На Митака Мондеото МК1

Снимки и обща информация на Вашите коли
Потребителски аватар
zombajo_
потребител
потребител
Мнения: 112
Регистриран: 17 апр 2010, 20:35
Модел на автомобила: Ford Fiesta MK2 - 50h.p. 1.1 (1987г.) PB4905TM
Ford Mondeo MK1 - 115h.p 1.8 (1993)
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

На Митака Мондеото МК1

Мнение от zombajo_ » 07 мар 2016, 00:23

Здравейте , ето че и аз намерих време да разкажа моята история тук.
През 2008 се сдобих с моя първи Форд (фиеста мк2 1987г 1.1 кабуратор 50к.с) служеше ми много добре,грижех се добре за него но един ден в една нелепа ситуация взех,че я ударих.
Близо около две години нямах кола, чудих се какво да купя.

Та един следобед през пролетта на 2013г. разбрах,че дядо ми е катастрофирал леко в града. Докараха колата на платфoрма в службата ми и казах,че ще я видя след работа. По думите му колата не ставала за нищо. Не искал да я прави,нито да я кара повече връчи ключовете и докyментите и каза да се оправям. Каза още,че той е загасил мотора след удара.

Беше купил Форд Мондео МК1 93г. 1.8 бензин 115к.с GLX с две ел стъкла,ел. огледала,климатик,през далечната 2000-2001г. От един малък салон който беше срещу ХЕИ- Пловдив. Колата е вкарана от Италия с сервизна история от салон на Форд Италия (гр.Модена) От първи собственик.

Отивам и какво да видя:
-Ударът беше от дясно в калника, бронята беше счупена на две и хвърлена на страни.
-Десния фар счупен.
-Радиаторите висяха на земята и имаше теч на антифриз.
-Калникът беше смачкан и нарязал гумата.
-Отзад при капачката на резервоара беше натисната и калника се беше вдлъбнал.

Почнах да разглобявам смачканите калници,фарове,подкалници и какво да видя:
От ударът в гумата амортисьорът се беше счупил,долу от шенкела и горе от шпилката на макферсона. Пружината здрава и изскочила от амортисьора и застанала между подкалника до казанчето на течността за чистачките. Носача и биалетката криви + счупена спирачна тръбичка. Планката която държи бронята и калника смачкана.
Викам си е ,че какво толкова. Почнах да гледам схеми с окачването на модела и да видя какво трябва да се купи ,че да се докара до там да се търкаля поне, че да я закарам в сервиза,за да я огледам по-обстойно.

Поръчах: Два нови амортисьора Monroe,евтин десен носач и биалетки ,броня,калник,воден радиатор и казанчето за чистачките.
И се почна с ремонта: С помощта на колеги,свихме пружината,зглобихме амортисьора,сложихме нова тръбичка,носача и биалетката и картинката почна да се изяснява.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Не след дълго бяхме вече на подемника ,смених радиатора и закачих бронята,фаровете,калници.
Еми дойде часът на истината: Да взривявам.

Мушкам ключа давам на контакт цъкам ама нъц ,върти ама няма никой,проба втора - същата работа. Няма палене.
Бях скапан и викам утре след работа продължавам. И ще разпитам защо не пали,предположение,че е била загасена след катастрофата.
Благодарение на колеги от форума разбрах,че има бутон който спира бензиновата помпа след удър.
И след като го открих и натиснах ето,че колата запали.

Излизам и какво да видя пак беля,бягам да гася. Ролката на хидравличната помпа крива :D и се мятка. (мотора като се е залюлял и е ударил помпата и се беше изкривила ролката) .
Благодарение на Дидибао се сдобих с помпа и хидравлична та тръба от която течеше х.масло.

Качих се да пробвам дали ще помръдне.
Е да ама не,чувам някакво силно хрупане от дясно. И си викам хайде пак на подемника.
Оказа се счупено каре + скъсан вътрешен маншон.

Дойде време да пробвам отново,да подкарам колата и да видя,какво се случва. Викам ще я закарам на стенд,да видим аджебата ще стане ли кола от нея или... Докато я карах,гумата ми стоеше като разкрачена и някак си се суркаше когато завивам на ляво.

Закачихме я и след обстойно обяснение на случката какво е станало и какво съм сменил.Майстора вика:
-Момче виж си наклона бе, слушай сега кво ще ти кажа. Бягай и сменяй шенкела и се връщай пак да видим какво е положението,защото на форд наклон ,не се прави.
Речено сторено,намерих шенкел купих нов лагер сменихме го и работите дойдоха в ред. Този път стенда показа по-добри стойности.

Но, един ден докато я оглеждах и се вгледах в предния капак. От едната страна капака падаше върху десния калник, а от ляво имаше около един пръст растояние до левия. Викам,нещо не е в ред с геомертията .

Разпитах тук там и случайно един колега каза ,че до тях в махалата имало един тенекиджия с стенд за изправяне на ударени коли. До сега не бях чувал и виждал такова нещо. След работа се грабнах и отидох на место да проверя.Имах информацията,че работел добре и не взимал скъпо.
Говорих с човека и наистина ми се стори свестен и откровен,обсъдихме проблема с калниците и предния капак. И ми каза,че диагоналите са ми избягали. Те са като ластик,ако са криви,трябва да се изкривят в противоположна посока малко повече за да си дойдат на място.Видя и вдлъбнатината около гърловината на резервоара и каза че ще ми е оправи от него и кривата планка където влиза бронята.Е добре викам в край на сметка какви пари би ми струвало това.
Тъй като стенда не бил негов,за да ме качи трябвало 100лв да ми вземе и от там всичко останало. Пазарихме за сумата около 240-250лв. Но трябваше да изчакам около 2 месеца, защото преди дни беше качил едно почти ново Шевролетче където отпред липсваше половината кош :D
С нетърпение броях дните когато,ще дойде момента да му я оставя. Колата стоеше пред блока и не я карах,препалвах я от време на време.
Минавах през 4-5 дена след работа да проверя какво се случва,до къде е стигнал с онази кола.

Ето ,че дойде и моя ред. Закарах му я рано сутринта,към 8ч. И какво да видя, Шевролетчето се движи и момчето дойде да си го вземе а беше само на 25 хил.км (не можех да повярвам на очите си) трябваше само да го боядиса.
Оставих Мондеото и се разбрахме да мина след 2-3 дена да видя какво е положението.
И понеже аз съм от хората,които не обичат да дават зор. Защото хубавите работи стават с време и много труд.

След 2-3дена... Отивам аз и какво да видя:
-Колата горе на подемника и стегната с вериги и опъната.
-Планката която държи бронята и калника изправена и напръскана с шегрен.
-Вдлъбнатината при гърловината на резервоара изпъната и намазана с ръждопреобразувател и механизма за отваряне на капачето на резервоара от багажника работи :D

Майстора каза,че му трябват още 2 дена да я довърши,но каза спешно да си търся резервоар. Моя спукан отдоло и капе (сложил от тия маджуни за залепване но, временно докато бензина не го разяде.)
След 2 дена отивам аз да си взема колата и какво да видя геометрията е дошла на място. Няма презастъпване на капаци и калници. Линията с капака и мигачите си пасваше. Оправихме сметките и си тръгнах.
Не мина много време и намерих едно Мондео на части в едно село до Пловдив. Прибрах се с една кола части + здрав резервоар. :D
Изображение


Време беше да направя малко промени по колата относно интериора. И реших да си сложа махагонов панел на таблото и волан.
Дълго време търсих,но намерих от една Софийска морга.Беше със скъсана кожа и се нуждаеше от претапициране.

Благодарение на Краси от Севлиево се сдобих претапициран с естествена кожа волан.
Изображение

След многобройни разговори и обсъждане с колеги стигнах до извода,че табло от мк2 може да се сложи на мк1.
Благодарение на BIGFORDFAN се сдобих със супер запазен панел с махагон с джобче. Благодаря ти приятелю _friends_

До тук много добре,но като свалих моето видях,че няма да е толкова лесно. Защото копчето за подгряване на задното стъкло при мк1 е от дясно,а на мк2 са отляво на волана. И ще трябваше да се обърна към ел. специалист. Не се замислих и веднага звъннах на Бай Младен и си уговорих ден за да свършим тази работа. >:D<: smileys-car-driving

Баща му като изкара едни чертежи с ел.схеми и поялника и ето че и копчетата дойдоха на мястото си.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

И най-сетне. Всичко пасна идеално. smileys-car
Изображение

Ето че,бях попаднал в ръцете на човека енциклопедия за Форд. Обсъдихме и други кусури по колата и неща които може да се добавят.
И след около месец се разбрахме да я оставя за пастиране като за начало. :D

Резултатът беше ослепителен... *159*
Изображение
Изображение
Изображение
Това е копчето с което се регулира осветеността на таблото и копчетата. След смяна на крушчицата вътре в него ето,че и то светна.
А дори и не знаех,че свети по принцип :D:
Изображение
Изображение
Изображение


Мина време и ето,че лятото дойде. Озъртах се за запазени джанти. И тъй като си падам по оригиналните неща. Попаднах на запазени 15ки.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Последна промяна от zombajo_ на 07 мар 2016, 07:12, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
ФордБългария
потребител
потребител
Мнения: 854
Регистриран: 10 яну 2014, 23:22
Модел на автомобила: Ford Focus mk1 1.6 16v
Status: Извън линия

Re: На Митака Мондеото МК1

Мнение от ФордБългария » 07 мар 2016, 04:25

Поздравления за ентусиазма, с който си възстановил колата !

Потребителски аватар
dragonn2
потребител
потребител
Мнения: 475
Регистриран: 10 ное 2014, 12:09
Модел на автомобила: 2001 Ford Focus 1.6 16v / 2007 Ford Fusion 1.6 16v / 2004 Toyota RAV4 D4D
Местоположение: sofia/samokov
Контакти:
Status: Извън линия

Re: На Митака Мондеото МК1

Мнение от dragonn2 » 07 мар 2016, 09:38

Браво, много увелкателна история! _friends_ Радвам се, че си върнал една хубава кола на пътя.
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
divxstore
потребител
потребител
Мнения: 757
Регистриран: 03 ное 2007, 15:36
Модел на автомобила: Mondeo'10 2.0 TDCI 143hp Titanium X5988BX
Местоположение: Димитровград
Status: Извън линия

Re: На Митака Мондеото МК1

Мнение от divxstore » 07 мар 2016, 13:56

Страхотна работа! Да те радва много време!

Потребителски аватар
mladen1984
потребител
потребител
Мнения: 1471
Регистриран: 14 апр 2006, 12:16
Модел на автомобила: ford scorpio 2.8i Ghia 204к.с.автоматик
ford scorpio 2.0i Ghia 136k.c. DOHC (1995)
ford scorpio 2.9i Ghia 210k.c. V6 (1995)cosworth
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: На Митака Мондеото МК1

Мнение от mladen1984 » 07 мар 2016, 20:03

Колата е супер.Запазена и стегната.Има много потенциал в нея!!! _friends_
Изображение

Потребителски аватар
zombajo_
потребител
потребител
Мнения: 112
Регистриран: 17 апр 2010, 20:35
Модел на автомобила: Ford Fiesta MK2 - 50h.p. 1.1 (1987г.) PB4905TM
Ford Mondeo MK1 - 115h.p 1.8 (1993)
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: На Митака Мондеото МК1

Мнение от zombajo_ » 14 апр 2016, 22:18

От известно време реших да поправя някой леки не завършени неща,по редица причини и оправдания.
Имам халогени и реших да ги монтирам,за да не стоят дупки в бронята. Но,защо да му се не види нямам инсталация за тях, а са сложили за пръскалки на фаровете :x (не бих си пробил бронята за тая щуротия)
Доста време ми отне и не по-малко псувни. Тъй като (мизерните китайски скоби ми правиха парчета) :evil:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Най-досадната за мене част е слагането на черната пластмасова решетка.Но се справих без да счупя нищо(за първи път). *s05001*
Изображение

Ето и нещо което ми изпадна случайно.
Изображение

Да не забравя да отбележа,вече и с номер за събора ;)
Изображение

Потребителски аватар
zombajo_
потребител
потребител
Мнения: 112
Регистриран: 17 апр 2010, 20:35
Модел на автомобила: Ford Fiesta MK2 - 50h.p. 1.1 (1987г.) PB4905TM
Ford Mondeo MK1 - 115h.p 1.8 (1993)
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: На Митака Мондеото МК1

Мнение от zombajo_ » 20 апр 2016, 21:32

Дойде жегата,време е да сменим някой неща по климатичната с-ма поради теч на фреон. Тъй като много от сервизите които предлагат "профилактика" и взимат пари които не мисля,че оправдават качеството на услугата,реших да си го оправя сам.

Благодарение на един колега от службата който се занимава с климатици се сдобих с едни скоби с които се вадят връзките на климатичните тръби.
http://apogee99.com/images/320343.jpg

Преди това си накупих малко неща. :twistednew:
Изображение
Дехидратор-50лв
Пресостат,филтър или възвратен клапан и двата сервизни вентила-35лв.

Смяна на двата сервизни вентила,които гарантират херметичност.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Филтърчето е доста интересно,не знаех че има такова нещо.То се намира тук,в тази тръбичка на високото налягане.Има различни модели спрямо климатът от където е автомобилът.
Изображение

Разкачили сме вече тръбите и преминаваме към демонтаж на старата (бомбичка) *k05000*
Изображение
Изображение

Тук имам малък проблем със стойката,тъй като тръбите са държали под напрежение всичко и от вибрациите най-вероятно единия болт се е скъсал и не мога да го изкарам.Ще се държи на 1 както до сега.
Изображение

Ето и крайния резултат.
Изображение
Изображение

Следва да се заредим системата и да проверим какво сме свършили ;) *57307*

Потребителски аватар
mladen1984
потребител
потребител
Мнения: 1471
Регистриран: 14 апр 2006, 12:16
Модел на автомобила: ford scorpio 2.8i Ghia 204к.с.автоматик
ford scorpio 2.0i Ghia 136k.c. DOHC (1995)
ford scorpio 2.9i Ghia 210k.c. V6 (1995)cosworth
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: На Митака Мондеото МК1

Мнение от mladen1984 » 20 апр 2016, 21:53

Добра работа Миташки!
Изображение

Потребителски аватар
mclsdreal
потребител
потребител
Мнения: 550
Регистриран: 01 май 2009, 20:44
Модел на автомобила: Мондео 1.8TD-2000, Джия
Местоположение: Germany- Saarlouis
Status: Извън линия

Re: На Митака Мондеото МК1

Мнение от mclsdreal » 20 апр 2016, 23:19

Супере станала работата... Сега няма да му мислиш в жегите. Аз миналата година я правих тая схема, но само дехидрататора не съм сменял. Преди няколко дни пусках системата и всичко си е както миналата година-студ.
I`m sorry.. I can`t be perfect... !!

djkrasi.k
потребител
потребител
Мнения: 37
Регистриран: 13 юни 2009, 21:26
Модел на автомобила: ford mondeo
Status: Извън линия

Re: На Митака Мондеото МК1

Мнение от djkrasi.k » 25 сеп 2017, 12:55

Здравей. Имам същият проблем с не работеща бензинова помпа. помпата е в ред ,жалко че разбрах това след като я извадих.Та на темата. Къде е това аварийно ключе. Не ходи управление на релето за помпата. Благодаря предварително за отговора.

Polka
потребител
потребител
Мнения: 61
Регистриран: 06 сеп 2015, 00:04
Модел на автомобила: mondeo mk1
Местоположение: Харманли
Status: Извън линия

Re: На Митака Мондеото МК1

Мнение от Polka » 25 сеп 2017, 20:25

smiley-transport03 здрасти колега копчето се намира до съединителя в ляво кадето е направено мястото за почивка на кракът има кръгал отвор от там се натиска този бутон :twistednew:

Отговори

Върни се в “МОЯТА КОЛА”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 25 госта