Какво направих по колата си днес?

Кафе, чай, безалкохолно и сладки приказки.
Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от OgiDogi » 16 апр 2022, 19:17

freeway написа:
16 апр 2022, 17:37
Признавам си, че за "оригинален лак " върху фарове за пръв път чувам.... :)
Прочети внимателно страница 3 - Background Information, дано ти "светне". Не го намирам на аудио файл, че да го "чуеш".
Липсата на априорна информация не е довод за оборване на чуждо твърдение.


Polycarbonate Headlamp Repair.pdf
(765.07 KБ) Свален 30 пъти
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
zz_stefanov
потребител
потребител
Мнения: 125
Регистриран: 04 авг 2020, 21:23
Модел на автомобила: Ford Focus Mk 2,5 газ/бензин 1,6 Ti-VCT 115 к.с.
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от zz_stefanov » 16 апр 2022, 20:37

Гледах за един завод за фарове май по дискавъри, та лакираха поликарбоната фабрично. Сигурно без това няма да изтрае десетте години, за които са предвидени колите.

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от ivchotr » 16 апр 2022, 21:47

Оригиналният лак след години или се напуква, или просто помътнява, както се случва при повечето Фордове. Моите ги полираха и веднага след това ги облепиха с фолио. Вече няколко години изглеждат като нови. Единият даже отнесе удар от задната броня на един заплес, но получи само леко ожулване върху фолиото. Дори не се забелязва, ако не се вгледа човек. Специалистът по огледите при застрахователя даже и не разбра, че фарът е с фолио :D
Знам всички вицове за Форд :D

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от F Focus » 17 апр 2022, 18:24

За всички решили да си лакират фаровете горещо препоръчвам да не ги полират преди това, а да ги матират равномерно с шкурка 1000-в противен случай рискът от отлюспване на лака е много голям.
Ако пък на някого не му се вярва да използва шкурка 2000-не се съмнявайте, че фаровете ще "светнат" :wink:

П.С. Понеже не ми е ясно как и с какво-демек на мога сам да си облепя фаровете с фолио, но мога да си ги лакирам, та клоня към този вариант.
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
margarit.hristov
Потребител
Потребител
Мнения: 140
Регистриран: 31 мар 2020, 19:21
Модел на автомобила: Форд мондео мк4 комби 1.8тдци 125к.с.
Местоположение: Свиленград
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от margarit.hristov » 17 апр 2022, 19:46

Привет колеги,днес след дълго умуване и чесане мисля че си реших проблема със скъсаната шпилка.благодаря и на колегата ozzie за споделеният опит.та по темата-реших да изпиля главата на болта до 12,5мм и да направя лек конус.набих болта от предната част на главината.от задната страна наварих с CO до колкото можеше да се бръкне и изпилих леко с флекса за албинис (не че се вижда ама ..)тия дни предстой да я тествам,но за сега всичко изглежда нормално.поздрави и честит имен ден на всички именници.наздраве

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от F Focus » 17 апр 2022, 20:01

Еее, най-накрая да доживея някой друг тук, освен мен да каже наздраве! :lol:
Ама ти си именник, Маргарите-да си здрав и щастлив, ти и семейството-според мен толкова ти стига! :wink:
Не мога да не пийна една-две ракии по този повод-после що пия...? :lol:
Железата не ги мисли-поправими са, а и твоят случай не е тежък, та празнувай именният си ден!
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от Ozzie » 23 апр 2022, 18:07

Завъртях зимните с летните гуменки и покрай случая използвах да сменя и десен кормилен накрайник, с такъв от неизвестната за мен марка MOOG. След смяната му, една вибрация която се появяваше при ускорение, осезаемо изчезна.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от F Focus » 27 апр 2022, 11:25

Днес рано-рано отидох да проверя нивото на фреона в клим. система преди жегите-оказа се, че за 13 месеца са изчезнали 200гр. фреон, но климатроника все още охлаждаше.
Малко след закупуване на колата направих същата проверка-липсваха 300гр. фреон-демек половината, като охлаждане вече нямаше. Тогава след месец ходих за проверка на теч, но нищо не се откри, днес също.
Майстора каза, че не му харесва долната част на радиатора, защото е мръсна, а и ламелките му са сгънати-предполагам от миене с пароструйка от близко разстояние. При такъв радиатор охлаждането не е много добро и се вдигало налягането в системата. Имам едно наум да го сменя.
Днес не ми се занимаваше повече, но утре ще отскоча до автомивка за левче(вече два лева), ще напръскам радиатора богато с "Меглио", ще изчакам малко и ще измия с пароструйка от разстояние около два метра. Бих предпочел маркуч в случая, и когато ми се удаде такава възможност ще сваля предната решетка за по-добър достъп и по същата "технология" ще измия, и радиатора на двигателя от вътр. страна, и колкото докопам отгоре, и радиатора на климатика.
На връщане си купих и две класически метални скоби за гофрата м/у възд. филтър и дроселовата клапа, че срещам голямо затруднение със затягането на оригиналните защипващи се скоби-дали не трябват някакви по-специални клещи?
Много автомати-слаби резултати!

Ради-1
потребител
потребител
Мнения: 823
Регистриран: 20 юни 2013, 18:06
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 '00 lpg
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от Ради-1 » 27 апр 2022, 13:44

http://gamateh.com/product/10631/klesht ... 50678.html
Такива клещи трябват ако са същите скоби като предния фокус. Голяма мъка е на ръка да се закопчават

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от HACKO » 27 апр 2022, 23:32

И най-обикновени клещи тип керпеден върши работа.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Ради-1
потребител
потребител
Мнения: 823
Регистриран: 20 юни 2013, 18:06
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 '00 lpg
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от Ради-1 » 28 апр 2022, 08:51

и с тях как ще закопчаеш скобите?

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от F Focus » 28 апр 2022, 13:43

Разполагам със всякакви видове клещи, ама 'засеците" на скобите са заоблени и няма стягане-клещите приплъзват. Както и да е-забравям оригиналното решение.
Както вчера писах днес чистих, доколкото е възможно радиатора на климатика-отидох на автомивка за два лева(вече), пръсках обилно с "Меглио" и после изплакнах от разстояние-какво изтече не видях. защото съм с две кори отдолу. После зяпах, ама не ми хареса долната част на радиатора на климатика-повечето ламелки са сгънати, или изкривени-май ще го сменям, ще видим...
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от ivchotr » 28 апр 2022, 15:47

Според няколко климаджии, с които съм разговарял, дори и да е изправна системата, се губят някакви проценти от газа всяка година. Затова на няколко години се налага да се допълва. Ако обаче се губи половината газ за година ползване, имаш теч от някъде. И при мен се налагаше да доливам всяка година и се оказа, че са свършили уплътненията на компресора. Важно е климатикът да се ползва и през зимата. Някои го ползват в автоматичен режим. Аз го ползвам само за изсушаване на стъклата, но и така не стои няколко месеца без да се върти компресорът.
Знам всички вицове за Форд :D

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от ivo_63 » 28 апр 2022, 18:05

На две години се допълва , май и аз ги правя тая пролет. Последния път ми влезе 50 мл фреон и 10 мл масло общо 10-12 лв, но закачането на машината е/беше 40 лв.Машината дава разпечатка от кое колко е допълнено там където ходя.

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от F Focus » 28 апр 2022, 18:13

Климатичната с-ма в покой поддържа налягане от 4 до 7 атм. в зависимост от външната температура, а при задействането и налягането е 15-20 атм., така че един косъм дебелина е достатъчен за утечка, която при мен я има, ама не могат да я хванат откъде е?
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от OgiDogi » 28 апр 2022, 21:05

F Focus написа:
28 апр 2022, 18:13
Климатичната с-ма в покой поддържа налягане от 4 до 7 атм. в зависимост от външната температура, а при задействането и налягането е 15-20 атм., така че един косъм дебелина е достатъчен за утечка, която при мен я има, ама не могат да я хванат откъде е?
От сервизните вентили, особено този на високото налягане.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от F Focus » 28 апр 2022, 21:12

Дай по-подробно, бе Оги, че да вдяна! :D
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от ivchotr » 28 апр 2022, 22:09

Сега да не речеш пак, че се заяждам...
Сервизните вентили са тези, през които ти тестват и доливат системата. Възможно е да е от тях. Но е по-вероятно да е примерно семерингът на вала на компресора. Поне при мен все той излизаше виновник. На две коли. Първия път го хванаха в един сервиз за газови инсталации в Младост 2. Обаче искаха да ме одерат жив за смяната на един семеринг. Ма можело да е от буталната група и т.н. Правих го на друго място. Понеже семерингът е подложен на триене, прогресиращата загуба на газ насочва към него. Колкото повече работи, толкова повече се износва. Течът се установява по няколко начина. При мен ползваха детектори за газ. Доста точно локализират мястото.
Знам всички вицове за Форд :D

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от OgiDogi » 29 апр 2022, 07:15

ivchotr написа:
28 апр 2022, 22:09
... Но е по-вероятно да е примерно семерингът на вала на компресора. Поне при мен все той излизаше виновник. На две коли. Първия път го хванаха в един сервиз за газови инсталации в Младост 2...
Семерингът се открива лесно по омасляването на корпуса. Вентилите така или иначе се омасляват при точене/пълнене и малко хора ги заподозират, като виновник за загубата на фреон.
На моята, като я купих имаше с около 200 грама по-малко, допълних. На следващата година се беше разцентровала нещо машината и идваха да я сервизират - "Дай кола", дадох моята и пак нямаше 150-160 грама. Понеже нямаше видими течове и системата беше празна, смених вентилите. От тогава, вече ~10 години няма проблеми.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от ivchotr » 29 апр 2022, 13:50

Да, знам го това. При мен просто и двата пъти нямаше омазняване покрай семеринга на вала на компресора, но изтърваше газ от там. Затова казвам, че е добре да се проверява и с газанализатор, че иначе може и да се подведат майсторите.
Знам всички вицове за Форд :D

Отговори

Върни се в “КАФЕНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 54 госта