USB за Sony аудио система

Отговори
Drake
потребител
потребител
Мнения: 123
Регистриран: 23 мар 2006, 22:48
Модел на автомобила: Focus 1.6 2011
Местоположение: София/Стара Загора
Status: Извън линия

USB за Sony аудио система

Мнение от Drake » 26 яну 2014, 23:32

Още от както си купих Фокуса много ме беше яд, че МП така и не можаха да ми предложат USB като опция за аудио системата. Наскоро попаднах на 2 теми във fordownersclub (тема1 и тема2) и реших да действам.
Според горните линкове, за да бъде възможен този ъпгрейд е необходимо Sony системата вече да има Bluetooth/voice control, a версията на firmware-а на системата трябва да е над 5 (моят беше 5.3.3)

Първо, от ebay.co.uk се снабдих с необходимия модул
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Устройство като ново може да са намери 250 паунда, на старо върви около 120 паунда, но аз извадих някакъв невероятен късмет и още при първото търсене го намерих за 65 паунда 8). Според продавача, модулът е бил на Фиеста 2010.
На най-долната снимка се вижда мини-USB изход. Оригиналният кабел явно е с някакъв странен жак, който за радост е съвместим със стандартен мини USB (според нещата, които прочетох, в по-ранните версии на модула USB изходът не е бил съвместим с никакъв стандарт).

Допълнително си купих и USB кабел (1.8 метра) и конектор женско USB-женско USB
Изображение
Конекторът по онлайн магазините струва между 1.77 и 2 лева. Сумата ми се стори прекалено дребна за онлайн поръчка и отидох до едно магазинче за такива джаджи на Раковска. Ами там беше 5 лева ??? Вече се бях разходил и го купих...

Имайки необходимите части реших да попитам Мото Пфое за оферта за монтаж :) Там ми казаха, че вероятно нямало да тръгне, защото като се натиснел бутона CD/AUX на радиото не се появявал надпис USB. Демек, радиото нямало да може да си говори с USB-то. Някакъв колега на приемчика бил пробвал преди време, ама не ставало.
Тук леко обезсърчен се допитах до момчетата от английския форум - бяха убедени, че МП нямат представа за какво става дума. Ясно стана, че ще се справям сам :)
Ето как:

1. Освобождаваме жабката. Държи се на 7 болта (оградени на картинката)
Изображение


2. Откачаме AUX кабела
Изображение

3. Жабката е вече извадена
Изображение

Старият модул се намира хоризонтално над червената стрелка. Закрепен е на една метална планка с болт през него. Главата на болта обаче е от горната страна и няма как да се бръкне да се развие. Самата планка пък се държи на два болта, които са също на ужасно неудобно място. В английския форум предлагат да се развие единия от болтовете на планката и да се наклони надолу. Аз обаче не успях, и накрая просто хванах модула и изкривих планката така, че да застане перпендикулярно.
Изображение
Така можех да бръкна зад модула и да развия болта.
Изненадващо старият модул си има mini USB изход, но явно просто не работи. На неговия етикет пише Bluetooth Voice Connectivity и нищо не се споменава за USB.

4. Сваляме големия жак. Той има една пластмвасова пластинка, която се натиска и освождава бялото лостче. То се издърпва нагоре и жакът се откача
Изображение

5. Закачаме USB кабела и жака за модула и монтираме в обратния ред (аз трябваше да изкривя металната планка в оригиналното ѝ положение, защото иначе няма как да върна жабката). При слагането на кутията на жабката има една тънкост, която ми отне около 15 минути да разгадя - когато бутаме кутията към мястото ѝ, капакът на жабката трябва да е леко повдигнат. Ако това не се направи, капакът не мърда - някъде опира, така и не разбрах къде.
Оказа се, че на лявата панта има достатъчно място за USB кабела, така че не се наложи да пробивам нищо. Жабката се затваря без проблем. Понеже имах предостатъчно дълъг кабел, направих с него един възел точно преди пантата. Така когато кабела се дърпа, възелът ще пречи и дърпането няма да се предава на така трудно достъпния модул
Изображение

И това е. Като бонус, освен музика от флашка, мога да служам музика от плейъра на телефона, когато е вързан през bluetooth :). Тегленето на заглавието на песните през bluetooth обаче е с около 20 секундно закъснение

Последва ъпдейт на софтуера (от тук). Версията в момента е 5.6.6. За съжаление, кирилицата все още се появява със странни символи на екрана, но явно нищо не може да се направи.

Очаквано гласовите команди престанаха да работят. Аз така или иначе никога не съм ги ползвал, но понеже се дразня нещо да не ми работи, планирам да се сдобия с едно кабелче и да уведомя модула, че се намира във Фокус.

И за финал кратко демонстационно клипче как работи нещото
Видео

kito
потребител
потребител
Мнения: 727
Регистриран: 21 фев 2009, 17:50
Модел на автомобила: Ford Focus MK1 Turnier 1.6 16v, Ford Focus MK2 1.6 16v Ti-VCT
Местоположение: Казанлък/София
Status: Извън линия

Re: USB за Sony аудио система

Мнение от kito » 27 яну 2014, 08:52

Колега,
аз миналата година я правих тая процедура!
Само, че не съм купувал USB и Bluetooth, ами директно си изкарах един жак 3,5мм мъжки до скоростния лост. Сега си включвам телефона и си пускам музика от него, а и междувременно ползвам системата да говоря по телефона като Handsfreе и ми е чудесно така. Писали са ми акт заради говорене по телефона, макар да не говорех когато ме спряха, ама онзи видя телефона, че е до мен и ми го писа. Сега нищо не казват, като е включен към радиото и само чакам да ми кажат, говориш по телефона, та директно да им кажа, говоря да ама през вградената аудио система, така че може да ме хванете за ...... ! :)
Браво на теб! Голям кеф е да си имаш подобна джиджафка, разлика в качество на звук няма да намериш. На мен teo_sk8 ми каза за това как да го направя!

Drake
потребител
потребител
Мнения: 123
Регистриран: 23 мар 2006, 22:48
Модел на автомобила: Focus 1.6 2011
Местоположение: София/Стара Загора
Status: Извън линия

Re: USB за Sony аудио система

Мнение от Drake » 27 яну 2014, 11:41

kito написа:Колега,
аз миналата година я правих тая процедура!
Само, че не съм купувал USB и Bluetooth, ами директно си изкарах един жак 3,5мм мъжки до скоростния лост. Сега си включвам телефона и си пускам музика от него
Предполагам, че този кабел е към AUX входа на уредбата. Ако съм прав, недостатъкът е, че на екрана не излиза информацията на песните и нямаш контрол за предишна песен, следващата песен, случайна песен.
Извън темата, оригиналното място на AUX входа е на абсурдно място - там, където се затваря капака на жабката. Т.е., или ти е затворена жабката, или слушаш музика от там...

kito
потребител
потребител
Мнения: 727
Регистриран: 21 фев 2009, 17:50
Модел на автомобила: Ford Focus MK1 Turnier 1.6 16v, Ford Focus MK2 1.6 16v Ti-VCT
Местоположение: Казанлък/София
Status: Извън линия

Re: USB за Sony аудио система

Мнение от kito » 27 яну 2014, 13:02

Песните си ги сменям от телефона докато шофирам!
Както казах, кабела ми е до скоростния лост и имам достатъчно кабел, даже пасажера до мен да обслужва песните и да си избира какво точно да се слуша. Както и всеки, който пожелае директно си включва телефона и се пуска и друга музика. А другото е, че телефона до скоростния лост като стои без проблем обслужва и телефонни разговори.
Да не виждам изписана песента на екрана, но за мен не е никакъв проблем това! :)

margata
потребител
потребител
Мнения: 13
Регистриран: 19 май 2013, 18:51
Модел на автомобила: Mondeo MK4 2.0TDCI Ghia
Status: Извън линия

Re: USB за Sony аудио система

Мнение от margata » 19 фев 2014, 20:47

Колега супер. Най-накрая да я направи тази екстра и в България. Само я гледам по УК форумите и точа лиги.
А съм с Мондео МК4 2007 със същата аудио система като твоята, но се чудя дали да не извадя блутут модула и ако си има УСБ вход да го пробвам преди да купя нов модул. Щото тези 200 паунда хич не ми се дават.

Ти сигурен ли се, че не става с оригиналния ?
Щях да забравя: От волана можеш ли да сменяш песните?

Поздрави

Drake
потребител
потребител
Мнения: 123
Регистриран: 23 мар 2006, 22:48
Модел на автомобила: Focus 1.6 2011
Местоположение: София/Стара Загора
Status: Извън линия

Re: USB за Sony аудио система

Мнение от Drake » 21 фев 2014, 10:57

Привет,
margata написа:Ти сигурен ли се, че не става с оригиналния ?
Не мисля, че твоят USB вход ще работи - с новия модул вече имам опция за USB на уредбата, със стария нямах. Но нищо не пречи да пробваш
margata написа:Щях да забравя: От волана можеш ли да сменяш песните?
Контролите на волана си работят безупречно - смяна на песни (предишна/следваща), увеличаване/намаляне на звука - като истинско :) Все пак, модулът е произведен специално за Ford
margata написа:Щото тези 200 паунда хич не ми се дават.
Предлагам да дебнеш в ибей, както става ясно, понякога изпадат оферти между 65 и 90 паунда

Междувременно си купих и ELMConfig кабел и успях да подкарам и гласовите команди. Единствено трябваше да сменя модела на колата в SRM секцията на ELMConfig. Понеже моят модул беше от Фиеста, там пишеше Фиеста. Смяната на Focus беше достатъчна :)

Edit: Ето търг за такъв модул от немския ибей. Към момента цената му е 10.50 евро :)

Потребителски аватар
angel_8604
потребител
потребител
Мнения: 95
Регистриран: 21 мар 2008, 16:14
Модел на автомобила: c-max 1.8 tdci
Местоположение: пловдив
Status: Извън линия

Re: USB за Sony аудио система

Мнение от angel_8604 » 14 юли 2014, 20:33

Колега помагай имам проблем с връзката на УСБ-то
Купих модул от Фиеста разглобих всичко и когато го вързах към Сонито не ми излиза УСБ все едно модула го няма иначе се вижда как флашката свети
Пробвах модула на Фиеста и там работи а на Ц-макса не тръгва да не иска да се зададе от компютъра на колата защото все едно модула го няма
А и от къде мога да си сваля ъпдейта на версията понеже линка по-нагоре неработи
Изображение

Drake
потребител
потребител
Мнения: 123
Регистриран: 23 мар 2006, 22:48
Модел на автомобила: Focus 1.6 2011
Местоположение: София/Стара Загора
Status: Извън линия

Re: USB за Sony аудио система

Мнение от Drake » 28 юли 2014, 08:41

Това, че светва лампичката на флашката значи, че просто има захранване. Какво става като натиснеш копчето CD няколко пъти последователно?
Коя версия е сегашния firmware на радиото? Доколкото четох, трябва да е над 5. Версията се проверява като за задържат бутони 1 и 6 едновременно за няколко секунди.

А за ъпдейта - трябва да проверя дали не го пазя на компютъра си случайно. Ако го пазя, ще го кача някъде

Drake
потребител
потребител
Мнения: 123
Регистриран: 23 мар 2006, 22:48
Модел на автомобила: Focus 1.6 2011
Местоположение: София/Стара Загора
Status: Извън линия

Re: USB за Sony аудио система

Мнение от Drake » 29 юли 2014, 18:06

Drake написа:А за ъпдейта - трябва да проверя дали не го пазя на компютъра си случайно. Ако го пазя, ще го кача някъде
За съжаление съм го изтрил. Намерих го обаче тук

Отговори

Върни се в “Аудио и мултимедия”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 35 госта