Размер на гуми/джанти за Focus 3 & 3.5

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Потребителски аватар
exclusiveremix
потребител
потребител
Мнения: 39
Регистриран: 12 апр 2011, 14:21
Модел на автомобила: Ford Focus 1.0
Местоположение: Шумен
Status: Извън линия

Размер на гуми/джанти за Focus 3 & 3.5

Мнение от exclusiveremix » 18 апр 2018, 15:02

Здравейте колеги.Разгледах всички теми,но не намерих такава тема специално за фокусите след 2012г. Шофирам 2017г. фокус Мк3,5 с най-умрелия добитък екобууст 100 коня с 5 скорости.Гоня визия като на Red edition специална и лимитирана серия фокуси.За целта исках и минах от 16'' на 18''.Заводския размер на гумите е стандарт навсякъде 205/55/Р16.Колата е доста ниска и е трудно да се качи бордюр без да надера нещо или без да осуркам отдолу.А да не говоря какво става ако се качат 4 човека.Размера по спецификация за 18'' е 235/40Р18.Понеже живеем в България,няма как да карам с гума с 40 височина.Намерих си гуми 215/45/Р18.Самата гума е с 19мм по-голям диаметър от стандартната 16ска.Или с 5 мм по-голям диаметър от стандартната 215/50/Р17.Понеже карам добитък със 100 коня, а 215/45 гуми под 10кг почти няма,мисля да прибегна до крайни мерки.Мисля да монтирам 205/45/Р18 дънлоп с борд с тегло 8,2 като ще се монтира на джанта от S max първо поколение ST пакет (еленовия рог) с характеристики ЕТ55 и 8j.Според разни гумаджии,ще стане,но самата гума ще е леко стретчната.Лично на мен не ми е проблем освен АКО борда на гумата си е наистина борд и не стои на една линия с джантата и ако самата возия и управляемост на автомобила не се промени.Според вас,ще стане ли,заслужава ли си да смъкна още 2 кг само от гумата,като се знае че и самата джанта е дооооста лека и ще имам ли влошаване на комфорт,возия и т.н. с този размер 205/45 ?
Ford Focus Ecoboost Red Edition

Потребителски аватар
synthez 3D
Потребител
Потребител
Мнения: 1745
Регистриран: 04 окт 2005, 08:57
Модел на автомобила: C-MAX Titanium 1.0 Ecobоost-125 HP 2014,
FOCUS 1,6-100 HP 2011,
C-MAX -компютърен 3D модел,
бивш C-MAX Ghia 1.8 16V-125HP 2008,
Местоположение: Г.Оряховица
Status: Извън линия

Re: Размер на гуми/джанти за Focus 3 & 3.5

Мнение от synthez 3D » 18 апр 2018, 17:26

Едва ли някой е правил подобна комбинация, за да сподели мнение, но не мислиш ли, че като увеличиш диаметъра с 2 см. ще изгубиш от мощността (която и без това не е много), ще вдигнеш разхода и показанията на скоростомера ще се променят? Струва ли си заради едно леко увеличение на клиренса да промениш толкова много неща? Моят C-MAX (2014-същото окачване като на твоя Фокус) оригинално е с 215/55/16 и до сега не съм опирал никъде. Дори и със зимните ми гуми, които са 205/55/16 пак не си спомням някъде да съм опрял. Е, вярно е, че не се качвам по бордюри и може би затова височината ми е достатъчна. Теглото на джанта плюс гума е много важно да е възможно най-малко, но ако цената на свалянето е увеличение на диаметъра ми се струва, че не е оправдано. Все пак това е лично мнение и ти ще си прецениш кое е по-добре за теб.
Изображение

Потребителски аватар
exclusiveremix
потребител
потребител
Мнения: 39
Регистриран: 12 апр 2011, 14:21
Модел на автомобила: Ford Focus 1.0
Местоположение: Шумен
Status: Извън линия

Re: Размер на гуми/джанти за Focus 3 & 3.5

Мнение от exclusiveremix » 18 апр 2018, 18:08

За доста неща си прав.Вече всичко е извършено - 18ските са монтирани с 215 45 пирели което тежи 10,4 кг.Колата не е мудна,единствения недостатък е ,че за да отблокирам хил холдъра се изисква да подам газ при потегляне.Да кажем,че с ориг. 16 беше рядкост това да се случи.За разход - с тая конфигурация карам от близо седмица.Вчера заредих и занулих..всичко пак е в норма.Показанията на Км са променени- досега с 16ските разликата между панела и реално по гпс беше 5 км/час,в момента сме на 2 км/час.
Само за информация ще дам,че по чуждестранни форуми четох,че на ориг. джанти на СТ за зимата хората си монтират 215/45 и си пердашат.
Това което питам едва ли касае фокус 3 и т.н ,а е повече гумаджийски въпрос :lol:
Ford Focus Ecoboost Red Edition

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 28 госта