Когато закъсаме в калта и снега...

Това се прави така! Няма смисъл да откриваме топлата вода.
Отговори
Потребителски аватар
achkob
модератор
модератор
Мнения: 484
Регистриран: 25 май 2005, 22:44
Модел на автомобила: focus 1.8TDDi ambiente wagon
Местоположение: софия
Контакти:
Status: Извън линия

Когато закъсаме в калта и снега...

Мнение от achkob » 07 дек 2007, 08:45

Пускам темата,тъй като вече за енти път се озовавам в ситуацията,описана в заглавието...смесицата от кал,покрита с мокър сняг+киша снощи се оказа непосилна за колицата...давам няколко съвета,който миналите пъти помагаха,но не и този...
1.Преди да окопаете колата до пода,вадите стелки,одеала,или покриваля,камъчета(КАМЪНИ),пясък всичко,което би увеличило съпротивлението с почвата
2.подава се много малко газ,по добре да ви загасне колата няколко пъти,отколкото да изорети и малкото останала повърхност под гумите,преди колата да легне по корем.
3.в случай,че колата легне,не всичко е загубено...вадите крика,подлагата нещо под него с по-голяма площ,за да не потъне в калта,и вдигате колата...когато гумата се извади от дупката,запълвате с камъчета(КАМЪНИ),стелки,одеала,бе каквото има...процедурата се повтаря и от другата страна...
За да си спестите подобни мъки,най-добре колата да се оставя на равни места,почистени,по възможност на твърда почва...въпреки горчивия си опит и всичките ми усилия,дори една друга кола не можа да ме издърпа снощи...на помощ дойде големия стар добър селскостопански трактор,който спаси положението...не се заблуждавайта,ако вие закъсате,колата,който ви вади може да се озове в сходна ситуация...за предпочитане са джипове или коли 4х4...
Пожелавам на всички да не им се случват подобни ситуации,дано съм бил полезен и нека колегите,прекосяващи по-често черни кални пътища да споделят опит...
Безаварийна!!!
Биалетка за 140лв??? ДА-ДА...

Потребителски аватар
cenzor
потребител
потребител
Мнения: 3143
Регистриран: 30 авг 2006, 20:28
Модел на автомобила: Fiesta MK6 2004 1.3i/70hp
Местоположение: СОФИЯ
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Когато закъсаме в калта и снега...

Мнение от cenzor » 07 дек 2007, 09:02

achkob написа:.на помощ дойде големия стар добър селскостопански трактор,който спаси положението...не се заблуждавайта,ако вие закъсате,колата,който ви вади може да се озове в сходна ситуация...за предпочитане са джипове или коли 4х4...
Руска поговорка:
"Колкото по-хубав джип имаш, толкова по-далеч ще се връщаш за трактор..."
:P

P>S> Крадвам и една картинка от колегите от клуб Ситроен :
Изображение
Изображение
Изображение
Не отговарям на неграмотни постове.

Потребителски аватар
msotiroff
потребител
потребител
Мнения: 461
Регистриран: 30 мар 2007, 21:30
Модел на автомобила: Ford Galaxy 1,9 TDI
Ford Mondeo 1,8 TD
Местоположение: Пазарджик
Status: Извън линия

Мнение от msotiroff » 07 дек 2007, 22:44

Това на снимката просто не е кал. Затъвал е силно казано, но не можех да завия на където и да е с 9500-кубиковия (150к.с.) Маси Фъргюсън, който управлявах преди две години. Такава кал беше, че задните гуми въртят, а предните се плъзгат напред, въпреки че са навити надясно или наляво. Пускам блокажа - същата работа. Добре че тая машина имаше две спирачки - лява и дясна, иначе завиване просто няма.
Виждал съм всякакви джипове да затъват, какво да говорим за леки коли... :?
Така че ако не искате да затънете никъде - купете си Jeep Hurricane...Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Същността на човешката личност може да се оприличи на дроб,
където в числителя стои оценката на обществото за личността, а в знаменателя - самооценката й.
Така колкото повече знаменателя клони към безкрайност, толкова повече дробта клони към нула.

Потребителски аватар
[RS]Coswort
потребител
потребител
Мнения: 210
Регистриран: 15 дек 2007, 00:27
Модел на автомобила: ford orion 1,6D
Местоположение: Dobrich
Status: Извън линия

Мнение от [RS]Coswort » 15 дек 2007, 03:23

Здравейте колеги.. нов съм още :)
Често съм затъвал в калища мокра трева под която има кал и такива от сорта... понеже работя като диструбутор и в крайните квартали-ГЕТАТА :)
или по откъснатите части на градът са в плачевно положение и така моите съвети са ..
1во няма смисъл да въртите на едно място,след като видите че гумите превъртат просто спрете за момент и излезте да видите как е положението
2ро пробвайте да лашкате колата-напред-назад и въртите волана същевременно наляво нядясно(ако колата е с предно)
3то подлагате всевъзможни неща под гумите ама абсолютно, каквото видите,аз лично първо се спускам на камани и отгоре им нареждам трески дръвчета и такива.. повярвайте ми помага :)

Supercherry
потребител
потребител
Мнения: 22
Регистриран: 16 фев 2008, 18:49
Модел на автомобила: sierra 4x4
Местоположение: sofiq
Status: Извън линия

Мнение от Supercherry » 21 фев 2008, 16:37

а пък аз не се сещам да сам затъвал, закъсва или друго, като падне сняг не се притеснявам. и като има поледици не потеглям по м5 митути по светофарите. аз просто карам FORD SIERRA 2.0 DOHC 4x4 8) и съветвам и всеки от вас поне да намери лека кола 4х4 (не джип)да поюрка 2-3 дена независимо зимата или лятото. повярваите ми от както пробвах 4х4 не искам да чувам за друго. когато навлизам в завой не се притеснявам дали ще ми поднесе дали ще я овладея. не знам не мога да го опища с думи. да подчертая че лека кола 4х4 и джип 4х4 не са едно и също. леката кола на пътя и с по голяма скорост е пъти по добре от джипа но offroad еката кола е ниска и някаде колелата може да ти овисне или да откачиш някоя броня.

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Мнение от HACKO » 21 фев 2008, 19:52

Supercherry написа:а пък аз не се сещам да сам затъвал, закъсва или друго, като падне сняг не се притеснявам. и като има поледици не потеглям по м5 митути по светофарите. аз просто карам FORD SIERRA 2.0 DOHC 4x4 8) и съветвам и всеки от вас поне да намери лека кола 4х4 (не джип)да поюрка 2-3 дена независимо зимата или лятото. повярваите ми от както пробвах 4х4 не искам да чувам за друго. когато навлизам в завой не се притеснявам дали ще ми поднесе дали ще я овладея. не знам не мога да го опища с думи. да подчертая че лека кола 4х4 и джип 4х4 не са едно и също. леката кола на пътя и с по голяма скорост е пъти по добре от джипа но offroad еката кола е ниска и някаде колелата може да ти овисне или да откачиш някоя броня.
Значи не си карал достатъчно, закъсвал съм в сняг дори със "Нива". Не и работеше блокажа но това не е оправдание, защото със същата "Нива" само седмица след това и без да е поправен блокажа газих около километър във сняг до фаровете без да закъсам. Всичко о е до преценка на ситуацията. Естествено газих във пустош и никой не видя (освен четиримата пътници) а закъсах като маневрирах пред службата и за капак се наложи и да ме бутат.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Supercherry
потребител
потребител
Мнения: 22
Регистриран: 16 фев 2008, 18:49
Модел на автомобила: sierra 4x4
Местоположение: sofiq
Status: Извън линия

Мнение от Supercherry » 21 фев 2008, 21:25

HACKO написа:
Supercherry написа:а пък аз не се сещам да сам затъвал, закъсва или друго, като падне сняг не се притеснявам. и като има поледици не потеглям по м5 митути по светофарите. аз просто карам FORD SIERRA 2.0 DOHC 4x4 8) и съветвам и всеки от вас поне да намери лека кола 4х4 (не джип)да поюрка 2-3 дена независимо зимата или лятото. повярваите ми от както пробвах 4х4 не искам да чувам за друго. когато навлизам в завой не се притеснявам дали ще ми поднесе дали ще я овладея. не знам не мога да го опища с думи. да подчертая че лека кола 4х4 и джип 4х4 не са едно и също. леката кола на пътя и с по голяма скорост е пъти по добре от джипа но offroad еката кола е ниска и някаде колелата може да ти овисне или да откачиш някоя броня.
Значи не си карал достатъчно, закъсвал съм в сняг дори със "Нива". Не и работеше блокажа но това не е оправдание, защото със същата "Нива" само седмица след това и без да е поправен блокажа газих около километър във сняг до фаровете без да закъсам. Всичко о е до преценка на ситуацията. Естествено газих във пустош и никой не видя (освен четиримата пътници) а закъсах като маневрирах пред службата и за капак се наложи и да ме бутат.
чесно казано не сам газил много извън асвалтови пътища все пак не е джип макар че сам се катерил по разни хълмове и и сам газил по разни рекички (обичам да ходя на риба) случвало ми се е да не успея да премина някаде но никога не са ме бутали дърпали или друга помощ много съм доволен само веднъш ме дърпаха до нас щото малко ми се беше запалила инсталацията :) брат ми с ескорт комби беше ре6ил да заобикаля едни задръствания в божурище та се беше окопал здраво в едни полета след дъжд
мислеше да вика трактор и аз доидех с моя "трактор" та го извадих:)задния мост е с шпер мисля че 90%

Потребителски аватар
Kocko
потребител
потребител
Мнения: 725
Регистриран: 01 дек 2005, 23:28
Модел на автомобила: Ford Orion MK5
Mercedes CLK W209
Seat Ibiza J
Местоположение: София
Status: Извън линия

Мнение от Kocko » 05 мар 2008, 20:49

90%??? стига де ;) 25% - 30% LSD, повече малко трудно :)
Изображение Изображение

Потребителски аватар
gad
потребител
потребител
Мнения: 39
Регистриран: 11 авг 2006, 00:38
Модел на автомобила: Fiesta 1.1mi '92
Местоположение: Пловдив/Ботевград
Status: Извън линия

Мнение от gad » 06 мар 2008, 01:14

Аз пък един път в какво приключение се вкарах. С една лада със летни изтъркани гуми, зимата дърпахме едно ренде 5 по магистралата от София към Ботевград и решихме да минем по стария път през витиня заради куките. По магистралата никакъв сняг, по стария път също. Обаче малко преди най-високата точка имаше и то доста, освен това заледен и даже ладата не можеше да излезне сама, то и пеша да вървиш беше трудно. Доста тъпо беше да стигнеш буквално на 10 метра от върха и да не можеш да ги минеш, а обратния път не е малко. От къде се появи един трактор на бензиностанцията горе незнам, изтегли и двете коли без да слиза надоло, просто въжето ни беше малко по дълго 5-10 метра, колкото оставаха до заветната цел!
АКО СПОРИШ С И.Д.И.О.Т , МНОГО ВЕРОЯТНО Е И ТОЙ ДА ПРАВИ СЪЩОТО!!

Потребителски аватар
Kamazabg
потребител
потребител
Мнения: 595
Регистриран: 07 фев 2010, 11:35
Модел на автомобила: Orion Mk3 1.3OHV Orion Mk3 1.6 EFI Tourneo Connect 1.8 TDCI
Местоположение: гр Сливен
Status: Извън линия

Re: Когато закъсаме в калта и снега...

Мнение от Kamazabg » 28 окт 2010, 18:49

Ами аз какво да кажа ?
То се вижда :D :D :D
Това е с предния ми форд 1.8D '93г
Не питайте как. Дълга история :P
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение Изображение

Потребителски аватар
Next
потребител
потребител
Мнения: 341
Регистриран: 30 мар 2008, 17:33
Модел на автомобила: Ford Focus 2004, BMW E46 Х2 ,Nissan Navara 2.5di
Status: Извън линия

Re: Когато закъсаме в калта и снега...

Мнение от Next » 28 окт 2010, 19:48

Яко кво няма да те питам що нямаш номера 8)
Изображение

Потребителски аватар
Pyrhel
потребител
потребител
Мнения: 1559
Регистриран: 12 авг 2010, 20:51
Модел на автомобила: няколко други марки +
Mondeo Titanium X 2.2 TDCi
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Когато закъсаме в калта и снега...

Мнение от Pyrhel » 28 окт 2010, 21:39

Свалил ги е за снимката :mrgreen:
Гледам си офроудър - айде, идвай в събота да участваш *00120*

Потребителски аватар
Kamazabg
потребител
потребител
Мнения: 595
Регистриран: 07 фев 2010, 11:35
Модел на автомобила: Orion Mk3 1.3OHV Orion Mk3 1.6 EFI Tourneo Connect 1.8 TDCI
Местоположение: гр Сливен
Status: Извън линия

Re: Когато закъсаме в калта и снега...

Мнение от Kamazabg » 29 окт 2010, 18:32

Next написа:Яко кво няма да те питам що нямаш номера 8)
Колега, нали споменах, че е дълга история.
На същия ден ме спряха с изтекъл срок на транзитните табели и ми писха акт след което ми свалиха и номерата
Ако се вгледаш на предното стъкло горе в дясно (от към пасажера) Има стикер "спрян от движение" :D
Изображение Изображение

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Когато закъсаме в калта и снега...

Мнение от HACKO » 29 окт 2010, 19:30

Оставете номерата, сега ако кажеш (и успееш да го докажеш), че от тази позиция си излезнал без чужда помощ, шапка ти свалям.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Когато закъсаме в калта и снега...

Мнение от PcMan » 29 окт 2010, 20:27

Форда е машина, как няма да излезне самин! :mrgreen: е? *00147*
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

Потребителски аватар
supernatural
потребител
потребител
Мнения: 150
Регистриран: 26 юли 2009, 17:16
Модел на автомобила: ford eskort 1.8 tdi rfk
Местоположение: vraca
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Когато закъсаме в калта и снега...

Мнение от supernatural » 07 дек 2010, 12:44

заказвал сам с пълен москвич с дърваа в кална локва, да ви spodelq kolegi, mn помага спадането на гумите, на задвижващата ос, плюс 2 дъскд гумите и маллко помощ от двамата ми братя:)) има и др тактика ако няма кой да бута , ама е рисковано от опит го казвам, ако колата е от соц возилата москвич жигула дърпате смъкача, първа или задна отпускате съединителя леко да започнат да се въртят колелата, излизате и бутатее, при вече по съвременните може с лека тежест на гъстаа или пръчкаа, ноеее мн опасноо, така гоних москвича като бех по млад, бутахмее и той побегна едвам го стигнах, тъкмо стъпваше на асфалтаа
:D :D :D :D :D _friends_

Потребителски аватар
Kamazabg
потребител
потребител
Мнения: 595
Регистриран: 07 фев 2010, 11:35
Модел на автомобила: Orion Mk3 1.3OHV Orion Mk3 1.6 EFI Tourneo Connect 1.8 TDCI
Местоположение: гр Сливен
Status: Извън линия

Re: Когато закъсаме в калта и снега...

Мнение от Kamazabg » 13 дек 2010, 12:58

HACKO написа:Оставете номерата, сега ако кажеш (и успееш да го докажеш), че от тази позиция си излезнал без чужда помощ, шапка ти свалям.
Първо дойде един колега с Ескорт ама не стана......
Накрая една руска машина (Лада Нива) ме изкара оттам. 10-15 минути лашкане напред назад и готово :D
Изображение Изображение

Отговори

Върни се в “СЪВЕТИ / НАПРАВИ СИ САМ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 13 госта