Пътно поведение на Фокус II

Всички въпроси свързани с вашия автомобил, за които няма конкретна тема.
Nikkei
потребител
потребител
Мнения: 56
Регистриран: 04 юли 2009, 15:22
Модел на автомобила: Ford Focus 2001
Ford Focus 2007 - 1.8 TDCI
Status: Извън линия

Пътно поведение на Фокус II

Мнение от Nikkei » 15 мар 2012, 22:34

В момента карам Фокус 2, от 2007-ма година. Преди съм карал Фокус 1 от 2001-ва година.
При фокус 2 забелязвам доста странно пътно поведение при завиване особено при по-голям завой и по-висока скорост. Задната ос като, че ли завива също. Създава се едно усещане, че загубвам стабилността на задна ос. Някой имал ли е такова усещане? Усещам го и когато шофирам и когато се возя. При Фокус 1, нямах такова усещане. Възможно ли е нещо да не е наред при окачването или това е направено нарочно да завива повече автомобила?

Усещането е, сякаш всеки момент ще загубя сцепление на задната ос.

Потребителски аватар
paci
Модератор
Модератор
Мнения: 7883
Регистриран: 18 яну 2005, 07:52
Модел на автомобила: Fiesta MK4 Zetec-S 1.4 16V 90 коня
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: Пътно поведение на Фокус II

Мнение от paci » 15 мар 2012, 22:44

Иди на един качествен стенд!!!
Не бих го описал по същия начин, но то при всеки усещането е различно и от там обясненията също :)
При мен се получаваше сякаш се опитва да вземе завоя на етапи.
А може да се обясни със същото като при теб - хапе повече завоя, усещаш, че я изтърваш и се опитваш да коригираш от където се получава това "вземане на етапи"

Не съм имал правилна сходимост на предницата
Историята е дълга :)

Намери кадърен човек със стенд и я вижте.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Пътно поведение на Фокус II

Мнение от OgiDogi » 16 мар 2012, 07:16

Nikkei написа:В момента карам Фокус 2, от 2007-ма година. Преди съм карал Фокус 1 от 2001-ва година.
При фокус 2 забелязвам доста странно пътно поведение при завиване особено при по-голям завой и по-висока скорост. Задната ос като, че ли завива също. Създава се едно усещане, че загубвам стабилността на задна ос. Някой имал ли е такова усещане? Усещам го и когато шофирам и когато се возя. При Фокус 1, нямах такова усещане. Възможно ли е нещо да не е наред при окачването или това е направено нарочно да завива повече автомобила?

Усещането е, сякаш всеки момент ще загубя сцепление на задната ос.
Тук съм давал разяснения за поведението на колата, в зависимост от сходимостта (важат за всички коли, не само за дискутираните в темата). Ако намираш нещо общо с твоята - търси сервиз, в който да ти я регулират. Като описваш симптомите, споменаваш и до какви изводи си стигнал - колата се клати/поднася/не завива нормално, защото предницата/задницата е събрана/отворена... По този начин ще подскажеш, че си в час и ще насочиш монтьора къде да търси проблемни елементи, защото може да има удари и изкривяване по носачите.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

peigera
потребител
потребител
Мнения: 1384
Регистриран: 28 сеп 2007, 13:54
Модел на автомобила: Ескорт RS 2000 96г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Пътно поведение на Фокус II

Мнение от peigera » 16 мар 2012, 07:27

Проблем в окачването,най често шарнир,тампон на носач или амортисьор.Както и задни амортисьори.Проверка на сходимостта след проверка на окачването при теб в този случаи ЗАДЪЛЖИТЕЛНА.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Пътно поведение на Фокус II

Мнение от OgiDogi » 16 мар 2012, 18:36

peigera написа:Проблем в окачването,най често шарнир,тампон на носач или амортисьор.Както и задни амортисьори.Проверка на сходимостта след проверка на окачването при теб в този случаи ЗАДЪЛЖИТЕЛНА.
Според описанието, че "задницата му помага" да вземе по-остър завой, логиката е да са разчекнати задните колела - гледат и съответно дърпат навън от тангентата на завоя.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

peigera
потребител
потребител
Мнения: 1384
Регистриран: 28 сеп 2007, 13:54
Модел на автомобила: Ескорт RS 2000 96г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Пътно поведение на Фокус II

Мнение от peigera » 16 мар 2012, 18:57

Не споря,но с повреда в окачването на предницата ,задницата започва да ,,изпреварва ,,(и от там си мисли,че му помага) предницата много по лесно.При разкрачване на задните колела трябва да му помага в една от посоката АКО едното е по разкрачено от другото.Но ще се усеща и при движение в права посока.Ако и двете са разкрачени еднакво освен да е нестабилна задницата заради намалената контактна площ на гумата спрямо пътя няма как да му помагат в завой.По скоро пак ще започва да поднася по рано от нормалното.

Потребителски аватар
nikolovvd
потребител
потребител
Мнения: 4952
Регистриран: 15 май 2006, 16:18
Модел на автомобила: Mitsubishi X
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: Пътно поведение на Фокус II

Мнение от nikolovvd » 17 мар 2012, 00:00

От ESP-то се получава такова усещане.

Nikkei
потребител
потребител
Мнения: 56
Регистриран: 04 юли 2009, 15:22
Модел на автомобила: Ford Focus 2001
Ford Focus 2007 - 1.8 TDCI
Status: Извън линия

Re: Пътно поведение на Фокус II

Мнение от Nikkei » 20 мар 2012, 00:06

Незнам дали е от ESP-то защото го виждам на индикатора кога се включва. А при тези завой не се включва. Карал съм я над 2000 км и сега мисля да измеря електронно износването на гумите ... но едвали ще има разлики за толкова малко километри. Ще потърся стенд и преглед на окачването.

Потребителски аватар
kEFi
потребител
потребител
Мнения: 2863
Регистриран: 17 яну 2005, 13:19
Модел на автомобила: Eskort 1.6 16V EFi
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Пътно поведение на Фокус II

Мнение от kEFi » 22 мар 2012, 20:14

Nikkei написа:В момента карам Фокус 2, от 2007-ма година. Преди съм карал Фокус 1 от 2001-ва година.
При фокус 2 забелязвам доста странно пътно поведение при завиване особено при по-голям завой и по-висока скорост. Задната ос като, че ли завива също. Създава се едно усещане, че загубвам стабилността на задна ос. Някой имал ли е такова усещане? Усещам го и когато шофирам и когато се возя. При Фокус 1, нямах такова усещане. Възможно ли е нещо да не е наред при окачването или това е направено нарочно да завива повече автомобила?

Усещането е, сякаш всеки момент ще загубя сцепление на задната ос.
Аз си мисля, че това е само усещане! Фокус 1 има специфично поведение в завои, което е една от най-оценяваните му характеристики. Предполагам, че при Фикус 2 междуосието създава това усещане за нестабилност...
И аз изпитвам подобни притеснения откакто се качих на куатро, но с всеки следващ опит разбирам, че има още мнооого сцепление (а усещането ми говори противното)...

Nikkei
потребител
потребител
Мнения: 56
Регистриран: 04 юли 2009, 15:22
Модел на автомобила: Ford Focus 2001
Ford Focus 2007 - 1.8 TDCI
Status: Извън линия

Re: Пътно поведение на Фокус II

Мнение от Nikkei » 27 мар 2012, 22:50

kEFi написа:
Nikkei написа:В момента карам Фокус 2, от 2007-ма година. Преди съм карал Фокус 1 от 2001-ва година.
При фокус 2 забелязвам доста странно пътно поведение при завиване особено при по-голям завой и по-висока скорост. Задната ос като, че ли завива също. Създава се едно усещане, че загубвам стабилността на задна ос. Някой имал ли е такова усещане? Усещам го и когато шофирам и когато се возя. При Фокус 1, нямах такова усещане. Възможно ли е нещо да не е наред при окачването или това е направено нарочно да завива повече автомобила?

Усещането е, сякаш всеки момент ще загубя сцепление на задната ос.
Аз си мисля, че това е само усещане! Фокус 1 има специфично поведение в завои, което е една от най-оценяваните му характеристики. Предполагам, че при Фикус 2 междуосието създава това усещане за нестабилност...
И аз изпитвам подобни притеснения откакто се качих на куатро, но с всеки следващ опит разбирам, че има още мнооого сцепление (а усещането ми говори противното)...

Абсолютно си прав за това което казваш, и аз стигнах до това заключение. Фокус 1 има невероятно поведение, там винаги разбирах къде е лимита на колата ми... направо си е кола за рали. Докато фокус 2 създава това усещане, но всъщност има още сцепление.
Днес минах стенд. Колата е ок, леки корекции се направиха. Всичко и е наред, явно е нещо специфично за фокус 2 това усещане, защото няма какво друго да е. Износване на гумите от нерегулирана предница, задница за сега нямам.

Отговори

Върни се в “ДРУГИ ВЪПРОСИ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 29 госта