степени на духане на мондео МК2

Отопление, вентилация, климатизация. Ключалки. Друго оборудване и принадлежности.
parusheff
потребител
потребител
Мнения: 33
Регистриран: 19 ное 2010, 10:37
Модел на автомобила: MONDEO
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: степени на духане на мондео МК2

Мнение от parusheff » 13 дек 2010, 11:08

Аз в момента имам същия проблем. Всичко друго ми работи само не и позицията за това, от къде да духа. Духа само от духалките на предния прозорец. Разглобих таблото и изкарах буксата с маркучите. От всичките маркучета само едното има вакум. Не зная и бих искал да разбера дали е от копчето или трябва да проверявам маркучетата. Чудя се какво да направя. Работи само поцицията "Затворено" и никъде не духа, а на каквато и друга позиция да го сложа, духа само и единствено на предното стъкло. Не мога да си позволя да купя копче и да се окаже, че не е от него. Моля за напътствия! Благодаря предварително.

Потребителски аватар
mcdilan
потребител
потребител
Мнения: 192
Регистриран: 31 дек 2007, 16:29
Модел на автомобила: Ford mondeo 1.8TDI / 98г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: степени на духане на мондео МК2

Мнение от mcdilan » 18 дек 2010, 16:38

И аз се нареждам на опашката със същия проблем, духа само от прозореца, при всяко едно положение на посоките за духане...ще има разглобяване да видим ще мога ли да оправя нещо...До колкото разбрах има разлики между бензиновите и дизелови двигатели...Ще видим...
Изображение

Потребителски аватар
mcdilan
потребител
потребител
Мнения: 192
Регистриран: 31 дек 2007, 16:29
Модел на автомобила: Ford mondeo 1.8TDI / 98г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: степени на духане на мондео МК2

Мнение от mcdilan » 20 дек 2010, 15:31

Ето схеми на климатичната инсталация и парното, причината за проблема може да е от много места...
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
tropper
потребител
потребител
Мнения: 687
Регистриран: 12 юли 2007, 00:34
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK1 1.6 16V GLX '93; ГИ Stilogas/Tamona, изп. Tomasetto, инж. Valtek; *** КЛИМАТИК ***
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: степени на духане на мондео МК2

Мнение от tropper » 21 дек 2010, 09:41

Колеги, системата е направена така, че ако изгуби вакуум /т.е. нещо се прее*е/ да духа на предното стъкло. Това с цел при такава авария да не се запотява джама и да можеш да гледаш къде караш. Лесно може да го установите като откачите вакуумната букса от копчето за посоките - тогава духа само на стъклото. Също така при загубен вакуум клапата за вътрешна/външна циркулация е в позиция - външна.

Според мен проблемът е в копчето. Както е писал единия колега - вакуум има само на едно от маркучетата на буксата. Оттам "идва" вкуума и копчето го разпределя към съответните клапи. За да сте сигурни дали е в копчето:
1) намерете малко маркуче - вътрешен диаметър - 1-2мм, дължина - 10-15см е достатъчно.
2) с макетен нож се отрязва перпендикулярно от двете страни - колкото са по-криви срезовете, толкова ще е по-трудно после
3) допирате единия край на маркучето до дупката, от която идва вакуум
4) допирате другия край до друга дупка и притискате, така че да уплътни и да не се чува свистене
5) проверявате накъде духа въздуха - имайте предвид че на клапите им трбват до 5сек. за да превключат.

Ако така работи и сменя посоките - копче 100%.
Ако не - търси се откъде се чува свистене по линията.

Ако няма вакуум на нито една от дупките на буксата - проблемът е преди това. Погледнете схемите на mcdilan. Има един "вакуумен резервоар", който представлява пластмасова глупост с размери грубо около 20х10х2 см и се намира точно между вентилатора и централното тяло на парното. При свалена жабка и леви панели в краката на пасажера има достъп до него. В него се включват две маркучета. Едното е гъвкаво и ходи към копчето и електромагнитния клапан за циркулацията, а другото е твърдо. Твърдото е вакуума, който идва от двигателя. Проверете дали има вакуум на този маркуч. Ако има - включете го обратно в пластмасовата кутия и изкарайте другия. Има ли вакуум на дупката на кутията? Ако да -проблемът след това.

И тъй нататък....
Неприятното е че всичко това изисква раглобяване на централната конзола, но за съжаление няма как...
късото съединение прави силата
LPG: Изображение / 1.07 заради гумите :)

Потребителски аватар
mcdilan
потребител
потребител
Мнения: 192
Регистриран: 31 дек 2007, 16:29
Модел на автомобила: Ford mondeo 1.8TDI / 98г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: степени на духане на мондео МК2

Мнение от mcdilan » 24 дек 2010, 18:21

Аз си реших проблема, имах късмет че нямам механичен проблем никъде...на снимка 1 се вижда ясно излезналата тръбичка точно от където тръгва вакума от двигателя към вакумния резервоар (снимка 2). С малко капчица повече няма да излиза :) Успех на останалите колеги с този неприятен проблем.
ЧЕСТИТА КОЛЕДА !!!
Изображение
Това е вакумния резервоар, едната тръбичка отива към двг, другата към превключвателя на посоките, и клапата за смяна на въздуха вътре<->вън
Изображение
Изображение

DALeksiev87
потребител
потребител
Мнения: 63
Регистриран: 24 апр 2010, 19:06
Модел на автомобила: Mondeo
Status: Извън линия

Re: степени на духане на мондео МК2

Мнение от DALeksiev87 » 31 дек 2010, 00:15

Имах го и аз явно е дефект при всички фордове с подобна инсталация при мен беше ж копчето за степените там където регулира дали да вкарва въздух от купето или от вън има една зелена гарнитурка или нещо подобно като се разглоби копчето се вижда та тя незнам се беше разтопила мисля и беше задръстила системата след бая мъки рязане ходено до един зоо магазин си реших проблема продават един шлаух твърт с малко преработки става, с едни телове пробвах да ги отпуша тръби4ките ама не става ново копче се слага само това което е отзат самото копче не целия панел вече година си бачка няма проблеми

Потребителски аватар
s003010
потребител
потребител
Мнения: 9
Регистриран: 29 юли 2010, 14:03
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK2 1,8 TD 1996
Status: Извън линия

Re: степени на духане на мондео МК2

Мнение от s003010 » 27 юни 2011, 23:12

Здравейте
След година мъки и разни шунтове с изолацията на кабели за тръбички… неволята принуди и мен да си купя нов ключ. От МотоПфое разбира се недоумяваха как може проблема да е там и никога през живота си не бяха срещали проблем на това място…
Взех си от ebay.co.uk ключа и ми излезе към 20-30 лева но ми го достави един приятел. Ако ви го достави продавачът цената може да отиде и до 50тина лева. Трябва да се търси. Разбира се и аз търсих по моргите из Русе но един ден ми стигна за да ме откаже поне за полвин година напред ;)
След като пристигна новия ми ключ реших все пак да снимам това чудо на инженерната мисъл дето се стопява поради неведоми причини и бива засмукано от вакуумната система (както намерих моето или пихтията която беше останала от него). Става дума за ключа за силата на потока и вътре/вънка.
Вярвам че има хора които биха могли да си сглобят подобно уплътнение от гума… И аз със мой колега пробвахме но така и не стигнехме до успех… Сега когато видях оригиналното уплътнение надали ще си купя следващ ключ ако този се прецака…
Успех на всички и не се предавайте ;)
Прикачени файлове
sil.jpg
Разглобеният ключ за силаи вътре/вънка въздух и ПРОСЛОВУТОТО СИЛИКОНОВО УПЛЪТНЕНИЕ дето се разкашква с годините или жегите ...

Отговори

Върни се в “ВСИЧКО ОСТАНАЛО, КОЕТО ИМА В АВТОМОБИЛА”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 13 госта