Нестабилни ниски само на газ - Мондео

Остана ли някой да кара на бензин? LPG, Метан. Съвместимост, проблеми, препоръки.
Потребителски аватар
K-Yo
потребител
потребител
Мнения: 166
Регистриран: 23 мар 2008, 19:16
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 16V 115 1994 бензин-газ
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Нестабилни ниски само на газ - Мондео

Мнение от K-Yo » 11 май 2013, 18:11

Здрасти,
отново вечния проблем с нестабилните ниски обороти на празен ход - опитва се да гасне.
Автомобила е с обикновенна газова уредба. Отчита грешка 172 - бедна горивна смес.
Проблема се проявява най-често когато е загрял двигателя, при студен мотор изключително рядко - само при работа на газ, на бензин проблем няма. Чисто нов изпарител, почистени газов клапан, клапан за празен ход, дросел, сменен въздушен филтър, чисто нови платинени свещи и кабели Motorcraft, проверени вакуумни съединения.
Някакви предположения или решения на подобен проблем?

Потребителски аватар
RsMondeo
потребител
потребител
Мнения: 128
Регистриран: 11 фев 2005, 10:24
Модел на автомобила: Ford Mondeo 1.8 16v 115+ hp
Местоположение: Русе
Status: Извън линия

Re: Нестабилни ниски само на газ - Мондео

Мнение от RsMondeo » 11 май 2013, 18:37

Имах подобен проблем и след много мъка го реших.Симптомите бяха 1 към 1 с твоите.Смених всичко и нямаше ефект.Оказа се дефектирал клапан за обратното гориво. намира се на бензиновата рейка с инжекторите и от него излиза маркуче към дросела.Смених го и заспа.Оказа се че е заминал и прехвърля бензин когато колата е на газ.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Нестабилни ниски само на газ - Мондео

Мнение от OgiDogi » 11 май 2013, 18:40

K-Yo написа:Здрасти,
отново вечния проблем с нестабилните ниски обороти на празен ход - опитва се да гасне.
Автомобила е с обикновенна газова уредба. Отчита грешка 172 - бедна горивна смес.
Проблема се проявява най-често когато е загрял двигателя, при студен мотор изключително рядко - само при работа на газ, на бензин проблем няма. Чисто нов изпарител, почистени газов клапан, клапан за празен ход, дросел, сменен въздушен филтър, чисто нови платинени свещи и кабели Motorcraft, проверени вакуумни съединения.
Някакви предположения или решения на подобен проблем?
И най-вероятно - нерегулиран (имам предвид с газ-анализатор, не по слуха и идеите на газаджията).

RsMondeo написа:Имах подобен проблем и след много мъка го реших.Симптомите бяха 1 към 1 с твоите.Смених всичко и нямаше ефект.Оказа се дефектирал клапан за обратното гориво. намира се на бензиновата рейка с инжекторите и от него излиза маркуче към дросела.Смених го и заспа.Оказа се че е заминал и прехвърля бензин когато колата е на газ.
Ако газаджия не ти изключва бензиновата помпа при преминаване на газ - друг път не ходи при него и кажи на всичките си приятели да го заобикалят от далеч.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
RsMondeo
потребител
потребител
Мнения: 128
Регистриран: 11 фев 2005, 10:24
Модел на автомобила: Ford Mondeo 1.8 16v 115+ hp
Местоположение: Русе
Status: Извън линия

Re: Нестабилни ниски само на газ - Мондео

Мнение от RsMondeo » 11 май 2013, 18:48

Газаджията съм аз.Сам си я слагах преди има няма 12 години.Проблема даже и с изключена помпа идваше от налягането което се поддържа в рейката и докато не се разпадне( през дефектиралия клапан) проблема си седеше.

янко
потребител
потребител
Мнения: 86
Регистриран: 04 дек 2008, 21:44
Модел на автомобила: citroen c4 1,6hdi 109 fap
mazda3 1,6hdi 90
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Нестабилни ниски само на газ - Мондео

Мнение от янко » 11 май 2013, 23:04

K-Yo написа:Здрасти,
отново вечния проблем с нестабилните ниски обороти на празен ход - опитва се да гасне.
Автомобила е с обикновенна газова уредба. Отчита грешка 172 - бедна горивна смес.
Проблема се проявява най-често когато е загрял двигателя, при студен мотор изключително рядко - само при работа на газ, на бензин проблем няма. Чисто нов изпарител, почистени газов клапан, клапан за празен ход, дросел, сменен въздушен филтър, чисто нови платинени свещи и кабели Motorcraft, проверени вакуумни съединения.
Някакви предположения или решения на подобен проблем?
Какъв е изпарителя?Щом отчита бедна смес я обогати,по принцип сместа на пр ход трябва да е леко богата

Потребителски аватар
K-Yo
потребител
потребител
Мнения: 166
Регистриран: 23 мар 2008, 19:16
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 16V 115 1994 бензин-газ
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Нестабилни ниски само на газ - Мондео

Мнение от K-Yo » 12 май 2013, 13:15

Благодаря за мненията.
RsMondeo написа:Газаджията съм аз.Сам си я слагах преди има няма 12 години.Проблема даже и с изключена помпа идваше от налягането което се поддържа в рейката и докато не се разпадне( през дефектиралия клапан) проблема си седеше.
Ако правилно съм разбрал в този случай в гуменото вакуумно съединение между дросела и регулатора на налягането трабва да има бензин или поне следи от него?
Просто се опитвам да намеря начин да установя дали имам същия проблем преди да предприема смяна на тоя регулатор.
Интересно е защо е бедна сместа, би трябвало да е богата?

Потребителски аватар
RsMondeo
потребител
потребител
Мнения: 128
Регистриран: 11 фев 2005, 10:24
Модел на автомобила: Ford Mondeo 1.8 16v 115+ hp
Местоположение: Русе
Status: Извън линия

Re: Нестабилни ниски само на газ - Мондео

Мнение от RsMondeo » 17 май 2013, 21:23

аз го установих като пробвах с уред за вакуум.установих нехерметичност в клапана.

Edinuser
Потребител
Потребител
Мнения: 774
Регистриран: 05 авг 2007, 16:35
Модел на автомобила: Ford Mondeo Ghia 2.0i 16v 93г.
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: Нестабилни ниски само на газ - Мондео

Мнение от Edinuser » 23 май 2013, 22:17

Според мен смуче въздух от някъде ... от къде сам трябва да откриеш. Трябва да е някъде след плочката,огледай внимателно колекторите от към купето.
Понеже подаването на газ се определя от вакуума в системата.
На бензин няма проблем защото ламбда сондата отчита обеднена смес и компютъра подава по-вече бензин от инжекторите. На газ обаче нямаш тази обратна връзка.

Потребителски аватар
K-Yo
потребител
потребител
Мнения: 166
Регистриран: 23 мар 2008, 19:16
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 16V 115 1994 бензин-газ
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Нестабилни ниски само на газ - Мондео

Мнение от K-Yo » 25 май 2013, 18:12

и аз мисля така, обаче към този момент не мога да го открия. Явно става въпрос за някакъв малък пробив. ГОЛЯМА МИЗЕРИЯ.
Другия проблем е като завивам на празен ход гасне.

Edinuser
Потребител
Потребител
Мнения: 774
Регистриран: 05 авг 2007, 16:35
Модел на автомобила: Ford Mondeo Ghia 2.0i 16v 93г.
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: Нестабилни ниски само на газ - Мондео

Мнение от Edinuser » 27 май 2013, 22:49

Нормално е да гасне - двигателя се натоварва от помпата на хидравликата - а няма какво да компенсира.
Мизерийката може да е от :
1.Предпазен клапан за гърмене на газовата.
2.ЕГР системата (например клапан блокирал в отворено положение).
3.Някое уплътнение на инжектор.
4.Някоя гарнитура на колекторите.
5.Пукнатина в колекторите на място което не се вижда - от към купето.

Казваш че вакуумните тръбички си ги проверил.

В този ред са вероятностите според мен, гадна и неблагодарна работа е откриването.

Може да пробваш следното:
1.вземаш един балон и го отрязваш от към запушената страна или още по-добре отрязваш палец от дебела гумена ръкавица.
2.единия край на получената гумена тръбичка го затягаш маркуча на компресора мисля че ще стане да се затегне и залепи с тиксо .
3.втория край на тръбичката го надяваш на дросела и също хубаво го затягаш( свалил си предварително чената пластмасова кутия отгоре му и си махнал газовата плочка).
4. пускаш по малко въздух от компресора (ама малко да не гръмне или изкочи гумения "преходник" или да изкочи някой вакъмен накрайник ) и се ослушваш ... ако имаш късмет ще намериш от къде съска и изпуска въздух, много вероятно е от там и да смуче..

Не съм го пробвал метода, но мисля че може да стане.

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Нестабилни ниски само на газ - Мондео

Мнение от S_C » 28 май 2013, 08:59

Вчера се вкарах в един такъв филм...на празен ход колата работи нестабилно-опитва се да гасне, играят оборотите.Отделно от това, набираше много зле.По принцип изпарителят ми е на последни издихания-две години не е пипан, паля само на газ и т.н., та отдавна съм се примирил с мисълта, че ще му дойде времето. Оказа се спукан резонатор. Онази голямата черна кутия над мотора, която има само при Мондео 1.Смуче въздух.Нищо, че е преди дросела-явно се отразява.Вързах го със свински опашки и проблемът с оборотите изчезна, взе да си върви нормално.Днес ще го свалям да го залепя.
Та...прегледай всички места, от където може да дърпа въздух.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
K-Yo
потребител
потребител
Мнения: 166
Регистриран: 23 мар 2008, 19:16
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 16V 115 1994 бензин-газ
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Нестабилни ниски само на газ - Мондео

Мнение от K-Yo » 28 май 2013, 09:26

БЛАГОДАРЯ за мненията.
Уикенда ще й обърна внимание.
Последното което успях да измисля да проверя са гумените о-пръстени между рейката с инжекторите и колектора, но варианта да пусна въздух под налягане през дросела е много добър, дано да се получи.

Потребителски аватар
K-Yo
потребител
потребител
Мнения: 166
Регистриран: 23 мар 2008, 19:16
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 16V 115 1994 бензин-газ
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Нестабилни ниски само на газ - Мондео

Мнение от K-Yo » 13 юни 2013, 13:12

Не са о-пръстените.
С въздуха пробвах варианта, но с помпа и не можах да установя нещо нередно.
Проблема остава.

Отговори

Върни се в “АГУ - Алтернативни Горивни Уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта