високи обороти на празен ход

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
Потребителски аватар
lubomirov89
потребител
потребител
Мнения: 774
Регистриран: 01 сеп 2010, 13:49
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 16v FYDA
Местоположение: Левски
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от lubomirov89 » 20 юли 2016, 15:26

Не е от VSS... аз също сменях този датчик при подобни симптоми и не се оправи ... Разбрах, че проблема е в клапата за празен ход. Моята може да се регулира и си я регулирах и това е, като след товаоткачих клемата на акумулатора.

crz
потребител
потребител
Мнения: 29
Регистриран: 14 сеп 2009, 17:17
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1996 MK4, 1299cc, Endura-E
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от crz » 20 юли 2016, 16:21

@lubomirov89

Клапата за празен ход, имаш предвид стъпковото моторче, досега не съм го регулирал.. какво може да му е станало?

@paci

а бе малко съм лаик, не знам как се откача. с някакви инструкции, ако се сещаш из форума или ръководства може ли да ме насочиш?

Потребителски аватар
lubomirov89
потребител
потребител
Мнения: 774
Регистриран: 01 сеп 2010, 13:49
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 16v FYDA
Местоположение: Левски
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от lubomirov89 » 20 юли 2016, 17:46

Да за моторчето става въпрос. Не ме питай колко пари дадох и колко време и нерви почупих по това моторче за празен ход.

crz
потребител
потребител
Мнения: 29
Регистриран: 14 сеп 2009, 17:17
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1996 MK4, 1299cc, Endura-E
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от crz » 20 юли 2016, 18:36

Ами, мерси, ще видя дали може да се регулира моето, какво му реглулира ти точно ? Второ то как се е "разрегулирало"..

Иначе и при теб ли на място като е колата се оправяха оборотите ? Щото VSS-то има отношение точно към това, дали е в движение или спряла.

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от HACKO » 21 юли 2016, 16:19

crz написа:....

а бе малко съм лаик, не знам как се откача. с някакви инструкции, ако се сещаш из форума или ръководства може ли да ме насочиш?
Навеждаш се над мотора и гледаш от задния край към скоростната кутия. Виждаш къде жилото на километража влиза в нея, оттам излизат кабели, проследяваш ги нагоре до преградата между мотора и чистачките там има букса. Откачаш буксата и си готов.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

crz
потребител
потребител
Мнения: 29
Регистриран: 14 сеп 2009, 17:17
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1996 MK4, 1299cc, Endura-E
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от crz » 24 юли 2016, 11:54

HACKO написа:
crz написа:....

а бе малко съм лаик, не знам как се откача. с някакви инструкции, ако се сещаш из форума или ръководства може ли да ме насочиш?
Навеждаш се над мотора и гледаш от задния край към скоростната кутия. Виждаш къде жилото на километража влиза в нея, оттам излизат кабели, проследяваш ги нагоре до преградата между мотора и чистачките там има букса. Откачаш буксата и си готов.
Благодаря ти! Ще го потърся, че стана нетърпимо, аз сега карам с откачена ламбда сонда, че така колата е по-спъната и това изфорсиране по-малко става, иначе не можеш да изключиш на неутрална.. а май като че ли оборотите са по-високи и когато е включена скорост колата върви с повече газ, без да натискам педала на газта. Което не знам дали води към VSS проблем, но като го изключа, ще си покаже.


п.с. По някаква причина не получавам, е-мейл за цитиране/отговор на тема към която съм абониран, а мейлът ми е коректен и всички настройки (чавки) за известие и за имейл са включени. Има ли проблем форумът с ипращане на е-мейл известия?

crz
потребител
потребител
Мнения: 29
Регистриран: 14 сеп 2009, 17:17
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1996 MK4, 1299cc, Endura-E
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от crz » 09 авг 2016, 00:59

crz написа:
HACKO написа:
crz написа:....

а бе малко съм лаик, не знам как се откача. с някакви инструкции, ако се сещаш из форума или ръководства може ли да ме насочиш?
Навеждаш се над мотора и гледаш от задния край към скоростната кутия. Виждаш къде жилото на километража влиза в нея, оттам излизат кабели, проследяваш ги нагоре до преградата между мотора и чистачките там има букса. Откачаш буксата и си готов.
Благодаря ти! Ще го потърся, че стана нетърпимо, аз сега карам с откачена ламбда сонда, че така колата е по-спъната и това изфорсиране по-малко става, иначе не можеш да изключиш на неутрална.. а май като че ли оборотите са по-високи и когато е включена скорост колата върви с повече газ, без да натискам педала на газта. Което не знам дали води към VSS проблем, но като го изключа, ще си покаже.


п.с. По някаква причина не получавам, е-мейл за цитиране/отговор на тема към която съм абониран, а мейлът ми е коректен и всички настройки (чавки) за известие и за имейл са включени. Има ли проблем форумът с ипращане на е-мейл известия?
От VSS датчика се оказа проблемът. След като го изключих спряха да се вдигат оборотите. Сега обаче колата гасне от време на време, което съм го имал и преди като проблем.. когато беше изгнил кабелът на VSS датчика, т.е. работеше частично или въобще не е. Сега когато връзката е ок, но VSS се е скапал, лошото е, че ми казаха цена за неоригинален VSS от 160-170лв.

Четох, че имало втора ръка при арабите от Симеон на по 20лв, ама било лотария дали е работещ или не. Има ли други варианти?

Потребителски аватар
lubomirov89
потребител
потребител
Мнения: 774
Регистриран: 01 сеп 2010, 13:49
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 16v FYDA
Местоположение: Левски
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от lubomirov89 » 09 авг 2016, 06:58

Това, че като изключиш ВСС не означава, че е от него. И аз го сменях тоз датчик и за 70 лв купих феби, но не се оправи

tikva
потребител
потребител
Мнения: 112
Регистриран: 08 фев 2015, 18:21
Модел на автомобила: Galaxy
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от tikva » 09 авг 2016, 09:16

crz написа:
crz написа:
HACKO написа: Навеждаш се над мотора и гледаш от задния край към скоростната кутия. Виждаш къде жилото на километража влиза в нея, оттам излизат кабели, проследяваш ги нагоре до преградата между мотора и чистачките там има букса. Откачаш буксата и си готов.
Благодаря ти! Ще го потърся, че стана нетърпимо, аз сега карам с откачена ламбда сонда, че така колата е по-спъната и това изфорсиране по-малко става, иначе не можеш да изключиш на неутрална.. а май като че ли оборотите са по-високи и когато е включена скорост колата върви с повече газ, без да натискам педала на газта. Което не знам дали води към VSS проблем, но като го изключа, ще си покаже.


п.с. По някаква причина не получавам, е-мейл за цитиране/отговор на тема към която съм абониран, а мейлът ми е коректен и всички настройки (чавки) за известие и за имейл са включени. Има ли проблем форумът с ипращане на е-мейл известия?
От VSS датчика се оказа проблемът. След като го изключих спряха да се вдигат оборотите. Сега обаче колата гасне от време на време, което съм го имал и преди като проблем.. когато беше изгнил кабелът на VSS датчика, т.е. работеше частично или въобще не е. Сега когато връзката е ок, но VSS се е скапал, лошото е, че ми казаха цена за неоригинален VSS от 160-170лв.

Четох, че имало втора ръка при арабите от Симеон на по 20лв, ама било лотария дали е работещ или не. Има ли други варианти?
Айде и моите пет пробити стотинки да дам..........свали си целият дросел със стъпковото,почисти ги до блясък.По стъпковото не пипаш нищо да регулираш ,а само го чистиш мноого хубаво.За клапата, ако имаш дупчица на капачката/така й викам/ виж я дали не е запушена и отделно между самата капачка тунела в който е разположена трябва да има разстояние /при нас е един косъм/.При идеално почистена клапа, като я насочиш към светлина от дупката и въпросното мин разстояние трябва да се процежда светилна.Иначе чистиш докато не се появи то.Отделно стъпковото моторче също трябва да е идеално изчистено.Иначе преди време четох как се проверява клапата дали е за чистене или не, ами изключваме стъпковият мотор или байпасният клапан .Колата не гасне , а просто оборотите й падат чувствително.Ако клапата има нужда от чистене, колата ще изгасне .Така че първо изчисти добре двете неща,раздвижи хубаво буталцето или пишльока /така му викат/ на стъпковото моторче ,виж дали някъде не задържа и ако не се оправят нещата тогава търси другаде.

Потребителски аватар
samsung_bg
потребител
потребител
Мнения: 1992
Регистриран: 24 сеп 2006, 13:51
Модел на автомобила: Fiesta MK4 FUN 1.4 16V 90PS Zetec-S FHA '96г
Местоположение: Габрово
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от samsung_bg » 09 авг 2016, 10:30

crz написа: ...От VSS датчика се оказа проблемът. След като го изключих спряха да се вдигат оборотите. Сега обаче колата гасне от време на време...
99% проблема не е от VSS-а. Най-вероятно отнякъде смуче въздух.
В момента и при мен оборотите са полудели и карам с откачен VSS.
Изображение

crz
потребител
потребител
Мнения: 29
Регистриран: 14 сеп 2009, 17:17
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1996 MK4, 1299cc, Endura-E
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от crz » 09 авг 2016, 11:06

lubomirov89 написа:Това, че като изключиш ВСС не означава, че е от него. И аз го сменях тоз датчик и за 70 лв купих феби, но не се оправи
@lubomirov89 откъде намираш 70лв febi ? Аз звънях в ЕМ-КОМПЛЕКТ 33 и там ми обадиха тези за 160лв и нагоре.

Иначе на мен проблема ми го прави само на свободен ход и като е в движение, като спра на светофар се оправя.. или ако е на скорост. Ако смуче въздух не трябва ли тогава да е проблем :)

Всичко е почиствано при майстора при който ходя, и стъпковото и дросела май, той преди ми беше закрепил изгнилия кабел до VSS-a, и колата работеше половин година идеално. Сега VSS-a изглежда уж да работи (дава някакви показания), но според него може частично да прави проблеми..

Потребителски аватар
lubomirov89
потребител
потребител
Мнения: 774
Регистриран: 01 сеп 2010, 13:49
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 16v FYDA
Местоположение: Левски
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от lubomirov89 » 09 авг 2016, 13:28

Намерих го в Плевен, но забравих името намагазина.

Потребителски аватар
samsung_bg
потребител
потребител
Мнения: 1992
Регистриран: 24 сеп 2006, 13:51
Модел на автомобила: Fiesta MK4 FUN 1.4 16V 90PS Zetec-S FHA '96г
Местоположение: Габрово
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от samsung_bg » 11 авг 2016, 14:03

Във форума много теми за високи обороти при Zetec 1,25 (1,4) 16V... хванах последната обсъждана.
Минах през всички заподозрени, маркучи, клапан празен ход, ламбда сонда, TPS, VSS и няма оправия.
Правеше ми впечатление, че оборотите полудяваха, когато хванат големите жеги.
Е, днес го барнах гада, дето ми трови живота години наред.
Кабелчетата към сензора на разпределителния вал им изгоряла изолацията и както добре са ги омотали, явно са допирали. Сложили ги в гуфрирано маркуче под декоратовния капак в/у главата и нищо нередно се не вижда, обаче те се пекат там на високата температура.
Изолирах ги и оборотите заспаха.

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
En4f
потребител
потребител
Мнения: 38
Регистриран: 30 авг 2016, 18:17
Местоположение: Ямбол
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от En4f » 15 юни 2021, 09:54

Здравейте,

Явно няма еднозначен отговор за този проблем.

Аз сменях маркучи, чистих стъпкови, дросели, всякакви сензори.
Закачиха я на компютър. На място VSS седи на 0км, дросела отчита правилно затворен /отворен, стъпковия мотор има сигнал който подава към компютъра.

Като запуша с пръсти стъпковия или дросела колата се дави, което значи, че не смуче от другаде въздух.

Майстора ми каза, че компютъра се бърка нещо и бил за смяна. Не знам защо но не ми се вярва в това да е проблема. Звучи нелогично диагностиката да показва точни стойности, а компютъра да е бъгнат

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от HACKO » 15 юни 2021, 11:20

Стъпковия мотор не подава нищо към компютъра а получава от него, той е изпълнителен елемент.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
En4f
потребител
потребител
Мнения: 38
Регистриран: 30 авг 2016, 18:17
Местоположение: Ямбол
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от En4f » 15 юни 2021, 14:08

HACKO написа:
15 юни 2021, 11:20
Стъпковия мотор не подава нищо към компютъра а получава от него, той е изпълнителен елемент.

тоест наистина може да е от компютъра така ли да го разбирам?

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от HACKO » 15 юни 2021, 18:21

Не, обратно. Щом има адекватни сигнали, значи компютъра работи а стъпковия мотор не изпълнява правилно. Поне така разсъждавам аз, може и да греша.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
Фиеста
потребител
потребител
Мнения: 147
Регистриран: 09 фев 2019, 13:44
Модел на автомобила: Форд Фиеста мк4 1.3
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от Фиеста » 16 юни 2021, 12:45

Естествено, че е от vss датчика. Изключваш го и въобще не се занимаваш да купуваш нов. Ако колата гасне понякога на неутрална, значи и ламбда сондата е заминала. Съветвам те нея да я смениш, защото с изключена такава се вдига разхода с до 2 литра

Потребителски аватар
En4f
потребител
потребител
Мнения: 38
Регистриран: 30 авг 2016, 18:17
Местоположение: Ямбол
Status: Извън линия

Re: високи обороти на празен ход

Мнение от En4f » 17 юни 2021, 13:03

Прав беше стъпковия беше проблема.
Казаха ми че тези zetec двигатели имат проблеми със стъпковия както едно времешните бмвта след смяната всичко заспа

Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 36 госта