Деактивиране на автоматичния режим на задната чистачка (Фокус Мк 2 / Фокус Ц-Макс)

Отопление, вентилация, климатизация. Ключалки. Друго оборудване и принадлежности.
Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Деактивиране на автоматичния режим на задната чистачка (Фокус Мк 2 / Фокус Ц-Макс)

Мнение от Ozzie » 16 мар 2021, 20:06

Вероятно повечето собственици на посочените в заглавието модели са забелязали, че при лоши метеорологични условия - дъжд, сняг, може би и мъгла, при включване на задна предавка, задната чистачка се пуска автоматично. Ако е дъждовно времето, няма проблем, но ако чистачката е замръзнала / залепнала за стъклото и преди реотаните да са успели да разтопят леда, то тогава може да имаме случка с неприятни последствия (евентуално). Лично аз, така и не разбрах, как електрониката сама разбира кога да пусне чистачката и кога не.
Автомобила ми няма сензор за дъжд или автоматични чистачки.

За да деактивираме режима са ни нужни:
- адпатер ELM 327, преработен с ключе за превключване между MS-CAN и HS-CAN протоколите, а най-добре е адаптер ELS 27, за да не се занимаваме с непрекъснато цъкане на ключето.
- програмата ELMConfig
- лаптоп.

Преди да изтеглите която и да е версия на програмата (за препоръчване е най-новата), първо трябва да изтеглите файла ELMConfig Runtimepack (най-отгоре в списъка на страницата), да го стартирате и в отворилия се прозорец да кликнете върху бутона "Изпълни". Самата програма мисля, че не се нуждаеше от инсталиране, а се стартира директно от EXE файла.
Как се свързва адаптера с лаптопа няма да разглеждам. Има писано достатъчно по въпроса.

След стартиране на програмата се отваря долния прозорец
2021-03-16_193746.jpg
2021-03-16_193746.jpg (22.95 KБ) Видяна 2825 пъти
Избирате език, драйвер (обикновено е V(CP)), Device указва на кой порт е свързан адаптера, чрез Connection избирате модела автомобил. Програмата е писана за Focus Mk II, C-Max, Kuga Mk I и Mondeo MkIV / S-Max / Galaxy. След като сте избрали всичко, кликвате на Open port / Открьiть порт, при което ще се отвори основния прозорец на програмата. Трябва да изчакате едно досадно
съобщение относно програмата (7-8 секунди), след което можете да ровичкате на воля.

Стъпките са както следва:
1. Избирате GEM модула.
2. Отивате на меню Configuration.
3. Отваряте страница 3 в менюто (Page 3).
4. Кликвате на Read from GEM. След като програмата прочете модула, ще зареди кои функции са активирани и кои не. Това което касае задната чистачка съм го оградил в червения кръг.
5. От оградените отметки в червения кръг размаркирате Reverse rear wiper feature option initial rear wipe / Включение заднего дворника при вьiборе задней передачи.
6. Кликвате на Write to GEM с което процедурата е приключена.
2021-03-15_163247.jpg
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Потребителски аватар
zz_stefanov
потребител
потребител
Мнения: 125
Регистриран: 04 авг 2020, 21:23
Модел на автомобила: Ford Focus Mk 2,5 газ/бензин 1,6 Ti-VCT 115 к.с.
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Деактивиране на автоматичния режим на задната чистачка (Фокус Мк 2 / Фокус Ц-Макс)

Мнение от zz_stefanov » 16 мар 2021, 21:07

Благодаря :)

Потребителски аватар
dmastard
потребител
потребител
Мнения: 239
Регистриран: 10 апр 2014, 01:11
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci '06
Status: Извън линия

Re: Деактивиране на автоматичния режим на задната чистачка (Фокус Мк 2 / Фокус Ц-Макс)

Мнение от dmastard » 16 мар 2021, 23:38

Опцията за чистачката я видях и във Forscan, тия дни ще я пробвам дали работи.

Потребителски аватар
DigiPro
потребител
потребител
Мнения: 4336
Регистриран: 08 фев 2005, 23:15
Модел на автомобила: служебен C-Max 1,0 EcoBoost
ex служебен B-Max 1,0 EcoBoost
ex служебен Fusion 1,4 Duratec 16V.
ex Fiesta Si 1,6 16V MK3,5
ex Fiesta 1,1i MK3
Местоположение: Велико Търново
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Деактивиране на автоматичния режим на задната чистачка (Фокус Мк 2 / Фокус Ц-Макс)

Мнение от DigiPro » 17 мар 2021, 21:04

Ozzie написа:
16 мар 2021, 20:06
Вероятно повечето собственици на посочените в заглавието модели са забелязали, че при лоши метеорологични условия - дъжд, сняг, може би и мъгла, при включване на задна предавка, задната чистачка се пуска автоматично.
Задната чистачка се включва автоматично САМО ако са активирани предните чистачки (независимо дали ръчно или чрез сензора за дъжд). Няма значение дали вали, пече или пада градушка. Наблюденията ми са от B-Max и C-Max (последния модел).

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Деактивиране на автоматичния режим на задната чистачка (Фокус Мк 2 / Фокус Ц-Макс)

Мнение от Ozzie » 17 мар 2021, 22:33

@DigiPro
Описал съм при какви условия се включва задната чистачка.
Деактивирал съм функция, която е налична при спрял автомобил и включване на задна предавка, и не зависи от това включени ли са или не предните чистачки.
В една друга тема други двама потребители също споделиха, че тази функция не им се нрави, така че реших да споделя малко опит.
:drink:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Потребителски аватар
margarit.hristov
Потребител
Потребител
Мнения: 140
Регистриран: 31 мар 2020, 19:21
Модел на автомобила: Форд мондео мк4 комби 1.8тдци 125к.с.
Местоположение: Свиленград
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Деактивиране на автоматичния режим на задната чистачка (Фокус Мк 2 / Фокус Ц-Макс)

Мнение от margarit.hristov » 18 мар 2021, 07:02

А имаш ли идея как да изключа подгрева на задното стъкло,че почна да ме дразни всяка сутрин когато температурата е под 5 градуса се включва автоматично.или и той е свързан към някви сензори?

Потребителски аватар
zz_stefanov
потребител
потребител
Мнения: 125
Регистриран: 04 авг 2020, 21:23
Модел на автомобила: Ford Focus Mk 2,5 газ/бензин 1,6 Ti-VCT 115 к.с.
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Деактивиране на автоматичния режим на задната чистачка (Фокус Мк 2 / Фокус Ц-Макс)

Мнение от zz_stefanov » 18 мар 2021, 08:05

При мен като натисна копчето на климатроника за интезивно осушаване на предното стъкло освен климатика ми включва и нагревателите на предното и задното стъкло и на огледалата. Отавя ги включени и след като изключа функцията докато им изтече тяхното време. Това ако стане при заскрежени стъкла сутрин ОК, но става и когато усетя, че понеже сме с влажни дрехи и започнат да се запотяват стъклата. Свикнах му :)

Отговори

Върни се в “ВСИЧКО ОСТАНАЛО, КОЕТО ИМА В АВТОМОБИЛА”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 21 госта