Вентилатор за парно на Focus 3

Акумулатор. Алтернатор. Стартер. Запалителна система. Осветление и сигнализация.
Потребителски аватар
.Atanasov
потребител
потребител
Мнения: 49
Регистриран: 18 апр 2021, 16:01
Модел на автомобила: Focus 1.6TDCI (85kW)
Местоположение: Sofia, Bulgaria
Status: Извън линия

Вентилатор за парно на Focus 3

Мнение от .Atanasov » 28 ное 2022, 14:04

Здравейте,
от два дни имам едно жужене предполагам във вентилатора на парното. Вчера сутрин при 0гр. сухо време беше нещо страшно - скърцане, пукане,гъргорене и невъзможност да се завърти вентилатора (не духа). Умрях от студ в тая кола :) Когато колата позагря, вентилаторчето се задвижи и си работеше задоволително с леко жужене.

Първо ако някой е вадил тая пущина, моля да сподели дали подлежи на почистване, смазване и смяна на втулки/лагери и четки!
Ако не подлежи, то ще го сменя с афтърмаркет вентилатор и затова ми трябва малко помощ. По сайтовете намирам такива с два диаметъра 156мм и 160мм, и незнам кой ми трябва на мен. Рових в ford.7zap.com но не мога да го намеря като резервна част. Колата е с двузонов климатроник, ако има значение.

Второ, иска ми се да свърша работата за ден, защото като гледам "гъзенето" е голямо, времето е студено а и май, че се откача и таблото с предпазители под жабката, което прави колата неизползваема.
nafta

Потребителски аватар
Saggy
потребител
потребител
Мнения: 27
Регистриран: 08 дек 2016, 23:47
Модел на автомобила: Форд Фокус MK2.5
1.6 Duratec 100 к.с. бензин 2011г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Вентилатор за парно на Focus 3

Мнение от Saggy » 28 ное 2022, 23:33

В 7zap търси под раздел Electrical->Heater blower, Air Vents &Duct. Там гледах,че показва парт номерът на частта. Виждал съм, че в Автобим продават афтърмаркет вентилатори. Как се сваля най-добре търси клипчета в Ютюб.

Потребителски аватар
.Atanasov
потребител
потребител
Мнения: 49
Регистриран: 18 апр 2021, 16:01
Модел на автомобила: Focus 1.6TDCI (85kW)
Местоположение: Sofia, Bulgaria
Status: Извън линия

Re: Вентилатор за парно на Focus 3

Мнение от .Atanasov » 11 дек 2022, 22:30

Бях забравил за тази тема. За информация, вентилатора в Мото Пфое е около 1200лв. с доставка от Германия. Звъннах в няколко магазина. По сайтовете им има цени м/у 150 и 600лв., но нямат наличности или вентилатора се оказва, че не е за Фокус 3 след VIN справка.

Проблема при мен се оказа износена четка.
За да не се занимавам излишно взех един вентилатор втора ръка и си го почистих и смазах.
Цялата смяна при мен излезна около 6часа и много псувни. Като най-проблемни са два от винтовете на клапата, буксата USB в жабката и в частност завъртането на вентилатора от към педалите. Просто няма видимост и всичко е пипане на тъмно.
Сигурно има много писано във форума относно смяната му, но да си кажа и аз моите "пет стотинки".
Това са дупките на винтовете.
Изображение Изображение
Разглобяват се малко пластмаси около педалите, маха се жабката и ел. таблото под нея. Таблото може и да не се разкача от буксите, но е по приятно за работа, като се махне. Междудругото оказа се, че имам леко окисляване на три пина на една от буксите на ел. таблото!

Изображение Изображение
Иии вентилатора. :)
Изображение

В това клипче много добре е обяснено завъртането на вентилатора откъм педалите.
https://www.youtube.com/watch?v=w4RNBJhDSOk

П.С. пазете си ребрата, че най-удобната поза за пипане е легнал на прага. Препоръчително ръкавици и дрехи с дълги ръкави. :)
nafta

Отговори

Върни се в “ЕЛ. ИНСТАЛАЦИЯ и ОБОРУДВАНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 34 госта