Проект за промени в ЗМДТ - вече и самите промени 2014

И как да се борим с тях!? Петте секунди преди катастрофата. Това можеше и да не се случи.
Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проект за промени в ЗМДТ - вече и самите промени 2014

Мнение от S_C » 05 яну 2014, 10:33

Да, вече не се гледа катализаторът, а Евро/ЕЕ категорията.
Още не е ясно по общини как стоят нещата- оставена е вратичка общинските съвети да намаляват данъка и на старите от 20 до 40%...ако поискат...
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
CappY
Потребител
Потребител
Мнения: 245
Регистриран: 05 май 2012, 13:43
Модел на автомобила: Ford Focus 2002 1.8 TDdi
Subaru Forester 2013 2.0D
Местоположение: гр. Горна Оряховица
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проект за промени в ЗМДТ - вече и самите промени 2014

Мнение от CappY » 05 яну 2014, 16:51

8)
S_C написа:Да, вече не се гледа катализаторът, а Евро/ЕЕ категорията.
Още не е ясно по общини как стоят нещата- оставена е вратичка общинските съвети да намаляват данъка и на старите от 20 до 40%...ако поискат...
На мен според VIN-а се водя 2000 EEC (EEC 7) категория, това Евро 3 ли е ? Как мога да оспорвам ако не ми намалят данъка ?

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проект за промени в ЗМДТ - вече и самите промени 2014

Мнение от S_C » 05 яну 2014, 19:37

Мани го VIN-a...гледай в талона какво пише.Но там най-вероятно го няма, защото това нито в Германия, нито в Италия го пише в документите, с които ти е дошла колата у нас.Ако е дошла от другаде и си пазиш оригиналните документи за вноса...може и да имаш късмет.
Иначе доказването е пред КАТ, като си сменяш талона (ако толкова държиш да ползваш намалението).Общината няма база данни за VIN номера и марки коли от преди 14 години. Не и трябват.Там ги интересува големия талон,защото те коли не регистрират-при тях идват вече регистрирани и пред тях само се декларират за целите на данъчното облагане.
С Технотест или някакви сертификати от МП ако започнат да издават...може също да мине. Но правилото е да се зачита това, което е в документа за регистрация.

Голям проблем ще е този данък в бъдеще. Всички, чиито коли не са купени нови от БГ, вероятно ще трябва да сменят талони или да ходят на Технотест (и пак да сменят талони).
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Проект за промени в ЗМДТ

Мнение от HACKO » 05 яну 2014, 20:30

S_C написа:...
Голям проблем ще е този данък в бъдеще. Всички, чиито коли не са купени нови от БГ, вероятно ще трябва да сменят талони или да ходят на Технотест (и пак да сменят талони).
И пак се заформя далаверка на гърба на народа.
За всички които ги засяга (моите коли са извън всякакъв стандарт), вижте вратичката в заключителните разпоредби. Въпреки че съм сигурен, че в КАТ няма да имат инструкции какво да правят а срока е изключително кратък.
Ivailo_ Georgiev написа:ЗАКОН за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси
(ДВ, бр. 101 от 22.11.2013 г., в сила от 01.01.2014 г.)

.................

Заключителни разпоредби
§ 11. За целите на прилагане на данъчното облекчение по чл. 59, ал. 2 и 3 органите на Министерството на вътрешните работи предоставят еднократно, служебно, в срок до 31 януари 2014 г. информация относно регистрираните за движение към 31 декември 2013 г. моторни превозни средства, включително информация за екологичната категория, когато такава е налична.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
Major_Koenig
Администратор
Администратор
Мнения: 955
Регистриран: 20 дек 2008, 23:52
Модел на автомобила: Focus 1.6L Zetec-S/Duratec EFI (100PS); Ghia; Facelift; 2002
Mondeo Duratec HE 2.0 PFI (145PS);Titanium pre Facelift; Tango (Metallic)
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проект за промени в ЗМДТ - вече и самите промени 2014

Мнение от Major_Koenig » 05 яну 2014, 20:40

S_C написа:Голям проблем ще е този данък в бъдеще. Всички, чиито коли не са купени нови от БГ, вероятно ще трябва да сменят талони или да ходят на Технотест (и пак да сменят талони).

Проблема е за 98% от автомобилният парк в България независимо къде е купувана колата. Мързела по наще институции е повсеместен, а в крайна сметка се касае за няколко цъкания с мишката :lol:

Мондеото и двата ми фокуса са купувани в България като НОВИ и с няколко последващи смени на талоните, но в графата за евро стандарт седи "-".
Доколкото се заговори КАТ разполага с база данни за Евро категориите на регистрираните автомобили и се било предвиждало еднократно да я изпрати на общините :lol:
В крайна сметка както Наско каза далаверите пак се заформят :?
Докато в България закони се "коват" с частични копи-пеист истории хауса ще е тотален. Като си решил да взимаш нещо от държави като Англия първо вземи, че разгледай целият закон, а не само това дето видиш на първата отворена страница.
Изображение

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проект за промени в ЗМДТ - вече и самите промени 2014

Мнение от S_C » 06 яну 2014, 02:15

Може да я имат тая информация в КАТ, но честно казано...хич не съм оптимист. Това нещо сега започва да има някакво значение у нас. В продължение на твърде много години екологичната категория не е интересувала никого. Има значение за тежкотоварните в международния транспорт, ама там стоят по друг начин нещата. И в Европа рядко ги интересува еко категорията на леките коли. То именно в § 11 е заровено кучето-предоставят информация...ама като е налична. Ако я нямат, няма как да я предоставят.При това инфото касае всяко регистрирано МПС, а не марки, модели и двигатели. Бъдете абсолютно сигурни, че ще има маса коли, произведени в една година, с един и същ мотор, които ще попаднат в различни категории.
Остава открит и въпросът с тълкуването на това "предоставят". Предоставя се нещо, което някой е поискал.Неизвестно в какъв вид, неизвестно как се процедира при констатирани грешки или липсващи данни.Информацията се предоставя еднократно. Ако има грешка в данните, длъжна ли е общината да коригира своята база или трябва пак в КАТ, смяна на талони, след което общината отново да иска от КАТ данни за това МПС (за сметка на собственика, разбира се)...
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
CappY
Потребител
Потребител
Мнения: 245
Регистриран: 05 май 2012, 13:43
Модел на автомобила: Ford Focus 2002 1.8 TDdi
Subaru Forester 2013 2.0D
Местоположение: гр. Горна Оряховица
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проект за промени в ЗМДТ - вече и самите промени 2014

Мнение от CappY » 07 яну 2014, 20:26

S_C написа:Мани го VIN-a...гледай в талона какво пише.Но там най-вероятно го няма, защото това нито в Германия, нито в Италия го пише в документите, с които ти е дошла колата у нас.Ако е дошла от другаде и си пазиш оригиналните документи за вноса...може и да имаш късмет.
Иначе доказването е пред КАТ, като си сменяш талона (ако толкова държиш да ползваш намалението).Общината няма база данни за VIN номера и марки коли от преди 14 години. Не и трябват.Там ги интересува големия талон,защото те коли не регистрират-при тях идват вече регистрирани и пред тях само се декларират за целите на данъчното облагане.
С Технотест или някакви сертификати от МП ако започнат да издават...може също да мине. Но правилото е да се зачита това, което е в документа за регистрация.

Голям проблем ще е този данък в бъдеще. Всички, чиито коли не са купени нови от БГ, вероятно ще трябва да сменят талони или да ходят на Технотест (и пак да сменят талони).
В моя талон си пише "-" на Евро стандарта. Утре ще отида в КАТ да се оплача защо нямам евро категория, след като според VIN номера ми съм Евро 3 ! (Поне КАТ е на 100 метра от офиса)

Потребителски аватар
lordextra
потребител
потребител
Мнения: 131
Регистриран: 02 юни 2012, 15:58
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6i 16v lpg
Местоположение: Слатина
Status: Извън линия

Re: Проект за промени в ЗМДТ - вече и самите промени 2014

Мнение от lordextra » 13 фев 2014, 21:26

И к'во се набуташ 20 лв за нов талон, ми то данъка ти е 50 лв за 2014, ако смениш талона пак 70 лв ... няма смисъл, пускаш им интернет и им показваш таблицата от wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/European_e ... _standards и ако се правят на интересни , скандал , заплаха с "нова тв" и си перкаш, другия начин е кутия хубави бомбони на най-дъртата служителка и си ОК, и после на каса не преди това. Х-м ако пиша на мотофое дали ще ми пратят сертификат, някой пробвал ли е ???
Най-Мразения. Не е скъп бензина, Заплатите са Ниски. "Бяло,червено, зелено - цитат на 3-те Б-та за знамето на България.

ludiqdoctor
потребител
потребител
Мнения: 11
Регистриран: 07 юли 2014, 08:23
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 `99
Status: Извън линия

Re: Проект за промени в ЗМДТ - вече и самите промени 2014

Мнение от ludiqdoctor » 20 май 2015, 13:53

Днес ходих до общината да се боря с бюрокращината. Добре че ми се падна свестен и разбран служител. Миналата година когато си купувах фокусника явно съм си бил седнал нещо на ушите, та не съм разбрал, че след нотариуса трябва да се яхна до общината и регистрирам лично колата. Има и друг вариант за пропуска, че в същия ден когато реших да купя първата си в живота кола, падна онази хубава градушка и я смля пред очите ми. Както и да е. Дано е било з хубаво. Та той днес ми обясни, че ако искам данък на половин цена, ми трябва документ от официален представител на марката, който да потвърди евро категорията. Чудя се дали да си правя труда да звъня в мото пфое и да питам. Знам че там безплатен обяд няма ама... А в кат що си чешат макарите и не актуализират инфото по талоните едруга тема.

Потребителски аватар
CappY
Потребител
Потребител
Мнения: 245
Регистриран: 05 май 2012, 13:43
Модел на автомобила: Ford Focus 2002 1.8 TDdi
Subaru Forester 2013 2.0D
Местоположение: гр. Горна Оряховица
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проект за промени в ЗМДТ - вече и самите промени 2014

Мнение от CappY » 06 юли 2017, 00:46

lordextra написа:
13 фев 2014, 21:26
И к'во се набуташ 20 лв за нов талон, ми то данъка ти е 50 лв за 2014, ако смениш талона пак 70 лв ... няма смисъл, пускаш им интернет и им показваш таблицата от wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/European_e ... _standards и ако се правят на интересни , скандал , заплаха с "нова тв" и си перкаш, другия начин е кутия хубави бомбони на най-дъртата служителка и си ОК, и после на каса не преди това. Х-м ако пиша на мотофое дали ще ми пратят сертификат, някой пробвал ли е ???
Всъщност се оказва,че до общините се изпраща от някъде списък кой с каква евро категория е и те си се оправят. Вече данъка ми е 50лв. Според закона може да ти върнат пари и за стари данъци.

Вече съм доволен. :mrgreen:

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проект за промени в ЗМДТ - вече и самите промени 2014

Мнение от S_C » 08 юли 2017, 22:58

Еееее....от 2014 до 2017 са смогнали да се оправят.
МЕжду другото, има маса пробойни с системата им, заради което едната кола трета година я няма регистрирана в общината. Предполагах за такава дупка, даже бях сигурен, че там ще има дупка и...факт-там си е. Голяма...мечка стръвница да мине през нея (изправена). Не знам на кой идиот му дойде навремето идея да синхронизира КАТ с общините. И на двете места всичко е "куче влачи рейс"...
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проект за промени в ЗМДТ - вече и самите промени 2014

Мнение от ЯЛТА » 08 юли 2017, 23:06

Бе то КАТ въобще не трябва да се занимават с регистрациите, ма на, нали сме ченгеджийска Държава..................
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Проект за промени в ЗМДТ - вече и самите промени 2014

Мнение от HACKO » 10 юли 2017, 10:53

При нас, в провицията, това пък работи.
А пък че не е работа на МВР да се занимава с това а и да се минава през нотариус, е една дъъъъъълга тема.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Отговори

Върни се в “ЗАСТРАХОВКИ, КАТ и ПТП”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 12 госта