Резервна гума - патерица- Фокус МК2

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Резервна гума - патерица- Фокус МК2

Мнение от F Focus » 28 апр 2022, 16:54

Поздрави, колега-хората да преценят кой-какво-що и дали, ок? Ти що се пънеш толкова не разбирам, нещо притеснявали те ...? :wink:
Давай по същество по анкетата, моля, ок? Ако ти , или такЪви, като теб спечелят обещавам никога повече да напиша нещо тук занапред-направо изчезвам от Форумът за твоя радост, и на подобните ти-надявам се да съм те зарадвал!
Като се замисля ти и подобните ти "печелите"-аз съм аут, че ми писна от простотии!
Чат-пат ще хвърлям по едно око тук какви простотии пишеш и толкоз, а когато мога да съм наистина полезен ще пиша на ЛС-сега вдяна ли защо го правя там?!
Моля гласувайте по темата!
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
bootlog
потребител
потребител
Мнения: 36
Регистриран: 04 май 2021, 10:45
Модел на автомобила: Focus 2008-, 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115PS)Sigma
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Резервна гума - патерица- Фокус МК2

Мнение от bootlog » 28 апр 2022, 18:45

@F Focus и @ivchotr - не се карайте бре :D :D :D

За протокола не се филмирам, а просто искам да знам, защото не съм наясно... някой ден ще спукам гума с някое гадже (това буквално да се разбира, не в преносен смисъл, да не дава господ) и тя ще си каже: Глей го тоя не знае какви гайки и гуми му трябват на колата... :D

Иначе мога да подкрепя и двата аргумента за гумаджийниците, например тези изпилените гайки от снимката ми ги изпилиха при една смяна в Маргел, но пък от друга страна секретните ги взех от тях и нямам проблеми с тях до сега. Няма да взимам страна в спора, защото и двете неща са верни...

Интересува ме да не вземе да стана така, че да спукам гума, да сложа гайките от летите джанти и да, да изкарам до гумаджийницата, но да не се окаже, че съм ги натегнал прекалено или пък джантата на патерицата да ги изяде, или нещо подобно...

:)

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Резервна гума - патерица- Фокус МК2

Мнение от F Focus » 28 апр 2022, 18:54

Еееее-направо ме уби, кефиш ме! :lol:
Нищо от притесненията ти няма да ти се случи-за гаджето не отговарям! :wink: :wink:
Обърни внимание на по-важни неща по колата, като всякакви масла и филтри, ръжди, ако има и т.н.
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 820
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Резервна гума - патерица- Фокус МК2

Мнение от ivchotr » 28 апр 2022, 22:25

Понеже заключиха темата с анкетата, ще си позволя да напиша тук.
Не се боря за каквото и да е внимание. Не се правя на специалист. Не ме интересува рейтинг. Не се състезавам с никого.
Човек, който съжалява, че няма рейтинг на потребителите в някакъв форум, очевидно има някакви по-специални очаквания. Аз не съм такъв.
Колкото до това дали си полезен... Да, имаш поглед върху някои неща. Затова в онази тема коментирах споделянето на опита ти на лични съобщения. По този начин дори и да разбираш от нещо, си полезен само на онзи, който те пита на лични. Има хора, които четат форума без да се логват в него като потребители. За такива хора е полезно да намерят решение на проблема си без да досаждат на другите. Трябва да разбереш, че има такива хора, които не са социално отворени както теб и мен, примерно. Но въпреки това се нуждаят от помощ.

П.П.
Някой срещал ли е ключ за болтове/гайки за колела, 19-ка, който да не е такъв кашкавал какъвто е оригиналният на Фокус мк1? Фиатът ми имаше страхотен ключ, ама си замина с него при новата собственичка. Кръстачки знам къде има, но за сега не искам такова желязо в багажника.
Знам всички вицове за Форд :D

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1147
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Резервна гума - патерица- Фокус МК2

Мнение от Ozzie » 28 апр 2022, 23:19

@ivchotr
Сложил съм в един от тайниците три дълбоки вложки - 17 мм. (да има, ако се наложи да помагам на някой), 18 мм. и 19 мм. + върток 1/2" и допълнително парче от водопроводна тръба (желязна, че сега ВиК ги правят с ПП) около 30 - 35 см. за допълнително рамо. Всичко е компактно, надеждно и не тежи безумно много.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 820
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Резервна гума - патерица- Фокус МК2

Мнение от ivchotr » 29 апр 2022, 14:01

Това също ми беше вариант, но предпочитам оригинален ключ, защото рамото му е своеобразна динамометрия :D Няма как да пренатегнеш, освен ако не си като Скалата и да си се зазяпал нанякъде :D Че ми се е случвало след затягане с кръстачка от гумаджия, после да стъпвам с цялата си тежест върху ключа за да развъртя някой болт/гайка.
Знам всички вицове за Форд :D

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1147
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Резервна гума - патерица- Фокус МК2

Мнение от Ozzie » 29 апр 2022, 19:56

Гаджето имаше във Фокуса ѝ такъв оригинален ключ. Два пъти се пробвах да развия гайките с него и двата пъти все се изплъзваше с риск от заобляне на ръбовете им. Така и не вдянах смисъла, главата спрямо дръжката (рамото) да е под ъгъл по-голям от 90°, което според мен беше причината за изплъзването. Накрая си взех моите инструменти и свърших работата.

P.S. В момента, един комшия си сменя гуменките на Дачията, точно с моя инструмент и вложката 17 мм. :mrgreen:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Резервна гума - патерица- Фокус МК2

Мнение от F Focus » 29 апр 2022, 21:25

Ivchotr-мога да ти подаря изкл. качествена дълбока вложка (или "камък") 19-ка. Предишните ми гайки бяха коя с 18-ка (без капачка) и 19-ка за тези със запазени такЪви.
Впоследствие смених гайките и коя с качачка, коя-без, и все са си 18-ки, което озадачава много гумаджиите (и мен също).
Въпросната вложка я купих от "Баухаус" на бул. "Вл. Вазов" за около 10, или 12 лв.

И вземи се спри най-накрая от коментари по мой адрес (дано да можеш), и да обясняваш ти видиш ли колко си по-различен, и добър, защото хората не са глупави и оплюването ти по мой адрес няма да има ефект, освен с/у теб.
А и няма смисъл да се нервираме съвсем излишно, нали? Затова предлагам да запазим добрият тон, каквото и да кажеш, и колкото, и да не си съгласен понякога, ок?

Колко правописни грешки допуснах...дано не са много... :lol: Нямам време за курс по правопис, та те назначавам за учител-така ще се уча в движение! :wink:
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 820
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Резервна гума - патерица- Фокус МК2

Мнение от ivchotr » 29 апр 2022, 23:14

Аз така или иначе се оглеждам за ключ по магазините. Вложки имам всякакви, но все пак благодаря за предложението. В краен случай ще ползвам такава. Днес се загледах в някакви комплекти вложки с тресчотка в Кауфланд, опаковани с найлон. Всеки комплект беше с разкъсана опаковка и липсваше по една вложка, но все с различен номер. Явно някой хитрец на дребно се оборудва периодично.

П.П.
Не оплювам никого. Ако мнението ми се различава от твоето, можеш да се обосновеш защо. Или пък не. На мен не ми се влиза в безмислени спорове. И не ме интересува кой за какъв ще ме мисли. Ако написаното от мен му върши работа, добре. Ако не, е свободен да не ползва съветите ми. Въпрос на личен избор. Най-добре ще е да приемеш, че не сме на състезание кой е по-по-най.
Знам всички вицове за Форд :D

Потребителски аватар
Saggy
потребител
потребител
Мнения: 27
Регистриран: 08 дек 2016, 23:47
Модел на автомобила: Форд Фокус MK2.5
1.6 Duratec 100 к.с. бензин 2011г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Резервна гума - патерица- Фокус МК2

Мнение от Saggy » 05 май 2022, 15:56

Прочетох я тази тема и ме вкарахте в размисли дали гайките с радвижен конус са подходящи за временна употреба с патерицата. Мисля че не съм карал с моята патерица досега. Струва ми се като изключително грешно иженерно решение да се изкара от завода Фокуса с алуминиеви джанти и гайки с раздвижен конус, и за патерицата, която е стоманена джанта, да трябват други гайки. Съмнявам се Форд да са толкова зле, но може да се изненадам :). Имах железни джанти за зимата и специално реших да си купя гайки с нераздвижен конус. Купих гайки ЕТЕ от ЕМ-Комплект и бяха ОК (3лв бройката). Тези гайки спокойно ще стават и за патерицата, но за алуминиевата джанта не са подходящи. Трябва да отбележа, че доста време се чудех какви гайки да купя и поради тази причина съм заглеждал доста Фокуси с какви гайки се карат. И да ви кажа виждал съм всякакви варианти - дори гайки с раздвижен конус на железни джанти. Та, явно е възможно и работи като решение. Относно Маргел - ровил съм ги за гайки и продават. Важно е да се знае какви са гайките за Фокус 2 - размерът М12х1.5 с ключ 19. Има цели с нераздвижен конус, които стават за алумиеви и стомамени джанти, и такива с раздвижен конус за алумиеви. Много от тях се продават в Ebay. За железни джанти са подходящи гайки с нераздвижен конус, като има отворени с много малък конус (2мм) и затворени с по-голям конус, като моите ЕТЕ.

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Резервна гума - патерица- Фокус МК2

Мнение от F Focus » 05 май 2022, 17:48

Saggy-ти си готин , умен, убран в изказа и често полезен, за което те уважавам-да си жив и здрав, и все така си остани такъв! Следя внимателно всички пишещи и си съставям мнение за тях! :wink: Както и те за мен, разбира се...! :wink:
Бих искал да се сложи точка на въпросната сага относно "патерицата" и подходящите гайки за нея, щото тя май ще задмине и "омаслената" тема дори, при това съвсем излишно! :lol:
И така:
-Производителят произвежда кола с лети джанти, окомплектована с "патерица", като резервна гума и няма препоръка за смяна на гайките при използването и-или има? Ти ми кажи.
-Свали някоя от гайките си независимо дали е с раздвижен конус, или не и виж конусът, и дали влиза поне малко в желязната джанта на "патерицата"-ако е така (а, съм убеден, че ще е така) проблем нямаш!
Ако продължаваш да се филмираш излишно по темата ми пиши на ЛС адрес и телефон, за да ти изпратя по "Еконт" гайки без раздвижен конус-ще платиш само доставката! :wink:Ама , като се замислих, понеже те харесвам поемам всички разходи! :wink:
Поздрави!
Много автомати-слаби резултати!

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 13 госта