Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Как да живеем съвместно и в разбирателство.
Масла. Антифриз. Автокозметика. Консумативи.
JFS
потребител
потребител
Мнения: 90
Регистриран: 01 авг 2012, 15:39
Модел на автомобила: Ford Focus Mk3 1.6TDCi 95hp Sedan
Status: Извън линия

Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Мнение от JFS » 15 сеп 2012, 16:32

Как да защитим автомобила от солта през зимата? С наближаването на този сезон все по-актуален ще става въпроса. И за да сме наистина ефективни нетрябва да чакаме да падне пъвият сняг. Независимо дали колата е нова, стара, дали искаме да я използваме по-дълго или да запазим по-висока стойност при продажба си мисля, че подобен процес е най-малкото препоръчителен ако не задължителен.
Това което повечето от нас правим е пастирането на боята с хубава вакса. Обаче си мисля, че това въобще не е достатъчно. В смисъл ръждата обикновено не тръгва от вън, а от вътре. Следователно ми се иска да направя някакво третиране на калниците от вътре както и на шасито отдолу като цяло.
Вижте този клип и ми кажете знаете ли дали подобно нещо се предлага от някой у нас: http://www.youtube.com/watch?v=r3I8ONkI ... re=related

JFS
потребител
потребител
Мнения: 90
Регистриран: 01 авг 2012, 15:39
Модел на автомобила: Ford Focus Mk3 1.6TDCi 95hp Sedan
Status: Извън линия

Re: Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Мнение от JFS » 15 сеп 2012, 19:24

Тук даже пръскат кухините от вътре: http://mike.british-cars.de/popup.htm
Все някой трябва да прави това и у нас :roll:

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Мнение от ЯЛТА » 15 сеп 2012, 20:22

Когато ръждата се появи, обикновено вече е късно, просто знаеш че и остават 3-4 год. живот на колата. Преди това трябва да се контролира и третира. Обаче при толкова препълнен пазар с автомобили, въобще не ми се занимава, а на времето бях цар в тази област. Използувах боя за пътна маркировка,- две ръце, после една ръка от същата боя добре разбъркана с гумени трици. Ефекта е поразителен, боята е леко затоплена, и съхне за 5 мин., когато е без гумените трици. А с боята с триците се запълват всички кухини. Въпроса е че навремето като боядисваха пътна маркировка по улиците, за 10 лв. се купуваше бидон от 30 литра боя. Всъщност цена имаше само труда ми.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Мнение от S_C » 15 сеп 2012, 20:53

Не можеш да защитиш колата от сол.Няма такъв начин.Ако имаше (макар и скъп), тези от Австрия и Швейцария щяха отдавна да го прилагат (все пак там тия коли ги купуват нови) и след десет години кочинките щяха да идват у нас перфектни.
Ама не идват.Нищо не можеш да направиш.Примири се!Караш докато изгние и взимаш следващата.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

JFS
потребител
потребител
Мнения: 90
Регистриран: 01 авг 2012, 15:39
Модел на автомобила: Ford Focus Mk3 1.6TDCi 95hp Sedan
Status: Извън линия

Re: Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Мнение от JFS » 15 сеп 2012, 20:58

ЯЛТА написа:Когато ръждата се появи, обикновено вече е късно, просто знаеш че и остават 3-4 год. живот на колата. Преди това трябва да се контролира и третира.....
Точно това ми е идеята - превенция. Колата ми е чисто нова и искам да направя нещо с което да я предпазя от появата на ръжда след време.

Потребителски аватар
DigiPro
потребител
потребител
Мнения: 4336
Регистриран: 08 фев 2005, 23:15
Модел на автомобила: служебен C-Max 1,0 EcoBoost
ex служебен B-Max 1,0 EcoBoost
ex служебен Fusion 1,4 Duratec 16V.
ex Fiesta Si 1,6 16V MK3,5
ex Fiesta 1,1i MK3
Местоположение: Велико Търново
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Мнение от DigiPro » 15 сеп 2012, 20:59

Колега гледам, че колата ти е нова. Завода производител дава 12 (ако не се бъркам) години гаранция срещу ръжда. Ако си решил да даваш пари за да я пазиш от ръжда, просто е нужно да си плащаш всяка година на Мото-Пфое за преглед на лаковото покритие за да ти важи гаранцията. Лично аз смятам, че ако си оправяш навреме щетите по каско можеш да минеш и без тази проверка в МП и колата все ще изкара 5-6 години без ръжда. Оттам нататък да му мисли следващият собственик.

JFS
потребител
потребител
Мнения: 90
Регистриран: 01 авг 2012, 15:39
Модел на автомобила: Ford Focus Mk3 1.6TDCi 95hp Sedan
Status: Извън линия

Re: Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Мнение от JFS » 15 сеп 2012, 21:16

S_C написа:Не можеш да защитиш колата от сол.Няма такъв начин.Ако имаше (макар и скъп), тези от Австрия и Швейцария щяха отдавна да го прилагат (все пак там тия коли ги купуват нови) и след десет години кочинките щяха да идват у нас перфектни.
Ама не идват.Нищо не можеш да направиш.Примири се!Караш докато изгние и взимаш следващата.
Е, сега... Има поддръжка и поддръжка. Можеш да караш една кола и 5 и 10 и 20год. Много зависи от това дали ще си душманин на колата си или ще се грижиш за нея. Иначе тези от Австрия и Швейцария не мисля че са голям критерий, защото тях не ги интересува много-много какво ще е състоянието на колата след десетата и годишнина, защото най-вероятно доста по-рано ще са я сменили.
Имаше преди време една статия в АутоБилд за Мазда 3. Напълно безпроблемни 100к км. изминати за около 2г. След разглобяването на съставните части почти никакво износване. Обаче цялата отдолу беше на малки язвички от ръжда. Редакторите се упасяваха, че този автомобил може да последва съдбата на старите Вектри, които ръждясваха по-бързо отколкото ускоряваха. Та там съветваха който си купи Мазда 3 да проведе консервация на кухините и дъното на автомобила. Та си мисля, че тази процедура не им е непозната на германците и със сигурност е ефективна, но друг е въпроса, че почти никой там не я прави заради споменатите от мен по-горе причини.

peigera
потребител
потребител
Мнения: 1384
Регистриран: 28 сеп 2007, 13:54
Модел на автомобила: Ескорт RS 2000 96г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Мнение от peigera » 15 сеп 2012, 21:19

Аз направих следното с моя Ескорт. Свалих всичко отдолу. Гърнета, резервоар, заден мост, преден мост (магаре) подпрях двигателя и ск. кутия и като започна едно пръскане с пистолет за BODY . Аз си правих всичко и ми излезе 120лв за материалите според мен си заслужава защото исках да хвана колата преди да е започнало да се образува ръжда. Започне ли процедурата е много по трудоемка и скъпа.

mitko1962
потребител
потребител
Мнения: 247
Регистриран: 13 дек 2008, 14:19
Модел на автомобила: Фокус седан 1.6TDCI 07г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Мнение от mitko1962 » 15 сеп 2012, 21:50

Колега, щом имаш възможност да си купиш чисто нов автомобил, значи едва ли си човек, който ще я кара 10,15 или 20г. Най вероятно на 6-7г вече ще ти омръзне, а и ще започнат проблемите по автомобила.А дотогава едва ли ще имаш проблем с ръждата, освен ако няма удари и се ремонтира некачествено, което искрено не ти пожелавам.

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Мнение от S_C » 16 сеп 2012, 12:18

Поддръжка....Поддръжка има на видимите части,които трябва да са и достъпни за работа ако случайно нещо е тръгнало.Там появи ли се ръжда,конят вече е влязъл в гьола с поне два крака.Ръждата тръгва от невидимите места.Никоя кола няма да започне да гние от средата на предния капак...Ще тръгне от вътрешната страна на праговете,под някоя пластмаса или кора; или там,където камъчетата блъскат ламарината и в края на краищата антикорозионният слой с дебелина няколко микрона се предава.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

JFS
потребител
потребител
Мнения: 90
Регистриран: 01 авг 2012, 15:39
Модел на автомобила: Ford Focus Mk3 1.6TDCi 95hp Sedan
Status: Извън линия

Re: Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Мнение от JFS » 16 сеп 2012, 15:52

От проучването което направих през последните дни с помоща на чичко Гуугъл си харесах ето този продукт:

http://www.waxoyl-usa.com/products/corrosion-prevention" onclick="window.open(this.href);return false;

Доста лесен е за нанасяне във вариант на аерозол (би трябвало да отнеме час-два). Пръска се в кухините и отдолу по автомобила. Гледам, че е швейцарско производство, а швейцарците би трябвало да знаят как да борят корозията по колите. Въпреки, че аз не го искам, за да се боря с нея, а за превенция и да не и позволя въобще да тръгне.
Искам да ви питам дали сте го срещали да се продава в България, за да не го поръчвам по интернет, че това го ускъпява доста. В официалния сайт на производителя дават разходна норма за кола среден размер 1л. за кухини и 1,5л. за отдолу което прави най-малко $50 за транспорта.

JFS
потребител
потребител
Мнения: 90
Регистриран: 01 авг 2012, 15:39
Модел на автомобила: Ford Focus Mk3 1.6TDCi 95hp Sedan
Status: Извън линия

Re: Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Мнение от JFS » 16 сеп 2012, 19:26

Ето това също е много добро с безупречна репутация по чуждите форуми:

http://www.ebay.co.uk/itm/Hammerite-UND ... f0b10#shId

Има ли го някъде да се продава из България?

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Мнение от HACKO » 16 сеп 2012, 20:48

BODY 930 Цената на 3кг е петнайсеттина лева, малко ми е стара информацията, но няма да е над 20лв.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Мнение от ЯЛТА » 07 юни 2017, 12:59

Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

savagebs
потребител
потребител
Мнения: 37
Регистриран: 06 май 2012, 23:30
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6
Status: Извън линия

Re: Зима идва. Как да защитим автомобила от солта?

Мнение от savagebs » 07 мар 2018, 14:53

Е как , как, консервира се и така до пукване на първа пролет :)

Отговори

Върни се в “ГРИЖИ, ПОДДРЪЖКА И ЕКСПЛОАТАЦИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 25 госта