ПТП - застрахователи - КАТ - проблем...

И как да се борим с тях!? Петте секунди преди катастрофата. Това можеше и да не се случи.
Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 387
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

ПТП - застрахователи - КАТ - проблем...

Мнение от LORDA83 » 20 фев 2015, 23:23

Ще опитам възможно най-кратко и ясно да опиша ситуация от днес.
Моля за бързи, ясни и навременни отговори и коментари по темата. Мерси предварително на всички!

Карам си днес от Ивайлов град със служебната кола... в посока Любимец, през планината. ( служебната е един Форд Канект м/у другото )
Пукам гума на завой, колата поднася, завъртам се и се забивам в храстите и едно дере.
По първоначални сметки мислях, че няма да мога да я изкарам от там...
Звъня както си му е реда: 112 - КАТ - застрахователи - шефовете ми... и описвам ситуацията и това, че не мога да се измъкна на собствен ход от там.
Същевременно пробвах пак да изкарам сам колата от там... и взех, че с 300 зора и лашкане успях да я кача обратно на пътя, макар и с доста увредена предница. Картер, радиатор, подкалници, разбита ходова част...
Както и да е... върнах я в пътя да и сменям гумата и да пъпля към Плд на собствен ход лека полека. Всичко до тук ок, ама след няколко минути почнаха ядовете...
Звънят ми малоумните застрахователи ( Булстрад ) изкараха някакво идиотско изискване, което до сега при никой друг застраховател не съм чувал и виждал в практиката си!
Натиснаха ме да викам КАТ на място, за да ми напишат протокол за събитието, защото иначе нямало да одобрят щетата...
Викам им... ОК... и звъня в КАТ пак, от където ми заявяват, че дойдат ли да ми пишат протокол - това автоматично означава, че трябва да ми напишат и акт ( на стойност от 100 до 200 лв + 9 точки от талона )
Зле ми стана... закучи се работата, застрахователите се заядоха и се наложи да отнеса въпросния акт... който и разписах.
Просто.... думи нямам!

Та... въпроса ми е, някой тук има ли поглед над нещата и знае ли как седят нещата с обжалването на подобни актове?
Смятам да хвана адвокат, да му напиша едно пълномощно и да върви да се разправя. Не искам да давам нито 200 лв, нито точки от талона.
Според вас, наблюденията и практиката ви... всичко това има ли шанс да се оправи в съда, и акта да отпадне???
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: ПТП - застрахователи - КАТ - проблем...

Мнение от S_C » 20 фев 2015, 23:57

Хубаво, ама...да беше написал и в акта какво пише...
Акт не се обжалва.По акт се пишат възражения-на място или в тридневен срок. Обжалва се постановлението, което се издава на база на акта.

Адвоката го забрави, ще трябва да се оправяш сам, с малко помощ от тук и четене на закона+съдебни решения. Просто за 200 лева силно се съмнявам да намериш адвокат, който да ти напише жалбата, та и да отиде на заседание в съда. А по тия дела разноски не се присъждат!Нито в административното производство, нито по ЗОДОВ. Претендират се с отделен иск по 49 ЗЗД, което е съвсем отделен процес, друго дело, понякога пред друг съд, където пак ще трябва някой да ти напише искова молба и да се яви на дело.
Аз лично изобщо не съм съгласен с тая практика, защото тя прави цялата процедура по обжалване на НП не само практически безсмислена за средния гражданин, но и финансово невъзможна.Но от 2009-та насам тя се наложи в този си вид и като добавка на всичко това, има разни изпаднали хорица из районните съдилища по малките градове, неизвестно с каква съвест упражняващи професията на съдии, които приемат тезата, че ползването на адвокатски услуги не е задължително за страните и отказват да присъждат обезщетения по ЗЗД, щото видиш ли, нямало как да ти причини вреди нещо, което сам избираш дали да позлваш.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 387
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: ПТП - застрахователи - КАТ - проблем...

Мнение от LORDA83 » 21 фев 2015, 00:23

S_C написа:Хубаво, ама...да беше написал и в акта какво пише...
Акт не се обжалва.По акт се пишат възражения-на място или в тридневен срок. Обжалва се постановлението, което се издава на база на акта.

Адвоката го забрави, ще трябва да се оправяш сам, с малко помощ от тук и четене на закона+съдебни решения. Просто за 200 лева силно се съмнявам да намериш адвокат, който да ти напише жалбата, та и да отиде на заседание в съда. А по тия дела разноски не се присъждат!Нито в административното производство, нито по ЗОДОВ. Претендират се с отделен иск по 49 ЗЗД, което е съвсем отделен процес, друго дело, понякога пред друг съд, където пак ще трябва някой да ти напише искова молба и да се яви на дело.
Аз лично изобщо не съм съгласен с тая практика, защото тя прави цялата процедура по обжалване на НП не само практически безсмислена за средния гражданин, но и финансово невъзможна.Но от 2009-та насам тя се наложи в този си вид и като добавка на всичко това, има разни изпаднали хорица из районните съдилища по малките градове, неизвестно с каква съвест упражняващи професията на съдии, които приемат тезата, че ползването на адвокатски услуги не е задължително за страните и отказват да присъждат обезщетения по ЗЗД, щото видиш ли, нямало как да ти причини вреди нещо, което сам избираш дали да позлваш.

В акта не пише нищо интересно... Обичайните фрази и глупости на КАТ...
" На ляв завой... губи контрол над мпс-то... навлиза в лявото платно по посока на движението... и се забива в близкия храсталак и крайпътен камък... ала... бала... "
В общи линии е това, да не преписвам и цитирам дословно, че и без това нищо не му се чете на това размазано индиго.
Съответно и един фиш за 10 лв, за без талон, просто защото никога не го давам, ама на това майната му, то не ми пречи.

В протокола е описано същото... + видимите щети, час на настъпилото събитие и т.н...
В общи линии всичко е съвсем стандартно.

Тъй, като е написан днес... 3 дневния срок за възражения не изтича ли в Неделя? Или почивните дни не се броят? Но дори да хвана този срок... къде трябва да напиша това възражение? Мястото на произшествието и съответния патрул са на... " май**та си ", на 300 км от Плд... на самата гранична бразда кажи речи с Гърция и Турция... Това означава ли, че трябва да годя до там чак???

В общи линии излишни и неоправдани разходи не ми се правят. Тези от 100 до 200 лв ще ги прежаля все някак, ще си ги избия, но точките са ми важни. Оставят ми около 2-3 седмици, за да направя 2 години без нарушения, и да ми бъде възстановен пълния им брой, а с този акт... всичко отива по дяволите, че за капак ще остана и с под 15 точки, като ми дръпнат тези 9... Та това ми е по-големия проблем и зор в момента.
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: ПТП - застрахователи - КАТ - проблем...

Мнение от S_C » 21 фев 2015, 01:37

Възраженията са до началника на тези, дето съставят акта.На акта пише от къде са. РПУ някое си там, намираш му адреса и пращаш възраженията с писмо. Препоръчано (!!!) и си пазиш разписката. Може и с обратна разписка, ама то все тая-трябва да можеш да докажеш, че си го изпратил.
Сроковете-ако изтича в неработен ден, се смята първият работен след това. Ако се пада събота или неделя, изтича в понеделник.

Безинтересните глупости са изключително важни, както и квалификацията. Т.е. нарушил чл. еди кой си, от тоя и тоя закон...
В административния процес кучето е заровено в детайлите.

И как ги сметна тия 9 точки...не ми стана ясно...Точки се възстановяват служебно 2 години след влизане в сила на последното постановление, с което са отнети точки. За това време, ако ще 50 постановления да имаш, ако не ти се отнемат точки с някое от тях, пак ти се възстанояват до максимален размер.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 387
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: ПТП - застрахователи - КАТ - проблем...

Мнение от LORDA83 » 21 фев 2015, 07:37

9 точки и от 100 до 200 лв ми казаха, че ще е този акт, от ПТП-то.
За това имах в предвид, че ще ми вземат 9 точки.
Надявам се този акт да бъде обработен и влезе в сила след поне месец, месец и половина, за да може до тогава да съм минал периода от 2 години без нарушения и да ми се възстанови пълния брой точки, тъй, като това трябва да е около средата на Март. Това имах в предвид, че, ако ми обработят новия акт по-рано от средата на Март, ще ми дръпнат 9те точки от него, от вече намалелия брой контролни точки, а не от възстановения ( 39 ). Важно ми е, защото в момента са ми намалели.

S_C написа:Възраженията са до началника на тези, дето съставят акта.На акта пише от къде са. РПУ някое си там, намираш му адреса и пращаш възраженията с писмо. Препоръчано (!!!) и си пазиш разписката. Може и с обратна разписка, ама то все тая-трябва да можеш да докажеш, че си го изпратил.
Сроковете-ако изтича в неработен ден, се смята първият работен след това. Ако се пада събота или неделя, изтича в понеделник.

Безинтересните глупости са изключително важни, както и квалификацията. Т.е. нарушил чл. еди кой си, от тоя и тоя закон...
В административния процес кучето е заровено в детайлите.

И как ги сметна тия 9 точки...не ми стана ясно...Точки се възстановяват служебно 2 години след влизане в сила на последното постановление, с което са отнети точки. За това време, ако ще 50 постановления да имаш, ако не ти се отнемат точки с някое от тях, пак ти се възстанояват до максимален размер.
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 387
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: ПТП - застрахователи - КАТ - проблем...

Мнение от LORDA83 » 21 фев 2015, 07:54

Друг въпрос, който ми хрумва и имам е...

Тъй, като всеки ми казва различно... последно от кога до кога се засича периода от 2 години без нарушения?
2 години назад от написването на нов акт?
2 години от влизането на сила,на нов акт?
2 години от връчването и постановлението на обработен, нов акт???

Питам, защото това са 3 различни дати в моя случай, които са в рамките на 3 месеца и половина, и също има значение.
В първите 2 варианта ми се разминава, в 3тия горя, защото трябва да чакам до средата на Март.
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: ПТП - застрахователи - КАТ - проблем...

Мнение от S_C » 21 фев 2015, 09:44

От влизане в сила на последното наказателно постановление, с който са отнети точки.НП-не акт, не фиш, само НП.Това е акта, с който те наказват. Актът за установяване на нарушението е само документа, с който започва производството по налагане на наказанието.
Какви нарушения имаш в тоя период, никой не го интересува, може да имаш 50 постановления и 2500 фиша. Важно е да нямаш постановление, с което да се отнемат точки.
Това за 9-те точки кой ти го каза, полицаите ли? Щото такова нещо няма в наредбата от точно 2 години-промениха я през 2013-та и от тогава за ПТП вече не се отнемат точки:

В сила от 04.02.2013 г. Издадена от Министерството на вътрешните работи
Обн. ДВ. бр.1 от 4 Януари 2013г.
Чл. 6. (1) За нарушения на Закона за движението по пътищата на водачите на МПС се отнемат контролни точки, както следва:

1. за управление на МПС, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда до 1,2 на хиляда включително (чл. 174, ал. 1 ЗДвП) - 10 контролни точки;
2. когато нарушението по т. 1 е извършено повторно (чл. 174, ал. 2 ЗДвП) - 15 контролни точки;
3. за отказ на водач, който управлява МПС, трамвай или самоходна машина, да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или неизпълнение на предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му (чл. 174, ал. 3 ЗДвП) - 12 контролни точки;
4. за управление на спряно от движение моторно превозно средство или състав от пътни превозни средства, в който е включено спряно от движение пътно превозно средство (чл. 177, ал. 1, т. 4 ЗДвП) - 5 контролни точки;
5. за нарушаване на правилата за преминаване през железопътен прелез (чл. 180, ал. 1, т. 3, предл. 2 ЗДвП) - 5 контролни точки;
6. за превишаване на разрешената максимална скорост с над 50 km/h в населено място или при извършване на обществен превоз на пътници и опасни товари (чл. 182, ал. 1, т. 6 и ал. 3, т. 6 ЗДвП) - 12 контролни точки;
7. за неспиране на пътен знак "Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство!", неправилно изпреварване или неспазване предимството на друг участник в движението (чл. 183, ал. 2, т. 3, предл. 1, 4 и 5 ЗДвП) - 8 контролни точки;
8. за използване на мобилен телефон по време на управление на превозното средство освен при наличие на устройство, позволяващо използването на телефона без участието на ръцете му (чл. 183, ал. 4, т. 6 ЗДвП) - 6 контролни точки;
9. за неизпълние на задължението за използване на предпазен колан или за носене на каска (чл. 183, ал. 4, т. 7 ЗДвП) - 6 контролни точки;
10. за неправилно престояване или паркиране в зоната на пешеходна пътека, спирка за обществен превоз на пътници или кръстовище (чл. 183, ал. 4, т. 8 ЗДвП) - 6 контролни точки;
11. за престояване или паркиране като втори ред в активна лента за движение до спрели моторни превозни средства по посока на движението (чл. 183, ал. 4, т. 9 ЗДвП) - 6 контролни точки;
12. за превозване на деца в нарушение на изискванията на глава втора, раздел ХХV ЗДвП (чл. 183, ал. 4, т. 10 ЗДвП) - 6 контролни точки;
13. за преминаване при сигнал на светофара, който не разрешава преминаването (чл. 183, ал. 5, т. 1 ЗДвП) - 8 контролни точки;
14. за неосигуряване на предимство при преминаване през пешеходна пътека (чл. 183, ал. 5, т. 2 ЗДвП) - 8 контролни точки.
(2) На водач, който притежава контролен талон "Водач на МПС без наказания", издаден по реда на Наредба № I-157 от 2002 г. за условията и реда за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства, отчета на водачите и тяхната дисциплина (ДВ, бр. 97 от 2002 г.), не се отнемат контролни точки при налагане на наказание за нарушение, посочено в тази наредба, с изключение на нарушенията по ал. 1, т. 1, 2 и 3.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 387
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: ПТП - застрахователи - КАТ - проблем...

Мнение от LORDA83 » 21 фев 2015, 10:55

Да. Това за 9те точки и от 100 до 200 лв ми го каза на място, полицая, съставил акта.
Зная, че и на мои познати са взимали точки за ПТП-та, но преди над 2 години. Не знаех, че закона е изменен и не се отнемат точки вече, но пък от друга страна.. за какво тогава тоя полицай ми каза, че ми се взимат 9 точки... пф! Дано не ги взимат действително, и нещата да се наредят. 100-150 лв не ме бъркат да ги платя.
S_C написа:От влизане в сила на последното наказателно постановление, с който са отнети точки.НП-не акт, не фиш, само НП.Това е акта, с който те наказват. Актът за установяване на нарушението е само документа, с който започва производството по налагане на наказанието.
Какви нарушения имаш в тоя период, никой не го интересува, може да имаш 50 постановления и 2500 фиша. Важно е да нямаш постановление, с което да се отнемат точки.
Това за 9-те точки кой ти го каза, полицаите ли? Щото такова нещо няма в наредбата от точно 2 години-промениха я през 2013-та и от тогава за ПТП вече не се отнемат точки:

В сила от 04.02.2013 г. Издадена от Министерството на вътрешните работи
Обн. ДВ. бр.1 от 4 Януари 2013г.
Чл. 6. (1) За нарушения на Закона за движението по пътищата на водачите на МПС се отнемат контролни точки, както следва:

1. за управление на МПС, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда до 1,2 на хиляда включително (чл. 174, ал. 1 ЗДвП) - 10 контролни точки;
2. когато нарушението по т. 1 е извършено повторно (чл. 174, ал. 2 ЗДвП) - 15 контролни точки;
3. за отказ на водач, който управлява МПС, трамвай или самоходна машина, да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или неизпълнение на предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му (чл. 174, ал. 3 ЗДвП) - 12 контролни точки;
4. за управление на спряно от движение моторно превозно средство или състав от пътни превозни средства, в който е включено спряно от движение пътно превозно средство (чл. 177, ал. 1, т. 4 ЗДвП) - 5 контролни точки;
5. за нарушаване на правилата за преминаване през железопътен прелез (чл. 180, ал. 1, т. 3, предл. 2 ЗДвП) - 5 контролни точки;
6. за превишаване на разрешената максимална скорост с над 50 km/h в населено място или при извършване на обществен превоз на пътници и опасни товари (чл. 182, ал. 1, т. 6 и ал. 3, т. 6 ЗДвП) - 12 контролни точки;
7. за неспиране на пътен знак "Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство!", неправилно изпреварване или неспазване предимството на друг участник в движението (чл. 183, ал. 2, т. 3, предл. 1, 4 и 5 ЗДвП) - 8 контролни точки;
8. за използване на мобилен телефон по време на управление на превозното средство освен при наличие на устройство, позволяващо използването на телефона без участието на ръцете му (чл. 183, ал. 4, т. 6 ЗДвП) - 6 контролни точки;
9. за неизпълние на задължението за използване на предпазен колан или за носене на каска (чл. 183, ал. 4, т. 7 ЗДвП) - 6 контролни точки;
10. за неправилно престояване или паркиране в зоната на пешеходна пътека, спирка за обществен превоз на пътници или кръстовище (чл. 183, ал. 4, т. 8 ЗДвП) - 6 контролни точки;
11. за престояване или паркиране като втори ред в активна лента за движение до спрели моторни превозни средства по посока на движението (чл. 183, ал. 4, т. 9 ЗДвП) - 6 контролни точки;
12. за превозване на деца в нарушение на изискванията на глава втора, раздел ХХV ЗДвП (чл. 183, ал. 4, т. 10 ЗДвП) - 6 контролни точки;
13. за преминаване при сигнал на светофара, който не разрешава преминаването (чл. 183, ал. 5, т. 1 ЗДвП) - 8 контролни точки;
14. за неосигуряване на предимство при преминаване през пешеходна пътека (чл. 183, ал. 5, т. 2 ЗДвП) - 8 контролни точки.
(2) На водач, който притежава контролен талон "Водач на МПС без наказания", издаден по реда на Наредба № I-157 от 2002 г. за условията и реда за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства, отчета на водачите и тяхната дисциплина (ДВ, бр. 97 от 2002 г.), не се отнемат контролни точки при налагане на наказание за нарушение, посочено в тази наредба, с изключение на нарушенията по ал. 1, т. 1, 2 и 3.
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: ПТП - застрахователи - КАТ - проблем...

Мнение от S_C » 21 фев 2015, 11:35

Зарежи полицая какво ти е казал, чети си закона.
Постановление преди следващите 2-3 месеца не чакай. Едно време от Русе до София идваха за около 6 месеца. А има хора и по 2 години си чакат постановленията.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 387
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: ПТП - застрахователи - КАТ - проблем...

Мнение от LORDA83 » 21 фев 2015, 13:24

S_C написа:Зарежи полицая какво ти е казал, чети си закона.
Постановление преди следващите 2-3 месеца не чакай. Едно време от Русе до София идваха за около 6 месеца. А има хора и по 2 години си чакат постановленията.

Това ме устройва. Надявам се да е така.
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Отговори

Върни се в “ЗАСТРАХОВКИ, КАТ и ПТП”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 7 госта