Focus'99 комби - малък проблем с предните седалки

Екстериор и интериор.
yuli_d
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 28 юни 2011, 21:34
Модел на автомобила: Ford Focus Turnier I
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Focus'99 комби - малък проблем с предните седалки

Мнение от yuli_d » 09 юни 2012, 19:36

Здравейте,

От известно време забелязах, че и на двете предни седалки нещо вътре вероятно се е счупило или откачило и при сядане и ставане това нещо се опитва да прокъса тапицерията. От към моята страна (на шофьора) ефекта е по-голям, защото съм с повечко килограми и при сядане/ставане седалката се деформира повече. На пипане напипвам нещо правоъгълно продълговато (най-вероятно метално), което се мести 2-3 сантиметра напред-назад и встрани (на снимката съм го очертал в червено). Един от ъглите на този детайл опира в тапицерията и малко по малко я прокъсва (оградил съм с зелено). В TIS намерих как се сваля седалката и тапицерията, просто трябва да намеря половин-един ден да го направя и да видя какво е това, дето ми къса седалката.
Изображение
Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем и може ли предварително да ми каже какво да очаквам и дали мога да го оправя сам? В крайна сметка просто ще махна детайла, който ми къса седалката. Само ме притеснява свалянето и слагането обратно на тапицерията, защото знам че е пипкава работа.

Потребителски аватар
viktor8881
потребител
потребител
Мнения: 128
Регистриран: 24 мар 2009, 16:39
Модел на автомобила: ford focus 1.6 99г. газов инжекцион
Местоположение: Сливен/Пловдив
Status: Извън линия

Re: Focus'99 комби - малък проблем с предните седалки

Мнение от viktor8881 » 10 юни 2012, 08:58

Вътре има метален профил П-образен, който придава издутата форма от двете страни на седалката. Заварен е за ламарината на дъното на седалката. При теб сигурно се е счупил или скъсана заварка.
Изображение

yuli_d
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 28 юни 2011, 21:34
Модел на автомобила: Ford Focus Turnier I
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: Focus'99 комби - малък проблем с предните седалки

Мнение от yuli_d » 10 юни 2012, 14:26

Благодаря за отговора. Той оправдава моите съмнения, че нещо се е счупило. Остава само да намеря време да сваля седалката. Смятам да сваля тапицерията само дотолкова, доколкото да мога извадя отчупеното парче метал. Нямам намерение да го заварявам или нещо подобно. Най-много да пъхна нещо меко и еластично на негово място, но смятам, че и без него ще е ОК. Като го направя ще пиша за резултата.

Потребителски аватар
momo76
потребител
потребител
Мнения: 533
Регистриран: 21 окт 2006, 16:11
Модел на автомобила: Фиеста 1.25 2001г.
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Focus'99 комби - малък проблем с предните седалки

Мнение от momo76 » 11 юни 2012, 09:55

Щом го напипваш профила, значи ти е скъсан и дунапрена на седалката.

yuli_d
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 28 юни 2011, 21:34
Модел на автомобила: Ford Focus Turnier I
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: Focus'99 комби - малък проблем с предните седалки

Мнение от yuli_d » 11 юни 2012, 17:16

Кой ли знае каква каша е станала вътре - като отворя ще видя. Определено ще се запася с прахосмукачка и парче дунапрен да опитам да закърпя ако има нещо прокъсано.

yuli_d
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 28 юни 2011, 21:34
Модел на автомобила: Ford Focus Turnier I
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: Focus'99 комби - малък проблем с предните седалки

Мнение от yuli_d » 08 юли 2012, 21:01

Едва днес намерих време (при 38 градуса) да се заема със седалката. Свалянето на седалката беше лесната част. Свалянето на тапицерията ми скъса нервите и си изподрах пръстите. Оказа се, че вътре няма П-образен профил а две доста дебели железа със сложна форма, която придава изпъкналостта на бордовете на седалката. Желязото откъм вратата се беше разпоило и от двете страни от дъното на седалката, а другото желязо откъм скоростния лост се беше разпоило само от едната страна. Видях му сметката набързо и от другата страна. Интересното е, че такива дебели железа бяха заварени съвсем паянтово с по една точкова заварка, която и по-силно дете може да счупи. Нямах никакво намерение да заварявам нищо повторно и да си загубя още час на 37-38 градуса. Набързо (меко казано - тия кукички са голяма отврат) сглобих седалката и я монтирах обратно. Формата и си остана същата, само дето бордовете сега са по-меки. Лично за мен така е и по-удобно. Ето няколко снимки на железата:
Изображение
Изображение

dobatavision
потребител
потребител
Мнения: 131
Регистриран: 21 окт 2013, 09:29
Модел на автомобила: Фокус mk1 1.8tddi 90hp ''00
Местоположение: гр.София
Status: Извън линия

Re: Focus'99 комби - малък проблем с предните седалки

Мнение от dobatavision » 08 юни 2015, 20:57

Според мен фокус с такива здрави железа няма :o
И аз разглобих моята седалка положението е същото ...

Отговори

Върни се в “КУПЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 31 госта