Монтаж на АБС на мондео МК1

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от Didibao » 11 окт 2011, 20:55

Преди да започнете да ми отхвърляте идеята, че нямало смисъл, ще кажа, че каретата са ми за абс, задните главини също, имам датчиците за скорост, абс помпата също ще си взема, но ме интересува спирачната помпа на мондео с абс и без абс дали е еднаква, също така ми е нужна схема на захранванията на абс-а, напълно съм наясно в какви кръгове на ада трябва да вляза, окабеляване от всяко колело, но това е лесната част проблем ще са ми захранванията единствено, пък може и да не са ако се издири подробна схема.
Изображение

Потребителски аватар
nikolovvd
потребител
потребител
Мнения: 4952
Регистриран: 15 май 2006, 16:18
Модел на автомобила: Mitsubishi X
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от nikolovvd » 11 окт 2011, 21:17

По-лесно ще е ако разгледаш някоя кола като твоята с ABS. Предполагам като видиш какво те чака и ще се откажеш.

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от Didibao » 11 окт 2011, 21:19

Това е проблема колега нямам познат с такова мондео да разгледам кое как къде и защо затова питам тук.
Изображение

Потребителски аватар
nikolovvd
потребител
потребител
Мнения: 4952
Регистриран: 15 май 2006, 16:18
Модел на автомобила: Mitsubishi X
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от nikolovvd » 11 окт 2011, 21:47

Най-гадният проблем е да прекаръш отделни кръгове на всяко едно колело.
Като знам колко струва едно Мондео МК1 1800-2000 лв., направо си е загуба на време.
Последния път като търсих датчик за ABS-а (преди 5-6 години) ми искаха 40 лв. за ІІ-ра употреба, а сега може и да са станали 100. За блока на ABS и компютъра няма да паднат под 4-500 лв. тия кожодери.

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от Didibao » 11 окт 2011, 22:02

При мен колега всички колела са на отделни кръгове, ако не беше така не бих се захванал, явно пропуснах да го спомена, помпата ми е с 4 изхода, а по спомени ми се върти, че на моделите с абс са само 2 изходите, ако това е само разликата в помпата е лесно решимо, намерих схема в аутодата, като я гледам не ми се вижда сложно захранването, има реле 60А в моторния отсек при предпазителите с предпазител, относно датчиците ги имам няма да ми се налага да ги търся.

Електрония блок за управление не е ли на самата помпа колега, не мисля, че е отделен ако греша някой да ме поправи.

Това имам като схема, ако някой има нещо по подробно моля да го сподели.

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от Didibao » 13 окт 2011, 12:56

Относно схемите се сдобих с по-подробни от Ford Tis, изникнаха още няколко въпроса, помпата при абс е с 2 изхода, помпата, без абс е с 4, тук е ясно, че два ще се затворят, но изниква друг проблем, при помпата с абс изходите са на 12мм, а при тази без единия кръг е на 12мм, а другия на 10мм, това дали ще е проблем не знам, или да се оборудвам и с абс помпа с 2 отвора на 12мм?

Другия въпрос е предпазителите F3 и F7 директни плюсове ли са или са плюс при контакт през реле и тогава предпазителя?
Изображение

Milcho
потребител
потребител
Мнения: 428
Регистриран: 16 дек 2006, 17:49
Модел на автомобила: BMW E46 325i, '04 Focus C-Max 2.0 TDCi, '92 Sierra TD, разни НЕ Фордове
Местоположение: Шумен
Status: Извън линия

Re: Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от Milcho » 14 окт 2011, 01:12

Didibao написа:...
Другия въпрос е предпазителите F3 и F7 директни плюсове ли са или са плюс при контакт през реле и тогава предпазителя?
Директи (постоянни) плюсове са.

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от Didibao » 18 окт 2011, 13:43

Монтажа на системата е стартиран, монтирах вече преден десен датчик онзи ден но беше студено и не работих повече, имаше малко забавяне заради това, че се наложи да правя пластината на която е закачен кабела към купето, но вече е поставен, направих инсталацията за абс-а остава да я извържа, но тези дни съм по цял ден на работа така, че ще се позабавя.

Имам проблем за момента със стойката на която седи абс-а към купето (нямам я с други думи), ако някой колега има възможност ще помоля да направи някоя снимка как е закрепена, имам някаква своя представа как е закачена но да видя дали съм прав искам, в четвъртък ще ми пристигнат задните датчици и ми предстой окабеляване на купето до от зад. Тръбичките на абс-а пасват точно с моите на колата за задните спирачки което е много добре, оборудвах се и с абс помпа заедно с цялото серво, ще се наложи да извъртя само предните тръби за спирачките като видях как са установих, че няма как да се разменят едната е с фитинг 12мм, а другата на 10мм.
Изображение

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от Didibao » 25 ное 2011, 19:09

Работата по колата продължава, днес монтирах последния заден датчик заедно с главината който се скъсах да търся, защото от комби не стават, въпреки, че някои хора ме убеждава, че стават отидох до моргата и видях как е на комбито са различни.

Вече имам и малко снимки това е главината която свалих, а другата е главината за абс.

Изображение

Това е датчика който сложих.

Изображение

Вече имам всичко налично за монтажа, датчиците и главините са на колата, инсталацията съм я направил и трябва да се нареди и върже това ще е тези дни, че съм на работа, интересува ме само някой колега ако знае на кой пин да търся плюса след контакт който е от прадпазителите който са вътре в купето, питам за улеснение, че иначе ще го намеря по трудния начин.
Изображение

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от Didibao » 04 дек 2011, 23:20

Ами не се отказах и вече имам работеща система на колата, снощи я тествах за първи път, но имаше въздух в системата, доста трудно се обезвъздуши като цяло системата, днес направи още едно обезвъздушаване, ефекта вече е доста по добър но след второто натискане на педала се вдига малко което означава, че има още въздух в системата. Оказа се, че някой кабели бяха налични в инсталацията, имах кабела за лампата на таблото, в бошуниерата вътре в купето от за оперативната верига на абс при мен нямаше изход мисля, че беше 23 номер, наложи се да го преработя малко но работата стана, общо 2 дни ми отне по 4-5 часа на ден за инсталацията и монтажа на помпата и съответно закачането и към колата. Ето малко снимки, не са много качествени защото са от телефона, доста се бях зацапал да вземам апарата.

Това са предпазителите вътре.

Изображение

Монтажа на заден ляв датчик, задължително всичко е запоявано и е изолирано с термошлаухи.

Изображение

Току що взех да кача и останалите снимки и установих, че нещо стана с картата на телефона и вече ги няма, гаден телефон.
Изображение

Biso77
потребител
потребител
Мнения: 155
Регистриран: 08 мар 2010, 23:16
Модел на автомобила: Ford Mondeo МК 1-1.8 16v
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от Biso77 » 13 дек 2011, 09:43

Похвален е ентусиазма ти.За в бъдеще очакваме още подобрения от теб със снимки и обяснения.Ще си позволя да ти подхвърля няколко идеи,като например,темпомат и седалки с подгряване.Мисля,че няма да са проблем за теб,още повече,че вече са правени от колеги.Бих се замислил и за AWS.

Успех!

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от OgiDogi » 13 дек 2011, 13:44

Didibao написа:Ами не се отказах и вече имам работеща система на колата, снощи я тествах за първи път, но имаше въздух в системата, доста трудно се обезвъздуши като цяло системата, днес направи още едно обезвъздушаване, ефекта вече е доста по добър но след второто натискане на педала се вдига малко което означава, че има още въздух в системата...
Така си е - ABS се обезвъздушава трудно, на няколко пъти. Клапаните задържат въздух, когато инсталацията е била изпразнена и после трябва да ти сработи системата, за да мине въздуха през тях, а това рядко става след първото сработване. В общи линии - обезвъздушаваш, тръгваш по неасфалтиран или силно опесъчен път и задействаш ABS-а няколко пъти, за да може въздуха от клапаните да тръгне по магистралите. Пак обезвъздушаваш, доливаш казанчето и пак на пътя... и така до постигане на задоволителен ефект.
Веднъж закачвах на ТЕХА-та едно Renault Laguna или нещо подобно, за проблеми с ABS-а, имаше сервизна опция за обезвъздушаване и на всичкото отгоре работеше.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от Didibao » 13 дек 2011, 14:46

Колега сподели каква е тази опция за обезвъздушаване, иначе лично аз я покарах няколко дни с въздух в системата и резултата беше ясен преждевременно заработване на системата при по рязко спиране без причина разбира се, за обезвъдушаването преминах на опцията с ниско налягане през казанчето, напълних го догоре, с масло уплътних го с гумен тампон намалих налягането на компресора до около 0,2бара, отворих всички пропки на апаратите и си запалих цигара. :)

Така следих маслото докато отвсякъде не почна да тече равномерно масло, започнах да ги затварям една по една и работата стана.

Относно темпомата, си го мислех за него преди да сложа абс, имах идея абс-а да е с тракшън, но много щеше да се усложни идеята, като се почне устройството за газта, волан с бутони, друг аер бег, доста кабел още и се отказах, подгрева на седалките е хубаво нещо ама засега нямам време. Възможно е пролетта да получи още 15 коня, че почна много да пипа маслото с два вала и дросел.
Изображение

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от OgiDogi » 13 дек 2011, 15:38

Didibao написа:Колега сподели каква е тази опция за обезвъздушаване, иначе лично аз я покарах няколко дни с въздух в системата и резултата беше ясен преждевременно заработване на системата при по рязко спиране без причина разбира се, за обезвъдушаването преминах на опцията с ниско налягане през казанчето, напълних го догоре, с масло уплътних го с гумен тампон намалих налягането на компресора до около 0,2бара, отворих всички пропки на апаратите и си запалих цигара. :)...
Опция като опция - влизам с диагностичния уред да гледам и чистя грешки на ABS и там има тестове на датчици, помпа и т.н. Има и "Обезвъздушаване на системата". Уредът сам те води - "настъпи и задръж", започва да помпи и да изпуска, вероятно през допълнителен клапан, който връща в казанчето, за да не тръгне въздухът по магистралите. И така - няколко пъти, вероятно за всеки клапан или за всяко колело.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от Didibao » 13 дек 2011, 21:32

А с какво може да се диагностицира този абс колега пробвах с бош есис, но в него имам само инфо, че диагностиката се прави със сервизно оборудване на форд? Кое е това оборудване не разбрах само KL линия ли ползва имаш ли идея, пази ли си грешките или след оставане без захранване се губят, такива неща ме интересуват.
Изображение

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Монтаж на АБС на мондео МК1

Мнение от OgiDogi » 13 дек 2011, 22:49

Didibao написа:А с какво може да се диагностицира този абс колега пробвах с бош есис, но в него имам само инфо, че диагностиката се прави със сервизно оборудване на форд? Кое е това оборудване не разбрах само KL линия ли ползва имаш ли идея, пази ли си грешките или след оставане без захранване се губят, такива неща ме интересуват.
Уредът е старичък: Axone 2000 на ТЕХА с обновления до към 2004 г., но върши работа при повечето автомобили. Има си 2 куфара с кабели - за европейски и азиатски коли с най-различни комуникационни интерфейси. Работи с 2 сменяеми модула - KL и OBD, като сам си казва кой модул да му сложиш.

П.П. Бих казал, че 99.9% от съвременните коли (примерно след '90) си пазят грешките при изключено захранване. На някои, обаче, е заложено при определен брой паления, ако записаната грешка не бъде повторена (т.е. проблемът е отстранен), тя да бъде изчистена.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 24 госта