Изчезват габарити , зумер , осветление табло-РЕШЕН

Акумулатор. Алтернатор. Стартер. Запалителна система. Осветление и сигнализация.
VKojuharov
потребител
потребител
Мнения: 4
Регистриран: 11 май 2019, 10:20
Модел на автомобила: Focus MK1
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Изчезват габарити , зумер , осветление табло-РЕШЕН

Мнение от VKojuharov » 11 май 2019, 16:08

Здравейте, Форд фенове!
Аз съм нов във форума и целта да се впиша е конкретната тема. Пиша ви, защото имам същия проблем с моя Фокус МК1 и не можах да намеря напътствия в чата как да си оправя светлините. По моите скромни познания, стигнах до заключението, че проблемът е в ключа за светлините, но... уви, смених го и не се променя нищо. Предпазителите са здрави и различното в моя случай, е че дежурния габарит работи, а активния габарит не светва дори и когато го захраня чрез байпасирене. Много се надявам да помогнете с някой съвет (не съм се обръщал към сервиз).
Поздрави от 9 - годишен Форд фен!
Венци 😀

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Изчезват габарити , зумер , осветление табло-РЕШЕН

Мнение от OgiDogi » 11 май 2019, 17:43

VKojuharov написа:
11 май 2019, 16:08
Здравейте, Форд фенове!
Аз съм нов във форума и целта да се впиша е конкретната тема. Пиша ви, защото имам същия проблем с моя Фокус МК1 и не можах да намеря напътствия в чата как да си оправя светлините. По моите скромни познания, стигнах до заключението, че проблемът е в ключа за светлините, но... уви, смених го и не се променя нищо. Предпазителите са здрави и различното в моя случай, е че дежурния габарит работи, а активния габарит не светва дори и когато го захраня чрез байпасирене. Много се надявам да помогнете с някой съвет (не съм се обръщал към сервиз).
Поздрави от 9 - годишен Форд фен!
Венци 😀
На Мондео 2 и Фокус 1 обикновено проблемът с габарити и подсветка на таблото е в буксата на ключа за светлините - нагаря захранващата клема. Сваляш панела с копчето, откачаш буксата и гледаш за потъмнели или раздалечени пластини, евентуално почистваш или бъркаш и натягаш с нещо тънко и остро.
На моя вече 5-6 години няма проблеми след интервенцията.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

VKojuharov
потребител
потребител
Мнения: 4
Регистриран: 11 май 2019, 10:20
Модел на автомобила: Focus MK1
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Изчезват габарити , зумер , осветление табло-РЕШЕН

Мнение от VKojuharov » 11 май 2019, 21:34

Благодаря за съвета. Смятам, че буксата е наред, защото не виждам видим белег и всъщност направих тест, чрез байпас да захраня габаритите, който беше неуспешен. Искам да вметна, че имам ръководството за диагностика и решаване на проблеми на Форд (2002) плюс ел. схеми на системите и блоковете (не са напълно идентични с моя Фокус забелязах), но принципно се разбира. В моя случай на буксата за габаритите отговаря 83b (отбелязано), а на схемата е 13 клема. На моята букса има съседно краче 83a отговарящо за фара за мъгла отзад, който работи. Чрез байпаса успях да захряня подсветката на таблото (не се сещам номера на климата), но ме учудва, защо не мога да захраня активния габарит (с пасивния "дежурен" - успях). Схемата на габарита е лесна : от захранвания Р подава на ключа п.13 (83b) от там към два предпазителя (за ляв и десен кръг) и по мои спомени без релета (но през няколко присъединителни букси) стига до крушите. След тази история започвам да си мисля за панела на предпазители, защото при теста в задната букса към багажника нямах захранване...?!
Трябва да проверя панела на предпазителите.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Изчезват габарити , зумер , осветление табло-РЕШЕН

Мнение от OgiDogi » 12 май 2019, 09:10

VKojuharov написа:
11 май 2019, 21:34
... В моя случай на буксата за габаритите отговаря 83b (отбелязано), а на схемата е 13 клема...

Трябва да проверя панела на предпазителите.
Като замостиш клема 11 (където трябва да има винаги +12V от акумулатора) директно към 13 и пак не свети нищо, проверяваш предпазители F47 и F48 (ляв и десен габарит). Ако на 11 няма напрежение, проверяваш предпазител F32.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

VKojuharov
потребител
потребител
Мнения: 4
Регистриран: 11 май 2019, 10:20
Модел на автомобила: Focus MK1
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Изчезват габарити , зумер , осветление табло-РЕШЕН

Мнение от VKojuharov » 12 май 2019, 10:30

https://drive.google.com/file/d/1Nysard ... p=drivesdk
Ел. Схемата по която работя.
Днес след обяд ще се занимавам с проблемите и после ще дам отговор. 🔧☺️

VKojuharov
потребител
потребител
Мнения: 4
Регистриран: 11 май 2019, 10:20
Модел на автомобила: Focus MK1
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Изчезват габарити , зумер , осветление табло-РЕШЕН

Мнение от VKojuharov » 12 май 2019, 10:55

:lol: Проблемът е решен!
F32 - не знам как съм го пропуснал. Срамувам се, но същевременно много се радвам на решението.
Подмених го и всичко си дойде на мястото. 😀😀😁

Отговори

Върни се в “ЕЛ. ИНСТАЛАЦИЯ и ОБОРУДВАНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта