Неудобна шофьорска позиция при Ford Focus Mk1

Как да живеем съвместно и в разбирателство.
Масла. Антифриз. Автокозметика. Консумативи.
rhct
потребител
потребител
Мнения: 21
Регистриран: 22 ное 2016, 22:39
Местоположение: София
Status: Извън линия

Неудобна шофьорска позиция при Ford Focus Mk1

Мнение от rhct » 04 фев 2017, 23:34

Има ли някой друг с впечатления за неудобство при шофиране на въпросния модел.
По принцип винаги като съм се качвал във фордове, седялките им са ми се стрували много удобни, а въпросния модел има достатъчно широка конфигурация на позицията и на седялката и на волана, но нещо не успявам да се наместя удобно в моята.
След пордължително шофиране усещам напрежение или в кръста или в краката и нещо не се чувствам удобн, а не мога да разбера откъде идва.

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Неудобна шофьорска позиция при Ford Focus Mk1

Мнение от madboy » 05 фев 2017, 13:26

Пробвай различни позиции, трябва да пасне. Пробвай и без тая подпирачка за кръста. На мен с нея, понякога ми е неудобно.
Иначе съм минавал 1000 км за един ден и нямах ядове със седалката. Пробвай и различни позиции на седалката- по-нагоре, по-долу и пр.
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

Потребителски аватар
RanditY -.-
потребител
потребител
Мнения: 133
Регистриран: 03 окт 2010, 15:30
Модел на автомобила: Mondeo '06 1.8i.125hp, Focus '08 2.5i 225hp
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Status: Извън линия

Re: Неудобна шофьорска позиция при Ford Focus Mk1

Мнение от RanditY -.- » 05 фев 2017, 13:49

За градско шофиране нямам проблем. Карам малко по-легнал, седалката е свалена почти до долу. Удобно ми е, но за в града. Извън града, от София до Пловдив нямам проблеми, но от морето до София издивявам. Не ме свърта и да, нещо не е както трябва. Започва една леко тъпа болка в кръста, която ме изнервя и почвам да се подмятам на седалката.
Изображение

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Неудобна шофьорска позиция при Ford Focus Mk1

Мнение от ЯЛТА » 05 фев 2017, 14:04

Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Неудобна шофьорска позиция при Ford Focus Mk1

Мнение от HACKO » 05 фев 2017, 17:56

Това е защото не сте карали Лада Нива от първата модификация. ;):
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

rhct
потребител
потребител
Мнения: 21
Регистриран: 22 ное 2016, 22:39
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Неудобна шофьорска позиция при Ford Focus Mk1

Мнение от rhct » 05 фев 2017, 23:11

Randity, твоите седалки механични или електрически са.
Моите са механични и понеже съм 187см също карам на почти най-ниската позиция (врътката има около 15 оборота от -7 до +7, при мен обикновено е на -6/-5) и май разбирам каква е причината да не ми е удобен фокуса.
Колкото повече слиза надолу седалката толкова по-голям обратен наклон на седене се получава, нагледно при лявата графика.
Изображение
И вече както и да нагласям облегалката или цялата седалка напред-назад няма как да постигна правилна стойка на тялото.
А фокусът по принцип е с висока шоф позиция, на -3/-5 седалката вече ми е удобна, но пък съм прекалено високо в колата за да мога да шофирам така.
Някой ако може да сподели при ел седалките дали е по същия начин или случайно си слизат надолу оставайки хоризонтално.

madison
потребител
потребител
Мнения: 6
Регистриран: 30 яну 2017, 11:24
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Неудобна шофьорска позиция при Ford Focus Mk1

Мнение от madison » 06 фев 2017, 12:44

След продължително шофиране май каквато и да е седалка, все има напрежение в кръста и си има нужда от разстъпкване по бензиностанции.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Неудобна шофьорска позиция при Ford Focus Mk1

Мнение от OgiDogi » 06 фев 2017, 18:41

rhct написа:
05 фев 2017, 23:11
...
Изображение...
За тая графика пък хич не съм съгласен. Може да е валидна само за точно определени марка/модел.
За да няма напрежение в краката, бедрото трябва да е отпуснато и подпряно отдолу, а педалът за газта да се управлява само от глезена. Това няма как да се получи (поне при мен - 190 cm) във втория случай, освен ако седалката не е висока като пейка. Ръцете не трябва да са много свити или изпънати, след регулиране на облегалката.

Ето обяснения и демонстрация на ортопед:

https://www.youtube.com/watch?v=Vw_monK_bZQ

https://www.youtube.com/watch?v=Zjh6FFGyG6c
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

rhct
потребител
потребител
Мнения: 21
Регистриран: 22 ное 2016, 22:39
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Неудобна шофьорска позиция при Ford Focus Mk1

Мнение от rhct » 06 фев 2017, 18:56

Прав си, просто не си обърнал повече внимание на графиката.
Всяка седалка в преданта си част е по-издигната и има упора за бедрата, а не е равна като дивана в хола.
При дясната графика се вижда, че при хоризонтална седалка повърхността и пак е под ъгъл и отпред е по-висока за упора на краката, която както си написал е много важна.
Става въпрос че задникът трябва да е разположен хоризонтално спрямо кръстта, а не под малък ъгъл и тежестта и упората да се прехвърлят върху кръстта и гърба. А при фокуса като ми свалиш седалката до долу точно това се получава.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Неудобна шофьорска позиция при Ford Focus Mk1

Мнение от OgiDogi » 06 фев 2017, 22:12

rhct написа:
06 фев 2017, 18:56
...
При дясната графика се вижда, че при хоризонтална седалка повърхността и пак е под ъгъл и отпред е по-висока за упора на краката, която както си написал е много важна...
Колко да е под ъгъл, като си с дълги крака и имаш педали под тях?
При хоризонтална седалка, за да ми опре бедрото в нея и да натискам нормално педалите, трябва да я дръпна почти до последно назад, при което ще се наложи да вдигна облегалката, за да се получи свивка в лактите и веднага се получава сгъването на кръста, което натоварва лумбалните прешлени. За дългучи е много по-удобно, седалката да е дръпната малко напред и вдигната в предния край, за опора на бедрата (колкото да не ти опират коленете във волана), а облегалката да е свалена назад, за комфорт в ръцете. Така сядаш в нещо като джоб, но разтоварването идва от разпределяне тежестта на горната част на тялото между облегалката и кръста. В клиповете, Тери Моул неколкократно споменава гравитацията - тя трябва да те натиска към седалката и облегалката, а не мускулите. Примерно, не трябва коляното ти да стои неподвижно в завоите с помощта на бедрените мускули, а да го задържа триенето в седалката, както и не трябва да натискаш или отлепяш гръб от облегалката, за да въртиш волана.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

hristov008
потребител
потребител
Мнения: 85
Регистриран: 31 юли 2014, 09:41
Модел на автомобила: ford focus estate 1.6 ztec 2000
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Неудобна шофьорска позиция при Ford Focus Mk1

Мнение от hristov008 » 18 мар 2017, 22:42

Колеги, наистина не е удобно. От почти 4 години карам форда /фокус комби/. Мога да кажа, че на старата Астра 91г. беше по-удобна седалката. В момента карам на възможно най-високата позиция на седалката. Просто самото разположение спрямо волана, таблото и педалите не е комфортно. Ако дръпнеш много назад седалката не е удобно да държиш волана. Ако е напред е неудобно за краката върху педалите. Като започнах да шофирам по-интензивно получих едни постоянни болки в гърба и кръста.Чудех се от какво се появиха, но вече не се чудя...

Отговори

Върни се в “ГРИЖИ, ПОДДРЪЖКА И ЕКСПЛОАТАЦИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 14 госта