Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Това се прави така! Няма смисъл да откриваме топлата вода.
Отговори
Потребителски аватар
synthez 3D
Потребител
Потребител
Мнения: 1745
Регистриран: 04 окт 2005, 08:57
Модел на автомобила: C-MAX Titanium 1.0 Ecobоost-125 HP 2014,
FOCUS 1,6-100 HP 2011,
C-MAX -компютърен 3D модел,
бивш C-MAX Ghia 1.8 16V-125HP 2008,
Местоположение: Г.Оряховица
Status: Извън линия

Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от synthez 3D » 17 ное 2011, 20:14

От доста време се каня да опиша процедурата по инсталацията на камера за обратно виждане,но чак сега и дойде реда.Първо искам да споделя малко мисли,относно решението да използвам такъв тип камера,вместо вече доста разпространения вариант за монтаж на мястото на плафона за осветление на номера. Най-лесно би било, ако се сложи точно такъв тип камера, защото тогава не се налага никакво рязане. По времето,когато реших да си сложа камера на C-MAXа(в далечната 2008), все още трудно се намираха такива и изборът не беше особено голям,затова реших да използвам това, което беше налично и резултата се вижда на снимката:
Изображение
Оказа се,че това е по-добър вариант за монтаж и в процеса на експлоатация се убедих,че ако някога пак ми се наложи да си монтирам камера,ще го направя по същия начин.Първото предимство е ,че камерата се намира доста по-близо до средата на автомобила,отколкото,ако е на мястото на плафона и картината изглежда доста по правилна и вярна.Другото важно нещо е,че заводските плафони си остават на местата и светлината от двата е еднаква.При варианта с камера в плафона,осветлението за номера в камерата е светодиодно и за да светят еднакво и двата плафона,трябваше да се подбират светодиодни варианти за другата лампа,което не мисля,че щеше да се получи добре.След като вече имах опита от първия монтаж,реших че и камерата на Фокуса ще бъде от същия тип,като предишната.А ето го и отчета за монтажа:

1.Първо се сваля кората на задния капак.За да се свали, се развиват двата болта в дръжките от вътрешната страна на кората и след това се дърпа, докато се откопчеят всичките щипки
Изображение

2.След това се развиват от вътрешната страна гайките, които държат дръжката с плафоните и тя е вече свалена
Изображение
Изображение

3.Ето няколко снимки и от процеса на рязане, който не се налага,ако се постави камера в плафона
Изображение
Изображение

4.Монтираната камера в дръжката.
Изображение

5.Кабелът от камерата преминава през заводския отвор за кабелите на бутона за багажника и осветлението, както се вижда на снимките
Изображение

6.Прокарването на основните кабели към предната част на колата може да стане и от двете страни,отгоре, или отдолу, според желанието на всеки. Аз ги прокарах от лявата страна,защото дисплея ми е от ляво.
Изображение
Изображение

7.Преминаването на кабела през гофрираната тръба не е никакъв проблем, особено,ако се използва предварително вкаран водач от по-твърда тел например.
Изображение

8.Изведох кабелите до предната част на автомобила, по пода под страничните пластмаси почти до последния капак, за да е по лесно обслужването и евентуално включване, или изключване без много разглобяване.
Изображение

9.Завършеният вид на камерата
Изображение
Изображение

10.Ето това е крайният резултат, където се вижда каква е ползата от цялата работа. Всички снимки са направени при едно и също положение на автомобилите един спрямо друг, така че ясно се вижда колко се подобрява видимостта с камерата.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

И понеже знам, че ще попитате и за дисплея в сенника, имам отчет и за него, но ще го пусна на по-късен етап, когато имам повече време да го подготвя.
Изображение

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от madboy » 18 ное 2011, 16:14

Браво! Много полезна тема! Чакаме втората част!
_friends_
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

didoya
потребител
потребител
Мнения: 103
Регистриран: 10 дек 2009, 21:49
Модел на автомобила: Focus 2008 1.6 Duratec
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от didoya » 20 ное 2011, 16:09

А можеш ли да обясниш как след като мине през гофрираният маркуч кабела стига до пода, трябва ли да демонтира тавана?

Потребителски аватар
synthez 3D
Потребител
Потребител
Мнения: 1745
Регистриран: 04 окт 2005, 08:57
Модел на автомобила: C-MAX Titanium 1.0 Ecobоost-125 HP 2014,
FOCUS 1,6-100 HP 2011,
C-MAX -компютърен 3D модел,
бивш C-MAX Ghia 1.8 16V-125HP 2008,
Местоположение: Г.Оряховица
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от synthez 3D » 20 ное 2011, 20:05

Не,тавана не се демонтира. Сваля се гуменото уплътнение на багажника отгоре. Свалят се и двете кръгли като копчета закопчалки на тавана(излизат доста трудно), за да може да се спусне леко надолу, понеже иначе няма как да се издърпа кабела от гофрирания маркуч и кабела се прокарва зад ръба на тавана. За да слезе тавана достатъчно надолу (а освен това и за да продължи кабела към пода) се свалят и страничните пластмаси от страната от която ще върви кабела. За съжаление нямам снимка точно на този момент, но все пак пускам една допълнителна от разглобената лява част:
Изображение
Дано да помогне! :)
Изображение

didoya
потребител
потребител
Мнения: 103
Регистриран: 10 дек 2009, 21:49
Модел на автомобила: Focus 2008 1.6 Duratec
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от didoya » 21 ное 2011, 08:49

Благодаря за инфото, би трябвало да е достатъчно:)

Не е да не съм разглабял коли досега, мисля, че ще се справя.

didoya
потребител
потребител
Мнения: 103
Регистриран: 10 дек 2009, 21:49
Модел на автомобила: Focus 2008 1.6 Duratec
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от didoya » 30 ное 2011, 08:55

Да повдигна темата с едно въпросче - кабела от светлината за задна скорост откъде минава? Понеже от него пише, че трябва да взема сигнал са камерата?

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13097
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от HACKO » 30 ное 2011, 09:20

didoya написа:Да повдигна темата с едно въпросче - кабела от светлината за задна скорост откъде минава? Понеже от него пише, че трябва да взема сигнал са камерата?
А светлината (лампата) за заден ход, къде се намира? Там е и кабела.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

didoya
потребител
потребител
Мнения: 103
Регистриран: 10 дек 2009, 21:49
Модел на автомобила: Focus 2008 1.6 Duratec
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от didoya » 30 ное 2011, 10:27

Долу в бронята....

Исках да знам не мога ли да прихвана от някъде кабела преди да е стигнал долу до бронята, че иначе става дълга и широка ако ще трябва да пускам кабел от бронята до 5-тата врата:)

Потребителски аватар
synthez 3D
Потребител
Потребител
Мнения: 1745
Регистриран: 04 окт 2005, 08:57
Модел на автомобила: C-MAX Titanium 1.0 Ecobоost-125 HP 2014,
FOCUS 1,6-100 HP 2011,
C-MAX -компютърен 3D модел,
бивш C-MAX Ghia 1.8 16V-125HP 2008,
Местоположение: Г.Оряховица
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от synthez 3D » 30 ное 2011, 10:51

Успях да намеря и снимката на кабела. Може да се свърже на няколко места, но аз го направих така
Изображение
Плюса е оранжев със зелено, а минуса е черен. Намира се в багажника отдясно под мокета.
Съжалявам, че съм пропуснал да спомена за свързването :(
Изображение

didoya
потребител
потребител
Мнения: 103
Регистриран: 10 дек 2009, 21:49
Модел на автомобила: Focus 2008 1.6 Duratec
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от didoya » 30 ное 2011, 10:59

Много, ама много ти благодаря! :D

Потребителски аватар
synthez 3D
Потребител
Потребител
Мнения: 1745
Регистриран: 04 окт 2005, 08:57
Модел на автомобила: C-MAX Titanium 1.0 Ecobоost-125 HP 2014,
FOCUS 1,6-100 HP 2011,
C-MAX -компютърен 3D модел,
бивш C-MAX Ghia 1.8 16V-125HP 2008,
Местоположение: Г.Оряховица
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от synthez 3D » 19 дек 2011, 17:03

Най-накрая намерих време и за темата за монитора.Ето я и нея http://www.clubford.org/forum/viewtopic ... 20&t=53094
Изображение

Потребителски аватар
achkata95
потребител
потребител
Мнения: 1
Регистриран: 06 фев 2013, 19:39
Модел на автомобила: Ford Mondeo Mk4 2.0 145hp, Ford Grand C-Max 1.0 125 hp, Ford Grand C-max 1.5 120 hp
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от achkata95 » 02 яну 2014, 20:32

Здравейте! Някой монтирал ли си е камера за задно виждане, която се визуализира върху огледалото за обратно виждане и откъде минават кабелите? :)
[url=http://forum-lines.ru/][img]http://forum-lines.ru/rez/ab252393.gif[/img][/url]

Потребителски аватар
synthez 3D
Потребител
Потребител
Мнения: 1745
Регистриран: 04 окт 2005, 08:57
Модел на автомобила: C-MAX Titanium 1.0 Ecobоost-125 HP 2014,
FOCUS 1,6-100 HP 2011,
C-MAX -компютърен 3D модел,
бивш C-MAX Ghia 1.8 16V-125HP 2008,
Местоположение: Г.Оряховица
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от synthez 3D » 03 яну 2014, 09:04

По принцип няма значение какъв ще е монитора за камерата, дали ще е в огледалото, в сенника, или в навигацията. Кабелите също могат да минат и отгоре по тавана и отдолу по пода, така че всичко е въпрос на избор според местоположението на монитора. Все още не знам някой от форума да си е монтирал огледало с вграден монитор, но принципна разлика няма. Имай в предвид, че огледалото е доста обемисто. Освен това, ако оригиналното ти е с автоматично затъмняване, не можеш да го използваш. В другата ми тема за монитора съм описал и вариант с монтиране в сенника, което според мен е доста добро решение за скрит монтаж без рязане и преправяне на интериора на автомобила, което позволява да се възстанови оригиналният вид без последствия.
Изображение

Потребителски аватар
martin1977
потребител
потребител
Мнения: 848
Регистриран: 17 май 2010, 16:42
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от martin1977 » 02 фев 2014, 21:57

Наистина хубава тема, но какъв е смисъла от тази камера? А и колко струва? Все си мисля че е доста по-добре да се сложи парктроник с 4 или 6 датчика, защото периметъра на обхват е по-широк, а и сега се намират парктроници по 30 лв., а тази камера сигурно е в пъти по-скъпа и доколкото разбирам, от нея едва ли се вижда странично, както би било със страничните датчици на парктроника, а и дали не е леко визуална измама разстоянието от автомобила зад теб ... моля поправете ме ако греша. Иначе като цяло проектът е чудесен, просто ми е интересно оправдава ли се ползата!

Потребителски аватар
Doin
потребител
потребител
Мнения: 1817
Регистриран: 13 мар 2009, 23:18
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi Ghia '00
Местоположение: Слатина, София
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от Doin » 02 фев 2014, 23:08

Камера с дисплей в Продавалника започват от 60 лв.,с 30 повече от евтините парктроници.
Ако погледнеш снимката на дисплея ще забележиш, че самата камера има оразмерение за разстояние, което компенсира сферичния образ от камерата.
И най-големия й плюс - пробиваш само една дупка в общо взето декоративен и евтин детайл вместо 4 или 6 дупки в скъпа броня...

Потребителски аватар
synthez 3D
Потребител
Потребител
Мнения: 1745
Регистриран: 04 окт 2005, 08:57
Модел на автомобила: C-MAX Titanium 1.0 Ecobоost-125 HP 2014,
FOCUS 1,6-100 HP 2011,
C-MAX -компютърен 3D модел,
бивш C-MAX Ghia 1.8 16V-125HP 2008,
Местоположение: Г.Оряховица
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от synthez 3D » 03 фев 2014, 07:56

Основното предимство на камерата е, че си виждаш бронята. Разстоянието е без значение, ти просто виждаш всичко. Обективът е широкоъгълен (120 градуса) и "вижда" и настрани. Колкото до цената, конкретният комплект камера и монитор струваха около 80 лв. преди повече от две години. Парктроника е по-евтин вариант, но не бих ги сравнил, защото камерата е много по-добро решение, макар и малко по-скъпо. След като вече съм ползвал тази екстра, не мога да си представя автомобил без нея. Паркирането е удоволствие когато виждаш всичко. Дори и жена ми я ползва постоянно и паркира без проблеми на заден ход .
Изображение

Потребителски аватар
martin1977
потребител
потребител
Мнения: 848
Регистриран: 17 май 2010, 16:42
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от martin1977 » 03 фев 2014, 21:07

Момчета, успяхте да ме убедите и да ме накарате да повярвам, че май в камерата има повече смисъл, още повече че цената и далеч не е такава, каквато мислех. Значи аз имам комплект чисто нов парктроник със 4 датчика и дисплей за разстоянието, ама се навих да взема камера сега. Мислех да го монтирам напролет, ама вместо него камерка май ще сложа. Ако някой го иска, продавам го. Плащах го мисля 28-29 лева .... ако има желаещи, за 25 ще го дам ..... пак казвам- в кутията е................

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Монтаж на камера за заден ход FOCUS 2 хечбек

Мнение от Didibao » 10 окт 2014, 18:39

Някой монтирал ли е камера за заден ход на мондео мк1 седан конкретно ме интересува, искам да монтирам от моделите който са на мястото на осветлението на номера но не намирам подходящ за момента.
Изображение

Отговори

Върни се в “СЪВЕТИ / НАПРАВИ СИ САМ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 68 госта