам Форд Мондео МК3 2001г. 2.0 16v GHIA бензин автоматик. От известно време забелязах,че при подаване на газ т.е. когато има нужда от тяга - се чува определен вид свистене. Аз го оприличавам като слабо "металическо" свистене, което се засилва при по-рязко подаване на газ. Чува се при спуснати прозорци и наличие на отразяващи звука повърхости отвън. При вдигнати прозорци вътре почти не се чува.

Карах колата при специалист по автоматици - човека я покара, провери маслото и каза че за него са или зъбна двойка или помпата, но нищо друго не може да каже докато не се свали кутията т.е. - 700лв! Иначе каза,че за него всичко и е наред - превключва без проблем и нивото на маслото е идеално, така че да карам така докато не се усили(btw предишния собственик на колата ме информира, че доста се чудил и накрая сменил маслото - за всеки случай :-?: ) .

Въпросът ми е: някой сблъсквал ли се е с подобен проблем и трябва ли да се безпокоя?

Потребителски аватар
methodboy
потребител
потребител
Мнения: 553
Регистриран: 13 юни 2006, 00:22
Модел на автомобила: Mondeo 1.8 D TCI '94 CLX; Mondeo 2.0 DOCH 16V GHIA; Cougar 2.0 DOCH 16V, Jeep Cherokee '99 2.5TD Limited
Местоположение: Варна, Разград, София и Лондон
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Автоматик "свистене" ?

Мнение от methodboy » 12 сеп 2010, 22:57

Сменяй масло с филтър и не вярвай на предишния собственик. Автомата е много хубава екстра, но си иска профилактиката. Като ги смениш сподели има ли разлика. Ходих веднъж при един преподавател в ТУ-Варна който се занимава само с автоматични кутии. На въпрос какъв е ресурса на автоматичната кутия той ми отговори "По-голям от този на двигатела, ходовата част и купето". Ако не и направиш профилактиможе и кутия да сменяш.
ИзображениеИзображениеИзображение

DTM
потребител
потребител
Мнения: 1526
Регистриран: 05 мар 2006, 14:18
Модел на автомобила: *
Местоположение: Варна
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Автоматик "свистене" ?

Мнение от DTM » 12 сеп 2010, 23:08

Колега, не знам дали на бензиновите МК3 кутията е Jatco. Ако е такава, то филтъра и е заврян вътре в кутията, за да се смени трябва кутията да се сваля и т.н. работа много, пари също :evil: .
Т.е. на всички места където съм питал, сменят и само маслото на тая кутия.
Аз моята като я взех карах така, предишния собственик ми каза че маслото е сменяно, така пишеше и в книжката на колата.
Да обаче отидох все пак, по някое време след 5-6000км и го смених, оказа се че или не е сменяно никога (повече от 200К км ) или е сменяно преди много км. Беше черно и майстора каза, добре че още не мирише на изгоряло.
Отивай и сменяй, не се замисляй. От смяната няма да стане по-лошо.
Мен ме оръсиха 110лв., 80-90лв. за маслото и другото за труд. Препоръчаха ми да карам не повече от 50К км, поради това че не може да се извади и филтъра, остава масло в кутията и реално при смяната се подменя само част от маслото. Иначе препоръчително било на 70-80Ккм да се подменя масло с филтър. Дали е валидно за всички кутии или точно за тази, не мога да твърдя.

По проблема, не мога да кажа нищо. Ако беше дизел можехме да се съмняваме за пропуски то турбо пътищата, да ама не.
Огледайте все пак пистовия ремък и ролките, понякога ролките издават звук като свистене или много остро стържене.
Тоя майстор как разбра, че кутията издава тоя звук?

mondi3
потребител
потребител
Мнения: 17
Регистриран: 12 ное 2009, 17:16
Модел на автомобила: mondeo mk3
Status: Извън линия

Re: Автоматик "свистене" ?

Мнение от mondi3 » 12 сеп 2010, 23:16

Мерси за мненията.
Не ми казаха как се казва кутията, но знам че е класическата а не японска. Иначе филтъра и е вътре и не може да се смени ако не се свали кутията. А за маслото майстора каза че е в добро състояние - бледо червеникаво е и аз го видях.

Потребителски аватар
Sim3
потребител
потребител
Мнения: 221
Регистриран: 16 юни 2007, 22:06
Модел на автомобила: Ford Focus 1,8 TDdi '99
Местоположение: Burgas
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Автоматик "свистене" ?

Мнение от Sim3 » 13 сеп 2010, 15:39

Колкото и странно да ви звучи, но четейки първия пост за "свистенето" при мен въпреки, че колата е дизел се чува абсолютно същия звук и то при подаване на газ. Проблема се задълбочи след като това е съпроводено и с черен дим от аспуха. Огледал съм всички гумени маркучи около турбо и интеркулер, но най интересното е, че този звук се чува най ясно от една тръба покрита с метална решетка. Тя се намира точно след катализатора и доколкото се запознах с устройството и представлява мека алуминиева тръба със защитен метален екран. Тя свързва неподвижните част от катализатора с тръбите на изпускателните гърнета. За нея било характерно, че в един момент се пробивала и тъй като не подлежи на ремонт се сменя цялата. Ходих в Мото пфое, защото все пак там има "специалисти", но те отрязаха това е шум от турбината. Подмяна с нова - 2000 лв + 200 лв за мотаж и демонтаж. Тази констатация я направиха без да свалят кората на двигателя и да локализират източника на свистене. Тъй като ти се въртиш около скоростната кутия в случая автоматик - предлагам ти да качиш колата на канал и да се заслушаш внимателно около въпросния възел.
Едно уточнение, ако свистенето не се чува когато си на място значи горе написаното май няма да ти свърши работа.
Успех с отстраняването на проблема. Аз продължавам да дерзая по пушенето на дизела.
Изображение

mondi3
потребител
потребител
Мнения: 17
Регистриран: 12 ное 2009, 17:16
Модел на автомобила: mondeo mk3
Status: Извън линия

Re: Автоматик "свистене" ?

Мнение от mondi3 » 13 сеп 2010, 23:15

Почти съм сигурен, че при мен се чува само при вървене защото доста пъти съм я подгрявал на място при различни обороти и ситуации, и не ми е направило впечатление да го чувам, но все пак ще проверя и това.

Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 108 госта