ФОКУС MK1 – ABS & ESP ПРОБЛЕМ?

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
s.uzunski
потребител
потребител
Мнения: 21
Регистриран: 21 фев 2019, 22:56
Местоположение: Смолян
Status: Извън линия

ФОКУС MK1 – ABS & ESP ПРОБЛЕМ?

Мнение от s.uzunski » 12 окт 2020, 20:07

Здравейте колеги, моля Ви за мнение по един проблем с постоянно светещи ABS и ESP.
Колата е Форд Фокус 1 от 2000 година с двигател 2.0 16V.

Преди известно време след потегляне ми светнаха и двете лампи, реших след като се прибера да изключа акумулатора за една нощ и да видя дали ще изчисти грешките, защото не чувах да имам виещ лагер. Оставих колата през нощта с изключен акумулатор и на сутринта лампите не светеха и можех от бутона до скоростния лост да си включвам и изключвам ESP-то.

След горе долу 2 месеца каране, една сутрин тръгвам за работа и след 15 метра светнаха пак и двете лампи на таблото. Реших да повторя процедурата с акумулатора на вечерта но този път нямаше така желания резултат, лампите си светиха на таблото и най-странното е, че след слагането на акумулатора и даване на контакт без да съм потеглил те си светят, не се зачиства грешката която ако е от лагер или датчик би трябвало да се получи при въртене на колелата, поне така аз разсъждавам.

Преди да отида на диагностика проверих бушоните но те си бяха здрави. Погледнах и течността за спирачките и тя си е на златната среда между минимум и максимума.

Диагностиката показа следната грешка: C1095 – ABS хидравлична помпа и ( нещо друго имаше след това което обаче не успях да го снимам, мисля че беше модул за управление). По време на диагностиката карахме колата и на лаптопа излизаха еднакви данни за скоростта от четирите датчика, при увеличаване на скоростта, виждах как на лаптопа показва и на четирите еднаква скорост и при намаляване отново отчиташе, което си мисля, че е предпоставка, че датчиците и лагерите са наред и не трябва да търся проблема в тях.

Въпросите ми са следните и ще съм Ви много благодарен за мнения и съвет какво да правя, че и трябва да се хвърлям на сляпо с нашите майстори:

1. Прочетох някъде в чуждестранните форумите (мисля, че е глупаво но все пак), че това може да е от недостатъчно масло в скоростната кутия, дали да гледам въобще за това?
2. С този код на грешката C1095 да гледам ли въобще за слаб акумулатор или хлабава маса?
3. ABS помпа и ABS модул в едно ли са или са отделни части :oops: ?
4. Ако се стигне до подмяна на ABS помпа/модул (с такъв втора употреба, предполагам трябва да гледам всички цифри да съвпадат с моя) трябва ли той да се обучава за да работи на моята кола?

Малко дълго стана но все пак ще съм Ви много благодарен ако споделите мнение и съвет.

Благодаря Ви.

freeway
потребител
потребител
Мнения: 536
Регистриран: 26 дек 2016, 23:08
Местоположение: sofia
Status: Извън линия

Re: ФОКУС MK1 – ABS & ESP ПРОБЛЕМ?

Мнение от freeway » 12 окт 2020, 21:25

И какъв е проблема на безопасно място да симулираш аварийно спиране за да разбереш дали ABS системата работи?

s.uzunski
потребител
потребител
Мнения: 21
Регистриран: 21 фев 2019, 22:56
Местоположение: Смолян
Status: Извън линия

Re: ФОКУС MK1 – ABS & ESP ПРОБЛЕМ?

Мнение от s.uzunski » 12 окт 2020, 21:40

freeway написа:
12 окт 2020, 21:25
И какъв е проблема на безопасно място да симулираш аварийно спиране за да разбереш дали ABS системата работи?
Направих го днес колега на един участък с пясък, не работи ABS-а.

freeway
потребител
потребител
Мнения: 536
Регистриран: 26 дек 2016, 23:08
Местоположение: sofia
Status: Извън линия

Re: ФОКУС MK1 – ABS & ESP ПРОБЛЕМ?

Мнение от freeway » 12 окт 2020, 21:43

Ами нещата са ясни какво има да го мислиш?

s.uzunski
потребител
потребител
Мнения: 21
Регистриран: 21 фев 2019, 22:56
Местоположение: Смолян
Status: Извън линия

Re: ФОКУС MK1 – ABS & ESP ПРОБЛЕМ?

Мнение от s.uzunski » 12 окт 2020, 21:46

freeway написа:
12 окт 2020, 21:43
Ами нещата са ясни какво има да го мислиш?
Притеснява ме въпрос №4 който зададох....
4. Ако се стигне до подмяна на ABS помпа/модул (с такъв втора употреба, предполагам трябва да гледам всички цифри да съвпадат с моя) трябва ли той да се обучава за да работи на моята кола?

Проблема ми е, че няма читав майстор към който да обърна и след като му оставя колата да знам че след 1-2-3-4-5 дена ще си я взема с решен проблем. Аз съм съгласен да дам 100-200-300 лева и да знам, че проблема ми ще бъде решен.

freeway
потребител
потребител
Мнения: 536
Регистриран: 26 дек 2016, 23:08
Местоположение: sofia
Status: Извън линия

Re: ФОКУС MK1 – ABS & ESP ПРОБЛЕМ?

Мнение от freeway » 12 окт 2020, 21:56

Обучава ми звучи малко по-сложно от необходимото.По-скоро става въпрос за разпознаване което става с подходяща диагностична апаратура в ръцете на човек, който знае какво прави.

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 28 госта