Съвет за покупка на "нов" автомобил

Всички въпроси свързани с вашия автомобил, за които няма конкретна тема.
speedevolution
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 30 ное 2012, 13:09
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Съвет за покупка на "нов" автомобил

Мнение от speedevolution » 01 май 2020, 11:29

Здравейте, първо искам да се извиня, че и тази тема започва банално, като всички останали подобни, в които е писано и отговарян на много въпроси, но си позволявам да задам въпросите си относно избора и покупката на "нов" за мен автомобил. В момента карам от 6 гпдомо фиеста 1.4 Tdci, която ми служи що годе вярно през тези години, но полека-лека започва да ме предава все, а и искам нещо по-сигурно, по-ново и по-добро, защото смятам че е време за такова въпреки създалата се ситуация с вируса.

Идеята ми е следната - чисто нов автомобил не мога да закупя, но по субективни причини съм се насочил към възможно по-нов и на по-малко километри - с желанието да ми служи вярно години напред без да го сменям (не обичам да си сменям често нещата). Старата фиеста ми беше достатъчна (като габарити, като това което ми предлага, е моторчето е слабичко и малее, но... съм спокоен тип и не целя да ходя на състезания, все пак искам нещо по-сигурно и по бързо) - дори като място ми е супер широка и удобна спрямо много други автомобили, но сякаш искам да се насоча към идея по-голяма и малко по семейно насочена и за това съм се спрял на фокус (и новия C-max ми харесва, но трудно се намира сякаш).

Конкретно гледам трета генерация Фокус от 2010 до 2014 година и фейслифта от 2014 до 2018г. Мисля, че най-удачно е да я купя за добро или зло от употребяваните автомобили на мото пфое, въпреки риска, че може да е юркана служебка, смятам, че поне ще знам на колко километра е и какво купувам. Като цяло съм разгледал повечето обяви и има не малък избор и бройки с приличен пробег и на прилични цени. Ясно ми е, че все ще се направи компроси, гледам че повечето са с ниско ниво на оборудване, с малко екстри (най ме дразни че нямат 4 ел.стъкла) и базови слаби моторекти, но с доза компромис смятам, че може да се избере приличен автомобил (бюджета ми е плаващ между 10 и 15 000 лв).

Сега най-голямата мистерия, която стои в мен и вечната битка - бензин или дизел. Борбата е между 1.0 ecoboos 100 к.с. и дизелите 1.5/6 95 к.с. Разбира се, ако изпадне по-голям друг мотор на сносна цена бих се насочил към него, но за момента това са най-масовите и най-изгодните които намирам съответно избора е между тях.
Съображенията ми са следните - с дизела съм що годе наясно - хубав френски мотор, прилична динамика, нисък разход като плюсове, евентуални минуси са скъпи ремонти /дюзи, съединители, турбини/, ясно ми е, че там цифрата е по-сериозна, но пък не знам защо, но моите усещания са, че дизеловия мотор има по-голям живот и би трябвало да е по-здрав като цяло (не се ангажирам с това, а казвам това което мисля).

От друга страна за прословутия 1.0 ecoboost 100 коня не знам почти нищо - ясно, че е спечелил много награди, че уж е добър, с нисък разход и прочие... но... чета много противоречиви мнения за него, относно здравината му, запвалания, какво ли не и прочие, разхода бил голям, въобще.... що за животно е... какъв живот има, как се представя на по-голям пробег, как е за поддръжка, евентуални скъпи ремонти и минуси? Разхода реално какъв е, динамиката по-добра ли е от дизела и въобще всичко, което може да споделите относно поддръжката и експлоатацията на мотора ще ми бъде адски много от полза, защото наистина съм се объркал от всичко изчетено и тоновете информация.
Не искам темата да се превръща в битка между бензин и дизел, а искам да избера по-доброто.

Разбира се оглеждам се и за други алтернативи, гледам от една страна новият фиат типо, който също е на сносна цена и сякаш не е лош автомобил, гледам и по-старо мондео евентуално ако се намери читаво на добра цена, но сякаш като концепция, като визия и всичко останало фокуса ми е фаворит измежду всички - смятам, че ще се представя прилично като семеен автомобил въпреки, че не е напълно такъв клас, но с оглед, че фиестата ми вършеше перфектна работа и ми стигаще, фокуса със сигурност ще е по-широк, по-сигурен, по-нов и малко по-бърз, който и двигател да избера.

Ще се радвам да споделите като цяло мнението си относно идеята ми за покупка на употребяван автомобил от мото пфое, за конкретния модел на който съм се спрял, за моторите и въобще за всичко като цяло, което би ми било от полза и би ми помогнало в избора. Също така мнения на собственици, които шофират такъв модел с различните двигатели (относно разход, поддръжка и обслужване, здравина, динамика и т.н.) ще бъде най-много от полза. Очаквам вашите съвети и ви Благодаря предварително за помощта !!!

Coldgrave
потребител
потребител
Мнения: 143
Регистриран: 15 дек 2019, 02:54
Модел на автомобила: Ford Focus 2015 Facelift RS 1.6 TDCI 95 hp
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Съвет за покупка на "нов" автомобил

Мнение от Coldgrave » 01 май 2020, 12:45

Здрасти,
Първо искам да кажа че нямам почти никакъв опит с автомобилите като цяло. Знам как се шофира и до там. Имам книжка от 5 години, но шофирам от полвин година :D . За първи автомобил си взех от МП един Ford Focus 1.6 TDCI 95 коня 2015-та с Facelift-a от 2015 поне така ми каза дилъра :D Колата е била служебна на Eurogames. 167 хиляди бяха навъртяни за почти 5 години, но като изключим забележките по външната част на купето, за които имам признати щети от застрахователите количката е доста добра, поне за мен :) Разхода ми предимно градско е 6.5, но като се има в предвид, че съм с малко опит в шофирането предполагам е възможно разхода да се смъкне до 6.

speedevolution
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 30 ное 2012, 13:09
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Re: Съвет за покупка на "нов" автомобил

Мнение от speedevolution » 01 май 2020, 13:16

Благодаря за включването. За сега трайно се насочвам май към търсене на дизела смятайки го за по-добър с оглед на това, че има повече н.м. (динамика), по-нисък разход и най-важното, което забелязах е, че е с 6 скорости, а това е огромен плюс извънградско! Отделно мисля, че е достатъчно масов и доказал се двигател.... екобууста ме блазни с това, че евентуално може да се намери на доста по-малко километри спрямо дизела на същата цена, иначе ми светна, че и той има турбина и прочие, и не би трябвало да е кой-знае колко по-евтин за поддръжка. Все пак това е мое мнение, а нямам досег към двата мотора, за това се допитвам до вас!

Отговори

Върни се в “ДРУГИ ВЪПРОСИ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 15 госта