Проблем с оборотомер

Всички въпроси свързани с вашия автомобил, за които няма конкретна тема.
Потребителски аватар
dgg_g
потребител
потребител
Мнения: 155
Регистриран: 23 юни 2005, 11:10
Модел на автомобила: Eskort '93 1.8D-->Хонда Сивик '99
Местоположение: Варна
Контакти:
Status: Извън линия

Проблем с оборотомер

Мнение от dgg_g » 31 май 2006, 15:20

Здравейте колеги,
имам дребен проблем ама вече 2 седмици и взе да ме дразни...
Оборотомера изведнъж спря да отчита и си виси долу
Тъй като знам, че взема сигнал от алтернатора(динамото де), пристегнах малко ремъка, че ми се струваше че присвирва ама не се оправи. Някой знае ли какъв датчик(предполагам :roll: ) някъде в динамото сигурно който може да е заминал... или пък някаква друга причина може да е , ако някой му се е случвало нещо такова да ме светне че хич не мога да разбера какво да проверя....
Предварително благодаря :wink:

Потребителски аватар
nikolovvd
потребител
потребител
Мнения: 4952
Регистриран: 15 май 2006, 16:18
Модел на автомобила: Mitsubishi X
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Мнение от nikolovvd » 31 май 2006, 16:41

Намери върху генератора извода, от който излиза сигнала за оборотомера и го извади. Вземи един трансформатор за 6-12 волта променлив ток и подай мужду този извод и маса това напрежение. Подай контакт без да палиш двигателя и гледай дали стрелката се вдига. Напрежетието е променливо с честота 50 Hz, което съответства на 3600 оборота на генератора. Ако има разлика в диаметрите на двигателната шайба и тази на генератора, оборотомера ще ти покаже различно от 3600 показание. Ако няма движение по оборотомера провери кабела до таблото. Ако е здрав - тръгваш по моргите.

Mondeo18TDI96
потребител
потребител
Мнения: 554
Регистриран: 06 дек 2004, 11:51
Модел на автомобила: Mondeo 1.8TD (1996 ... в пенсия) & C4 1.6HDi(2009) & Avensis 2.0 D-4D (2010)
Status: Извън линия

Мнение от Mondeo18TDI96 » 31 май 2006, 17:06

"импулсите" за оборотомера се вземат от едната фаза на генератора ...
ако проблема не е в кабела или контактактен (почисти контактите със спрей!) - може да е някой диод (в генератора). Генератора ти наред ли е (свети ли БАТ. ?) ...

Потребителски аватар
dgg_g
потребител
потребител
Мнения: 155
Регистриран: 23 юни 2005, 11:10
Модел на автомобила: Eskort '93 1.8D-->Хонда Сивик '99
Местоположение: Варна
Контакти:
Status: Извън линия

Мнение от dgg_g » 01 юни 2006, 01:42

Много благодаря за отговорите! Не съм абсолютно на "ти" с еладжийските работи ама ще се пробвам да проверя тези възможности за повреда! Иначе генератора ми зарежда нормално...


P.S. Колега "nikolovvd" като чета написаното от теб, 100% си завършил електро... :) :wink: Идеално обяснение ама да разбирах малко повече :?

Отговори

Върни се в “ДРУГИ ВЪПРОСИ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 11 госта