Нестабилна задница

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Потребителски аватар
bodurov
потребител
потребител
Мнения: 362
Регистриран: 29 юли 2007, 11:46
Модел на автомобила: FORD C-MAX 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115 hp)2009г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Нестабилна задница

Мнение от bodurov » 29 юни 2017, 17:18

Здравейте!Отдавна се каня да споделя за един неприятен проблем с моя C-MAX а той се изразява в това,че при движение с по-висока(и не само)скорост при попадане на колата в лош участък от пътя,някаква неравност например се получава едно "танцуване"на задницата и някаква нестабилност се усеща.През уикенда ходих до Пловдив и на магистралата в участъка преди Пловдив ,където асфалта е един такъв шумен и грапъв на места усещах гадна нестабилност отзад.Водих я януари месец на реглаж на преден и заден мост и казаха ,че всичко е наред.Не усещам тропане или нещо друго.Ако някой може да ме насочи какво да погледна и как да тествам нещо ,ще съм благодарен.Забравих да спомена и друго.Един път слизам по надолнище с около 90 км,вали дъжд и от склона по пътя водата беше свлякла нещо като пясък и ситни камъчета и там положението беше още по-зле.Хората които возех отзад чак усетиха.Та ако някой има идея от какво може да е,защото се съмнявам,че пак ще платя и пак ще ми кажат,че е ОК!
Изображение

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от OgiDogi » 29 юни 2017, 18:04

bodurov написа:
29 юни 2017, 17:18
Здравейте!Отдавна се каня да споделя за един неприятен проблем с моя C-MAX а той се изразява в това,че при движение с по-висока(и не само)скорост при попадане на колата в лош участък от пътя,някаква неравност например се получава едно "танцуване"на задницата и някаква нестабилност се усеща.През уикенда ходих до Пловдив и на магистралата в участъка преди Пловдив ,където асфалта е един такъв шумен и грапъв на места усещах гадна нестабилност отзад.Водих я януари месец на реглаж на преден и заден мост и казаха ,че всичко е наред.Не усещам тропане или нещо друго.Ако някой може да ме насочи какво да погледна и как да тествам нещо ,ще съм благодарен.Забравих да спомена и друго.Един път слизам по надолнище с около 90 км,вали дъжд и от склона по пътя водата беше свлякла нещо като пясък и ситни камъчета и там положението беше още по-зле.Хората които возех отзад чак усетиха.Та ако някой има идея от какво може да е,защото се съмнявам,че пак ще платя и пак ще ми кажат,че е ОК!
Не е регулирана отзад, колкото и да те убеждават в противното. Трябвало е да поискаш разпечатка от стенда с данни преди и след регулирането и всичко щеше да стане ясно.
Спираш внимателно с изправен волан, за да застанат възможно най-успоредно предни и задни гуми. Забиваш коляно и гледаш задните гуми по най-изпъкналата си част отпред и отзад, на нивото на главината, къде сочат спрямо предните. При правилно регулиране на задницата, трябва да виждаш на предните най-много 1 cm от изпъкналата част. Ако виждаш повече, задницата е много събрана, и ако е като на Мондео, при натоварване с пътници и багаж се събира още повече и става много нестабилна - когато едното колело попадне в дупка, натискът върху него намалява и то приплъзва по асфалта, при което другото избутва задницата. Като стъпи обратно на асфалта, понеже купето леко е пропаднало, натиска за момент по-силно от другото и съответно лашва задницата в другата посока. Ако имаш и отпуснали амортисьори, ефектът се усилва.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от ЯЛТА » 29 юни 2017, 19:27

Също така торсионна щанга-тампоните и, биалетки ако има...........
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
bodurov
потребител
потребител
Мнения: 362
Регистриран: 29 юли 2007, 11:46
Модел на автомобила: FORD C-MAX 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115 hp)2009г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от bodurov » 30 юни 2017, 09:12

Ето я разпечатката от реглажа,въпреки ,че изобщо не вярвам.Тогава вземах ваучер за реглажа и май претупват нещата.Забравих да кажа,че отзад ясно се вижда,че гумите не са успоредни а в долния край са отворени,но гледах един мах и на него бяха така.
рег 001.jpg
Изображение

Потребителски аватар
sinnerman
потребител
потребител
Мнения: 124
Регистриран: 07 сеп 2012, 11:08
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от sinnerman » 30 юни 2017, 09:49

Смени си долните носачи на задния мост и ще ти се оправи. При мен беше същото. Болтовете се развиват много трудно. Внимавай да не ги скъсаш. http://www.kfz-teileprofi.de/ford/cmax/ ... a-1496183/

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от OgiDogi » 30 юни 2017, 18:11

bodurov написа:
30 юни 2017, 09:12
Ето я разпечатката от реглажа,въпреки ,че изобщо не вярвам.Тогава вземах ваучер за реглажа и май претупват нещата.Забравих да кажа,че отзад ясно се вижда,че гумите не са успоредни а в долния край са отворени,но гледах един мах и на него бяха така.рег 001.jpg
Не им знам софтуера и мерните единици, ама като се измерват ъгли, единиците се обозначават с 00° 00' 00'' (градуси, минути, секунди или DMS). Такова +00.45° как се интерпретира - 00° 45' или 00° 27', ако преобразуваме десетично число в DMS? Второто ми звучи доста по-реална стойност и то за максимален ъгъл между двете колела, ама ако са го направили по първото, ефектът ще е точно както го описваш и както го обясних "защо".
Моята, след като я купих и установих подобно поведение, веднага беше закачена на стенда и общият ъгъл между задните колела беше около +00° 30' при толеранси на всяко колело +00° 08' ± 5' или максимално +00° 26'. Изпусналите амортисьори със сигурност помагаха за люлеенето. Докарах колелата на +00° 08' всяко и люлеенето по неравности изчезна, дори и с изпуснали амортисьори (които на стенда за проверка дадоха 13% единият и 18% другият, при 80%+ за нови амортисьори).
Едва ли имаш възможност ей така, когато ти е кеф, да закачаш колата на стенд и да искаш нагласяване на мерните единици, затова направи теста на коляно за посоката задни-предни и кажи каква част от предната гума виждаш.

П.П. Ето един пример на картинка, във всяко поле има измерени в средата и гранични стойности в горните ъгли. Виж на задницата (Toe долу в дясно и граничните на Total Toe в средата) едни напълно реални стойности в DMS:

Изображение
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
bodurov
потребител
потребител
Мнения: 362
Регистриран: 29 юли 2007, 11:46
Модел на автомобила: FORD C-MAX 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115 hp)2009г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от bodurov » 03 юли 2017, 17:37

Като се загледах май яде гумите вътрешно ,сигурно е отворена ето малко снимки
IMAG2638_1.jpg
Изображение

Потребителски аватар
addition
потребител
потребител
Мнения: 398
Регистриран: 14 ное 2007, 17:35
Модел на автомобила: Focus C-Max 2.0 TDCI '04 Ghia
Местоположение: София, Монтана
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от addition » 03 юли 2017, 21:37

При мен се получава абсолютно същото - когато съм в завой и попадна на неравност, задницата се люлее. Относно наклона на задните гуми, видях, че моите са разкрачени в долната част и писах мейл до Мото Пфое да ги питам дали могат да се регулират. Оттам ми отговориха, че на Фокус 2 и C-Max е така - погледнато отзад гумите образуват трапец. На още два C-Max-а загледах след това и наистина бяха така.

Относно люлеенето така и не предприех нищо - нито реглаж, нито тампони на купето... така си остана :)

Потребителски аватар
bodurov
потребител
потребител
Мнения: 362
Регистриран: 29 юли 2007, 11:46
Модел на автомобила: FORD C-MAX 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115 hp)2009г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от bodurov » 03 юли 2017, 21:51

Да ,относно трапеца колега,и аз зяпах хорските коли и там го има
Въпроса е може би колко трябва да бъде?Ще ходя първо на цялостен преглед ,да видим за повредени детайли и евентуално след смяната ,добър реглаж.Дано да има ефект!
Изображение

Lokoto
потребител
потребител
Мнения: 51
Регистриран: 26 юни 2016, 22:26
Модел на автомобила: Ford Focus 2009 Ghia 1.6 100HP
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от Lokoto » 04 юли 2017, 20:10

sinnerman написа:
30 юни 2017, 09:49
Смени си долните носачи на задния мост и ще ти се оправи. При мен беше същото. Болтовете се развиват много трудно. Внимавай да не ги скъсаш. http://www.kfz-teileprofi.de/ford/cmax/ ... a-1496183/
Провери ли ги? 700 лв с труд...
Ford Focus 2009 Ghia 1.6 100 HP

Потребителски аватар
sinnerman
потребител
потребител
Мнения: 124
Регистриран: 07 сеп 2012, 11:08
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от sinnerman » 04 юли 2017, 21:37

Какво дали съм проверил и за кое труда е 700 лв.?

Lokoto
потребител
потребител
Мнения: 51
Регистриран: 26 юни 2016, 22:26
Модел на автомобила: Ford Focus 2009 Ghia 1.6 100HP
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от Lokoto » 05 юли 2017, 11:35

sinnerman написа:
04 юли 2017, 21:37
Какво дали съм проверил и за кое труда е 700 лв.?
Поста не се отнасяше до теб sinnerman, а до колегата с проблема в задницата.
Просто се присъединих към твоето мнение, че трябва да прегледа задните носачи и че подмяната им с труд струва около 700 лв.
Ford Focus 2009 Ghia 1.6 100 HP

Потребителски аватар
sinnerman
потребител
потребител
Мнения: 124
Регистриран: 07 сеп 2012, 11:08
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от sinnerman » 05 юли 2017, 17:36

Ок. Разбрах. В Мото Пфое единия носач струва 174.19 лв. Аз си ги поръчах от сайта на който съм дал линк за 106.60 евро за двата носача с доставка 12 евро. От МП си купих само два нови болта. Смениха ми ги в един сервиз за 50 лв. После ходих на стенд в МП за проверка на сходимоста на преден и заден мост. Оказа се, че само предния мост се нуждае от реглаж, защото заедно с носачите смених и големия тампон на предния ляв носач. За реглажа ми взеха 56 лв. В МП прегледите на ходовата част са безплатни. Та там ми откриха какво имам имам за смяна. Сега колата е екстра.

Потребителски аватар
bodurov
потребител
потребител
Мнения: 362
Регистриран: 29 юли 2007, 11:46
Модел на автомобила: FORD C-MAX 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115 hp)2009г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от bodurov » 05 юли 2017, 17:52

sinnerman написа:
05 юли 2017, 17:36
Ок. Разбрах. В Мото Пфое единия носач струва 174.19 лв. Аз си ги поръчах от сайта на който съм дал линк за 106.60 евро за двата носача с доставка 12 евро. От МП си купих само два нови болта. Смениха ми ги в един сервиз за 50 лв. После ходих на стенд в МП за проверка на сходимоста на преден и заден мост. Оказа се, че само предния мост се нуждае от реглаж, защото заедно с носачите смених и големия тампон на предния ляв носач. За реглажа ми взеха 56 лв. В МП прегледите на ходовата част са безплатни. Та там ми откриха какво имам имам за смяна. Сега колата е екстра.
Това истина ли е за безплатния преглед в МП?Ако е така ,още тези дни ще ходя да кажат какво е и да видим колко ще е в цифри :shock:
Изображение

Потребителски аватар
addition
потребител
потребител
Мнения: 398
Регистриран: 14 ное 2007, 17:35
Модел на автомобила: Focus C-Max 2.0 TDCI '04 Ghia
Местоположение: София, Монтана
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от addition » 06 юли 2017, 09:43

Абе като гледам, тия носачи не ги дават да са за моя Focus C-Max. Дали при мен е различно окачването?

Lokoto
потребител
потребител
Мнения: 51
Регистриран: 26 юни 2016, 22:26
Модел на автомобила: Ford Focus 2009 Ghia 1.6 100HP
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от Lokoto » 06 юли 2017, 20:48

Само да допълня: това което е посочил sinnerman е само един елемен от групата на носачите на задното окачване. Те са поне три главни. Затова и бях казал, че цената може да достигне 700 лв. Има и други елементи, затова колата трябва да бъде погледната от специалист. Тук само можем да гадаем. Не е желателно много да се отлага, защото това засяга сигурността на колата.
Ford Focus 2009 Ghia 1.6 100 HP

Потребителски аватар
bodurov
потребител
потребител
Мнения: 362
Регистриран: 29 юли 2007, 11:46
Модел на автомобила: FORD C-MAX 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115 hp)2009г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Нестабилна задница

Мнение от bodurov » 22 юли 2017, 11:20

sinnerman написа:
30 юни 2017, 09:49
Смени си долните носачи на задния мост и ще ти се оправи. При мен беше същото. Болтовете се развиват много трудно. Внимавай да не ги скъсаш. http://www.kfz-teileprofi.de/ford/cmax/ ... a-1496183/
Колега май ще се окажеш прав.Вчера минах през мотото за преглед на ходова част ,но нямаше сервизен майстор и приемчика я гледа и нищо не откри,но ме прати във МОТОЕКСПЕРТ на стенд и там я гледахме и майстора ми показа тампоните на въпросните носачи били "блестели"демек метала е излязал от гумата.
Та ходих по магазините и намерих няколко модела от 20 до 58 лв.Има едни VAICO уж немски,някой ползвал ли е тази марка?Смятам да взема такива,а старите ще и м смена тампоните по-нататък и ще ги прибера за резерва евентуално.
Изображение

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 18 госта