Ford Fiesta MK3 - горивен/маслен филтър

Как да живеем съвместно и в разбирателство.
Масла. Антифриз. Автокозметика. Консумативи.
vas86
потребител
потребител
Мнения: 18
Регистриран: 31 юли 2012, 11:09
Модел на автомобила: Fiesta
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Ford Fiesta MK3 - горивен/маслен филтър

Мнение от vas86 » 25 фев 2015, 10:42

Здравейте колеги, предстои ми смяна на масло и филтри, но искам да си ги избера сам, щото нали всички сме по-майстори от майстора :D

Дайте мнения и впечатления от горивните и маслените филтри на основните производители mann, bosch, champion, mahle, filtron. Има ли осезаеми разлики или е по-важно регулярно да се сменят. Или си е и до късмет, щото чета че имало доста ментета дето се появяват под тези имена...

Дайте акъл и за масълцето - преди бях с 10w40 на JBGerman oil и за около 2 години колата не го беше пипнала. Като дойде време за смяна, не намерих същото, а и майстора ми препоръча минерално IGAT15W40, което явно хич не й се нрави, щото го хапва и вече няколко пъти доливам по малко.
Сега мисля да се върна към полусинтетика - спрял съм се на Castrol Magnatec 10W40. Бая материал изчетох и мненията са много крайни - уж за стари коли трябвало минерално, че синтетиката увреждала уплътнения и по-тънкото масло щяло да минава през съществуващи луфтове, ама други пък твърдят че синтетичните отдавна са с много подобрена химична формула и вече нямат такъв негативен ефект.

Само ме притеснява, че при смяната ще остане малко от минералното и ще се смесят, доколкото разбрах това не е проблем.
Четох темата за маслата, ама не можах оттам да си отговоря на въпросите, затова ще се радвам някой тук да споделите опит вашите фиестички какво харесват :wink:
Ford Fiesta MK3, 5Türer, ´93

Любо
Администратор
Администратор
Мнения: 2510
Регистриран: 01 ное 2005, 13:48
Модел на автомобила: Мондео 2,0i; 107kW, 2006г.
Ford Ka 1,3 DuraTec 51kW 2003г.
Местоположение: София - Надежда 1
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Ford Fiesta MK3 - горивен/маслен филтър

Мнение от Любо » 25 фев 2015, 11:57

Ползвам само масло по спецификация на Форд, като обикновено взимам Ford Formula F 5W30. Не съм имал проблеми.
За филтри ползвам основно FIAM или MANN. Нямам оплаквания.
Веднъж за горивен на Мондеото съм ползвах някакъв японски (беше на половин цена спрямо FIAAM) не забелязах разлика.
Filtron съм ползвал само за въздушни - и с тях колата диша.

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Ford Fiesta MK3 - горивен/маслен филтър

Мнение от HACKO » 25 фев 2015, 12:48

Синтетичното масло няма да ти спре разхода на масло, трябва да се сменят гумичките на клапаните и евентуално сегментите. Не пишеш какъв е мотора, но моторите на тази генерация Фиеста спокойно си работят със минерално масло а и не е рентабилно да се дава за масло 1/2 от цената на мотора.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

vas86
потребител
потребител
Мнения: 18
Регистриран: 31 юли 2012, 11:09
Модел на автомобила: Fiesta
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Ford Fiesta MK3 - горивен/маслен филтър

Мнение от vas86 » 27 фев 2015, 10:37

И аз последно си взех въздушен филтър на Filtron, защото беше по-евтин и според мен няма какво толкова да му се избира, все пак си е главно "хартия". По-хубаво е две смени за тези пари отколкото един по-скъп за по-дълго време в тоя прахоляк.

Иначе за масления и аз си мисля за MANN, то не че по нещо може да се усети разлика или кажете ако греша. Доколкото знам, ако има проблем и се запуши се отваря байпас клапата (bypass valve) и масълцето си върви през нея като заобикаля филтриращата част, демек си все едно без филтър. Въпроса е дали ако това стане щото филтъра е некачествен, тоя дето е горе в купето ще разбере... В моята няма толкова електроника, че да си каже сама :):

Колега, варианта със смяна на сегменти и уплътнения не ми е на дневен ред. То по-скоро не маслото, ами тази смяна не би си струвала спрямо общата стойност на колата. А и не уточних, че за около 2 години и към 10 000 км съм долял около 300ml - 400ml масло, така че положението не мисля че е толкова сериозно. Моторчето е 1.1 и побира около 3.5л. иначе за кастрола си прав, сега видях, че го има и по 80+ лева за 4 литра, само дето на повечето места гедах че го продават за 48лв или колкото е и IGAT и другите подобни, та затова се бях спрял на него. Сега обаче нещо се чудя защо е на тази цена, да не е някакво рециклирано?
Ford Fiesta MK3, 5Türer, ´93

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Ford Fiesta MK3 - горивен/маслен филтър

Мнение от HACKO » 27 фев 2015, 11:01

vas86 написа:...за около 2 години и към 10 000 км съм долял около 300ml - 400ml масло, така че положението не мисля че е толкова сериозно. ...
Това изобщо не е съществен разход, за сравнение аз наливам 1л на 500-700км, това е разход на масло и се вижда отзад. При положение, че може да се намери 10W40 на цена около 40лв, не бих дал тези пари за минерално.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

vas86
потребител
потребител
Мнения: 18
Регистриран: 31 юли 2012, 11:09
Модел на автомобила: Fiesta
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Ford Fiesta MK3 - горивен/маслен филтър

Мнение от vas86 » 30 мар 2015, 15:22

Айде да споделя все пак какво направих до тук...
След много мислене се спрях на филтри Мann и масло Total Quartz 7000 Energy 10w40. Това че форд са направили хубава кола нещо не ми беше достатъчно да повярвам, че и маслото им е хубаво, та не взех от тяхното. Разбира се за момента е рано да се каже дали съм уцелил на покупки, но като понавъртя километри ще споделя впечатления.

Като гледам обаче моята тема не ги вълнува май много от съфорумците, айде колеги не може да няма и други с моя модел количка, дето нощем будуват и обмислят какво да й купят :lol: Дайте да обменим опит.

Не знам дали трябва да пускам отделна тема, ама след като благополучно подмених тия консумативи, сега пък ми препоръчаха да сменя водната помпа, та пак съм на кръстопът. Колата няма никакви симптоми - нито губи антифриз, нито прегрява, но има малко луфт на помпата. Доколкото разбрах, това май става, когато почнат да се скапват лагерите и е въпрос на време да протече.
Какво ще кажете за Ruville и Hepu, гледам техните помпи най-ги препоръчват?
Ford Fiesta MK3, 5Türer, ´93

Заключена

Върни се в “ГРИЖИ, ПОДДРЪЖКА И ЕКСПЛОАТАЦИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 16 госта