Кларксън: за покупката на нова кола

Предимно, но не само за Форд.
Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Кларксън: за покупката на нова кола

Мнение от madboy » 24 фев 2012, 10:26

Джеръми ще купува кола на дъщеря си. След мащабно проучване е решил, че танкът е най-добрият избор…

По пътищата на Великобритания има 35 милиона автомобила, които се носят напред-назад и с убийствена скорост подминават къщи, училища, старчески домове и заведения. И въпреки това за година в страната има само 3000 жертви на пътни произшествия, което е забележително малко и трябва да се гордеем.
Преди често съм изказвал това мнение, а то винаги провокираше реакция от хората, чиито деца са загинали само защото някой стар глупак с Nissan Micra е излязъл без очила и се е блъснал в училищния автобус.
Знам, че статистически погледнато, смъртта им е била неизбежна. Но не можеш да заявиш това на някой, който страда толкова много, че също иска да умре. Не можеш да изтъкнеш разумен аргумент пред човек, който е полудял от мъка и не може да спре сълзите си. Тези хора искат по-големи ограничения на скоростта, по-сериозни изисквания за възрастните шофьори, по-високи „лежащи полицаи“, по-строги наказания за шофиране с превишена скорост. Ако бях на тяхно място, щях да искам същото.
Наскоро имах подобно изживяване, когато дъщеря ми навърши 17 години и следователно в очите на правителството стана достойна да шофира. Какво да шофира обаче?

Говорили сме по този въпрос в предаването и естествено, подходихме рационално. Е, рационално с щипка несериозност. Но когато на дъщеря ти й предстои да насочи фарове към стихията слабохарактерни, луди и слепи, се налага да се съсредоточиш върху техническите спецификации и да проведеш сериозно проучване. Стил? Скорост? Цена? Управление? Нещата, на които обикновено обръщаш внимание, вече не важат. Единственото, което ме интересуваше, беше безопасността. Исках кола с 2000 въздушни възглавници. Исках надуваем замък с чистачки.

Както може би ви е известно, ФИА води независима програма за безопасност, наречена NCAP, която проверява всеки автомобил и му дава определен брой звезди. На теория това трябва да ми е от особена полза. На практика обаче не е, защото автомобилните производители проектират колите си така, че да се представят добре на специалните тестове и да получат максималните пет звезди. Но инцидентите винаги са странни и непредсказуеми. Автомобил, проектиран да остане непокътнат, когато в него се вреже друг перпендикулярно, на 90 градуса, може да се разпадне при 72. Няма как да знаем.

Като резултат от тази несигурност предприех много простичък подход – колкото повече метал, толкова по-добре. Исках за дъщеря си нещо грамадно. Volvo със слонска болест или съоръжението, с което преместват космическите совалки… Исках графство Линкълншър на колела и броня като долната устна на разглезено дете. За жалост за задвижването на такова нещо ще е необходим голям двигател и точно тук идва конфронтацията със застрахователните компании. От моята например заявиха, че биха изплатили обезщетение само ако двигателят е толкова малък, че да се побере в кибритена кутийка. Това, разбира се, означаваше малък автомобил.

И така, да си изясним ситуацията. Човек в костюм в Норич или Франкфурт твърди, че дъщеря ми, най-ценното нещо в живота ми, трябва да излезе на пътя без грам опит в автомобил със същата защита от удари като на найлонова торбичка. Няколко секунди разсъждавах какъв звук ще издаде въпросният човек, ако му завра коктейлни бъркалки в очите.

После пак се хванах на работа. Започнах да търся малки коли, които ще са подходящи за дъщеря ми. MINI? Да, ама колата всъщност не е малка и в резултат дори на базовия модел му трябва 1,4-литров двигател. Той пък е твърде голям за моя приятел в Норич или Франкфурт.

Същото се отнася и за малката Alfa и Honda Jazz. Тогава Fiat 500. TwinAir е автомобил, който много харесвам, а размерът на двигателя ще допадне на застрахователната компания. Има обаче един проблем. Fiat 500 е добър избор. Може да го купите на детето си и то много ще го хареса. Но тук говорим за моето дете и, моите уважения, обаче колата е твърде малка.

Погледнете на нещата от следния ъгъл. Ако ви накарам да се забиете в уличен стълб с 80 км/ч, кое превозно средство ще използвате – пикапа Mitsubishi Warrior или Fiat 500? Разбирате за какво става дума.
Положението е същото и с Toyota iQ и онези миниатюрни френски коли, чиито имена за нищо на света няма да науча. Те са си съвсем наред, ако човек има опит, но са ужасно неподходящи, ако си развълнуван и объркан, и е статистически по-вероятно да се блъснеш.

В крайна сметка след задълбочено проучване се спрях на Ford Fiesta. Има ли 1,2-литров двигател – да. По-голяма ли е от съперниците си – да. И не че има кой знае какво значение, но и изглежда по-добре от тях. А след малка намеса вече е истинска красавица.

Също като повечето тийнейджъри, дъщеря ми не е отчаяно влюбена в автомобилите, но определено Shelby Mustang-ът на един неин приятел й е слабост. Ето защо поръчах колата в бяло и поисках да й направят две сини ивици. Така доби абсурден вид. Беше като мече коала в костюма на Супермен, като кученце с боксови ръкавици.

Всъщност изглеждаше като бизон албинос на велосипед, така че, за да елиминирам този проблем, поръчах 17-инчови колела, боядисани в бяло, за да отиват на колата. И като добавим дневните светлини от модела за следващата година, спойлер, някоя и друга престилка и преден въздухозаборник, бих казал, че крайният резултат е съвършен.

Най-хубавото в тази кола обаче е следното – тя е възхитително бавна. При ускорение от 0 до 100 км/ч ще я надмине дори муха. Натиснете газта на пета скорост при 80 км/ч и не се случва абсолютно нищо. Това ме кара да се възнеса от радост.

Според брошурата двигателят развива 60 конски сили. Обаче не става дума за жребци. Хората имат предвид силите на 60 понита.

Това означава, че изпреварването е просто невъзможно. Така че дъщеря ми ще е принудена да се движи зад най-бавното нещо на пътя. Това вероятно ще е Джеймс Мей. И тъй като през повечето време той не се движи, било то защото дава предимство на някого или защото се е загубил и гледа картата, вероятността от възникване на ПТП намалява драстично.

И така, Ford Fiesta с 1,2-литров двигател е предложението ми за перфектната кола за вашето дете. И това съвсем не е без значение, защото, обърнете внимание, говорим за вашето дете. А нищо не е по-важно от него.

http://topgear.bg
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10848
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Кларксън: за покупката на нова кола

Мнение от ЯЛТА » 24 фев 2012, 11:08

Е сега разби собствениците на Фиеста, ще се изчервяват хорицата.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Кларксън: за покупката на нова кола

Мнение от madboy » 24 фев 2012, 14:34

ЯЛТА написа:Е сега разби собствениците на Фиеста, ще се изчервяват хорицата.
Аз също почнах с Фиеста, само дето нямаше и толкова коне. >:D<:
Има ли 1,2-литров двигател – да. По-голяма ли е от съперниците си – да. И не че има кой знае какво значение, но и изглежда по-добре от тях
Тоз има поглед на нещата, гледам. :mrgreen:
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Кларксън: за покупката на нова кола

Мнение от dimkar » 24 фев 2012, 18:10

Това ми хареса. Преди повече от 5 години, когато купих Фиестата на съпругата ми, единственото нещо, което не ми хареса, беше прекалено голямата мощност. Ако беше 50 к.с. щеше да е много по-добре. Но 75 к.с. за това купе са си много. Новата Фиеста си е направо перфектна с този двигател. :)

Отговори

Върни се в “НОВИНИ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 80 госта