Предупреждение за измама при покупка на кола

Всички въпроси свързани с вашия автомобил, за които няма конкретна тема.
tnt
потребител
потребител
Мнения: 2
Регистриран: 25 фев 2020, 21:06
Местоположение: София
Status: Извън линия

Предупреждение за измама при покупка на кола

Мнение от tnt » 25 фев 2020, 21:47

Здравейте,

Отскоро съм собственик на Форд Фокус МК2 и следя форума. Имах доста въпроси преди и след покупката, но досега имах някакви проблеми с регистрацията. Самата покупка бе съпроводена от доста перипетии и в тази връзка пиша този пост, за да предпазя по-скоро външни хора, които планират купуване на Форд и влизат тук за мнения.

Накратко: Купих колата от частно лице, което се представяше за неин втори собственик в България (колата е купувана от Мото Пфое, това бях успял да проверя). Имаше някои проблемни моменти в историята му, но колата доста ми хареса, майсторът каза, че не вижда сериозни проблеми, и така я взех. Тъй като нямам опит при покупка на автомобил обаче, не бях проверил достатъчно внимателно документите и чак след покупката установих (след доста главоблъскане) каква е схемата. Оказа се, че въпросният младеж на име Росен Й. беше купил колата седмица по-рано от първия собственик (от Варна), беше я пререгистрирал в Перник и я продаваше в София с измислена история и значително по-висока цена. Не е кой знае какво, но освен значителната надценка можете да се сетите, колко важна информация може да бъде спестена по този начин на купувача. Колата засега е сравнително добре (за терзанията ми ще пиша по други теми), макар че тези 1500 лв допълнително можех да ги дам да я постегна още, а не да отидат в джоба на дребен тарикат.

Пиша това, защото от любопитство още следя обявите за модела в mobile и днес попаднах на следната обява, за която съм сигурен, че пак е негова и със същата схема (телефонът е същият, а този Форд с това грозно радио съм го виждал по-рано в друга обява):
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?a ... ink=ehu7cn

Отсега мога да позная историята: човекът е от Перник (затова е РК), но живее в Люлин, взел я е преди няколко години и я е обслужил (ще покаже фактура със сменени консумативи на ок. 145 хил.), сега си е взел Мондео и т.н. Вероятно търгува и с други марки и модели, но явно следи и специално Фокусите, защото има фактура за обслужване на такава кола на 145 хил. - сигурно има и за други. Просто проверявайте внимателно документите - там става ясно, че лъже: чисто нови талони; ако има технически преглед, ще е на името на стария собственик и т.н.

Това е, дано да спася някой друг наивник като мен.

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Предупреждение за измама при покупка на кола

Мнение от S_C » 26 фев 2020, 02:49

В момента не се сещам, ама нищо чудно да го познавам въпросния или поне ще имаме общи познати, щом е от Люлин.
Не разбрах само с какво са те измамили. Харесал си някаква кола, взел си я. Кой с какво те е излъгал? Кола от първи собственик в БГ е почти невъзможно да си купиш. Повечето са внос. С неизвестна история и брой собственици. Ако искаш от първи собственик, трябва да пообиколиш автокъщите. Другият вариант е някъде навън-Холандия, Белгия, Германия...
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
Фиеста
потребител
потребител
Мнения: 147
Регистриран: 09 фев 2019, 13:44
Модел на автомобила: Форд Фиеста мк4 1.3
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Предупреждение за измама при покупка на кола

Мнение от Фиеста » 26 фев 2020, 07:19

И аз не иждам измама тази сделка. А и какво значение има колко са били собствениците,ако колата е поддържана и е ок

Coldgrave
потребител
потребител
Мнения: 143
Регистриран: 15 дек 2019, 02:54
Модел на автомобила: Ford Focus 2015 Facelift RS 1.6 TDCI 95 hp
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Предупреждение за измама при покупка на кола

Мнение от Coldgrave » 26 фев 2020, 07:46

Кола от реален първи собственик можеш да земеш от МП. Кола върната от фирма, аз така постъпих.

tnt
потребител
потребител
Мнения: 2
Регистриран: 25 фев 2020, 21:06
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Предупреждение за измама при покупка на кола

Мнение от tnt » 26 фев 2020, 09:58

Измамата е в това, че човекът препродава коли на значително завишени цени, лъжейки за историята им. Това не е престъпление, просто е неморално и може да доведе до главоболия освен до ненужен разход. Моята например се бях запътил да я гледам още като се продаваше във Варна на доста по-ниска цена, но той я беше купил преди да я видя на живо и след това не се усетих, че е същата кола - трудно можеше да ми хрумне, че някой ще я купи, за една седмица ще я регистрира в друг град и пак ще я продава. Впоселдствие по документите разбрах, че е била на фирма за коли под наем, което обясняваше първоначалната ѝ ниска цена и някои потенциални проблеми - например след обслужването се оказа, че скоро вероятно ще трябва по-сериозен ремонт на скоростна кутия.
Отделно че докато разгадая цялата схема се притесних доста, защото си помислих, че колата сигурно има много сериозен скрит проблем, щом някой я е купил и скоро след това я продава. Затова споделям опит.
Така де, всеки си преценява, ако на някого му хареса съответната кола - да купува, просто да има предвид, че е с допълнителна надценка и го лъжат за историята ѝ. Т.е. все едно от автокъща.

P.S. Човекът е от Перник, просто казва, че живее в Люлин - дали е вярно не знам, а и няма значение.

Потребителски аватар
Фиеста
потребител
потребител
Мнения: 147
Регистриран: 09 фев 2019, 13:44
Модел на автомобила: Форд Фиеста мк4 1.3
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Предупреждение за измама при покупка на кола

Мнение от Фиеста » 27 фев 2020, 07:38

Какво го мислиш толкова.Ти не можеш ли да прецениш в какво състояние са двигател,скорости и съединител.Другото е без значение.Дали е била карана от баба или от тинейджър,никакво значение няма,ако е поддържана. А човека ,дето я е продал в друг град си е негова работа. Може на жена му,5-тия братовчед да работи в съответната община и да не се разправя с канцеларщини. Ти все едно си купил совалка,дето и внуците ще ги вози до Луната

Отговори

Върни се в “ДРУГИ ВЪПРОСИ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 19 госта