Пръскалки на чистачки, смяна на масло ръчна скоростна кутия

Всички въпроси свързани с вашия автомобил, за които няма конкретна тема.
BadKid
потребител
потребител
Мнения: 124
Регистриран: 29 авг 2008, 07:53
Модел на автомобила: Ford Focus MK 2.5, 2009г, 2.0 LPG, 145 к.с.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Пръскалки на чистачки, смяна на масло ръчна скоростна кутия

Мнение от BadKid » 04 яну 2019, 10:05

Здравейте колеги и за много години! Бъдете здрави!

Понеже искам да задам няколко въпроса, но не искам да пускам няколко теми, ще се радвам да ми отговорите именно тук.

1) Как мога да си регулирам насочеността на струята на пръскалките на предното стъкло? Сега една пръска нагоре, друга надолу и т.н, но крайният резултат е, че не пръскат както и където трябва. Чистачките търкат на сухо и изобщо целият процес е неефективен. Опитах с една игла, но е трудно така... Друг е въпроса и колко качествено пръскат и дали не са за смяна.

Алтернативно, мога ли да ги сменя с нови? Читави от къде? Лесен ли е монтаж/демонтаж? Идват ли заводско регулирани? Може ли ОЕМ номер?

2) Искам да си сменя маслото на скоростната кутия (ръчна). Поръчал съм 2л. оригинално от Англия. Въпросът е къде бихте ме насочили? Гледах един клип в youtube, на който ясно се вижда, че източването е лесно, но пълненето не толкова - необходима е ръчна помпа поради неудобното разположение. Пробката е някак отстрани, а не отгоре.

Благодаря на отзовалите се.

Поздрави!

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Пръскалки на чистачки, смяна на масло ръчна скоростна кутия

Мнение от HACKO » 04 яну 2019, 17:30

И сега създаде една тема с два коренно различни въпроса за два различни раздела, на кой въпрос да ти отговорим и в кой раздел да я преместя?

Пръскалките се регулират елементарно, както на повечето коли, с карфица. Самата пръскалка е ябълка с дупка, пъхаш карфицата в дупката и насочваш струята в желаната посока. Не става от раз, бутваш-пробваш, бутваш-пробваш и така докато се получи.

Смяната на маслото не е толкова елементарна. Докато наливането на новото масло е рутинно, на почти всички коли маслото на скоростите се налива от страни, то на повечето Фордове няма пробка за източване на старото масло и се налага да се пробива. Има място за пробка, но не е разпробито.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

freeway
потребител
потребител
Мнения: 536
Регистриран: 26 дек 2016, 23:08
Местоположение: sofia
Status: Извън линия

Re: Пръскалки на чистачки, смяна на масло ръчна скоростна кутия

Мнение от freeway » 04 яну 2019, 20:32

На моя Фокус 1.6 Мк1, успях да източа 1.6л. от общо 2.3л. при полеви условия на улицата без даже да вдигам на крик с леко приспособена помпичка от течен сапун.После при наливане на новото масло събра 1.8л.(имало е нужда от доливане).Мисля, че това е напълно достатъчно и ми отне около 30мин.За разбуждане с кафе ми трябваше повече време, но това не се смята.
Поздрави

BadKid
потребител
потребител
Мнения: 124
Регистриран: 29 авг 2008, 07:53
Модел на автомобила: Ford Focus MK 2.5, 2009г, 2.0 LPG, 145 к.с.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Пръскалки на чистачки, смяна на масло ръчна скоростна кутия

Мнение от BadKid » 16 яну 2019, 10:29

Здравейте колеги,

Благодаря ви за отговорите. Мисля, че моята кутия е MTX-75.

А следното видео демонстрира как се извършва смяната >> https://www.youtube.com/watch?v=GittEkmWN5I

Вижда се, че има пробка и за източване, и за наливане.

Тук пък го има подробно описано >> https://www.fordwiki.co.uk/index.php?ti ... Oil_Change

Поздрави,

bizu
потребител
потребител
Мнения: 106
Регистриран: 13 фев 2008, 00:01
Модел на автомобила: Ford C-Max 2009 2.0i 145Hp LPG
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Пръскалки на чистачки, смяна на масло ръчна скоростна кутия

Мнение от bizu » 16 яну 2019, 17:28

Аз миналата седмица сменях маслото на ръчната скоросна кутия на моя C-MАХ и потвърждавам, че има две пробки: за източване и наливане. Взех си Castrol Syntrans Multivehicle 75W90 от maslata.bg. Честно казано не намирам разлика с преди смяната, може и старото масло да си е било ОК. Купих си 2 бутилки от по 1л, сипах ги и двете. Бутилките си имат гърловина и не са необходими разни маркучи за наливане.
DSC_3327.JPG

Отговори

Върни се в “ДРУГИ ВЪПРОСИ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 24 госта