ESP - монтаж на Focus MK1

Акумулатор. Алтернатор. Стартер. Запалителна система. Осветление и сигнализация.
dimitar_mbox
потребител
потребител
Мнения: 2
Регистриран: 13 ное 2009, 15:53
Модел на автомобила: Focus
Status: Извън линия

ESP - монтаж на Focus MK1

Мнение от dimitar_mbox » 19 дек 2009, 21:00

Възможно ли е да се монтира ESP на Focus MK1? Към кого мога да се обърна за помощ?

Потребителски аватар
debug
потребител
потребител
Мнения: 1582
Регистриран: 07 фев 2007, 01:29
Модел на автомобила: триврат Focus Zetec 2.0 99г; Mazda 626 GC купе 84г.; BMW E36 96г.
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: ESP - монтаж на Focus MK1

Мнение от debug » 20 дек 2009, 13:17

Сигурно е възможно при много желание и не малко парички. Най-сигурно ще е да се обърнеш към неволята :lol: . Сваляш си сервизното ръководство за Фокус 1, прочиташ принципа на работа на системата и разглеждаш компонентите и начина на монтаж / демонтаж. След това отваряш ел. схеми (към същото ръководство, ако колата ти е след 2002, или от Ford TIS 2003-2004 за първите Фокуси.) Там проверяваш как са ел.схеми при теб и как трябва да станат (какво ти е необходимо като допълнително окабеляване). С Microcat пък проверяваш дали ще можеш да използваш част от наличното ти оборудване (примерно датчиците на ABS -а дали са със същия номер) и номерата на частите, които трябва да си набавиш. Следва пазаруване от морга / ebay / Мото-Пфое и монтаж.
Предполагам, че за няколко часа ровене в програмите ще ти се изясни какво ти трябва. Минимум помпата на АБС-а с електронния блок е различна, може би ще има и други разлики.
Дерзай!
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: ESP - монтаж на Focus MK1

Мнение от PcMan » 20 дек 2009, 21:28

Интересното при Фокус 1 е, че за бензиновия 1.4 и дизеловите двигатели има опция BTCS (Brake traction control system), за останалите бензини 1.6, 1.8 и 2.0 има SFTC, което не намирам из интернет като абривиатура, но така го пише в ръководството ми и до колкото успях да преведа от италиянски регулира както спирачките на колелата по отделно (като BTCS), така и регулира въртящия момент на двигателя при подхлъзване. (не е изписано на английски или италиански абривиатурата какво точно значат първите две букви от SFTC)

А ESP пише, че е комбинация от traction control и ABS. Не се споменава коя комбинация е - BTCS или SFTC със ABS e. :|
Като и 3те са с една и съща индикация както на таблото, така и на копчето за изключване (което според мои наблюдения съществува само при ESP и SFTC, защото съм виждал фокус 1 с BTCS(100%), който няма копче за изключване (постоянно вкл. си стои).
Дано не съм те объркал допълнително с тази информация. Всичко е от ръководството и нямам представа дали използват сходни, от части еднакви или еднакви сензори, датчици и пр. :roll:

ESP се доплаща при всички нива и двигатели, за останалите две само подозирам, че при Zetec има стандартно BTCS, проверявал съм един Zetec 3врат дизел така. И моят е Zetec 3 врати дизел, но още не успявям да намеря по-нов Microcat, който да инсталирам(от 2008 се самозатваря - изисква по-нова версия да си инсталирам)
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

kito
потребител
потребител
Мнения: 727
Регистриран: 21 фев 2009, 17:50
Модел на автомобила: Ford Focus MK1 Turnier 1.6 16v, Ford Focus MK2 1.6 16v Ti-VCT
Местоположение: Казанлък/София
Status: Извън линия

Re: ESP - монтаж на Focus MK1

Мнение от kito » 21 дек 2009, 00:46

Аз имам ТCS на моя фокусник и още ме е яд,че няма ESP. Тъпото е, че чак като я взехме разбрах, че е хубаво да се гледа за ESP и въобще за такива системи. Интересното е,че бутончето, което е до скоростния лост не го виждам много често в други Фокуси. Наистина ли, ги има малко тия системи в МК1 или така ми се струва? А също така ми стана странно,че според ръководството, когато свети на таблото лампичката за ТCS това означава ,че системата е изключена! Което е малко странно,поне според мен или може би аз съм в грешка! :?

dimitar_mbox
потребител
потребител
Мнения: 2
Регистриран: 13 ное 2009, 15:53
Модел на автомобила: Focus
Status: Извън линия

Re: ESP - монтаж на Focus MK1

Мнение от dimitar_mbox » 23 дек 2009, 17:49

Отговор от Мото-Пфое:
В Мото-Пфое не можем да Ви монтираме електронна програма за стабилизиране. ESP може да бъде монтирана само в завода, защото трябва да бъде синхронизирана с двигателя.

Потребителски аватар
debug
потребител
потребител
Мнения: 1582
Регистриран: 07 фев 2007, 01:29
Модел на автомобила: триврат Focus Zetec 2.0 99г; Mazda 626 GC купе 84г.; BMW E36 96г.
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: ESP - монтаж на Focus MK1

Мнение от debug » 24 дек 2009, 13:22

dimitar_mbox написа:Отговор от Мото-Пфое:
В Мото-Пфое не можем да Ви монтираме електронна програма за стабилизиране. ESP може да бъде монтирана само в завода, защото трябва да бъде синхронизирана с двигателя.
В Мото-Пфое със сигурност няма да ти монтират ESP. Щото няма упътване как да стане това в сервизното ръководство. И някой трябва да направи проучването, което ти описах. И освен това няма как да ти калкулират цена, като няма такава дейност.
Питай ги дали могат да ти сменят климатика с климатроник... ще получиш същият отговор, а доста хора са го правили.
Намери си първо донор (кола със същия двигател и ESP), аз ще ти помогна с проверката на необходимите неща.
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: ESP - монтаж на Focus MK1

Мнение от PcMan » 27 дек 2009, 16:07

Дори и донора да е от морга, пак ще излезе страшни време и пари . Браво за желаниетол И аз като си търсих focus 1 не видях с ESP - бил скъпа опция, а колата е среден клас и по-високите нива на оборудване си имат BTCS стандартно(няма точна информация, но по моята книжка излиза, че всички focus-и имат BTCS или SFTC, които вършат почти същото като ESP - доразработката им.
И мен ме е яд, че нямам странични възглавници и искам такива, но на фона на всички боклуци и цените в България не можех да си позволя да чакам още 2 месеца в търсене, оглеждане, време и лутане за 2ри читав focus като моя, но със странични и ESP да речем.
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

Отговори

Върни се в “ЕЛ. ИНСТАЛАЦИЯ и ОБОРУДВАНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 55 госта