ПОМОЩ - Проблем със запорирана кола от съда?

И как да се борим с тях!? Петте секунди преди катастрофата. Това можеше и да не се случи.
Потребителски аватар
doncho78
потребител
потребител
Мнения: 1681
Регистриран: 04 авг 2008, 08:51
Модел на автомобила: Fiesta 1,1 `93,Fiesta 1,25 `98,
Mondeo 2.0`97,Mondeo 2,0 `01,
Scorpio 2,0 `97.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

ПОМОЩ - Проблем със запорирана кола от съда?

Мнение от doncho78 » 14 яну 2010, 19:05

Здравейте колеги.
По коледа купих един автомобил и минахме през нотариус да подпишем договор.
Всичко мина нормално и се чувствах собственик.Направих застраховка на мое име,минах ГТП,взех си винетка и отидах в КАТ.
За мое учудване ми казаха че колата е ЗАПОРИРАНА от Съда и не може да и се смени собственоста(талона).
Потърсих човека и го запознах със ситуацията след което вече не ми отговаря.
Какво да правя и как да постъпя?Говорих с нотариуса,той каза да се оправям със стария собственик и да търся адвокат.
Благодаря предварително за съветите.

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: ПОМОЩ - Проблем със запорирана кола от съда?

Мнение от S_C » 15 яну 2010, 09:27

Няма как да се продаде запорирана вещ.Просто няма.

Чл. 217. (1) Който съзнателно ощети чуждо имущество, поверено му да го управлява или пази, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от сто до триста лева.
(2) Със същото наказание се наказва представител или пълномощник, който съзнателно действа против законните интереси на представлявания.
(3) (Нова - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) С наказанието по ал. 1 се наказва и този, който се разпореди със запорирана или заложена вещ, оставена му за пазене.

Чл. 277. (1) Който съзнателно премахне или повреди печат, поставен на законно основание от орган на властта, частен съдебен изпълнител или помощник-частен съдебен изпълнител върху движима или недвижима вещ за знак, че достъпът или разпореждането с нея са ограничени, се наказва с лишаване от свобода до две години или с глоба от сто до триста лева.
(2) Същото наказание се налага и на онзи, който се разпорежда с вещ, поставена под запор и оставена му за пазене.


Сега трябва да си търсиш парите...2-3 години.Предвид първобитната система на КАТ и начина,по който се налагат запорите в БГ,човекът спокойно може изобщо да не е знаел,че колата му е запорирана.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
pantata
потребител
потребител
Мнения: 1374
Регистриран: 28 сеп 2006, 03:22
Модел на автомобила: Fiesta 1.4 `89
Fiesta 1.25 '10
Subaru Legacy 3.0R Auto '07
Местоположение: Димитровград/София
Status: Извън линия

Re: ПОМОЩ - Проблем със запорирана кола от съда?

Мнение от pantata » 15 яну 2010, 17:24

При подписване на договор за покупко-продажба, продавача подписва и декларация чл. 264, ал.2 от ДОПК, която гласи:
Декларирам, че:

- аз лично нямам непогасени подлежащи на принудително изпълнение задължения за данъци, мита и задължителни осигурителни вноски или други публични задължения, свързани с МПС.

- представляваната от мен фирма няма непогасени подлежащи на принудително изпълнение задължения за данъци, мита и задължителни осигурителни вноски или други публични задължения, свързани с МПС.

- лично и като едноличен търговец нямам непогасени подлежащи на принудително изпълнение задължения за данъци, мита и задължителни осигурителни вноски или други публични задължения, свързани с МПС.

(ненужното се зачерква)

Известно ми е, че за декларирани от мен неверни данни нося отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.
Изображение

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: ПОМОЩ - Проблем със запорирана кола от съда?

Мнение от S_C » 15 яну 2010, 19:24

Декларацията по ДОПК касае само държавните вземания,които се събират по реда на ДОПК.Грубо може да се каже,че това са публичните държавни вземания,макар да не е съвсем точно,защото има случаи извън тях,когато ДОПК се прилага субсидиарно.

До колкото цялото имущество на длъжника служи за обезпечение на неговите задължения,запор може да се наложи и като обезпечение на бъдещ иск-такъв който още не е предявен,но запорът е в сила.КАТ са уведомени за наложен запор и за тях това изчерпва въпроса.
Това всъщност е и един от проблемите на ЗДВП,защото с промяната на 143 от закона КАТ на практика станаха страна по договорите за покупко-продажба на МПС-та,което е пълно безумие.Регистрацията в КАТ не е правопораждащ факт,касаещ собственоста на МПС-то.Собственоста се прехвърля с договора,а не с регистрацията в КАТ.

Нотариусите нямали достъп до базата на КАТ...ми да им я осигурят...страните по договора какво са им виновни,че ги мързи да си размърдат задника.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
doncho78
потребител
потребител
Мнения: 1681
Регистриран: 04 авг 2008, 08:51
Модел на автомобила: Fiesta 1,1 `93,Fiesta 1,25 `98,
Mondeo 2.0`97,Mondeo 2,0 `01,
Scorpio 2,0 `97.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: ПОМОЩ - Проблем със запорирана кола от съда?

Мнение от doncho78 » 18 яну 2010, 21:56

S_C написа:Декларацията по ДОПК касае само държавните вземания,които се събират по реда на ДОПК.Грубо може да се каже,че това са публичните държавни вземания,макар да не е съвсем точно,защото има случаи извън тях,когато ДОПК се прилага субсидиарно.

До колкото цялото имущество на длъжника служи за обезпечение на неговите задължения,запор може да се наложи и като обезпечение на бъдещ иск-такъв който още не е предявен,но запорът е в сила.КАТ са уведомени за наложен запор и за тях това изчерпва въпроса.
Това всъщност е и един от проблемите на ЗДВП,защото с промяната на 143 от закона КАТ на практика станаха страна по договорите за покупко-продажба на МПС-та,което е пълно безумие.Регистрацията в КАТ не е правопораждащ факт,касаещ собственоста на МПС-то.Собственоста се прехвърля с договора,а не с регистрацията в КАТ.

Нотариусите нямали достъп до базата на КАТ...ми да им я осигурят...страните по договора какво са им виновни,че ги мързи да си размърдат задника.
Благодаря.Е и аз това се питам?Аз ква вина имам в цялата процедура?Още по лошо е че съм платил преглед,гражданска отг.,винетка и кви ли не такси по прехвърлянето за да съм изряден пред КАТ,и кво в крайна сметка?К...ц.

Отговори

Върни се в “ЗАСТРАХОВКИ, КАТ и ПТП”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 11 госта