Смяна на антифриз -София

Кой къде си е изпатил
Отговори
Потребителски аватар
todor.angelov
потребител
потребител
Мнения: 27
Регистриран: 16 мар 2010, 14:56
Модел на автомобила: Mondeo 2.0 TDCI '04
Местоположение: Русе
Контакти:
Status: Извън линия

Смяна на антифриз -София

Мнение от todor.angelov » 25 окт 2010, 11:57

Бях малко шокиран когато вчера реших да си сменя антифриза на Фокуса, тъй като си купих уред за мерене на плътността и ми показа, че замръзва на -2 градуса.
Отидох в сервиза до 8-ми блок на Техническият университет, защото ми е най- близко, бях се подготвил с дестилирана вода и хубав антифриз концентрат... и смяната се осъществи, обаче как:
Вадят се трите тръби от казанчето за доливане и чрез надуване през горната тръба се източва течността като долната тръба е пусната във въздуха да виси право върху двигателя и куп датчици, които предполагам има по него(респективно ако исках така да си го сменя по този начин, а не както пише по книгите...нямаше да ходя в сервиз и да искам да давам пари).

Та така...моят съвет е не ходете там, може да са добри специалисти...не ги познавам, но ми направи лошо впечатление начинът за смяна на антифриз *banned*
Повече не бих отишъл там.
"Досистемниятадминистратор:
-Скапамисешпацията,какводаправя?"
Отговор:
"-На_напредналия_потребител_шпация_не_му_трябва!"

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Смяна на антифриз -София

Мнение от urgan » 26 окт 2010, 11:19

Нищо им няма датчиците ти, като минеш през някоя локва става същото че и по-зле. Нищо не е станало толкова за да кажеш не ходете там, навсякаде така ще ти пуснат антифриза. По тая логика не трябва да се ходи в нито един сервиз. Помисли малко дали си прав да пускаш темата.
Изображение

Потребителски аватар
todor.angelov
потребител
потребител
Мнения: 27
Регистриран: 16 мар 2010, 14:56
Модел на автомобила: Mondeo 2.0 TDCI '04
Местоположение: Русе
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Смяна на антифриз -София

Мнение от todor.angelov » 26 окт 2010, 15:52

urgan написа:Нищо им няма датчиците ти, като минеш през някоя локва става същото че и по-зле. Нищо не е станало толкова за да кажеш не ходете там, навсякаде така ще ти пуснат антифриза. По тая логика не трябва да се ходи в нито един сервиз. Помисли малко дали си прав да пускаш темата.

Както казах, може да са добри специалисти, но ми направи лошо впечатление, а и още повече има си стъпки, които не е като да няма от къде да ги прочетеш!
За да отида в сервиз не го правя случайно...ако имах стенд или канал не бих отишъл честно казано, но и самата философия не е голяма:
1. сваляш кората под двигателя
2. развиваш пробката на радиатора от където изтича течността
3. след като спре да изтича палиш двигателя докато ти изхвърли и течността от блока(за това трябва да сте двама)
4. затваряш пробката
5. слагаш кората
6. пълниш системата и обезвъздушаваш.

Не мога да се съглася, че с кора под целия двигател може да се намокри и на половина на това...
...а после нека ми вземе 30 лева за смяната...както и да е, просто исках да споделя.
Другият път ще ида в МП, там се плаща, ама поне да знаеш за какво!
"Досистемниятадминистратор:
-Скапамисешпацията,какводаправя?"
Отговор:
"-На_напредналия_потребител_шпация_не_му_трябва!"

Потребителски аватар
essex
потребител
потребител
Мнения: 2401
Регистриран: 28 окт 2008, 14:15
Модел на автомобила: Форд Фокус СТ170
Местоположение: София
Status: Извън линия

Смяна на антифриз -София

Мнение от essex » 26 окт 2010, 20:20

ей колега аз уча в ТУ и може ли да те помоля да ми премериш антифриза с този уред защото го смених целият преди 2 месеца близо (като купих колата) но не съм сиг. че е качествен антифриза
По-добре 10мин закъснял, но поне жив и здрав.

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Смяна на антифриз -София

Мнение от urgan » 26 окт 2010, 20:32

Абе вие и двамата сте много объркани май :D:
todor.angelov ти като знаеш как става защо не си смени сам антифриза? Хем те мързи хем после пискаш че не е както трябва. Ако искаш да ти се смени антифриза както ти искаш и знаеш ще си го смениш сам.
essex това неможеше ли на лични да го питаш, темата според теб за какво е, за съвети и въпроси ли?
Изображение

Потребителски аватар
ValkataFF
потребител
потребител
Мнения: 96
Регистриран: 16 яну 2010, 21:12
Модел на автомобила: FORD FOCUS 1.8 tdci 115hp
Местоположение: Pleven-Bankq-Sofiq
Status: Извън линия

Re: Смяна на антифриз -София

Мнение от ValkataFF » 27 окт 2010, 10:57

Колега я ми кажи от къде мога да си купя и аз такъв уред за мерене на плътноста(на антифриза).И кажи ми колко ми побира система ми (ако знаеш де :))Колко антифриз да си купя и колко дестилирана вода (виждам че и нея я споменаваш),че ми е за пръв път.И колко на колко вода и антифриз да сипя.Колата ми е Форд Фокус 1.8 ТДЦИ 2001.За смяната вече разбрах.....

Потребителски аватар
todor.angelov
потребител
потребител
Мнения: 27
Регистриран: 16 мар 2010, 14:56
Модел на автомобила: Mondeo 2.0 TDCI '04
Местоположение: Русе
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Смяна на антифриз -София

Мнение от todor.angelov » 28 окт 2010, 15:30

ValkataFF написа:Колега я ми кажи от къде мога да си купя и аз такъв уред за мерене на плътноста(на антифриза).И кажи ми колко ми побира система ми (ако знаеш де :))Колко антифриз да си купя и колко дестилирана вода (виждам че и нея я споменаваш),че ми е за пръв път.И колко на колко вода и антифриз да сипя.Колата ми е Форд Фокус 1.8 ТДЦИ 2001.За смяната вече разбрах.....
Здрасти колега, според книжката на Фокуса охладителната система на Форд Фокус 1 събира 5.8 литра(при напълно източена система по описаният от мен начин, иначе както ми го смениха в случая на мен, в двигателят остава около 2 литра течност).
Антифриз си взех както му казват "червен", разликата в химичният състав не мога да ти кажа каква е спрямо жълтият, синият или зеленият антифриз, но до колкото съм запознат за по-новите коли където в повечето случай двигателят е от алуминий препоръчват червен антифри от такава гледна точка, че не действа толкова агресивно на самият метал.
В крайна сметка ако цената ти е определящ фактор си купуваш син български, за него обаче незнам как точно стоят нещата, в общият случай на самата туба си пише как се разрежда(аз лично прецених че БГ концентрат 4 литра за 23 не е по-добре от Немски концентрат за 42, още повече че на немският му дават издръжливост 5 години или 250 000 км).
В моят случай на немският антифриз на тубата(концентрат си взех, хубаво е и ти да си вземеш концентрат, а не готов разреден) Та пишеше че при съотношение 50:50 антифриз:дестилирана вода се постига устойчивост на течността до -40 градуса по целзий, респективно при 40:60 антифриз:дестилирана вода се постига устойчивост до -27 градуса по целзий. След смяната и обезвъздушаването се мери пак с уреда за да провериш все пак какво си постигнал.
Дестилирана вода можеш да си вземеш от доста места - всички магазини за авточасти + МЕТРО, Кауфланд, Практикер, Бриколаж, Карфур и др.
Дестилирана вода=дейонизирана вода(различните производители го изписват различно на етикета).

Относно уреда за измерване на плътността на антифриза имаш два варианта - евтин и скъп, скъпият е с марка отвън (Bosch, мош, Хела, Мела и разни такива), аз лично си взех уред които е точно като една голяма пипетка и вътре има нещо, което прилича на спиртомер(където се мери градуса на ракията, само че по-големичък като размер) - продава се във всеки магазин за авточасти, аз го взех долу от под блока имаме магазинче за авточасти и струваше 6,7 лева.
Дано съм успял да ти помогна . _friends_
"Досистемниятадминистратор:
-Скапамисешпацията,какводаправя?"
Отговор:
"-На_напредналия_потребител_шпация_не_му_трябва!"

Потребителски аватар
todor.angelov
потребител
потребител
Мнения: 27
Регистриран: 16 мар 2010, 14:56
Модел на автомобила: Mondeo 2.0 TDCI '04
Местоположение: Русе
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Смяна на антифриз -София

Мнение от todor.angelov » 28 окт 2010, 15:34

urgan написа:Абе вие и двамата сте много объркани май :D:
todor.angelov ти като знаеш как става защо не си смени сам антифриза? Хем те мързи хем после пискаш че не е както трябва. Ако искаш да ти се смени антифриза както ти искаш и знаеш ще си го смениш сам.
essex това неможеше ли на лични да го питаш, темата според теб за какво е, за съвети и въпроси ли?
:D: не ме мързи, просто сметнах, че в сервиз ще се справят по-добре от мен, а и без канал и инструменти трудно ще да се справя(основно поради липсата на подходящи условия отидох в сервиз _friends_ иначе си прав, другият път сам ще си го сменям, или няма да гледам докато ми го сменят :D:
"Досистемниятадминистратор:
-Скапамисешпацията,какводаправя?"
Отговор:
"-На_напредналия_потребител_шпация_не_му_трябва!"

Потребителски аватар
ValkataFF
потребител
потребител
Мнения: 96
Регистриран: 16 яну 2010, 21:12
Модел на автомобила: FORD FOCUS 1.8 tdci 115hp
Местоположение: Pleven-Bankq-Sofiq
Status: Извън линия

Re: Смяна на антифриз -София

Мнение от ValkataFF » 29 окт 2010, 13:01

Благодаря колега за изчерпателния отговор,сега направо се запътвам да си взема антифриз и водичка .Че таз сутрин си беше вече студеничко.......Лека и безавариина.....

Потребителски аватар
vanko
потребител
потребител
Мнения: 315
Регистриран: 23 юни 2007, 21:10
Модел на автомобила: Ford Galaxy-1.9 TDI- 90hp "98;KiA c'eed 1.6 CRDi
Местоположение: pleven
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Смяна на антифриз -София

Мнение от vanko » 31 окт 2010, 13:42

Уреди за мерене на Антифриза продават дори и в Кауфланд ,за "немския" антифриз много не съм съгласен.Аз лично си купих предната година антифриз от Бриколажа,син на цвят и за малко пари.Сложих малко в фризера за 1 денонощие премерих го с уред от пазара от 3.50лв. -показа, че е -72 -източих си стария (без да паля двигателя,за да не работи без охлаждане),налях концентрата запалих, долях вода изчаках да поработи долях пак.След като двигателя си загря до НОРМАЛ и включи перката затворих капачката и Т.Н.
Изображение

aspasia
потребител
потребител
Мнения: 1412
Регистриран: 30 ное 2010, 19:10
Модел на автомобила: форд фокус-2000 1.6 16v
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Смяна на антифриз -София

Мнение от aspasia » 09 сеп 2012, 20:06

Моят антифриз го смених сам като отвих пробката на радиатора като преди това отворих капачката казанчето на радиатора . Изтече около 3.5 литра антифриз въпреки че бях загрял двигателя до 80-90 градуса. Смених го с приста червен и засега нямам ядове.

Отговори

Върни се в “НЕ ходете там”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 10 госта