10 % теч на фреон от климатик на година ?

Акумулатор. Алтернатор. Стартер. Запалителна система. Осветление и сигнализация.
newDummy
потребител
потребител
Мнения: 35
Регистриран: 25 май 2012, 11:23
Модел на автомобила: Ford Focus
Status: Извън линия

10 % теч на фреон от климатик на година ?

Мнение от newDummy » 28 май 2016, 18:12

Здравейте,
Преди 2 години ходих да ми пълнят климатика за първи път ( от като съм купил колата - Фокус 99). Аз съм от ПЛД и ходих в един сервиз в Брестник ( на входа пише ремонт на ел. стъкла и електроника), та останах доволен от обслужването. Момчето там ми каза, че било нормално на всяка година да се губят около 10 % от фреона на климатика. От тогава изминага 2 год. и аз отново няма грам студ в колата, мога като го пусна да си печа царвица - тези 10 % се оказаха 50. Искам да питам 2 неща: 1. Верно ли е, че наситина има падане на фреона на климатика с някакво количество на годична база и 2. Къде в ПЛД пълнат климатици и да работят професионално (тоест да могат да диагностицират проблема, ако има такъв) ?ч

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: 10 % теч на фреон от климатик на година ?

Мнение от S_C » 28 май 2016, 19:54

Смени сервиза. Няма такова нещо.Загубата на хладилен агент се отразява директно върху смазването на компресора и съотношението между двете е много голямо. В смисъл...10% загуба на хладилен агент не значи 10% по-лошо мазане а примерно 30-40% по-лошо. Иначе да, има стандарти, които допускат загуби от връзките по системата, ама това с 10% е "мижи да те лАжем" ако не знаеш колко броя конектори имаш по нея. Ако от 4 броя връзки губиш 50 грама хладилен агент, а съседа ти от 8 броя губи пак толкова...по това, дето ти е казал майстора, и двамата нямате проблем. Реално обаче при теб го има проблема. Тази загуба трябва да се преценява според броя на потенциално слабите места, не е някаква фисирана стойност.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: 10 % теч на фреон от климатик на година ?

Мнение от OgiDogi » 28 май 2016, 23:08

newDummy написа:Здравейте,
Преди 2 години ходих да ми пълнят климатика за първи път ( от като съм купил колата - Фокус 99)...
А като го пълниха, преди това смениха ли игличките на сервизните клапани? Ами, ултравиолетов оцветител сложиха ли в маслото, за да се открие лесно теч после?
Ей така, заради спестени 3-4 лева за иглички (респективно - 7-8 за цели вентили на колите с такива), после се дават по 50-60 за зареждане. И като няма оцветител (и комплект UV лампа с жълти очила за откриване на теч) - "ами, то е нормално по 10% годишно", защото няма как да се види от къде е излетял.
Защо пък на моята от август 2012 (когато смених игличките и си сложих капачки на клапаните) не съм доливал фреон и все така си сваля температурата във въздуховода до 3-4° С (последно проверено на 23 май, слънчево и горещо, по магистрала Тракия с 4 възрастни и 2 деца в колата, тъщата на предната седалка по къс ръкав си придърпа якенце, че и станало студено на ръцете).
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
paci
Модератор
Модератор
Мнения: 7883
Регистриран: 18 яну 2005, 07:52
Модел на автомобила: Fiesta MK4 Zetec-S 1.4 16V 90 коня
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: 10 % теч на фреон от климатик на година ?

Мнение от paci » 28 май 2016, 23:14

OgiDogi написа: Защо пък на моята от август 2012 (когато смених игличките и си сложих капачки на клапаните) не съм доливал фреон и все така си сваля температурата във въздуховода до 3-4° С (последно проверено на 23 май, слънчево и горещо, по магистрала Тракия с 4 възрастни и 2 деца в колата, тъщата на предната седалка по къс ръкав си придърпа якенце, че и станало студено на ръцете).
Че тя и моята със 190гр фреон охлаждаше идеално, обаче блъскаше при първото палене за деня.
Заради това блъскане МП ме убеждаваха да сменя всичко по пътя на пистовия ремък.

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: 10 % теч на фреон от климатик на година ?

Мнение от S_C » 29 май 2016, 01:32

Те щом лизингова схема за нова кола не са ти предложили, пак добре...
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: 10 % теч на фреон от климатик на година ?

Мнение от OgiDogi » 29 май 2016, 08:04

paci написа:Че тя и моята със 190гр фреон охлаждаше идеално, обаче блъскаше при първото палене за деня...
Не ти работи изключвателят за ниско налягане или буксата е дадена на късо (елемент S153 в схемите на AutoData). И моята и твоята по схема имат такъв и ако налягането след капилярната тръбичка падне под 2 bar, трябва да се изключи съединителя на компресора. При 190 грама, няма как налягането да е било достатъчно - цялото количество се изпомпва към кондензатора и изпаряването е ставало в момента на преминаване през капилярната тръбичка, дори е възможно изпарителят ти да се е заскрежавал.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

newDummy
потребител
потребител
Мнения: 35
Регистриран: 25 май 2012, 11:23
Модел на автомобила: Ford Focus
Status: Извън линия

Re: 10 % теч на фреон от климатик на година ?

Мнение от newDummy » 29 май 2016, 10:22

Ясно, че не са си свършили работата както трябва. И аз така си помислих, но реших да питам тук и да си го докажа. О.К, а къде да отида в ПЛД, че да ми направят диагностика на климата -
UV, да проверят да течове и тн? И ако може да няма лизингови схеми :twisted:

Потребителски аватар
paci
Модератор
Модератор
Мнения: 7883
Регистриран: 18 яну 2005, 07:52
Модел на автомобила: Fiesta MK4 Zetec-S 1.4 16V 90 коня
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: 10 % теч на фреон от климатик на година ?

Мнение от paci » 30 май 2016, 00:21

OgiDogi написа:.
Магия викаш :)
Не, че имах някакъв кой знае какъв избор, но след диагностиката, че всичко по пътя на пистовия ремък е за смяна и за това блъска при първо пускане на климатика за деня., след няколко дена се върнах да ми проверят климатика дали се нуждае от дозареждане.
Климатика си работеше идеално
Е ми то машинка там. Закачват маркучите и тя се оправя. Накрая изписва какво е допълнила.
И блъскането спря. Питах после защо ме караха да сменя всичко

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13097
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: 10 % теч на фреон от климатик на година ?

Мнение от HACKO » 30 май 2016, 15:07

paci написа:.... Питах после защо ме караха да сменя всичко
И кво ти казаха?
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
paci
Модератор
Модератор
Мнения: 7883
Регистриран: 18 яну 2005, 07:52
Модел на автомобила: Fiesta MK4 Zetec-S 1.4 16V 90 коня
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: 10 % теч на фреон от климатик на година ?

Мнение от paci » 30 май 2016, 19:07

HACKO написа:
paci написа:.... Питах после защо ме караха да сменя всичко
И кво ти казаха?
Замълчаха и се почесаха :D:

Потребителски аватар
lordextra
потребител
потребител
Мнения: 131
Регистриран: 02 юни 2012, 15:58
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6i 16v lpg
Местоположение: Слатина
Status: Извън линия

Re: 10 % теч на фреон от климатик на година ?

Мнение от lordextra » 01 юни 2016, 09:06

Отиваш в гуми център Диана 36 лева 100 гр и диагностика и още по 7,2 лв за 100 гр фреон и 7,20 за масло.
Най-Мразения. Не е скъп бензина, Заплатите са Ниски. "Бяло,червено, зелено - цитат на 3-те Б-та за знамето на България.

Отговори

Върни се в “ЕЛ. ИНСТАЛАЦИЯ и ОБОРУДВАНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 11 госта