Не включва скорости Мондео МК2

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
yanev1990
потребител
потребител
Мнения: 401
Регистриран: 13 апр 2010, 10:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK2 Ghia 2.0 16V
Местоположение: Банкя, София
Status: Извън линия

Не включва скорости Мондео МК2

Мнение от yanev1990 » 27 сеп 2014, 10:21

Та вчера както си паркирам назад, спрях и реших да включа на първа и да угася - нъцки не иска да включи нито една скорост :shock: Мислех че може някоя щанга да се е откачила, но видимо няма такова нещо, от пред при скоростите видях две като щанги и двете се местят при мърдане на скоростния лост.Някой някакви идеи ?
Когато на готин човек му е кофти, това е блус.Когато на кофти човек му е готино, това е чалга.

Потребителски аватар
martin1977
потребител
потребител
Мнения: 848
Регистриран: 17 май 2010, 16:42
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Не включва скорости Мондео МК2

Мнение от martin1977 » 27 сеп 2014, 12:10

Точно там ти е проблема - 2те втулки отпред при жилата - в 99% от случаите при диагноза като твоята, проблема е там- някоя се е счупила и откачила, просто не се вижда. Аз скоро имах подобен проблем, но при мен си остана на 2ра скорост и не искаше да се мести ... лека-полека я замъкнах до сервиза. Нова втулка трудно се намира и бройката е 30+ лв. Момчетата в сервиза ми го оправиха за 30-ина лв. /не помня точно/ и оттогава съм ОК. Дадоха доживотна гаранция. Без втулка са го направили, но точно как- не знам.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Не включва скорости Мондео МК2

Мнение от OgiDogi » 27 сеп 2014, 12:55

yanev1990 написа:Та вчера както си паркирам назад, спрях и реших да включа на първа и да угася - нъцки не иска да включи нито една скорост :shock: Мислех че може някоя щанга да се е откачила, но видимо няма такова нещо, от пред при скоростите видях две като щанги и двете се местят при мърдане на скоростния лост.Някой някакви идеи ?
Виж това: http://clubford.org/forum/viewtopic.php?f=9&t=62578
и това: http://clubford.org/forum/viewtopic.php?f=9&t=66863
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

yanev1990
потребител
потребител
Мнения: 401
Регистриран: 13 апр 2010, 10:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK2 Ghia 2.0 16V
Местоположение: Банкя, София
Status: Извън линия

Re: Не включва скорости Мондео МК2

Мнение от yanev1990 » 27 сеп 2014, 13:12

Пич, между другото и на мен ми се стори че има бая луфт лоста напред назад преди да спре да включва (както в твоята тема).Сега така по снимките ти си отворил капака на кутията дето е под въздушния филтър (там дето влизат жилата в кутията и има една голяма желязна джиджавка дето се мести при местенето на лоста в купето) ?
Когато на готин човек му е кофти, това е блус.Когато на кофти човек му е готино, това е чалга.

peigera
потребител
потребител
Мнения: 1384
Регистриран: 28 сеп 2007, 13:54
Модел на автомобила: Ескорт RS 2000 96г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Не включва скорости Мондео МК2

Мнение от peigera » 27 сеп 2014, 19:16

И аз минах по пътя със скъсания болт. Това е характерен проблем на този тип кутии. Болта с времето умалява и се къса. Ако имаш късмет и остане на свободна добре, разминаваш се само със сваляне на механизма. Ако е на скорост ще трябва отваряне на кутията или повече игра да се свали механизма защото излиза когато е на свободна.

yanev1990
потребител
потребител
Мнения: 401
Регистриран: 13 апр 2010, 10:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK2 Ghia 2.0 16V
Местоположение: Банкя, София
Status: Извън линия

Re: Не включва скорости Мондео МК2

Мнение от yanev1990 » 27 сеп 2014, 19:37

Ами при мен е на свободна.Видях къде е това капаче, като съм почивка ще го сваля.Какъв болт да сложа после, за да държи ?
Когато на готин човек му е кофти, това е блус.Когато на кофти човек му е готино, това е чалга.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Не включва скорости Мондео МК2

Мнение от OgiDogi » 27 сеп 2014, 21:06

yanev1990 написа:Ами при мен е на свободна.Видях къде е това капаче, като съм почивка ще го сваля.Какъв болт да сложа после, за да държи ?
Оригиналният болт е с резба М7х1 и едва ли ще намериш лесно такъв. Аз имах с какво да го сменя, но предпочетох да го подсиля - направих резбата на М8х1 и сложих възможно най-коравият болт с такава резба, който намерих.

Изображение
Последна промяна от OgiDogi на 27 сеп 2014, 21:08, променено общо 1 път.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

yanev1990
потребител
потребител
Мнения: 401
Регистриран: 13 апр 2010, 10:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK2 Ghia 2.0 16V
Местоположение: Банкя, София
Status: Извън линия

Re: Не включва скорости Мондео МК2

Мнение от yanev1990 » 27 сеп 2014, 21:07

Aха, значи да разпробия на М8 резба и да сложа болт с голяма якост.А ако е прекалено як болта няма ли да се счупи лесно ?
Когато на готин човек му е кофти, това е блус.Когато на кофти човек му е готино, това е чалга.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Не включва скорости Мондео МК2

Мнение от OgiDogi » 27 сеп 2014, 21:13

yanev1990 написа:Aха, значи да разпробия на М8 резба и да сложа болт с голяма якост.А ако е прекалено як болта няма ли да се счупи лесно ?
Гледаш да уцелиш центъра на остатъка от стария болт, ако трябва - внимателно изпиляваш до оста и набиваш център с опашката на метчика (малките размери обикновено завършват с конус), за да тръгне свредлото правилно. Разпробиваш с 6.5 и после изчистваш останките от резбата. Нарязваш директно с М8х1 по старите навивки - така почти не губиш от материала на пръта.
Търси болт с маркировка на главата: 8.8, 9.8, 10.9 или 12.9 - изработени са от легирана стомана и имат някаква закалка (твърдости от около 25 до 45 единици Rockwell, за сравнение - лагерната черупка е 65 единици)
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
mi6o
потребител
потребител
Мнения: 773
Регистриран: 11 авг 2007, 10:20
Модел на автомобила: Мондео МК3, 2.2 ТДЦИ, 2005 г., 155 к.с. (коНби), Мондео МК 2 (коНби) / 1.8 ТД / 98 г. /90 к.с. ( бивш Ескорт 1.8 ТД / 98 г. / 90 к.с. , още по-бивша Фиеста 1.25 / 16 кл. / 75 к.с. / 96 г. )
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Не включва скорости Мондео МК2

Мнение от mi6o » 27 сеп 2014, 21:41

Знaм еднa фирмa зa всякaкви крепежи, болтове, скоби и много още нещa. Aз от тях си взех болтовете зa шенкелите, които държaт aмортисьорите-мaй 10.9 бяхa кaто якост. Могa дa нaпишa коя фирмa е тук, зa дa е полезно и нa други колеги, стигa дa нямa проблем с товa, че ще се яви един вид реклaмa.
Поздрaви

yanev1990
потребител
потребител
Мнения: 401
Регистриран: 13 апр 2010, 10:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK2 Ghia 2.0 16V
Местоположение: Банкя, София
Status: Извън линия

Re: Не включва скорости Мондео МК2

Мнение от yanev1990 » 29 сеп 2014, 11:19

Успях да сваля едното жило, което е закачено на оста с онази тежест (имаше нещо като зегерка, която извадих) но другото жило не мога да разбера посредством какво е осигурено против изваждане ?
Когато на готин човек му е кофти, това е блус.Когато на кофти човек му е готино, това е чалга.

yanev1990
потребител
потребител
Мнения: 401
Регистриран: 13 апр 2010, 10:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK2 Ghia 2.0 16V
Местоположение: Банкя, София
Status: Извън линия

Re: Не включва скорости Мондео МК2

Мнение от yanev1990 » 02 окт 2014, 15:51

Хиляди благодарности на отзовалите се за помощ, колата вече е в движение, извадих стария болт посредством пробиване с 4мм бургия и набиване на торкс в дупката и се отви.Навих 7мм болт пак, единственото което ме притеснява е, че стария болт е с якост 10.9 а новия е 8.8, понеже нямаше по як в магазина..
Когато на готин човек му е кофти, това е блус.Когато на кофти човек му е готино, това е чалга.

Потребителски аватар
alexxx
потребител
потребител
Мнения: 395
Регистриран: 13 май 2006, 00:26
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 1998г.
Местоположение: София,Люлин
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Не включва скорости Мондео МК2

Мнение от alexxx » 04 окт 2014, 16:17

Да използвам темата и аз,защото ми се появи подобен проблем.
Спряха да влизат първа и трета,а втора и четвърта влизат от време на време.Като мърдам противотежеста на селекторната кутия,тя си щрака на позициите.Жилата са закачени,но като накарам някой да включи на първа,а аз гледам отпред противотежеста не се мърда докрай,а като и помогна малко с ръка включва на първа.
Дали и при мен е скъсан въпросния болт,или е друго?

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Не включва скорости Мондео МК2

Мнение от OgiDogi » 04 окт 2014, 23:34

alexxx написа:Да използвам темата и аз,защото ми се появи подобен проблем.
Спряха да влизат първа и трета,а втора и четвърта влизат от време на време.Като мърдам противотежеста на селекторната кутия,тя си щрака на позициите.Жилата са закачени,но като накарам някой да включи на първа,а аз гледам отпред противотежеста не се мърда докрай,а като и помогна малко с ръка включва на първа.
Дали и при мен е скъсан въпросния болт,или е друго?
Щом тежестта не мърда до край, по-скоро ти се е появил луфт в обецата на жилото към селектора или още в кутията на скоростния лост.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
mi6o
потребител
потребител
Мнения: 773
Регистриран: 11 авг 2007, 10:20
Модел на автомобила: Мондео МК3, 2.2 ТДЦИ, 2005 г., 155 к.с. (коНби), Мондео МК 2 (коНби) / 1.8 ТД / 98 г. /90 к.с. ( бивш Ескорт 1.8 ТД / 98 г. / 90 к.с. , още по-бивша Фиеста 1.25 / 16 кл. / 75 к.с. / 96 г. )
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Не включва скорости Мондео МК2

Мнение от mi6o » 05 окт 2014, 15:52

Мaй ще трябвa и aз дa си рaзгледaм жилaтa. При мен по някогa всички скорости влизaт нормaлно, по някогa с мaлко повече силa. 1-вa, 2-рa и 3-тa ги прaвят проблемите, и мисля нaпрaво дa отворя селекторa, дa сменя болтчето с по яко и евентуaлно нови жилa aко се окaже, че моите не могa дa ги опрaвя. Фирмaтa от която купувaм болтове и съм писaл зa нея мaлко по-нaгоре се кaзвa "ИТТ" и имaт много неща. Също така поздрави на колегите за много полезните теми според мен.

Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 11 госта