Пожарогасители

И как да се борим с тях!? Петте секунди преди катастрофата. Това можеше и да не се случи.
Потребителски аватар
peterdi_bg
потребител
потребител
Мнения: 2076
Регистриран: 11 сеп 2008, 22:02
Модел на автомобила: n/a
Местоположение: София
Status: Извън линия

Пожарогасители

Мнение от peterdi_bg » 25 яну 2015, 11:20

Здравейте,

предлагам тема, в която да събираме информация за различните портативни пожарогасители и техните особености.

По Нова година от компанията бяха гасили кола същия ден, впечатленията от спрейчетата бяха отчайващи - свършват за 1-2 секунди и никакъв ефект. За тях даже разбирам, че вече не се и признават заради липсата на манометър, пък и с този малък капацитет така или иначе не са добър вариант.

Тествах пълните възможности на личния прахов 1 или 2 кг не съм сигурен, на който му предстоеше проверка. За него се наложи да приспособя и струйник поради липсваща пластмасова фуния. Смятам, че резултатът е задоволителен - между 10 и 15 секунди работа, 1,5 - 2 м стабилна струя и държи облака на разстояние от мен. Понеже прави облак около 100 м3, който трябва да се разнесе бързо и после всичко пада на земята, направих пробата на открито. При ползване в закрити помещения може да има проблем с дишането и липса на видимост.

Изображение

Последователност на работа: пломба - предпазител - струя. (Пломбата при мен е тънка, от мека пластмаса и възпрепятства издърпването на предпазителя, по-лесно се маха тя, отколкото да се разчита че рязкото дърпане на предпазителя ще я скъса).

Най-лошият вариант при спрейчетата е че когато изтичат при прегряване, това не личи, докато не замирише (имам такъв случай). А често през лятото в колите ни на слънце температурата се покачва прекалено много за тяхното съхраняване. Това, заедно с обстоятелството, че те не правят облак прах, според мен ги прави по-подходящи за гасене на кухненски пожари вкъщи, а съхранението при стайна температура не е проблем.

Изображение

Последователност на работа: Предпазител - струя. Предпазителят е пластмасов, частта върху бутона се чупи нагоре.
ЦЕНИ ЖИВОТА! УБИЙ СКОРОСТТА!

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Пожарогасители

Мнение от S_C » 25 яну 2015, 17:54

КАкви видове...то за кола други освен прахови няма.CO2 не иждам как ще го събереш в багажника, водните тежат по десет килограма.Газът на всичките е азот. Едно време до нас имаше цех за пожарогасители, даже помня работих там едно лято като ученик.Това е отвратителна химия-има смлян азотен тор вътре, талк, някаква сода и не помня още какво беше, ама докато гасиш с такъв пожарогасител най-добре си задръж дъха и не дишай.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Eastbourne
потребител
потребител
Мнения: 901
Регистриран: 18 юни 2014, 10:14
Модел на автомобила: Focus c-max 1.8
Status: Извън линия

Re: Пожарогасители

Мнение от Eastbourne » 26 яну 2015, 11:45

Трябва принципно да се ходи да се заверява всяка година - да се лепи стикер и евентуално да се пълни на ново ако е с малко налягане...обаче сигурно 97% от шофьорите не го правят, останалите 3% са пожарникари по професия :D

По едно време правиха сериозни "проверки" за пожарогасители и рекетираха шофьорите, но сега вече с камерите няма как да стане работата :lol: :lol:

Потребителски аватар
dragonn2
потребител
потребител
Мнения: 475
Регистриран: 10 ное 2014, 12:09
Модел на автомобила: 2001 Ford Focus 1.6 16v / 2007 Ford Fusion 1.6 16v / 2004 Toyota RAV4 D4D
Местоположение: sofia/samokov
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Пожарогасители

Мнение от dragonn2 » 26 яну 2015, 11:56

До сега не са ме проверявали за аптечка, пожарогасител, жилетка, триъгълник... карам от 7-8 години. Според мен остава единствено желанието на шофьора, сам да се подсигури с изправен пожарогасител и евентуално да си спаси коалта при пожар. Аз лично си купих комплект за около 35лв, включващ пожарогасител (май е 1л.), аптечка, жилетка, триъгълник и за мое учудване - въже за теглене :) (въпреки че нямам куката за теглене :lol:). Та за тая сума не очаквам чудеса. Дано не се палим скоро :roll:
ИзображениеИзображение

Любо
Администратор
Администратор
Мнения: 2510
Регистриран: 01 ное 2005, 13:48
Модел на автомобила: Мондео 2,0i; 107kW, 2006г.
Ford Ka 1,3 DuraTec 51kW 2003г.
Местоположение: София - Надежда 1
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Пожарогасители

Мнение от Любо » 28 яну 2015, 10:17

А като стана дума се сещам, че моите пожарогасители са за проверка.
Имаше преди известно време пункт за проверка и зареждане в Надежда, в една пряка на Ломско шосе, до старата автогара, но няколко пъти минавам от там и все е затворено, та може и да са се преместили...
Споделете къде ходите за проверка на пожарогасителите.
Вярвам, че ако се знаят местата където се извършва тази дейност, ще има повече добросъвестни шофьори с изрядни пожарогасители.

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Пожарогасители

Мнение от madboy » 28 яну 2015, 10:54

http://solti.bg/?page_id=266 тези са ми близо, та ги знам. За адреса в Лозенец говоря. Но се пада малко по-наляво отколкото го дават на картата. До едни високи блокове, ниска постройка с формата на трафопост. (може и да е трафопост)
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

Потребителски аватар
peterdi_bg
потребител
потребител
Мнения: 2076
Регистриран: 11 сеп 2008, 22:02
Модел на автомобила: n/a
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Пожарогасители

Мнение от peterdi_bg » 28 яну 2015, 19:04

Преди година намерих едно място на Сливница много близо до нас (малко след метростанцията Сливница посока Център). Тези дни пак ще намина там, за да си напълня този който изпробвах.
ЦЕНИ ЖИВОТА! УБИЙ СКОРОСТТА!

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Пожарогасители

Мнение от madboy » 27 фев 2015, 12:25

Image
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

Потребителски аватар
peterdi_bg
потребител
потребител
Мнения: 2076
Регистриран: 11 сеп 2008, 22:02
Модел на автомобила: n/a
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Пожарогасители

Мнение от peterdi_bg » 28 фев 2015, 11:30

За съжаление тук не съществува стандарт за етикетите, така че трябва да се чете на всеки какво точно пише.

Понеже съвсем скоро си купих нови пожарогасители (още един спрей ми изтече, а стария прахов отказаха да го пълнят заради проблем), забелязах че на някои модели блокировката е може би малко по-трудна за бързо чупене

Изображение

и ако не стане с дърпане, може да се пробва с ключ (за който си няма ножче).
ЦЕНИ ЖИВОТА! УБИЙ СКОРОСТТА!

Отговори

Върни се в “ЗАСТРАХОВКИ, КАТ и ПТП”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта