Осветление купе,часовник ел.огледала-не работят

Акумулатор. Алтернатор. Стартер. Запалителна система. Осветление и сигнализация.
toni tankov
потребител
потребител
Мнения: 16
Регистриран: 29 юли 2008, 08:05
Модел на автомобила: ford mondeo
Status: Извън линия

Осветление купе,часовник ел.огледала-не работят

Мнение от toni tankov » 27 авг 2010, 18:54

Уважаеми колеги,видях във форума описани аналогични повреди,но не и как са отстранени.Става въпрос за осветлението на купето,ел огледалата и часовника,също и сенниците.Забелязях първо как часовникът се нулира при запалване и то на три-четири пъти,след което изгаснаха посочените уреди.Проверих предпазителите-здрави са.При мен те са под капака до акумулатора.Друго не се сещам и моля за съвет.

Потребителски аватар
ivan_don4ev
потребител
потребител
Мнения: 439
Регистриран: 05 апр 2009, 17:19
Модел на автомобила: Focus 1.6 16v и Mondeo 1.8 tdi
Status: Извън линия

Re: Осветление купе,часовник ел.огледала-не работят

Мнение от ivan_don4ev » 27 авг 2010, 18:57

Незнам дали си мислиш че са ти само под капака или не знаеш че Мондео мк2 има бушони и под кормилото там дето са ти краката виж там.
Изображение

toni tankov
потребител
потребител
Мнения: 16
Регистриран: 29 юли 2008, 08:05
Модел на автомобила: ford mondeo
Status: Извън линия

Re: Осветление купе,часовник ел.огледала-не работят

Мнение от toni tankov » 27 авг 2010, 20:01

Адски си прав приятелю!Оправих се и то само защото ме нави да "надничам"до волана.На пръв поглед няма бушони,но като натиснах едно копче се отвори цял панел с бушони и релета.Нататък беше лесно.Благодарая!

Потребителски аватар
mutant
потребител
потребител
Мнения: 85
Регистриран: 30 мар 2008, 12:31
Модел на автомобила: Mondeo MK1 DOHC 1.8i 16V '94
Местоположение: Габрово
Status: Извън линия

Re: Осветление купе,часовник ел.огледала-не работят

Мнение от mutant » 08 сеп 2011, 14:16

Тони, ти добре си се оправил, обаче при мен проблема е по-сериозен, а от как почна да накъсява деня почна все повече да ме нерви. Осветлението в купето ми не работи. Проверих лампата в плафона - здрава е, бушончето също е наред, то е общо за часовника - No34 в секцията под волана. Това което успях да разбера е, че ми е прекъснат плюсовия кабел - оранжевосин на цвят. Стигнах до този извод, тъй като пуснах едно кабелче директно от плюса на акумулатора и захраних плафончето с него - лампичката светна като даже се запази функцията за 12 секундно закъснение след затваряне на вратите. Тръгнах да търся къде е прекъснат оригиналния ми кабел. Тръгва от плафона под кората на тавана на ляво, минава през лявата предна колона и отива в двигателния отсек. До тук добре, кабела не беше прекъснат. Продължих нататък като махнах решетката под чистачките, но кабела не минаваше от там. Предполагам излиза някъде в двигателния отсек, но е в сноп с много други кабели и не ми се иска да си расвасовам цялата ел. инсталация и то за такъв не дотам съществен проблем. Още повече, че някои от кабелите ми са с напукана изолация и от многото ровичкане и търсене из паяжината от жици вчера щях да се подпаля. Та реших да попитам тук някой знае ли това прословуто кабелче от къде минава и дали бих могъл без излишни усилия и твърде много разглабяне да го намеря и проследя. Резервния ми вариант е да си пусна ново захранване към плафона, но прокарването под кората на тавана ми е проблем, опасявам се да не провисне, а и ако махна още веднъж пластмасовата гарнитура от предната лява колона окончателно ще потроша щифтовете - все пак колата е стара и пластмасовите компоненти са се опекли и станали трошливи. Ако някой може да ме посъветва нещо по въпроса силно ще ме ощастливи.
Последна промяна от mutant на 08 сеп 2011, 15:13, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
tropper
потребител
потребител
Мнения: 687
Регистриран: 12 юли 2007, 00:34
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK1 1.6 16V GLX '93; ГИ Stilogas/Tamona, изп. Tomasetto, инж. Valtek; *** КЛИМАТИК ***
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Осветление купе,часовник ел.огледала-не работят

Мнение от tropper » 08 сеп 2011, 14:34

http://www.zahranvane.com/ford/1923-12.PDF" onclick="window.open(this.href);return false;
стр. 37

Според тези диаграми оранжево-синия (OG/BU = orange/blue) трябва да стига до главното табло с бушони - т.е. под волана.
Бушон F34 трябва да го захранва. Релето служи за прекъсване на масата в режим "врата 12сек." и се управлява от "timer module".
късото съединение прави силата
LPG: Изображение / 1.07 заради гумите :)

Потребителски аватар
mutant
потребител
потребител
Мнения: 85
Регистриран: 30 мар 2008, 12:31
Модел на автомобила: Mondeo MK1 DOHC 1.8i 16V '94
Местоположение: Габрово
Status: Извън линия

Re: Осветление купе,часовник ел.огледала-не работят

Мнение от mutant » 08 сеп 2011, 16:16

Благодаря! Съдейки по това, че часовника работи, значи кабела до бушона е здрав и прекъсването би трябвало да е по трасето между бушона и плафона. Ще се завра да видя дали ще излезе нещо и ще пиша пак. Със сигурност обаче насочването ти е много полезно.
Изображение

Отговори

Върни се в “ЕЛ. ИНСТАЛАЦИЯ и ОБОРУДВАНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 30 госта