Забрана на допълнително сложените ксенони?

Предимно, но не само за Форд.
Потребителски аватар
nedkos
потребител
потребител
Мнения: 167
Регистриран: 22 ное 2008, 17:25
Модел на автомобила: Vectra B 1.6 automat
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от nedkos » 26 фев 2011, 17:49

По непроверени данни, от днес има разпоредба на фирма ДАЙ , отнасяща се до пунктовете за годишен технически преглед, да не се допускат автомобили с допълнително монтирани светлини надвишаващи нормалния интензитет (газоразрядни лампи а.к.а ксенон). Ще има и разпоредба отнасяща се до фирма КАТ да спират такива автомобили от движение.
Изображение

petkoff_pl
потребител
потребител
Мнения: 1581
Регистриран: 07 окт 2005, 16:18
Модел на автомобила: Dacia Sandero Stepway 2021
Местоположение: Благоевград
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от petkoff_pl » 26 фев 2011, 18:15

Най-сетне време беше. Дано да е истина.

Потребителски аватар
FordSierra1.6L
потребител
потребител
Мнения: 1021
Регистриран: 28 фев 2005, 22:11
Модел на автомобила: Ford mondeo MK2 2.5 V6 "ST"
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от FordSierra1.6L » 26 фев 2011, 19:51

няма такава глупост....гледат ,че по чужбината имало закон...ама там нямат през 1 метър дупки колкото да падне камион нали ??? и по този ред на мисли трябва да спрат от движение 50% от колите по улиците което незнам как ще стане....защо се занимат с глупости а не вземат да свършат малко работа като да закърпят улиците...ако си ми е настроен добре фара и не заслепявам никой какво ги притеснява....
Обикновенната крушка е отвратителна...няма как да ме увери някой ще обикновенната халогенна свети добре ... повечето караме коли на по 15 години и фарове са станали на пастет....ако нямам ксенон как подяволите ще видя пътя.....
пречат им винетките по стъклата....фолиото им пречи ...сега пък и ксеноните.....ми и на мен ми пречат дупките ама си ги има и ще продължава да си ги има ама за тях няма актове и никой неможе да им каже нищо....ай да си гледат работата да видя как ще ми спрат колата от движение ..... пак вдигат много шум и хвърлят хората в паника....
Ако имаше нормални пътища нямаше да карам с ксенон но докато е това положение ще си сложа още 5 фара ако трябва!!!

Потребителски аватар
pantata
потребител
потребител
Мнения: 1374
Регистриран: 28 сеп 2006, 03:22
Модел на автомобила: Fiesta 1.4 `89
Fiesta 1.25 '10
Subaru Legacy 3.0R Auto '07
Местоположение: Димитровград/София
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от pantata » 26 фев 2011, 19:58

FordSierra1.6L написа:няма такава глупост....гледат ,че по чужбината имало закон...ама там нямат през 1 метър дупки колкото да падне камион нали ??? и по този ред на мисли трябва да спрат от движение 50% от колите по улиците което незнам как ще стане....защо се занимат с глупости а не вземат да свършат малко работа като да закърпят улиците...ако си ми е настроен добре фара и не заслепявам никой какво ги притеснява....
Обикновенната крушка е отвратителна...няма как да ме увери някой ще обикновенната халогенна свети добре ... повечето караме коли на по 15 години и фарове са станали на пастет....ако нямам ксенон как подяволите ще видя пътя.....
пречат им винетките по стъклата....фолиото им пречи ...сега пък и ксеноните.....ми и на мен ми пречат дупките ама си ги има и ще продължава да си ги има ама за тях няма актове и никой неможе да им каже нищо....ай да си гледат работата да видя как ще ми спрат колата от движение ..... пак вдигат много шум и хвърлят хората в паника....
Ако имаше нормални пътища нямаше да карам с ксенон но докато е това положение ще си сложа още 5 фара ако трябва!!!

Има много истина в тези думи, но не си съвсем прав. Фаровете ти не са пригодени за такъв тип крушки и колкото и добре да са регулирани пак дразнят и блестят, особено когато караш зад някого. Огледалата ми са с бленда и пак ми блести като ме настигне някой с афтър мейд ксенон. :( По-добре да се кара на халогени, пак осветяват допълнително, но пък и те са забранени...
Изображение

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4778
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от pepy1 » 26 фев 2011, 20:00

FordSierra1.6L написа:....ми и на мен ми пречат дупките ама си ги има и ще продължава да си ги има ама за тях няма актове и никой неможе да им каже нищо....
как да няма актове ,викаш КАТ да напишат протокол да послужи пред застрахователя ,а те ти пишат акт за несъобразена скорост с пътните условия (разбирай дупките по пътищата)
времето е като парите-никога не стига

Потребителски аватар
bateto_toshko
потребител
потребител
Мнения: 1216
Регистриран: 01 юни 2008, 16:57
Модел на автомобила: Fiesta 1.4 Ghia '96
(Zetec-SE,16V, 90PS)
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от bateto_toshko » 27 фев 2011, 09:04

FordSierra1.6L написа:няма такава глупост....гледат ,че по чужбината имало закон...ама там нямат през 1 метър дупки колкото да падне камион нали ??? и по този ред на мисли трябва да спрат от движение 50% от колите по улиците което незнам как ще стане....защо се занимат с глупости а не вземат да свършат малко работа като да закърпят улиците...ако си ми е настроен добре фара и не заслепявам никой какво ги притеснява....
Обикновенната крушка е отвратителна...няма как да ме увери някой ще обикновенната халогенна свети добре ... повечето караме коли на по 15 години и фарове са станали на пастет....ако нямам ксенон как подяволите ще видя пътя.....
пречат им винетките по стъклата....фолиото им пречи ...сега пък и ксеноните.....ми и на мен ми пречат дупките ама си ги има и ще продължава да си ги има ама за тях няма актове и никой неможе да им каже нищо....ай да си гледат работата да видя как ще ми спрат колата от движение ..... пак вдигат много шум и хвърлят хората в паника....
Ако имаше нормални пътища нямаше да карам с ксенон но докато е това положение ще си сложа още 5 фара ако трябва!!!
Фабричините фарове светят достатъчно добре , ако са в изправност .Ако твоите са повредени , намери си 2 ръка запазени и няма да имаш проблем.Причината да не виждаш дупките е , че отсрещните те заслепяват със китайски ксенон с какъвто и ти ги заслепяваш
сърцето ми обича форд мустанг , а джоба фиеста :mrgreen:
Една кола не може да се оправи докато не се счупи

Потребителски аватар
maxpoint
потребител
потребител
Мнения: 1265
Регистриран: 30 юли 2007, 14:11
Модел на автомобила: Черният лебед и бялата лястовица....
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от maxpoint » 27 фев 2011, 09:24

bateto_toshko написа:
FordSierra1.6L написа:.....Причината да не виждаш дупките е , че отсрещните те заслепяват със китайски ксенон с какъвто и ти ги заслепяваш
=D>: =D>: =D>: >:D<:
Трябва да можеш да псуваш,но не може да псуваш където не трябва /maxpoint/

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10848
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от ЯЛТА » 27 фев 2011, 10:40

А бе защо аз не съм успял още да гръмна една гума, или да съсипя някоя джанта, ксеноните пречили ! Очите са половината работа на мозъка ! Моята съпруга, 5 лв. банкнота на земята не ги вижда, но 5 стотинки ги вижда,- ксеноните и пречат !
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
nikolovvd
потребител
потребител
Мнения: 4952
Регистриран: 15 май 2006, 16:18
Модел на автомобила: Mitsubishi X
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от nikolovvd » 27 фев 2011, 19:24

nedkos написа:По непроверени данни, от днес има разпоредба на фирма ДАЙ , отнасяща се до пунктовете за годишен технически преглед, да не се допускат автомобили с допълнително монтирани светлини надвишаващи нормалния интензитет (газоразрядни лампи а.к.а ксенон). Ще има и разпоредба отнасяща се до фирма КАТ да спират такива автомобили от движение.
Ако е изменена конструкцията на автомобила и тя не е озаконена, напълно законно ти спират колата от движение.
Това се отнася от скеноните и фолиото по стъклата до монтиране на турбо на стандартен двигател.

Потребителски аватар
иво г. иванов
потребител
потребител
Мнения: 915
Регистриран: 15 авг 2010, 14:31
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 zetec-s 2000 ,renault 19
Местоположение: Berkoviza , Montana
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от иво г. иванов » 04 мар 2011, 20:58

Едва ли има колеги , които да не са съгласни с мнението на ford sierra относно качеството на пътищата в България .
М/у другото то се споделя от всички-пешеходци , каруцари , велосипедисти и т. н., но да го попитам преди да си монтира ксеноните , да не би вечер да не се е движил като останалите водачи,или е скачал от дупка в дупка?
Е всички искаме да виждаме в тъмното по- добре ама май някои са по- по- най.Всички сме равни ама едни са по- равни от другите!Заради тия " другите" трябват подобни наказания. За тях и за сервиза , който ги е допуснал като потенциални
убийци на пътя.Лошото е , че това няма как да стане при проверка на пътя от КАТ.
Може би тука е мястото да припомня за фабричното монтиране на с- ми против заслепяване на насрещните водачи в по-
новите автомобили и за адаптивните светлини разработени от инженерите на BMW .
В крайна сметка някой от "пишман тунингистите" задавал ли си е въпроса дали цената на една джанта, гума, ксенон е
равна на един човешки живот?
Не е срамно да не знаеш - срам е да не питаш!

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от S_C » 04 мар 2011, 21:53

При двусекционни фарове няма проблем да се монтира ксенон на дългите.Даже за нашите условия е силно препоръчително.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
иво г. иванов
потребител
потребител
Мнения: 915
Регистриран: 15 авг 2010, 14:31
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 zetec-s 2000 ,renault 19
Местоположение: Berkoviza , Montana
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от иво г. иванов » 06 мар 2011, 11:56

Eдин технически грамотен и най- вече отговорен и уважаващ колегите си на пътя монтьор/ дано да са останали такива/,
би се съобразил с височината на разположените фабрично фарове, с начина на монтаж на нови ксенони, с вида на рефлектора, който не е предвиден производствено за ксенонови светлини, с характеристиките на ел. верига управляваща осветлението, с направлението на светлинните потоци , тяхната концентрация във важните точки пред автомобила и куп
други изисквания.
Не искам да критикувам или обидя някой колега но масовата практика е закупуване на източноазиатски комплект, понякога без гаранционни документи и технически сертификат за пригодност и разрешение за ползване/ нещо като TUV/
после викаш някой приятел вкъщи, в гаража,маркирате старите светлини на стената, сваляне на фаровете -/ тук някои ползват метални стойки за корекция/ а други напасват тялото и баласта към конструкцията на фара, монтират, регулират с винтовете по маркерите на старите и всичко стига до тук. Ако това е правилен и разрешен начин на монтаж, то аз не искам да срещам вече такава кола вечер.
Познат се изказа по въпроса така: "-Това е все едно да смениш 200-250 мл. чаша сок,със същото количество 50% гроздова пукница.Е същото ли е ? "
Отделен е въпроса каква е причината и повода да замениш халогенното осветление с ксеноново. Дали защото е модерно, дали защото е по- безопасно или е гъзарско, или щото някой " примат" те е заслепил и ти трябва да го върнеш на друг, или пък комшията като си е сложил що да не си сложа и аз?
Въпрос на манталитет!
Не е срамно да не знаеш - срам е да не питаш!

Потребителски аватар
Danchev
потребител
потребител
Мнения: 647
Регистриран: 09 фев 2008, 02:47
Модел на автомобила: 89' B-road sleeper
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от Danchev » 07 мар 2011, 02:27

petkoff_pl написа:Най-сетне време беше. Дано да е истина.
_friends_
Tuned and performed by
Изображение
The people who once spent on the Mk3 have grown up and moved on, there's only a few nutters like us who still work on them

Потребителски аватар
Danchev
потребител
потребител
Мнения: 647
Регистриран: 09 фев 2008, 02:47
Модел на автомобила: 89' B-road sleeper
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от Danchev » 12 мар 2011, 07:38

Ще вземе да се окаже истина. Подочух от познат от София, който работи във фирма за ГТП, че им пращали някакви факсове, в които се нарежда коли с допълнително поставен ксенон да не се допускат ...

"При извършване на преглед в ГТП във връзка с използването на нерегламентирани светлини, монтирани на превозните средства и прилагането на чл. 76 от ЗДП следва да се:
- Проверяват стриктно интензитета на светлината на фаровете за къси и дълги светлини .
- Следят за монтирани допълнително елементи на късите или дългите светлини , които да променят интензитета или цвета на светлината (т.нар ксенонови светлини). С цел безопасното движение по пътищата предвид горепосоченото следва при установено наличие на такива допълнително монтирани елементи на фаровете с газразряден източник на светлината да не се издава знак за периодичен технически преглед."

Всичко добре, ама сега ще започне едно сваляне преди и слагане след та стой та гледай :mrgreen:
Tuned and performed by
Изображение
The people who once spent on the Mk3 have grown up and moved on, there's only a few nutters like us who still work on them

Потребителски аватар
nikky
потребител
потребител
Мнения: 313
Регистриран: 20 фев 2010, 20:01
Модел на автомобила: Ford Fiesta Zetec '08
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от nikky » 12 мар 2011, 10:11

Сваляш преди ГТП, качваш след това... Така правят в Англия.
По принцип е много лесно да се провери дали си с поставян допълнително ксенон - почти никой няма пръскалки за почистване на нефабричните. Другият момент е, че фабричните като ги запалиш се саморегулират, а поставяните след - не. Аз лично се чудя дали да си монтирам, и сегашните фарове светят добре, а и то вече е по-модерно и по-голяма рядкост да си с жълти светлини, хах.

Потребителски аватар
kriki
потребител
потребител
Мнения: 492
Регистриран: 18 ное 2008, 00:32
Модел на автомобила: Mondeo МК2 97г. 1.6 Zetec
Местоположение: Стара Загора
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от kriki » 14 мар 2011, 08:33

Раздел XVII.
Използване на светлините

Чл. 70. (1) При движение през нощта и при намалена видимост моторните превозни средства и трамваите трябва да бъдат с включени къси или дълги светлини, габаритни светлини и светлина за осветяване на задната табела с регистрационния номер.

(2) Използването на дългите светлини е забранено:

1. при разминаване; в този случай превключването от дълги на къси светлини става, когато разстоянието между превозните средства е не по-малко от 150 метра или в момента, в който насрещният водач подаде сигнал чрез превключването на светлините;

2. при движение по осветени участъци от пътя;

3. при движение зад друго моторно превозно средство на разстояние, по-малко от 50 метра.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2006 г.) Моторните превозни средства през периодите:

1. от 2 март до 31 октомври могат да се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини;

2. от 1 ноември до 1 март задължително се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини.



Чл. 71. (1) Всяко пътно превозно средство с животинска тяга трябва да има два бели или жълти светлоотразителя отпред, два червени светлоотразителя отзад, а при движение през нощта и при намалена видимост - отзад вляво светещо тяло, излъчващо бяла или жълта добре различима светлина. Светлоотразителите трябва да са разположени симетрично от двете страни на превозното средство.

(2) Всяка ръчна количка, теглена или бутана, при движение през нощта и при намалена видимост трябва да има най-малко една бяла или жълта добре различима светлина отпред и най-малко една червена светлина отзад. Източникът на тези светлини може да е един, който да бъде разположен от лявата страна на количката. Светлините не са задължителни за ръчни колички с широчина, по-малка от 1 метър.



Чл. 72. Всяко намиращо се на платното за движение пътно превозно средство или състав от пътни превозни средства, към които не са приложими изброените по-горе изисквания, през нощта трябва да имат най-малко две бели или жълти добре различими светлини отпред и две червени светлини отзад.



Чл. 73. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) На път извън населено място през нощта или при намалена видимост всяко спряно на платното за движение моторно превозно средство и тегленото от него ремарке трябва да бъдат обозначени с включени габаритни светлини.



Чл. 74. (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се използват самостоятелно.

(2) Допълнителна задна светлина за мъгла с червен цвят се използва само когато видимостта е намалена под 50 метра.



Чл. 74а. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Аварийният сигнал може да бъде включван за предупреждаване на останалите участници в движението за различни опасности, когато моторното превозно средство е спряло поради повреда или има участие в пътнотранспортно произшествие и не може да бъде отстранено веднага и се явява препятствие за другите участници в движението.



Чл. 75. (Доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) През деня мотоциклетите и мотопедите се движат с включена къса светлина отпред и с включена габаритна светлина отзад.



Чл. 76. Забранено е използването на други светлини, освен предвидените в този закон и издадените въз основа на него нормативни актове.



Чл. 77. При заслепяване водачът е длъжен да намали скоростта и при необходимост да спре.



Чл. 78. При движение през нощта и при намалена видимост извън населените места водачът на стадо, придвижващо се по платното за движение, трябва да го обозначи откъм страната на движението със запален фенер.

Не виждам да пише нищо за ксенон. В този си вид закона е обнародван и влязъл в сила на 21.12.2010

hunter
потребител
потребител
Мнения: 165
Регистриран: 18 фев 2009, 15:25
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1.25 16V АГУ
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от hunter » 14 мар 2011, 10:31

Аз лично преди време се бях запалил да си слагам ксенони (оригиналните не щяха и не щяха да светят), след като един колега си сложи. Питах тук и ме посъветвахте да си регулирам фаровете, така и направих регулирах ги, дори ги дадох на един познат да ги никелират (мисля това правиха, т.е. пръска се нова боя на рефлекторите), смених си крушките с някакви усилени Осрам и сега ама съвсем чесно си казвам че светят по добре от на колегата (при него разпръсква светлина на всякъде, докато при мен си е хубаво насочена).
P.S. то ако беше толкова толкова полезно да се кара с домашно майсторени ксенони, развитите държави ще са първенци в поставянето им.

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10848
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от ЯЛТА » 14 мар 2011, 12:15

Сутринта говорих със служители на Д.А.И.-София-град, не са чували и нямат никакви разпоредби относно ксенонови фарове, не са и чували за евентуални промени в закона .
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
Conan_1
потребител
потребител
Мнения: 1457
Регистриран: 26 яну 2007, 14:10
Модел на автомобила: Escort 1,8D 93г,Escort 1,8TDI 96г,Focus 1,8 TDCi 2002, Focus 1,8 TDCi 2003 estate, Wauxhall Astra 1,4i Auto 93, Jeep Cherokee 2.5 Sport 1994, Fiesta Zetec 2013 1.0 econetic.
Местоположение: Plovdiv
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от Conan_1 » 19 мар 2011, 13:40

Пак само се раздухват тея призрачни теми и закони, като няма реално наредба или забрана :shock: , следващата стъпка(в слуховете) сигурно ще е да се забранят и афтърмаркет аудио системите в колите щото заради силната музика не може да се чуват клаксоните на другите :D:
Ние, можещите, водени от незнаещите,
вършим невъзможното за кефа на неблагодарните.
И сме направили толкова много с толкова малко,
за толкова дълго време,
че вече сме квалифицирани да правим всичко от нищо!!! ...

Потребителски аватар
Pyrhel
потребител
потребител
Мнения: 1559
Регистриран: 12 авг 2010, 20:51
Модел на автомобила: няколко други марки +
Mondeo Titanium X 2.2 TDCi
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Забрана на допълнително сложените ксенони?

Мнение от Pyrhel » 19 мар 2011, 13:51

Ти се хилиш, но честно казано ми писна от просташки изпълнения с прожектори или нерегулирани фарове - един за костенурки, един за гълъби. Карам доста и нощно време - е няма такава свинщина. Но - да, това не зависи от допълнително сложения ксенон или от това дали ще е марков или китайски, а от кретена зад волана. :x

Отговори

Върни се в “НОВИНИ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 38 госта