Смяна на тампони на заден мост на Фиеста 1,25 МК4 1998г.

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Iamhere
потребител
потребител
Мнения: 43
Регистриран: 19 ное 2010, 20:15
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1.25 16v 75hp
Status: Извън линия

Смяна на тампони на заден мост на Фиеста 1,25 МК4 1998г.

Мнение от Iamhere » 20 авг 2018, 08:35

Здравейте колеги.Скоро извърших тази процедура която отлагах отдавна.Симптомите на разбити тампони на заден мост са удари (като с чук)отзад при преминаване през дупки,клопане и тракане и нестабилност на автомобила.Смяната я направихме пред блока.Съжалявам че не направих снимки,но като цяло не е много сложно.Първо купих два тампона по 15 лв единия.След товаколата се вдига на крик и задължително се подлага трупче.Разклатете я за да се убедите че е стабилна.Може предварително да свалите гумата,аз не я свалих и пак стана.Развива се болтът който държи задния мост,той е много здраво затегнат,затова използвайте рамо.Като се развие се отвива гайката на задния амортисьор за да падне надолу ухото.После взех нож,остри отверки и изсякох гумата на тампона.Трябва хубаво да се изсече за да може да излезе средната част.Като се изсече с хубав лист ножовка се зарязва външната метална обвивка на тампона.Внимавайте да не прережете ухото.Като се зареже с тънък остър секач се изсича.Новия тампон ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се опилва отвън(аз го занесох на стругар който отне 1/10 от външната метална обвивка).Намазва се с масло и се набива с голям чук и тръба с точния диаметър на тампона(отивате на пункт за вторични с тампона и по него ги молите да ви отрежат 50-60 см здрава дебелостенна тръба).След като влезе се се сглобява,като аз го стегнах,а после като свалих от крик и си стъпи на гумата го достегнах здраво.Преди да се свали от крик се слага и гайката на задния амортисьор.От другата страна е по същия начин.Резултатът е стабилна кола и край на тропането при преминаване през дупки.

Iamhere
потребител
потребител
Мнения: 43
Регистриран: 19 ное 2010, 20:15
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1.25 16v 75hp
Status: Извън линия

Re: Смяна на тампони на заден мост на Фиеста 1,25 МК4 1998г.

Мнение от Iamhere » 20 авг 2018, 08:37

Забравих да добавя че трябва и втори човек.Сам този ремонт не става.Ние успяхме и без канал,пред блока.

Потребителски аватар
valio57
потребител
потребител
Мнения: 225
Регистриран: 18 мар 2011, 22:45
Модел на автомобила: Ford FOCUS lll 1.6 TDCi 2012г
Местоположение: Slovakia
Status: Извън линия

Re: Смяна на тампони на заден мост на Фиеста 1,25 МК4 1998г.

Мнение от valio57 » 21 авг 2018, 10:00

Доста тампони съм сменял но още не съм свалял 0.1мм или колко и да е от външният размер на металният пръстен на тампона. Набивал съм ги или на преса когато е възможно или с приспособление което си правя сам.Предварително намазвам тампона с грес отвън и така влиза по-лесно. На някой съм правил по-изразена фаска за да може да подведе. Тампоните заводски са с необходимият размер на външният диаметър. Като го намаляш,увеличаваш вероятността да превърти в леглото си. Тогава няма да испълнява работата за която е поставен там. Нека и други колеги да си искажат мнението си. С приспособлението което си правя ( Обикновено за моята кола са) също се избиват. Деистват като преса. Вярно че повече въртя с ключа или с тресчотката. Твоят начин също е добър но по-бавен. Добър е за хора които нямат познат стругар за да им направи приспособлението. Приспособлението не е сложно. Две подобни на шайба плочки с дебелина 5мм с дупка в средата за болт който преминава свободно през тампона. Добре ще е ако болта е закален. Обикновенно е с диаметър 12 мм. Парче търба с около 5 мм по-дълга от дължината на тампона. Едната шайба е с външен диаметър или по глям от диаметъра на търбата. А другата шайба е с 0.5 мм по-малка от външният диаметър на тампона. Вътрешният диамвтър на търбата трябва да е по голям от външният диаметър на тампона. При избиването старият тампон влиза в търбата. Това е. Ако имате въпроси питайте.

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Смяна на тампони на заден мост на Фиеста 1,25 МК4 1998г.

Мнение от HACKO » 21 авг 2018, 18:01

Това с намалянето на външния диаметър не е добра идея. Дори с 0.1мм вече се намаля стегнатостта на сглобката. Може и нищо да не се случи (най-вероятно), но може и да превърти и да износи ухото на моста. Хубаво ще е да се капне по една капка с СО за сигурност.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Смяна на тампони на заден мост на Фиеста 1,25 МК4 1998г.

Мнение от ivo_63 » 21 авг 2018, 20:17

Тампона се набива на преса с много голям товар / вече не помня точната цифра/ , иначе си изпада. на мен ми се е изхлзвал преден тампон на 200 км от Русе / малко преди Луковит/ на път за Благоевград , на 1 май, ден събота. Сещайте се в какъв филм влязох ..... Това с тръбата и чука , да ме прощавате си е индианска работа.

Потребителски аватар
valio57
потребител
потребител
Мнения: 225
Регистриран: 18 мар 2011, 22:45
Модел на автомобила: Ford FOCUS lll 1.6 TDCi 2012г
Местоположение: Slovakia
Status: Извън линия

Re: Смяна на тампони на заден мост на Фиеста 1,25 МК4 1998г.

Мнение от valio57 » 23 авг 2018, 13:51

Едно време и аз ги вадех така както описва колегата от пътвият пос но е хамалогия. Горехме гумата с бензинова лампа. После с ножовка разрезвахме жъншната втулка на тампона и с една счупена отверка свивахме втулката и по този начин се разхлабваше зглобката. Втулката излизаше с пръсти. Новият тампон набивахме с подходящ орех от гедор, чук и мамата. Ама си е хамалогия. Както описах по горе с такова приспособление е много по лесно.

Iamhere
потребител
потребител
Мнения: 43
Регистриран: 19 ное 2010, 20:15
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1.25 16v 75hp
Status: Извън линия

Re: Смяна на тампони на заден мост на Фиеста 1,25 МК4 1998г.

Мнение от Iamhere » 24 авг 2018, 10:20

Знам колеги че това не е най правилният начин,но това направих.Това беше ремонт който отлагах отдавна и мислех за много труден а стана сравнително лесно.Вярно е че със скоба е по лесно и културно но нямаше кога да правя.Преди да опиля тампоните отвън се консултирах с познати от сервиз.Иначе много трудно влизат,да не кажа невъзможно без скоба или преса.Отнема се съвсем малко.Ако не се отнеме има опасност при набиването с чук да се изкриви металната обвивка.Те пак влизат много трудно.Съмнява ме да превъртят.Преди да извърша смяната четох ,на много места по форумите пише че ако се набиват с чук се отнема малко от обвивката.Вече изминах над 400км и няма проблеми.Ако има нещо ще пиша.

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 24 госта