Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Потребителски аватар
bootlog
потребител
потребител
Мнения: 36
Регистриран: 04 май 2021, 10:45
Модел на автомобила: Focus 2008-, 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115PS)Sigma
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от bootlog » 06 апр 2022, 17:00

Здравейте хора,
Имам следната ситуация. Колата е Фокус МК2, 2009. Сменях спирачни дискове и накладки. Тъй като не знам кога за последно е сменяна спирачната течност и имайки предвид как италиянците поддържат колите си, исках да сменя и спирачната течност. МОТО-ПФОЕ казаха, че има голяма вероятност задните обезвъздушители, при опит за развиване да се скъсат и ако това стане да се наложи разпробиване и още по-вероятно в такъв случай да се стигне до подмяна на целия спирачен апарат.
Имам два въпроса:
1. Някой може ли да каже от къде мога да купя подобни обезвъздушители?
2. Може ли някои да препоръча и спирачни апарати в случай, че се наложи да ги купя от различно от МОТО-ПФОЕ място?
Смимката е от МК3 за ориентир.
Благодаря предварително.

Потребителски аватар
bootlog
потребител
потребител
Мнения: 36
Регистриран: 04 май 2021, 10:45
Модел на автомобила: Focus 2008-, 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115PS)Sigma
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от bootlog » 06 апр 2022, 17:02

Image
Прикачени файлове
20220406_1401491.jpg

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от HACKO » 06 апр 2022, 18:09

А във МП опитаха ли се да ги развият или направо започнаха със плашенето? По света има милярди автомобили на които тези винтове се развиват успешно и спирачките им се обезвъздушават. Търси читав майстор а не нови части!
Друга тема, а и лично виждане е и това, че за повече от 30г. експлоатация на различни коли никога не съм сменял спирачна течност просто така без да е изтекла по някаква причина.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
bootlog
потребител
потребител
Мнения: 36
Регистриран: 04 май 2021, 10:45
Модел на автомобила: Focus 2008-, 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115PS)Sigma
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от bootlog » 06 апр 2022, 19:04

Ами като, че ли в МОТО-ПФОЕ ги беше страх да пробват да ги развият защотот ако се скъсат ще трябва доста време колата да стои при тях а и незнаеха дали ако се скъсат дали аз ще имам желание за смяна на апаратите... Казаха, че нямат само тези обезвъздушители като част, тъй като имат само цял комплект...

Потребителски аватар
synthez 3D
Потребител
Потребител
Мнения: 1745
Регистриран: 04 окт 2005, 08:57
Модел на автомобила: C-MAX Titanium 1.0 Ecobоost-125 HP 2014,
FOCUS 1,6-100 HP 2011,
C-MAX -компютърен 3D модел,
бивш C-MAX Ghia 1.8 16V-125HP 2008,
Местоположение: Г.Оряховица
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от synthez 3D » 06 апр 2022, 19:33

Един бърз поглед към интернет :https://www.dbkdimitrov.com/%D0%B0%D0%B ... 0%BD%D0%B5
Нарича се пробка за обезвъздушаване на спирачен цилиндър. Досега на няколко Форда от приблизително същите години никога не съм имал проблем да ги развия, но никога не се знае.
Изображение

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от F Focus » 06 апр 2022, 20:39

Я-отново нещо да не знам, много се кефя да науча нещо ново!
Ако разбирам правилно въпросните вентили се монтират на мястото на щуцерите на сп. апарат и обезвъздушават спир. с-ма...баси кефа, ако е така! :D Гледам цената им никак не е висока, дори напротив, но дали ще работят коректно..?
Аз, като автора на темата също съм фен на смяната на спир. течност( с ДОТ 5.1) и като се затопли мисля да го направя.
Късал ми се е щуцер-добре, че колата беше евтина за поддръжка.
В този ред на мисли някакви съвети за по-гарантирано развиване? Загряване, изстудяване(има такива спрейове, които изстудяват до - 50 С, не са скъпи), неколкократно повтаряне на процеса, ВД-40...?
Спир. апарати не купувай в МП-има много качествени други марки-изчети темите, например ::Какво направих по колата днес", или използвай търсачката.. Бих препоръчал към днешна дата"АТЕ" за всичко, но това е само лично мнение, може да има и по-добри, разбира се. Важното е да ги купиш от доказан вносител, за да не са менте!
И за процедурата най-малко разчитай на МП-там изобщо не им се занимава с връткави и евентуално рисковани желания на клиента!
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от pepy1 » 06 апр 2022, 21:53

Малко извън темата, ама да питам, защо не рециклирате вашите оригинални? Фабричните части са най-добри, а не се знае новото колко е качествено.
времето е като парите-никога не стига

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от F Focus » 06 апр 2022, 22:02

Има резон. На мен ми се наложи да сменя заден десен спир. апарат, защото лостчето към жилото на ръчната беше блокирало(впоследствие го раздвижиш, ама отново нъцки-не натиска буталото) и изобщо нямах ръчна на това точило. Разрових се из нет-а и намерих фирма, действаща близо до Горубляне и даваща гаранция. Гледах и клипове при руснаците кое-как се прави, но нямах, разбира се гумените семеринги, инструменти и т.н. Тъкмо щях да им се обадя, но майсторът ми намери същият апарат-оригинален, за 80лв.(мисля, че е добра цена), та реших проблема. Ако не са наранени металните повърхности цилиндър/бутало ремонтът ще е успешен. Преди 25 години сам си направих ремонт на предни спир. апарати на друга марка с джаджи на "Ауто-френ", много съм доволен.
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от HACKO » 06 апр 2022, 22:22

pepy1 написа:
06 апр 2022, 21:53
Малко извън темата, ама да питам, защо не рециклирате вашите оригинални? Фабричните части са най-добри, а не се знае новото колко е качествено.
Доколкото схващам от написаното, човека засега няма проблем със спирачките, просто иска да ги повреди.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от F Focus » 06 апр 2022, 22:27

Недей така, бе Наско-и, аз съм фен да се сменя спир. течност-разликата се усеща, ама ти, като не си го правил... :wink:
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
bootlog
потребител
потребител
Мнения: 36
Регистриран: 04 май 2021, 10:45
Модел на автомобила: Focus 2008-, 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115PS)Sigma
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от bootlog » 06 апр 2022, 22:34

Да мисля, че в моя случай е подходящо да се смени, тъй като имам сериозни подозрения, че откакто колата е произведене - 2009, не е е сменяна спирачната течност.

Иначе може ли някои да каже как да разбера, че прозиводителя на тези обезвъздушители е качествен... Знам, че МОТО-ПФОЕ ползва Motocraft ама сигурно има и други... пък не се и знае Motocraft дали се занимават с такива щуротии...

Иначе в МОТО-ПФОЕ не се пробваха да ги развият... Майстора вика, че имало голяма верочтност да се скъсат, но го има и момента, че не им се занимава ако вземе, че наистина се скъсат... Спомен, че можело да се пробва да г инагрее и евентуално да пробва...

Затова плана ми е да намеря такива обезвъздушители (предполагам ще трябват 4 бп.), както и да проуча апаратите, в случай, че вземе и наистина някой се скъса, да мога да отреагирам бързо за смяната...

Какво мислите?

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от ЯЛТА » 06 апр 2022, 22:43

Не се занимавай излишно. Смяната на спирачната течност в "Румен Дунев мотор спорт" струваше 50 лева през 2020 год. и траеше 20 минути. В София.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от F Focus » 06 апр 2022, 23:05

Да споделя относно смяната на спир. течност и млъквам, споко! :D
Същата е изкл. хигроскопична-демек поема влага, която корозира вътр. повърхности на буталата и цилиндрите, отделно, че и температурата и на кипене пада рязко, както и всичките, и други качества-това съвсем накратко.

Благодаря на Васко, че ме подсети за "Дунев-мотор спорт", тъкмо се чудех къде да си сменя спир. течност, щото повечето сервизи "бягат" от подобна дейност.
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от ЯЛТА » 06 апр 2022, 23:50

Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от Ozzie » 07 апр 2022, 00:14

@bootlog
Отивай в първия сносен сервиз и си смени течността.
Първия път сменях същата на Ц-Макса през 2016 г., когато го купих. Тогава беше на ~ 12 години. Втория път беше преди три години. В нито един от случаите никой не ми е разтягал локуми, че нещо можело да се скъса / повреди и пр. алабализми. Факт е, че труда като стойност е повече от стойността на спирачната течност, но пък не е разход от който да те заболи сърцето, нито се случва толкова често.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Потребителски аватар
synthez 3D
Потребител
Потребител
Мнения: 1745
Регистриран: 04 окт 2005, 08:57
Модел на автомобила: C-MAX Titanium 1.0 Ecobоost-125 HP 2014,
FOCUS 1,6-100 HP 2011,
C-MAX -компютърен 3D модел,
бивш C-MAX Ghia 1.8 16V-125HP 2008,
Местоположение: Г.Оряховица
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от synthez 3D » 07 апр 2022, 07:44

F Focus написа:
06 апр 2022, 20:39
Ако разбирам правилно въпросните вентили се монтират на мястото на щуцерите на сп. апарат и обезвъздушават спир. с-ма...баси кефа, ако е така! :D Гледам цената им никак не е висока, дори напротив, но дали ще работят коректно..?...
Не, не са някакви вълшебни вентили. Просто така са ги кръстили в този сайт, а са си обикновени щуцери с канал в средата за обезвъздушаване. Прав си за това, че спирачната течност е силно хигроскопична и трябва да се сменя, за да се запази спирачната система от корозия и да се осигури правилната работа на спирачките при всякакви условия. Производителят препоръчва това да се прави на всеки 2 години, но и на 3 да го направиш, няма да е проблем. При замяната определено има огромна разлика във външния вид на новата и отработената и това мисля е някакъв индикатор за необходимостта от замяна. Според мен измерването с тестер като посочения по-горе е добър вариант да се прецени дали е поела достатъчно влага и ако е така, да се замени. Спирачната система на Фокус (а и не само) е ATE, така че всички компоненти от тази марка могат да се считат за оригинал, който се вгражда първоначално.
Изображение

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от F Focus » 07 апр 2022, 11:23

Не спираш да ме изненадваш (приятно), Васко-ще се сдобия с джаджата! :wink:
Замислих се дали ще може сондата да се топне в казанчето на Фокус-2, имайки предвид, че е доста навътре и няма много разстояние над капачката му... :?:
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от HACKO » 07 апр 2022, 11:29

bootlog написа:
06 апр 2022, 22:34
.....
Затова плана ми е да намеря такива обезвъздушители (предполагам ще трябват 4 бп.),......
Какво мислите?
Трябва ти само качествен сервиз и нищо друго, в 99% от случаите обезвъздушителите се разхлабват (дори не се развиват нацяло) и в последствие затягат многократно без да се налага да се подменят, това е рутинна операция. Просто в МП ги мързи или се чувстват много велики за да се занимават с това и затова са ти наприказвали всичките врели некипели за да те уплашат и да се откажеш. Както се вижда не са успели да те откажат, но пък са те уплашили ефективно.
И един съвет, като отидеш в сервиз, който и да е, не споменавай за страховете си, защото може да те пуснат по пързалката.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

aspasia
потребител
потребител
Мнения: 1412
Регистриран: 30 ное 2010, 19:10
Модел на автомобила: форд фокус-2000 1.6 16v
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от aspasia » 07 апр 2022, 13:35

Моята течност я сменям през две години за половин час пред блока само някой съсед да ти натиска педала първо зачиствам с телена четка напръсквам с WD изчаквам 5 минути и се отвиват без проблем ползвам на Yacco dot 5.1 защото е най евтина и магазина е близко до нас.Ч Чувал съм от майстори че при такива случаи нагряват щуцера и се развивало лесно.

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Обезвъздушаване спирачки - Фокус МК2

Мнение от F Focus » 07 апр 2022, 13:44

Приятно ме изненада, че използваш спир. течност с ДОТ 5.1-в час си с нещата! :wink:
Каква марка е, откъде я купуваш-аз, както казах(писах) много се доверявам на тази в "ОМВ" и само нея ползвам.
Много автомати-слаби резултати!

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 34 госта