Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от PcMan » 02 ное 2010, 19:15

Столицата е центъра на Света прав си! Шега работа няма с центъра на Света ха-ха! :mrgreen: Като е най-скъпо в нея, се чувстваме специални, така де хе-хе :P
Днес един познат си сложи нови Continental WinterContact TS830 195/65/15 - супер гума - няма още условия да я видим, но е ясно - на качества е всестранен талант винаги в топ3 понякога 1ва в тестове, ясно е. Пошегувах се с него, че е 2ра на тестовете, а Дънлоп 3д който ще слагам 1ви :D Той ми казава "аз тестове не съм гледал, моя познат в гумаджийницата му вярвам и му казах най-хубавата която има да ми даде и това ми даде", от мен разбра за класациите. :mrgreen: За моя познат остана скромно 1во място но от 2009та в АДАК. Казах му не просто шарката на Дънлопа ме по-радва, цакал си се с контито! >:D<:
Иначе по-безценно от живота няма, а гумите на колата са силно свързани с него, при налични дори много трудно събрани за целта финанси трябва да са най-добрите обувките. *00143*
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

Потребителски аватар
peterpetroff
потребител
потребител
Мнения: 191
Регистриран: 01 мар 2007, 21:41
Модел на автомобила: Ford Focus Trend, Zetec 1.6i 16V SW 1999
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от peterpetroff » 07 ное 2010, 02:00

И аз да се похваля с новите обувки на Фокусника! 8)
Днес ходихме да се преобуем с нещо по-подходящо за идния сезон. Когатo взех колата пролетта тази година беше със запазени летни гуми Клебер Дайнаксер 195/60 15"- като иде от Италия с какви да е? Те там май целогодишно си карт с летни гуми! Е, няма по ужасна гума от тези Клебери, никакво сцепление, при кротко потегляне пили гуми та мирише здраво на каучук, иначр на мокро са добри, колата е стабилна при дъжд с Клеберите и при 170 по магистрала.
Та да си дойда на приказката- дълго време умувах какви гуми да сложа, зимни или всесезонни, гледах какви ли не тестове на АДАК и Аутобилд за зимни и всесезонни гуми. И накрая реших да сложа всесезонни, карам кола сравнително рядко, правя по около 5-6 000 км.годишно, тия Клебери дето бях с тях досега с радост се оттървах от тях, пък и преди карах Мондеото със всесезонни и бях изключително довоен от тях.
Избора ми се ограничи от всесезонните на Hankook Optimo 4S и Toyo Vario V2+ размер 195/60 15. Hankook-а в Аутобилд баха втори на теста след Goodyear, но нямах късмет за тях при логистиката- изчезнаха като топъл хляб преди две седмици от двете фирми, които ги внасят в БГ. И затова се ориентирах към Toyo Vario V2+, карах Мондеото 3 години с такива гуми и зиме и лете, катерил съм се с тях по какви ли не снежни баири (скиор съм), а едно лято ги закарах и до Атина и там изкарах месец при 45 градуса постоянна жега- невероятна гума е, никакви проблеми с нея. Затова сега повторих избора си, и сложих на Фокуса 4 бр. Toyo Vario V2+, Made in Japan, много се очудих, че попаднах на японски екземпляри, при положение че Тойо имат завод в Унгария, но късмета в случая беше на моя страна. Знам, че повечето от вас ще кажат, че такова животно като всесезонна гума нема, но аз поне имам опит с тази марка и модел на гумата и ще кажа твърдо, че такова животно съществува и се казва Toyo Vario. Малко скъпички излизат, поне моя размер 195/60 15- по 139 лв. парчето, но за сметка на това ще си карам с лачените джанти по цяла година! 8)

Нещо странно, което забелязах при търсенето на гуми беше, че размер 195/60 15 се произвежда от сравнително малко марки гумопроизводители, свтовния стандарт изглежда че е 195/65, а не 60 както е заводски на моя Фокус, това също доста ограничи търсенето ми по марка и модел на гумата.

bsd
потребител
потребител
Мнения: 46
Регистриран: 13 сеп 2010, 10:18
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от bsd » 07 ное 2010, 11:24

Вчера сложих зимни Continental WinterContact TS830 195/65/15 след дълго умуване коя марка да избера. Четох доста ...абе направо си станах специалист по гуми :D ...хахахах, но гумата определено си я бива. Тиха с добро сцепление, но все пак още не е дошла зимата( киша, лед и сняг), за да кажа, че тези тестове ADAC, Auto Bild са достоверни.
Иначе това е гумата и при покупката на 4 гуми ми подариха стелки на Continental.

http://www.conti-online.com/generator/w ... s-830.html

Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от PcMan » 07 ное 2010, 22:19

Толкова бях убеден, че искам Дънлоп 3Д, гледах тестовете отново и свежите цени и за michelin alpin a4 от диана, като на място забелязах, че дънлопа е по-твърд и като допир, също така борда е по-изнесен от мишелинката и от там и той е твърд. Отделно тези фини прорези на ивици в грайферите на дънлопа бяха само на 3-4мм от цялата височина на грайфера, и личеше как до там е и обработвано поне за него (различни цветове на гумата), а при мишелина ивиците бяха до дъното, дреболия е но прави впечатление. Отделно по тестовете са еднакви 2 топ модела, а мишелина има 2 сериозни бонуса - икономия на гориво и в пъти по-бавно износване на гумата - което е част от рекламите на Мишелин последните години също - Green X технология и компания - бла бла :mrgreen:

Става дума за Michelin Alpin A4 (2010 е модела, казаха ми, че А3 е вече на 5 години, както и Дънлоп 3д на към 5 също) 205/55/16 91Т и 4те дот 4010 (4-10 октомври :shock: ), 10лв над дънлоп 3д с този размер но 91H и 15лв над Conti TS830 91Т и Good Year UltraGrip 7+ 91Т - груби цифри
http://join-the-fight.michelin.bg/#/tyre-range
http://www.michelin.bg/michelinbg/bg/au ... 72016.html
До миналата седмица дори нямаха А4 в Диана, толкова е нов модела и партидата :shock: В ценовата ми листа от преди седмица не фигурира а4, днес го имаше в ценовата и в наличност. За това не съм имал в предвид А4, мислех си че ще е доста по-скъп от А3 за това си мислех за дънлопа.
Изображение Изображение Изображение Изображение
Последна промяна от PcMan на 01 дек 2010, 14:44, променено общо 4 пъти.
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

bsd
потребител
потребител
Мнения: 46
Регистриран: 13 сеп 2010, 10:18
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от bsd » 08 ное 2010, 12:28

Аз също исках да взема Мишелин А4, но никъде нямаше налични, затова взех ContiWinterContact. За моя голяма радост са с DOT 3610 произведени във Франция.
Последна промяна от bsd на 08 ное 2010, 16:21, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от PcMan » 08 ное 2010, 13:02

Абсолютно си прав, в Диана Драгалевци нямаше налични, пратиха ме в Диана Ботевградско преди Шел-а и новото Джъмбо, но предната седмица нямаше никъде А4, дори в списъците-бях убеден, че ще е по-скъп от А3, който е достатъчно скъп, но грешях, ~ еднакви цени са. Иначе ми казаха, че тази година най много се търсят Good Year Ulgtragrip 7+ и Dunlop Wintersport 3d, а в същото време производството и доставките били по-малки от мин.години. "вие всички гледате там някакви тестове и все по тях си купувате гуми, за това good year-a и dunlop-a рекордно се продават, и до conti ts830 но малко по-слабо от good year групата. Поне при Диана. :)
http://www.michelintiressavefuel.com/
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

Потребителски аватар
amplified
потребител
потребител
Мнения: 465
Регистриран: 16 фев 2008, 02:29
Модел на автомобила: 2008 Mondeo MkIV Duratec 2.0 145bhp Тitanium X
Местоположение: Бургас-София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от amplified » 09 ное 2010, 17:44

И каква е цената?

рибар66
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 04 мар 2010, 21:00
Модел на автомобила: форд мондео 4х4
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от рибар66 » 09 ное 2010, 21:15

карал съм мондеото си с различни гуми но да ви кажа наи съм доволен от последните си клебер кристал мондеото ми е 4х4 но при потеглене зимно време почти не пребуксуват а и с абс спират идеално а и лятото карам с тях вече 2 година тази зима ще им е 3 а и километрите им са вече над 40 хиляди но още имат граифер оригиналните ми гуми бяха дънлопки 205 55 15 на алуминиеви джанти смених ги с лятни фулда които закупих от гърция на доста висока цена но те не идържаха и 20 хиляди километра и станаха като на формула 1 и тогава ми препоръчаха тези пробваите няма да съжалявате а и цената е поносима моите са 195 60 15

Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от PcMan » 09 ное 2010, 23:40

От блока една Astra H GTC е с 4бр Kleber Krisalp hp 2 205/55/16 дот 2008 питах собственика и каза, че наистина е доволен от гумата вече 2 зими. От кола до кола разлика, но гумата не е лоша за парите си, всичко е до подбор, финанси и краен избор по вкус и предните две.
Цената на алпин а4 205/55/16 91Т е 239лв, в момента има 10% отстъпка за всички + безплатен монтаж - това е 215лв. и безплатния монтаж, това в Диана. В автогуми.бг същият но 91H са 218лв. Аз ги взех 91Т на 186 и сотинки с отстъпката за мтел служители. Но без безплатен монтаж, искаха 60лв за него и им казах довиждане с гумите в багажника. Така и не питах как е за клубните карти мтел, които също важат, но не бях с такава. Дано е 24% отстъпката и с тях както при служители. Както казах дънлоп 3д идваха само 10лв отдолу на бр., Conti ts830 15лв, мисля че и ultragrip 7+ също толкова, но good year-a се износва по-бързо, като останали свойства са 99.9 еднакви.
Последна промяна от PcMan на 01 дек 2010, 14:49, променено общо 1 път.
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

bsd
потребител
потребител
Мнения: 46
Регистриран: 13 сеп 2010, 10:18
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от bsd » 10 ное 2010, 14:17

За Continental платих 115лв. с ДДС като при покупка на 4бр. гуми има подарък стелки и безплатен монтаж. Това ако не е далавера :) Клебера (зимната) се доближава до тази цена, но дали е по-добра от Continental !
Аз карам с Клебер (летни) и бих казал, че не са лоши, но са малко ми шумни.

Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от PcMan » 10 ное 2010, 14:28

Цената ти е супер! Мой познат на 125лв пак с безплатен монтаж ги взе, без стелки, абсолщтно същия модел и размер. Браво на теб! Клебера е по-слаба гума от твоята, нали си чел тестове :wink: Добра гума не означава добра колкото по-добра и по-скъпа от нея. Не само първите 3 са добри, а първите поне 5-8 дори повече, просто първите 3 са по-добри от останалите за това тях си купуваме ха ха :mrgreen: Гледам 195/65/15 алпин а4 128лв в автогуми, 205/55/16 същия 218лв пак там. И двата с знак 'гарантирано най-ниска цена' А 15ките и 16ките най-евтините марки и модели гуми почват от почти еднакви цени. Въпреки всичко всяка стотинка си заслужаваше за 16" :)
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

Потребителски аватар
amplified
потребител
потребител
Мнения: 465
Регистриран: 16 фев 2008, 02:29
Модел на автомобила: 2008 Mondeo MkIV Duratec 2.0 145bhp Тitanium X
Местоположение: Бургас-София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от amplified » 14 ное 2010, 22:57

Най-накрая купих зимни гуми!!!
Бях много твърдо решен на goodyear ug7+ , обаче бях при познат, който ми наговори разни неща и взех Dunlop дори преценихме, че при оригинален 215/55/16 по-добре е да сложа 205/60/16 отколкото 205/55/16. При 55 11мм разликата в диаметрите, а при 60 е 10мм разликата. Дано джантите не се изгубят в тоя размер. Прецених също, че за софийските отвратителни улици и кофтито планински пътища по-високата гума си е комфорт. Разлика в цените за различните размери с отстъпка ми беше 50 стотинки :)

Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от PcMan » 15 ное 2010, 22:06

Прекрасно, честито! Много добър избор! И аз ако бях с фабричен 205/55/16 бих сложил 60, но съм с фабричен 50, 55 е максимума. 60 е супер!
Леко се губят джантите, но сравнено с предния профил, и е милион пъти по-добре от 14 тенекийки като пвоечето коли :shock: от 50 на 55 леко се изгубиха, но защото знам как стояха с 50, повечето хора, возили се в колата преди и сега не правят разликата, а зимата не може с ниския, поне цолажа и хубавата джанта си пазим за визията, изобщо не е малко.
Бях толкова убеден, че ще си взема и аз дънлоп 3д, но различни неща, хора, и още 50лв в джоба ме докараха до мишелина. Реално са 2 99% еднакви топ гуми в крайна сметка, въпрос на избор :P Дънлопа ти като шарка чисто визуално ме радва толкова повече, супер е! _friends_
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

bsd
потребител
потребител
Мнения: 46
Регистриран: 13 сеп 2010, 10:18
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от bsd » 18 ное 2010, 16:02

Предлагам всеки мераклия да напише първи впечатления след първия сняг.

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от S_C » 20 ное 2010, 21:58

Има да чакаш....както при всеки първи сняг,по темите за зимни гуми никой не пише.От срам,не от друго!
Тогава ще се появят тези,дето за сефте слагат зимна гума на колата си,да напишат колко е яко да караш със зимни гуми и естествено,ще хвалят някоя световно неизвестна марка,дето никой не я знае.

C'est la vie....ко да праиш...
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от PcMan » 03 дек 2010, 16:08

На 12ти го дават минус 15 така, че слагайте зимни гуми виждам толкова много коли с летните! Не искам като мин.зима няколко пъти хората да не могат да спрат и бам леко в задницата ми.. Който не слага обувки да не излиза и застрашава цялото движение в най-големяи сняг и поледица, не става така. :mrgreen: И feedback да има след първия хубав сняг! >:D<:
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

st7777
потребител
потребител
Мнения: 2
Регистриран: 28 юни 2010, 12:33
Модел на автомобила: форд Mondeo 2.0
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от st7777 » 03 дек 2010, 16:21

Много ми се иска да споделя лични впечатления от Dunlop winter 3d 205/55/16.
Взех ги новички - още пресни - при първото застудяване тази година. Карам Мондео3 2.0 бензин.
Вярно, че колата не съм я карал с други зимни гуми, но в сравнение с летните Мишелинки пилот впечатлението ми е следното:
Още както излезнах от гумаджията на мокрите павета и завъртях гумите при потеглянето. Сигурен съм, че с летните нямаше да се случи. При мокро време, а и на сухо спират по-лошо от летните - говоря каране при температурите в момента 10-15°. Като цяло не съм доволен. Очаквах много повече! Колата на жената е с Дебика Фриго и ме слага в малкия джоб до момента. Искренно се надявам като застудее да се подобри положението, ама много се съмнявам.
Е това ми е мъката.

Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от PcMan » 03 дек 2010, 16:54

Точно между твоите и моите мишелин алпин а4 пак този размер се колебаех, 10лв на брой беше мишелина отгоре и взех него. Казаха ми, че дънлопа другата зима ще има по-нов модел, а на място не ми хареса твърдия борд, който липсва при мишелина - типична мека зимна гума. И фините прорези във всеки малък грайфер(ивиците) бяха само до половината на грайфера на дънлопа, при мишелина целия.

Различно от теб, на сухо и мокро гумата лепи за пътя, на мокро специално се позасилих по завои 90градуса и спирах и тръгвах рязко около тях - само в един участък за проба иначе си карам нормално дори бавно понякога, и не можех да повярвам колко лепят. С изключително тежката ми предница (дизел+предно+ск. кутия отпред) винаги с летните и зимните ми гуми недозавиваше колата ако влезна по-рязко и с по-голяма скорост в мокър голям завой, но сега няма и намек да тръгне дори - падам на колене пред мишелин, остава да са толкова удивителни и на сняг, в което не се съмнявам и ще си заслужават всяка стотинка от голямата сума. 100 пъти по добре от 5 годишните ми летни мишелинки и 2 годишните ми lassa snoways 2 (карани само 9хил. км и то от мен със тези лоши впечатления) 185/65/14 с които пък бях мин.зима. Със сигурност и на лед, сняг и киша ще ме удивят спрямо предходните ми както и от други гуми в/у други коли от които имам впечатления. Не е реклама на мишелин а реалната ситуация с новият им модел. Не случайно е първа при 17ките тази год. а при 15ките не е първа защото въобще не е тествана там, не за друго. Дънлопа е все първи, но ми се стори прекалено, пък и е стар модел и плюс това 90% от хората са доволни, но някои не толкова. Дано пък тепърва да докажт очакванията ти 3д st7777, и на първия първия добър proper :mrgreen: сняг ще споделяме как са били обувките ни
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

Потребителски аватар
amplified
потребител
потребител
Мнения: 465
Регистриран: 16 фев 2008, 02:29
Модел на автомобила: 2008 Mondeo MkIV Duratec 2.0 145bhp Тitanium X
Местоположение: Бургас-София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от amplified » 03 дек 2010, 18:08

Абе хубаво, че си търпя и не ги слагам. Днеска София-Бургас термометъра не е показал под 18 градуса. Да си хабя гумичките *00127* . Летните и на 0 градуса бяха перфектни тъй, че пазим засега :)

Потребителски аватар
didon80
потребител
потребител
Мнения: 1929
Регистриран: 19 ное 2007, 20:38
Модел на автомобила: Мондео МК3 GHIA X 2.2 TDCI 2005г.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 74#p545238
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми - Мнения, препоръки и коментари!

Мнение от didon80 » 03 дек 2010, 18:45

И моите стоят в бойна готовност, нямам търпение вече трайно да паднат температурите под 7 градуса и да ги слагам. Потвърждавам, днес в Сливен беше 18 заради облаците, но следобед ходих до Ст.Загора и там беше слънчево и достигна 21......есента още не си е отишла, поне в южна България.

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 86 госта