За газанализаторите и катализаторите...

Кафе, чай, безалкохолно и сладки приказки.
hristov008
потребител
потребител
Мнения: 85
Регистриран: 31 юли 2014, 09:41
Модел на автомобила: ford focus estate 1.6 ztec 2000
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от hristov008 » 04 яну 2018, 19:32

Колеги, какво смятате за новите въведения на КАТ за ограничаване на замърсяването на въздуха?
Стана ясно, че ще се правят проверки и по пътищата, като ще се мерят газовете. При преминаване на ГТП също. За регистриране за първи път ясно.
Лично Вие какво ще направите с вашите коли по въпроса?
Аз преди месец премахнах катализатора и сега се чудя какво да правя. Имам преглед до септември 2018г. И като дойде момента да я вкарам за преглед може да ми спрат колата от движение. Да разчитам, че пункответе ще заобикалят правилото не е много сигурно. Нещата вървят към въвеждане на правилата в цялата страна, не само в София.
Ако има друга такава тема се извинявам.

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от dimkar » 04 яну 2018, 19:37

Хм, май идва времето да се купуват катализатори. :lol:

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от ivo_63 » 04 яну 2018, 20:20

Очаквам обяви от типа "продавам кола с наличен катализатор" да станат хит до дни. Чек си оправя моята обява , че моята още има катализатор. Очаквам кражбите на катализатори да са основна дейност на апашите и катализатор на икономиката ни през 2018 г.

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от Ozzie » 04 яну 2018, 20:44

Оставяш бележка на видно място "Катализатор няма. Откраднаха го в автоморг... пардон, ...къщата!"
На сутринта намираш тръбите срязани и друга бележка "Длъжни бяхме да проверим!" :D: :lol: :D:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от HACKO » 04 яну 2018, 21:02

Нищо ново, те и сега действат същите изисквания, и сега пунктовете за ГТП са длъжни да имат газанализатор, мерят емисиите и ги пращат някакъв централен регистър. ;): Само КАТ нямаха газанализатори, сега се е отворила далавера на някоя наша фирма да достави и на тях.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от ivo_63 » 04 яну 2018, 21:08

Аз не разбрах по кой критерий ще се мери. По стандарта на автомобила / моя да речем е евро4/ или по евро 7 / сега е до евро 6 , ма знам ли !?/, тогава трябва да спираме всичко , което не е купено по тая Коледа. И е добре да почнат с градския транспорт , транспортните фирми и така надолу до нашите коли.

hristov008
потребител
потребител
Мнения: 85
Регистриран: 31 юли 2014, 09:41
Модел на автомобила: ford focus estate 1.6 ztec 2000
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от hristov008 » 04 яну 2018, 21:27

Мисля, че се мери според нормата на конкретния автомобил... така чух по телевизията.
Дадоха днес в новините един Смарт на канала за регистрация в КАТ София. Сложиха му пръчката в ауспуха и един техник погледна монитора и каза: "Ааа въглеродния окис е 1.75, те му дават 0.5/предполагам някаква норма/" и го върнаха.
Ще процъфти бизнеса с нови катализатори и заместители. Чух за някакви заместители, които стрували по 200 лева, но каква работа вършат не знам. Иначе вече срещам по обявите да пише "наличен катализатор".
*00143*

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от ivo_63 » 04 яну 2018, 21:32

нищо няма да стане , ще спрат 200-300 коли, хората ще се сетят , че най-много пушат камионите , но те пък са на босовете ..., е нема се колят сами я !!! После ще се счупят газ-анализаторите, ремонта ще се окаже скъп , ще ги бракуват и до там.

Потребителски аватар
dmastard
потребител
потребител
Мнения: 239
Регистриран: 10 апр 2014, 01:11
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci '06
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от dmastard » 04 яну 2018, 22:27

Да вземат верно да почнат от автобусите и камионите, да забранят центъра за камиони и автобуси под Евро 6 в големите градове, и тогава вече да започнем да говорим за автомобилите.
Беше хубаво и горивата ни да отговаряха на евростандартите, ама нейсе.
Иначе изцяло подкрепям спиране от движение на автомобили, които очевидно пушат синьо / сиво / черно, но е много трудно да се сложи границата.
И не разбирам нали смиисълът от ГТП е да проверят емисиите? Защо полицаите вървят след тях? Нали щяха да отнемат лицензи?

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от pepy1 » 05 яну 2018, 20:58

За мен това е лоби на частните превозвачи на градския транспорт ! Те така сложиха и камери на пунктовете, ама пак се намира начин за минаване на неизправни автомобили.
времето е като парите-никога не стига

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от ЯЛТА » 05 яну 2018, 21:20

Това е единственото което може да им роди главата на властимащите в борбата с натоварения трафик.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

kito
потребител
потребител
Мнения: 727
Регистриран: 21 фев 2009, 17:50
Модел на автомобила: Ford Focus MK1 Turnier 1.6 16v, Ford Focus MK2 1.6 16v Ti-VCT
Местоположение: Казанлък/София
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от kito » 05 яну 2018, 23:56

Нека въвеждат, нека проверяват, глоби тотални и спиране на автомобили. Писна ми от тия барутници по пътищата, да свалят данъците на евро 6 и да вдигат яко данъците на съответните евро 1,2,3,4 и 5.
Или ще ставаме хора и ще се грижим за тази природа или да се тепаме. Писна ми от тарикати, ако трябва ще си тегля кредит и ще си купя кола евро 6.
Не може да отивам на преглед и пред мен да минават коли, които ме е страх само като ги гледам, а камо ли да ги карам. Хора, утре някои такъв тарикат може вас или вашето дете да блъсне. Мислете си малко извън вашата малка планета.Замърсяването на въздуха, глобалното затопляне някой ден ще засегне и вас. Стига сте гледали чуждата паничка, автобуси, коли и т.н.
П.С.
Същото е и с темите, които тук се дават съвети за топлене на ток, дърва, парно и т.н. Тия дърва, които ги хвалите, ще ви докарат толкова болести, че всичките ви спестени пари, ще отидат за лекарства, че даже няма и да ви стигнат.

Бъдете живи и здрави.

Потребителски аватар
GeorgiToRuleThemAll
потребител
потребител
Мнения: 174
Регистриран: 18 авг 2016, 17:43
Модел на автомобила: 2015 1.0 EcoBoost 74kW
Местоположение: Асеновград
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от GeorgiToRuleThemAll » 06 яну 2018, 10:57

kito написа:
05 яну 2018, 23:56
Нека въвеждат, нека проверяват, глоби тотални и спиране на автомобили. Писна ми от тия барутници по пътищата, да свалят данъците на евро 6 и да вдигат яко данъците на съответните евро 1,2,3,4 и 5.
Или ще ставаме хора и ще се грижим за тази природа или да се тепаме. Писна ми от тарикати, ако трябва ще си тегля кредит и ще си купя кола евро 6.
Не може да отивам на преглед и пред мен да минават коли, които ме е страх само като ги гледам, а камо ли да ги карам. Хора, утре някои такъв тарикат може вас или вашето дете да блъсне. Мислете си малко извън вашата малка планета.Замърсяването на въздуха, глобалното затопляне някой ден ще засегне и вас. Стига сте гледали чуждата паничка, автобуси, коли и т.н.
П.С.
Същото е и с темите, които тук се дават съвети за топлене на ток, дърва, парно и т.н. Тия дърва, които ги хвалите, ще ви докарат толкова болести, че всичките ви спестени пари, ще отидат за лекарства, че даже няма и да ви стигнат.

Бъдете живи и здрави.
[t1229.gif] *smilieiagree*
*fe*

aspasia
потребител
потребител
Мнения: 1412
Регистриран: 30 ное 2010, 19:10
Модел на автомобила: форд фокус-2000 1.6 16v
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от aspasia » 06 яну 2018, 13:29

kito написа:
05 яну 2018, 23:56
Нека въвеждат, нека проверяват, глоби тотални и спиране на автомобили. Писна ми от тия барутници по пътищата, да свалят данъците на евро 6 и да вдигат яко данъците на съответните евро 1,2,3,4 и 5.
Или ще ставаме хора и ще се грижим за тази природа или да се тепаме. Писна ми от тарикати, ако трябва ще си тегля кредит и ще си купя кола евро 6.
Не може да отивам на преглед и пред мен да минават коли, които ме е страх само като ги гледам, а камо ли да ги карам. Хора, утре някои такъв тарикат може вас или вашето дете да блъсне. Мислете си малко извън вашата малка планета.Замърсяването на въздуха, глобалното затопляне някой ден ще засегне и вас. Стига сте гледали чуждата паничка, автобуси, коли и т.н.
П.С.
Същото е и с темите, които тук се дават съвети за топлене на ток, дърва, парно и т.н. Тия дърва, които ги хвалите, ще ви докарат толкова болести, че всичките ви спестени пари, ще отидат за лекарства, че даже няма и да ви стигнат.

Бъдете живи и здрави.
А не е ли по добре държавата да почне да субсидира закупуването на електрически коли вече има толкова модели и цената им е почти колкото на кола с двигател с вътрешно горене.

kito
потребител
потребител
Мнения: 727
Регистриран: 21 фев 2009, 17:50
Модел на автомобила: Ford Focus MK1 Turnier 1.6 16v, Ford Focus MK2 1.6 16v Ti-VCT
Местоположение: Казанлък/София
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от kito » 06 яну 2018, 16:28

Навярно е добре да субсидира, бих се радвал разбира се, но не знам кога ще го доживеем това.
За мен лично, проблемът е в нас самите принципно, не ми се иска да намесваме правителство и т.н, защото темата ще се промени.

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от dimkar » 06 яну 2018, 19:37

Горенето на дърва и кюмюр за отопление замърсява въздуха многократно повече от автомобилите. От там трябва да се почне.

kito
потребител
потребител
Мнения: 727
Регистриран: 21 фев 2009, 17:50
Модел на автомобила: Ford Focus MK1 Turnier 1.6 16v, Ford Focus MK2 1.6 16v Ti-VCT
Местоположение: Казанлък/София
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от kito » 06 яну 2018, 20:19

Колега, трябва да се почне навсякъде: коли, дърва, кюмюр, камиони, автобуси и т.н.
Но нищо няма да стане ако само търсим как да излъжем системата.

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от HACKO » 06 яну 2018, 23:29

А защо се заблуждавате, че тока е чиста енергия? Идете в района на Марица Изток да видите какво е "чиста енергия". Германия е най-големия производител на въглища в ЕС и съответно най-много произведен ток от ТЕЦ, чак си затвориха Атомната централа да не им бърка бизнеса.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

kito
потребител
потребител
Мнения: 727
Регистриран: 21 фев 2009, 17:50
Модел на автомобила: Ford Focus MK1 Turnier 1.6 16v, Ford Focus MK2 1.6 16v Ti-VCT
Местоположение: Казанлък/София
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от kito » 07 яну 2018, 09:22

Не мисля, че някой се заблуждава, че е чиста енергия. ТЕЦ-овете замърсяват и това е всеизвестен факт, въпросът е колко са парниковите емисии примерно за зареждането на 1000 коли от ТЕЦ-а и колко са емисиите на 1000 коли на бензин или дизел.
Отделно, самото производство на батериите е свързано с много вредни емисии, което също трябва да се отчете. Наскоро излезе статистика, че все пак електрическите автомобили макар и не с много, са по-екологични от останалите.
Важното е, че много скоростно започна да се променя пазарът на автомобили. Навлизат все повече и автомобили задвижвани от горивни клетки, които отделят само топлина и вода като отпадъчен продукт, вредните емисии там са само в производството на водород.
И все пак, темата е за това, че множеството от колите в България са доста занимарени, не отговарят на никакви екологични и технически норми.

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: За газанализаторите и катализаторите...

Мнение от pepy1 » 07 яну 2018, 19:36

Нещо се обърках. Разсъждаваме глобално или локално? Знам,че знаете, но да напомня ако сте забравили. В България всичко се прави само с причина - независимо дали е добро или не? Ще дам няколко примера за ме разберете. Смяната на рег. табели, смяната на лични документи. Сега на дневен ред са скипистите в Банско. А гореспоменатото за Германия и въглищата ще се направя, че не съм го прочел. Никой не твърди, че автопарка ни е отличен, но идеята на изказването ми беше, че някой се опитва да направи пари от това без да се интересува от от живота на българите. Относно емисиите и глобалното затопляне - защо Сащ отказаха за подпишат документа който ги задължава да пазят природата? Дори ти да пазиш, ако някой друг руши смисъла на идеята е загубена изцяло. Тесла 3 - базов модел струва 30 000 долара, а тесла 3 с екстри 35 000 долара. Не е като да няма тесла в България, но се броят на пръстите на 2 ми ръце.
времето е като парите-никога не стига

Отговори

Върни се в “КАФЕНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 52 госта