Треперене на предницата (Мондео МК3)

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Потребителски аватар
ventsi91
потребител
потребител
Мнения: 15
Регистриран: 28 мар 2016, 15:13
Местоположение: София
Status: Извън линия

Треперене на предницата (Мондео МК3)

Мнение от ventsi91 » 18 юни 2016, 14:10

Здравейте,

От известно време се появи едно гадно треперене/тресене. Имах две леко криви гуми смених ги но в началото ми направи впечатление че като ги монтира човека и волана застана леко на ляво (преди си беше идеално прав).

Та резултата от новите гуми е че вече не тресе при по ниска скорост, направих и баланс на задните за всеки случай.

Случая сега е че, отзад върви супер нито тресе нито нищо, ама отпред над 100км. и се получава една вибрация монотонна (изчезва за има няма 2 секунди и пак се появява). Усещам я в волана и седалката но отпред и леко дърпа на ляво.

Като ходова част не тропа не хлопа, всичко е стегнато, няма грам бучене от лагерите на главините. Ама тва проклето треперене ме дразни. Вече при 120км -130 утихва но пак го има макар и лекичко вече но си дразни.

Ако някой може да даде съвет кое да погледна, понеже незнам какво да търся, всичко си и изглежда наред. Може леко някой накрайник да е омекнал дет се вика, но от накрайници да трепери (на 18ки е а не е като да няма дупки макар и да си подбирам маршрута до колкото се може).

Потребителски аватар
valio57
потребител
потребител
Мнения: 225
Регистриран: 18 мар 2011, 22:45
Модел на автомобила: Ford FOCUS lll 1.6 TDCi 2012г
Местоположение: Slovakia
Status: Извън линия

Re: Треперене на предницата (Мондео МК3)

Мнение от valio57 » 20 юни 2016, 10:04

Според мен провери балансирането на гумите. Погледни джантите отвътре да нямат налепена кал и от това да имаш дисбаланс на колела.

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13097
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Треперене на предницата (Мондео МК3)

Мнение от HACKO » 21 юни 2016, 11:31

По-вероятно е от вътрешните карета, тресенето е само при ускорение нали? Цената на лечението няма да ти хареса.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
ventsi91
потребител
потребител
Мнения: 15
Регистриран: 28 мар 2016, 15:13
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Треперене на предницата (Мондео МК3)

Мнение от ventsi91 » 21 юни 2016, 12:50

Ами не е само при ускорение а дори и да задържа постоянна скорост. Направи ми впечатление вчера че като я покарах по дълго градско и после като ми се отвори възможност да я понастъпя и нямаше грам следа от треперене тресене или каквото и да било. Но вечерта като си тръгнах от работа пак го имаше и се усещаше точно по купето но не и в волана. Общо взето като загрея гумите и се оправя, май направо ще трябва да сменя гумите или да не съм направил балон от вътре (от външната страна са Ок) на някоя понеже са ниско профилни 205/40/18.

Потребителски аватар
ventsi91
потребител
потребител
Мнения: 15
Регистриран: 28 мар 2016, 15:13
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Треперене на предницата (Мондео МК3)

Мнение от ventsi91 » 21 юни 2016, 14:22

И сега като идвах на работа пак мога да кажа че не се усещаше. Незнам защо като навън е адската жега и всичко е ОК докато не захладнее малко и поседи без да се кара и почва.

Ще разменя май гумите предни с задни за да съм сигурен и ако нее от тях ще карам докато не си покаже от къде е. Ако е от карета ще се сменяват какво да се прави.

stefaka222
потребител
потребител
Мнения: 39
Регистриран: 06 апр 2011, 14:30
Модел на автомобила: mondeo mk3 V6
Местоположение: Bulgaria
Status: Извън линия

Re: Треперене на предницата (Мондео МК3)

Мнение от stefaka222 » 28 юни 2016, 15:36

Аз го имам този проблем на металните ми джанти понеже отвора им е по-голям от главината ми и се получава луфт който точно според градусите навън е свързан с тресенето. При летите ми джанти този проблем го няма тъй като са оригиналните. Но все пак провери си да нямаш крива джанта или баланса. Малко са читавите гумаджии. Имам една крива полуоска но не ми тресе от нея а от джанти и баланс от личен опит го казвам. Мондео 3 е много чувствителен на джанти и баланс ама много но пък за сметка на това от други неща няма да тресе.

Mondeicho
потребител
потребител
Мнения: 90
Регистриран: 26 дек 2014, 21:14
Модел на автомобила: Ford Mondeo, 2.0 Tdci, 96 kW, 2004 г.
Status: Извън линия

Re: Треперене на предницата (Мондео МК3)

Мнение от Mondeicho » 25 юли 2016, 00:04

Погледни и да нямаш ръжда особено по задните главини, преди да се монтират джантите. Да се почисти хубаво с една телена четка.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Треперене на предницата (Мондео МК3)

Мнение от OgiDogi » 25 юли 2016, 06:51

ventsi91 написа:И сега като идвах на работа пак мога да кажа че не се усещаше. Незнам защо като навън е адската жега и всичко е ОК докато не захладнее малко и поседи без да се кара и почва.

Ще разменя май гумите предни с задни за да съм сигурен и ако нее от тях ще карам докато не си покаже от къде е. Ако е от карета ще се сменяват какво да се прави.
Били са съхранявани неправилно - във вертикално положение, при което са получили дюстабан. Като се размекне гумата при висока температура, от налягането се изпъва по диаметъра и плоският участък не се усеща.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
ventsi91
потребител
потребител
Мнения: 15
Регистриран: 28 мар 2016, 15:13
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Треперене на предницата (Мондео МК3)

Мнение от ventsi91 » 11 авг 2016, 17:16

През миналата седмица, по точно четвъртък смених дясната полуоска с каретата комплект понеже в мойто вътрешно имаше макар и малък луфт.

Резултата беше положителен спря да притреперва/тресе и отидох до една гумаджииница да сменя две от гумите (предни) че едната беше пред гръмване, имаха пичовете две метнаха ги и си тръгнах доволен върви Ок и си се прибрах.

Проблема, излизам следобеда от нас и след 3км. една от гумите на земята, слагам патерицата и така спрях да я карам. Понеделника отивам направо и си взех две нови гуми и всичко Ок нормално и се повозих.

И вече вечерта излизам и отново се появи тази скапана вибрация. Вторника покарах из квартала и след това по път за работа колата спи при 110 и тн. няма ядове но вечерта на прибиране пак почна.

И днес вече не я бях карал, само запалих изкарах я от гаража и над 90км почна да тресе, имах усещането че колкото повече карам токова повече намаляваше но не съм мн сигурен. Вече ме побърква.

Това което беше казал колегата OgiDogi беше вярно, задните две гуми се бяха така да го кажем осукали и ги оправиха при смяната на първите две гуми който после изхлърлих след няколко км. Единственото ми обяснение е че щом я оставя и пак се изкривяват или трябва да сменя и другата полуоска което няма да стане поне, не сега че ми писна да хвърлям пари без да знам точно какво и е. А другата полуоска няма луфт и висящия лагер излглежда наред.

Стана цял роман извинявам се за което :)

Потребителски аватар
V.Buzev
потребител
потребител
Мнения: 19
Регистриран: 26 мар 2010, 14:08
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK3 2.0 TDCI 130
Местоположение: Плевен
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Треперене на предницата (Мондео МК3)

Мнение от V.Buzev » 24 авг 2016, 08:55

Според моите наблюдения 90% от мк3 (включително и моето) са с тази болест.
Не съм сменял полуаски и карета, но пък за сметка на това 4 гумарни ги направих на луди :D. Вече съм се примирил с това и гледам да карам със скорост под 105 и над 130. Между 110 и 125 км/ч е най гадно като не може да се разбере дали ти тресе волана или се тресе купето :shock:

Потребителски аватар
ventsi91
потребител
потребител
Мнения: 15
Регистриран: 28 мар 2016, 15:13
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Треперене на предницата (Мондео МК3)

Мнение от ventsi91 » 24 авг 2016, 10:55

Вчера открих проблема но сега не мога да намеря решението му.

Отидох за реглаж преден мост и като цяло да я огледат. Нямаше нужда от Реглаж беше перфе и ходовата част също и тогава ни щтракна с майстора и вдигнахме предните 2 гуми в въздуха и изненада 2-те предни гуми бият и то на първа скорост и какво остава като я карам с 100 или на горе. Та както бяха само разменихме лява с дясна джанта както си бяха с гумите и какво стана трперене никакво всичко е супер ама дърпа много на дясно.

Отивам там където съм купил гумите вече леко изнервен обяснявам какво става, свалиха гумите нов баланс и ми викат качи се да пробваш и какво стана, ОООще по зле гадните вибрации пак се появиха но тоя път и като спирам ще ми се откачи волана като до преди 15 минути колата спеше само дето дърпаше, направо ми се реве вече.

Сега трябва да намеря читав гумаджия че при 4-ма съм ходил и на всякъде едно и също къде има леко подобрение къде става по зле. Само при един пич знам че няма да имам проблем но сега не работи и незнам.

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 13 госта