Гори предпазител стоп светлини фокус 1

Акумулатор. Алтернатор. Стартер. Запалителна система. Осветление и сигнализация.
Атанас Димитров
потребител
потребител
Мнения: 5
Регистриран: 28 мар 2021, 18:57
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Гори предпазител стоп светлини фокус 1

Мнение от Атанас Димитров » 28 мар 2021, 19:27

Здравейте, колеги, появи се странен проблем: светна лампата на ABS и започна да гори предпазителя на стоп светлините. Проблемът се оказа много сериозен. Проверени са всички кабели, кабелни връзки и фасунки от свързващия блок (под таблото с предпазители в купето) до светлините отзад. Особеното е, че на контакт, при натискане на спирачката на предпазителя излизат + и - (всичко е проверено с мултицет, всички кабели са прозвънени, никъде не дава на късо). Съмнявах се за блок на ABS, смених го, но проблемът си остана. Не зная в коя посока да поема. Мисля да сваля таблото на колата и двата блока с предпазители и релета и да проверя и проследя всички кабели от купето до двигателния отсек. Ще съм благодарен за всяка идея и съвет.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Гори предпазител стоп светлини фокус 1

Мнение от OgiDogi » 28 мар 2021, 20:29

Атанас Димитров написа:
28 мар 2021, 19:27
... Особеното е, че на контакт, при натискане на спирачката на предпазителя излизат + и - (всичко е проверено с мултицет, всички кабели са прозвънени, никъде не дава на късо)...
Ако е комби:
- извади и провери жиците в маркуча на задната врата. На един приятел му гореше предпазителя на чистачките, като си пусне подгряване на задното стъкло, възстанових с рязане и удължаване 6 прекъснати или оголени проводника. На теб евентуално третият стоп окъсява към нагревателя и товарът идва голям за предпазителя. Пробвай да пуснеш подгряване на стъклото и да видиш, дали няма да ти светнат стоповете.

С времето изолацията става твърда и трошлива, напуква се и жиците дават на късо.

Ако не е - не измервате всички възможни вериги по всички възможни начини. Примерно да откачите буксите от педал, ABS, табло и при свалени крушки на стоповете да мерите от към фасунгите.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Атанас Димитров
потребител
потребител
Мнения: 5
Регистриран: 28 мар 2021, 18:57
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Гори предпазител стоп светлини фокус 1

Мнение от Атанас Димитров » 29 мар 2021, 08:04

Проблемът е, че при разкачен блок свързващ кабелите от таблото и кабелите за светлините отзад (намиращ се долу в ляво в краката на водача), и разкачени букса на блока на ABS и буксата зад въздушния филтър дава на късо. В момента на натискане на спирачката на единия полюс идва + а на другия -.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Гори предпазител стоп светлини фокус 1

Мнение от OgiDogi » 29 мар 2021, 17:49

Я, по-добре намери жичкаджия. Щото, ако на едното излиза "+" от машинката и другото е към лампите, много ясно ще има "-" откъм лампите.
Провери ли, дали светят стоповете, като запалиш двигателя и пуснеш подгряване на задното стъкло?
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
ieiei
потребител
потребител
Мнения: 389
Регистриран: 11 май 2007, 12:50
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Гори предпазител стоп светлини фокус 1

Мнение от ieiei » 29 мар 2021, 19:23

Пробвахте ли без крушките?

Атанас Димитров
потребител
потребител
Мнения: 5
Регистриран: 28 мар 2021, 18:57
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Гори предпазител стоп светлини фокус 1

Мнение от Атанас Димитров » 29 мар 2021, 19:25

Колега, по-горе съм описал всички проверки, включително и съм разкачил свързващия блок в краката на водача за всички кабели за купето и багажника. Проблемът е някъде отпред или под таблото. Ако до събота не намеря схема на Ел.инсталацията - в събота ще я разглобя и ще сваля таблото. Проблемът не е нито в блока на ABS, нито в кабелите назад към багажника. А жичкаджия съм и аз, но не ми се ще да се вкарам във филма с разкачане на цялата инсталация. На старата кола съм го правил, но е голяма играчка. Затова търся ако някой се е сблъсквал с такъв проблем.

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Гори предпазител стоп светлини фокус 1

Мнение от Ozzie » 29 мар 2021, 20:10

@Атанас Димитров
В АутоДата има някакви схеми на кабеляците...
Тази която имам качена е версия 3.38 (старичка е), но за коли над 10 години върши някаква работа.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Атанас Димитров
потребител
потребител
Мнения: 5
Регистриран: 28 мар 2021, 18:57
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Гори предпазител стоп светлини фокус 1

Мнение от Атанас Димитров » 30 мар 2021, 13:33

Прегледах схемите и в събота ще я почвам.

Атанас Димитров
потребител
потребител
Мнения: 5
Регистриран: 28 мар 2021, 18:57
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Гори предпазител стоп светлини фокус 1

Мнение от Атанас Димитров » 30 мар 2021, 20:15

Колеги, благодаря на отзовалите се. Проблемът е решен. Днес намерих време да се занимая с кабелите под таблото. Оказа се, че някой "майстор" е работил не както трябва. Имаше няколко снадки увити само с изолирбанд, който с течение на времето се размекнал и развил и съответно дават на късо. Успех на всички и безпроблемно шофиране.

Отговори

Върни се в “ЕЛ. ИНСТАЛАЦИЯ и ОБОРУДВАНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 32 госта