Всесезонни гуми - да бъдат или не?

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Потребителски аватар
Felis Concolor
потребител
потребител
Мнения: 120
Регистриран: 21 мар 2015, 21:28
Модел на автомобила: Ford Puma 1.6 2001
Местоположение: София 1151, с. Лозен
Status: Извън линия

Всесезонни гуми - да бъдат или не?

Мнение от Felis Concolor » 25 мар 2015, 21:54

Пума-та е обута със запазени летни Дънлоп Спорт-ки 185/55/15, чийто ДОТ-индекс обаче започва с 08... Вярвам, че ще изкарат топлото време, но когато сняг забръска, що да чиня аз зимъска? :roll:

Макар през поледните 10-ина години традиционно да съм залагал на втори комплект гуми с джанти според сезона (с предишните коли), силно се изкушавам да заложа "ва банк" на всесезонни гуми! Да, да, изчел съм това и онова, кое било хубавото и кое - недотам, и сравнителни тестове съм разлиствал, но все пак... Апелирам за мнения по възможност "от първа ръка" към когото прояви интерес - дали и на какви "тарлъци" (марка, модел) да заложа по въпроса? Честно казано, не ми се харчат по повече от 140-150 лв./гума с монтаж и баланс.

Благодаря предварително за своевременни и компетентни мнения!
"Идеите сами по себе си са безценни, но и най-добрата идея си остава гола идея, ако не я материализираш, защото иначе всеки може да дава идеи" (Хенри Форд)

Eastbourne
потребител
потребител
Мнения: 901
Регистриран: 18 юни 2014, 10:14
Модел на автомобила: Focus c-max 1.8
Status: Извън линия

Re: Всесезонни гуми - да бъдат или не?

Мнение от Eastbourne » 25 мар 2015, 22:12

Единственото хубаво на всесезонната гума е, че не ходиш да ги сменяш два пъти годишно. По качества няма как да се сравнява с лятна и съответно зимна. Лятото температури от 35 , зимата до - 15 , т.е имаш 50 градуса температурна разлика.Показателите им предимно са Е и F. Ако твърдо си решил всесезонни, то взимай вредщайн куатрак и това е. 115-120 лева на гума

Потребителски аватар
dragonn2
потребител
потребител
Мнения: 475
Регистриран: 10 ное 2014, 12:09
Модел на автомобила: 2001 Ford Focus 1.6 16v / 2007 Ford Fusion 1.6 16v / 2004 Toyota RAV4 D4D
Местоположение: sofia/samokov
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Всесезонни гуми - да бъдат или не?

Мнение от dragonn2 » 27 мар 2015, 10:31

Според мен зависи къде ще караш с тези гуми през зимата. По-скоро в какви райони - ако си предимно в София са ОК, защото снега се чисти пък и не трупа много.
Аз, например, съм от по-планински район, където зимата си е направо за вериги. До сега не съм имал проблеми, но винаги залагам на висок клас зимни гуми.
Ако мислиш да ходиш на ски, направо забрави за всесезонни. Каза, че си чел сравнения и тестове, би трябвало да си наясно.
ИзображениеИзображение

BOROOO
потребител
потребител
Мнения: 125
Регистриран: 21 юни 2006, 12:47
Модел на автомобила: екс Ford Fiesta 1.1 '94г. с BRC, сега Opel Astra G '03г. комби-метан
Местоположение: гр. София
Status: Извън линия

Re: Всесезонни гуми - да бъдат или не?

Мнение от BOROOO » 27 мар 2015, 13:05

Първите нови гуми, които някога съм слагал бяха Toyo Vario - всесезонни. Беше есента и зимата на сняг бяха просто прекрасни. Следващата година през лятото се поизпекоха и втората зима бяха вече летни гуми в зимно време. Така, че моят съвет е лятото задължително летни гуми, а зимата може и всесезонни (даже в града е за предпочитане).
В България има само един вид пътни знаци - пожелателни.

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Всесезонни гуми - да бъдат или не?

Мнение от madboy » 27 мар 2015, 18:58

Felis Concolor написа:... чийто ДОТ-индекс обаче започва с 08...
Започва или свършва? :D
Всесезонни гуми е един голям компромис, та ако съм в дилема бих си взел сезонни гуми втора употреба.
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

Потребителски аватар
Felis Concolor
потребител
потребител
Мнения: 120
Регистриран: 21 мар 2015, 21:28
Модел на автомобила: Ford Puma 1.6 2001
Местоположение: София 1151, с. Лозен
Status: Извън линия

Re: Всесезонни гуми - да бъдат или не?

Мнение от Felis Concolor » 27 мар 2015, 21:43

madboy написа:
Felis Concolor написа:... чийто ДОТ-индекс обаче започва с 08...
Започва или свършва? :D
Напълно уместен въпрос... Свършва :?

Уважаеми Колеги,
Оценявам проявения интерес към питането ми и благодаря още веднъж! Малко рано е да заключа какъв точно акъл ще ми дойде с вальор месец октомври, но ако не си надвия на масрафа за нещо от калибъра на Гудиър Вектор 4С (примерно), вероятно ще заложа на "строго сезонни"/зимни гуми, ако и по-евтини... Леки и многобройни километри на всички!
"Идеите сами по себе си са безценни, но и най-добрата идея си остава гола идея, ако не я материализираш, защото иначе всеки може да дава идеи" (Хенри Форд)

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 394
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Всесезонни гуми - да бъдат или не?

Мнение от LORDA83 » 10 апр 2015, 16:36

Аз лично пък карам само със зимни гуми, през цялата година!

Средно по 10 - 12 000 км на година... и изкарвам 3 зими и 3 лета с комплект, 4, чисто нови гуми. Като се има в предвид, че до като минат първите 2 зими, дори не ги разменям предни-задни! Карам първите 2 зими и 2 лета така, както са си монтирани първоначално, и чак за 3тата зима местя задните отпред, след което така изкарвам още една зима и едно лято. Държат си се добре гумите и проблеми нямам с тази схема и на тези километри. Както и да го погледнеш... мисля, че е изгодно да се изкарат 3 цели години и м/у 30 и 40 000 км с 4 нови гуми. И като се има в предвид, че реално след всичко това... все още не са на 100 % заминали, но... просто се хвърлят и слагат 4 нови пак. При това да подчертая, че гумите са някакъв съвсем сносен, среден клас, без да се изхвърлям с най-скъпото...
Последните 4 нови, които взех бяха Дайтон ( произвеждат се от Бриджстон ) и мога да кажа, че след 2 зими и 2ро лято, което застъпват... след, като съм ги поставил не съм ги пипвал да ги разменям все още предни и задни... и задните са на 95% грайфер... да не кажа и повече, а предните на около 60%.

Това е личното ми мнение и така карам аз. Всичките тия истории... зимни, летни, 2 комплекта джанти и всеки сезон свали едните... качи другите... пффф... само разправии, губене на време, пари ако щете и т.н...
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Milcho
потребител
потребител
Мнения: 428
Регистриран: 16 дек 2006, 17:49
Модел на автомобила: BMW E46 325i, '04 Focus C-Max 2.0 TDCi, '92 Sierra TD, разни НЕ Фордове
Местоположение: Шумен
Status: Извън линия

Re: Всесезонни гуми - да бъдат или не?

Мнение от Milcho » 10 апр 2015, 18:21

За едно съм съгласен - по-добре така, отколкото да се слагат например втора употреба гуми незнайно какво преживели. Лошото в случая е (мое мнение от личен опит), че когато е по-топличко зимните гуми доста по-бързо губят сцепление.

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 394
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Всесезонни гуми - да бъдат или не?

Мнение от LORDA83 » 10 апр 2015, 21:57

Milcho написа:За едно съм съгласен - по-добре така, отколкото да се слагат например втора употреба гуми незнайно какво преживели. Лошото в случая е (мое мнение от личен опит), че когато е по-топличко зимните гуми доста по-бързо губят сцепление.
Ем... на скоро си наех и подземен гараж, та... няма да им е толкова жега, да ги пече и да са изложени на светлина дори лятото :D
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Milcho
потребител
потребител
Мнения: 428
Регистриран: 16 дек 2006, 17:49
Модел на автомобила: BMW E46 325i, '04 Focus C-Max 2.0 TDCi, '92 Sierra TD, разни НЕ Фордове
Местоположение: Шумен
Status: Извън линия

Re: Всесезонни гуми - да бъдат или не?

Мнение от Milcho » 10 апр 2015, 22:02

Имах предвид когато времето е топло и самите гуми се загреят повечко по време на движение (например 25 и нагоре градуса, слънце, доста топъл асфалт).

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 394
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Всесезонни гуми - да бъдат или не?

Мнение от LORDA83 » 13 апр 2015, 13:15

Milcho написа:Имах предвид когато времето е топло и самите гуми се загреят повечко по време на движение (например 25 и нагоре градуса, слънце, доста топъл асфалт).
Абе... не съм имал до сега такива проблеми като се замисля.
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Потребителски аватар
kasketa
потребител
потребител
Мнения: 5
Регистриран: 19 апр 2015, 09:31
Модел на автомобила: FOCUS
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Всесезонни гуми - да бъдат или не?

Мнение от kasketa » 19 апр 2015, 10:44

НЕ КУПУВАЙТЕ ГУМИ НАНКАНГ !!! ОПАСНО Е ЗА ЖИВОТА ВИ НА ВАС И НА ОКОЛНИТЕ!

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Всесезонни гуми - да бъдат или не?

Мнение от dimkar » 19 апр 2015, 12:08

Това какво общо има със всесезонните гуми?
Четене му е майката. :lol:

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 76 госта