Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
pi4o
потребител
потребител
Мнения: 59
Регистриран: 17 апр 2013, 22:09
Модел на автомобила: Focus 1.8 TDCi 115 hp 2001 г. (коНби)
Status: Извън линия

Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от pi4o » 24 юли 2013, 23:10

Здравейте колеги!
Скоро се наложи да карам около 400 км извънградско и съответно преди да тръгна проверих течностите на колата. Понеже фокуса (1.8 тдци 115 коня) го имам от 3 месеца и не го знам дали пипа маслото за това го погледнах преди да тръгна. Маслото си беше по средата между мин. и макс. Като се върнах пак проверих маслото и... беше спаднало малко над минимума... Викам си ...баси, гори масло тая кола, ужас... На следващия ден след каране само на градско, пак проверявам и що да видя... маслото си е пак на средата...Сега си карам градско, но малко по около 20 км. , колата даже не може и да загрее, а маслото си е на средата - нормално. След като купих колата и като я обслужих съм минал около 2000 км., а маслото си е все толкова, не го е изгорила, само се крие за малко и пак се връща... :-/: Някой има ли идея какво се случва и ако е нещо кофти какво да правя?
Благодаря предварително!
"Мисленето е най-трудната работа на света. Затова толкова малко хора се захващат с нея." - Хенри Форд

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10857
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от ЯЛТА » 25 юли 2013, 00:40

На първо четене трябва да провериш дали не вкарва НАФТА в маслото,- незабавно !
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

pi4o
потребител
потребител
Мнения: 59
Регистриран: 17 апр 2013, 22:09
Модел на автомобила: Focus 1.8 TDCi 115 hp 2001 г. (коНби)
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от pi4o » 25 юли 2013, 01:35

А какъв е начина за проверка, къде да търся, от къде може да влиза нафта в маслото... :(:
"Мисленето е най-трудната работа на света. Затова толкова малко хора се захващат с нея." - Хенри Форд

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от OgiDogi » 25 юли 2013, 07:25

pi4o написа:А какъв е начина за проверка, къде да търся, от къде може да влиза нафта в маслото... :(:
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 25#p463125
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
Doin
потребител
потребител
Мнения: 1817
Регистриран: 13 мар 2009, 23:18
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi Ghia '00
Местоположение: Слатина, София
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от Doin » 25 юли 2013, 07:39

А каква е вероятността когато маслото е било малко колата да е била още топла и маслото да не се е било източило в картера?
Ако вкарва нафта в маслото то количеството би било около и над максимума според мен.

pi4o
потребител
потребител
Мнения: 59
Регистриран: 17 апр 2013, 22:09
Модел на автомобила: Focus 1.8 TDCi 115 hp 2001 г. (коНби)
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от pi4o » 25 юли 2013, 10:35

Не, не беше топла, прегледах го на следващият ден. За това се шашнах, че е изгорила маслото и започнах да преглеждам темите за това. Там един колега беше писал, че като стигне малко над минимума и не го пипа. За това сега като го проверих пак и установих, че е пак на средата между мин. и макс.
"Мисленето е най-трудната работа на света. Затова толкова малко хора се захващат с нея." - Хенри Форд

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от madboy » 25 юли 2013, 12:31

Да си я оставил на лек наклон? :idea:
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

pi4o
потребител
потребител
Мнения: 59
Регистриран: 17 апр 2013, 22:09
Модел на автомобила: Focus 1.8 TDCi 115 hp 2001 г. (коНби)
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от pi4o » 25 юли 2013, 12:41

Не, пред входа си е видимо равно. После се наложи да изместя колата малко по на сянка. Проверих пак, а малото пак си беше малко над минимума, след като е вървяла и напълнила всичките си маслени ситеми и турбото. Логично е да е спаднало още, но не беше... Остава сега да го наблюдавам всеки ден как ще се държи...
"Мисленето е най-трудната работа на света. Затова толкова малко хора се захващат с нея." - Хенри Форд

Потребителски аватар
Doin
потребител
потребител
Мнения: 1817
Регистриран: 13 мар 2009, 23:18
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi Ghia '00
Местоположение: Слатина, София
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от Doin » 25 юли 2013, 13:08

Няма логика така да играе нивото и то еднократно.
Нестекло се масло, наклон или недокрай пъхната щека за нивото са възможни и вероятни причини, но виждам че си педантичен в това отношение.
Следи маслото, но ми се струва, че нямаш поводи за притеснение.

lud_fen__
потребител
потребител
Мнения: 31
Регистриран: 03 яну 2011, 21:29
Модел на автомобила: фиеста
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от lud_fen__ » 27 юли 2013, 10:37

Възвратен клапан на маслена магистрала... На една 124-ка точно така играе маслото ... От време на време пуска маслото от главата надолу и се вдига нивото!

pi4o
потребител
потребител
Мнения: 59
Регистриран: 17 апр 2013, 22:09
Модел на автомобила: Focus 1.8 TDCi 115 hp 2001 г. (коНби)
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от pi4o » 27 юли 2013, 17:18

Колега, какво трябва да направя за този възвратен клапан? Да се смени ли или да се почисти, какво да предприема? Можеш ли да ми обясниш къде се намира? Иначе правих теста с капки масло върху картон за да видя да не да вкарва нафта в маслото, но картинката от капки с ново масло и с това сега както съм изминал 2000 км от смяната е една и съща - няма разлика, следователно, няма нафта в маслото... Ако ти се занимава, моля те, обясни ми по-подробно за тоя възвратен клапан. ...или да си търся майстора ;) ;;):
"Мисленето е най-трудната работа на света. Затова толкова малко хора се захващат с нея." - Хенри Форд

mag_kiril
потребител
потребител
Мнения: 54
Регистриран: 15 ное 2010, 08:37
Модел на автомобила: Focus
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от mag_kiril » 28 юли 2013, 14:31

Да, наистина е така. В града където караме колите на старт-стоп мотора обикновенно недостига големите температурни диапазони каквито има на магистралата. Так се получава че кондензи (не само водни) и горивото което идва през сегментите преди температурата да ги уплътни (нормалните луфтови допуски) отиват в маслото. Така обаче немогат да се изпарят, понеже мотора като цяло не се нагрява достатъчно (като на магистралата). И като караме колата градсо - маслото се покачва на щеката.
И така докато неизлезем на магистралата - 4-5часа, мотора се загрява целия, достига се изпарителната температура на вече наличните в маслото чужди съставки и те излизат през отдушника :) - маслото спада по ниво. Връщаш се в града и след наколко дни в маслото отново идват онези при старт-стоп каране - нивото на маслото се качва.
Карам бавно.

pi4o
потребител
потребител
Мнения: 59
Регистриран: 17 апр 2013, 22:09
Модел на автомобила: Focus 1.8 TDCi 115 hp 2001 г. (коНби)
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от pi4o » 28 юли 2013, 14:48

Колега mag_kiril, значи според думите ти това е нещо нормално, така ли? Наистина от 760 км общо, 450 са ми градско и 310 извънградско. Пък на магистралата го понапънах малко, 140-150 ако това се смята за "ръчка", за да изгори малко саждите от EGR-а. Според мен е норамлно за мотор 115 коня да се кара с такава скорост, тогава си влиза в хубавите обороти. ...но ще следя маслото да видя какво става, макар, че не забелязвам да мирише на нафта. Трябва по-често да я изкарвам на магистралата :) :)
"Мисленето е най-трудната работа на света. Затова толкова малко хора се захващат с нея." - Хенри Форд

cvetan.cenkov
потребител
потребител
Мнения: 232
Регистриран: 15 ное 2009, 19:27
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от cvetan.cenkov » 28 юли 2013, 18:34

mag_kiril написа:Да, наистина е така. В града където караме колите на старт-стоп мотора обикновенно недостига големите температурни диапазони каквито има на магистралата. Так се получава че кондензи (не само водни) и горивото което идва през сегментите преди температурата да ги уплътни (нормалните луфтови допуски) отиват в маслото. Така обаче немогат да се изпарят, понеже мотора като цяло не се нагрява достатъчно (като на магистралата). И като караме колата градсо - маслото се покачва на щеката.
И така докато неизлезем на магистралата - 4-5часа, мотора се загрява целия, достига се изпарителната температура на вече наличните в маслото чужди съставки и те излизат през отдушника :) - маслото спада по ниво. Връщаш се в града и след наколко дни в маслото отново идват онези при старт-стоп каране - нивото на маслото се качва.
Сигурен ли си в това което пишеш.В градски условия колата не може да загрее? А какво е това гориво което влиза в маслото? Не обърквайте колегата с такива хипотези просто са нереални. Колега проверявай си маслото когато колата е на равна площадка ,или като я спираш на едно е също място и ще видиш че всичко ще е океи. Дори и най лекият наклон дава отражение на нивото

lud_fen__
потребител
потребител
Мнения: 31
Регистриран: 03 яну 2011, 21:29
Модел на автомобила: фиеста
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от lud_fen__ » 03 авг 2013, 13:11

Ха сигурно! Това с конденза може и да се получава но само зимата и като се кара на разстояния старт 2-3 км и стоп... Колата в града особено лятото държи по-високи температури от колкото на магистралата! За възвратния клапан съм чел само нито знам къде е нито как се оправя сменява ли се, но според мен е вътре на самата маслена магистрала... А и това не мисля че ти е особен проблем просто дръж маслото винаги на максимума и не бери грижа следи го постоянно и така... При мен се получава на 124 -ката и съм почти сигурен защото ми се е случвало да мине маслото над максимума без причина тя не работи на бензин изключена и е помпата така че да влиза нещо в маслото е изключено! И когато маслото е над максимум след стартиране 4-5 секунди се чува повдигач явно защото е останал без масло горе и докато го развърти се чуват повдигачите... Не мисля че е кой знае какъв проблем, но все пак се консултирай с някой майстор дали е от това ако е от това какво е решението има ли смисъл и т.н все пак аз съм си аматьорче !!!

И при мен се получава при престой на колата от 4-5 дни!
Последна промяна от DTM на 03 авг 2013, 20:20, променено общо 1 път.
Причина: Сливане на мнения

iliya_tu
потребител
потребител
Мнения: 3
Регистриран: 24 окт 2011, 18:57
Модел на автомобила: fiesta 1.8D 1996
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото ???

Мнение от iliya_tu » 04 авг 2013, 13:50

Колега, не съм 100% сигурен за твоя случай. Но при повечето коли този възвратен клапан в маслената система се намира в самия маслен филтър. Аз един път сменях филтъра и случайно видях, че клапана в новия маслен филтър не работи. Проверява се с уста, като пуска въздух в едната посока. :D: Ако имаш проблем с този клапан, лампата за маслото ще ти гасне малко по-късно от нормалното, след като си запалил. :D Поздрави!

pi4o
потребител
потребител
Мнения: 59
Регистриран: 17 апр 2013, 22:09
Модел на автомобила: Focus 1.8 TDCi 115 hp 2001 г. (коНби)
Status: Извън линия

Re: Моя Фокусник си "крие" маслото - фалшива тревога

Мнение от pi4o » 07 авг 2013, 15:46

Колеги,
благодаря на всички, които се заитересоваха от моя "робелем"!!! Оказа се, че Фокусника ми НЯМА ПРОБЛЕМ. Проблема е бил в мен... сега като спирам на едно място, показанието на щеката е едно на друго място - друго. Сега установих, че като си спирам на едни и същи места, показанията са си същите - следователно проблем няма и притесненията ми са били напразни. Още веднъж благодаря за отзивите Ви. Поне теста (с капка върху хартия) за наличие на нафта или антифриз в маслото е отрицателен. ;;):
"Мисленето е най-трудната работа на света. Затова толкова малко хора се захващат с нея." - Хенри Форд

Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 64 госта